Αγορά ηχειων

Μηνύματα
55
Reaction score
2
Παντως,εκτος των αλλων ειναι πολυ φινετσατο και σχεδιαστηκα made in italy με την κεραμικη στβαρη προσοψη και το ξυλινο σημα,μολις το αποκτησεις θελεις και το cd ταιρι του,αυτο εχω παθει εγω αλλα για cd εν έτη 2015 τοσα λευτα....
 

Μηνύματα
20
Reaction score
0
Panoramic,μιας και έχω πολλά wav αρχεία κατεβασμένα στο pc λέω να δω και τα media player η τα dac δεν ξερω...όντως πάντως τέτοιους φίλους δε βρίσκεις εύκολα αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση ξενιτευτηκε και χάρισε πολλά πράγματα...εγώ όπως το φαντάζομαι θα έχω θέση ακρόασης στα 4 μέτρα ή και λιγότερο..
 

Μηνύματα
20
Reaction score
0
Nikog72 δεν σας έχω γράψει μπάτζετ για ηχεία για να μην επηρέασω τη γνώμη σας,με ενδιαφέρει να ακούσω τις καλύτερες προτασεις και βλέπουμε..ως τώρα τα klipsch νομίζω προτείνονται αλλά ποιο μοντέλο?Κάτι άλλο λέτε?
 

Μηνύματα
20
Reaction score
0
Nikos40 όντως η ιταλική φινέτσα είναι άπιαστη αλλά που τέτοια τύχη και στο cd!
 

Μηνύματα
20
Reaction score
0
Panoramius τι εννοείς για φθηνά μηχανικά μέρη που σκουζουν σαν πλυντήριο?Αν αρχικά τσιμπήσω κάνα media player θα έχω θέμα?
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Panoramius τι εννοείς για φθηνά μηχανικά μέρη που σκουζουν σαν πλυντήριο?Αν αρχικά τσιμπήσω κάνα media player θα έχω θέμα?
Αυτος ο Θεσσαλονικιος ημουν εγω, οχι ο γειτονας απο το Πανοραμα (καλα δεν κατάλαβα panoramius?)...
Εννοω πως ακουγεται ενοχλητικά εντονα το μοτερ περιστροφης του δισκου σε καποιες φτηνες κατασκευες. Αλλο η ποιοτητα του ηχου αυτη καθευατη, μιλάω για θορυβο μηχανικό
 

Μηνύματα
55
Reaction score
2
Οι ιταλοι παντως για τον unico προτείνουν τα opera seconda,εκει να δεις ποιοτητα κατασκευης,νομιζω οτι ειναι και ιδια εταιρια...τα ακρα αντιθετα απο τα klipsch ακομα και σε db...παντως εχει ξαναγινει σχετικη κουβεντα..https://www.google.gr/search?q=unis...KH7gfAO#q=unison+research+unico+opera+seconda
 

Μηνύματα
1.665
Reaction score
1.501
Dimifoot νέα παραλία μένω προς το παρόν. Καμία σχέση με το Πανόραμα. Το από που έχει προκύψει το συγκεκριμένο nick είναι "tales from the crypt" :)
Αυτό για το μηχανικό θόρυβο είναι σωστό. Το κατά πόσο θα είναι πραγματικά ενοχλητικό ή και ακουστό στη θέση ακρόασης είναι πολύ σχετικό όμως. Φίλε afros αν έχεις ήδη ένα blue ray ή dvd δεν έχεις παρά να πετάξεις πάνω του ένα οποιοδήποτε δισκάκι για αναπαραγωγή και να βάλεις το αυτί σου κοντά να ακούσεις το βουητό και το σφύριγμα. φυσικά όσο απομακρύνεσαι αυτό σβήνει. Αν ο χώρος είναι σαλοκουζίνα πιθανολογώ ότι το ψυγείο παρότι πολύ πιο μακρυά θα ακούγεται περισσότερο. Βέβαια αυτό το ταρακούνημα μπορεί να επιφέρει και "παράπλευρες απώλειες" ως προς το focus της σκηνής κλπ κλπ κλπ αλλά συνεχίζω να το θεωρώ ως πολύ decent συμβιβασμό σε ένα μαζεμένο οικονομικά σύστημα. Στην τελική ο άνθρωπος δώρο σου άφησε. Όχι μπελά :)
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Dimifoot νέα παραλία μένω προς το παρόν. Καμία σχέση με το Πανόραμα. Το από που έχει προκύψει το συγκεκριμένο nick είναι "tales from the crypt" :)
Αυτό για το μηχανικό θόρυβο είναι σωστό. Το κατά πόσο θα είναι πραγματικά ενοχλητικό ή και ακουστό στη θέση ακρόασης είναι πολύ σχετικό όμως. Φίλε afros αν έχεις ήδη ένα blue ray ή dvd δεν έχεις παρά να πετάξεις πάνω του ένα οποιοδήποτε δισκάκι για αναπαραγωγή και να βάλεις το αυτί σου κοντά να ακούσεις το βουητό και το σφύριγμα. φυσικά όσο απομακρύνεσαι αυτό σβήνει. Αν ο χώρος είναι σαλοκουζίνα πιθανολογώ ότι το ψυγείο παρότι πολύ πιο μακρυά θα ακούγεται περισσότερο. Βέβαια αυτό το ταρακούνημα μπορεί να επιφέρει και "παράπλευρες απώλειες" ως προς το focus της σκηνής κλπ κλπ κλπ αλλά συνεχίζω να το θεωρώ ως πολύ decent συμβιβασμό σε ένα μαζεμένο οικονομικά σύστημα. Στην τελική ο άνθρωπος δώρο σου άφησε. Όχι μπελά :)
Αυτο που λεει ο neoparalius-panoramius για τη σαλοκουζινα ειναι σημαντικο...Μεγαλο προβλημα τα ψυγεια, πολλα db θορυβου, δεν θα τα δεχομασταν σε καμμια περιπτωση αν τα ακουγαμε να παραγονται απο τα πολυτιμα μηχανηματα μας. Θα τα γυριζαμε πισω για επισκευη-αλλαγμα. Αλλα αφου ειναι απο το ψυγειο το κανουμε γαργαρα. Psychoacoustics. 'Η ψυγειοακουστικς, κατι τετοιο τελως παντων.
(Ευτυχως δεν ειμαι σε σαλοκουζινα...)
 

Μηνύματα
278
Reaction score
15
Καλημερα.

Ειχα τον unison unico (νομιζω ολο και κατι θα υπαρχει στο νετ αν ψαξεις) και οδηγουσε ομορφα τα atc 40 που ειχα. Τα atc ειναι ηχεια που δεν συγχωρουν κακα συνοδα, επομενως ο ενισχυτης αυτος ειναι καλος...

Πρωτα απ ολα δες τι λυχνιες φοραει και καλου κακου αγορασε ενα ζευγαρι καινουργιες. Με τις Genalex Gold Lion επαιζε μια χαρα - οτι λυχνια και να αγορασεις φροντισε να ειναι καινουργια ετσι ωστε να μην εχει ξεπερασει τις ωρες λειτουργιας της και να ειναι εντος προδιαγραφων.

Ενας καλος φιλος μου ειχε τα μικρα ηχεια της Opera (βασης) και ο unico τα επαιξε εξαιρετικα. Χαρακτηριστικο του συνολου ηταν το δεμενο χαμηλο σε σχετικα μικρο χωρο ακροασης.

Στη θεση σου θα εψαχνα το θεμα με τις λυχνιες και μετα θα φροντιζα να ακουσω ηχεια στο χωρο μου.
Ετσι θα εισαι σιγουρος οτι το ακουσμα θα αρεσει σε σενα προσωπικα.
Δυστυχως ή ευτυχως αλλος τροπος δεν υπαρχει για να επιλεξεις ηχειο για τον ενισχυτη σου.

Ελπιζω να σε βοηθησα λιγο!
 

Μηνύματα
20
Reaction score
0
Analyze εννοείται ότι βοηθησες Πάρα πολύ,θα τα ψάξω σιγά σιγά γιατί έχω ήδη μπλέξει!
 

Μηνύματα
606
Reaction score
577
φροντιζα να ακουσω ηχεια στο χωρο μου.
Ετσι θα εισαι σιγουρος οτι το ακουσμα θα αρεσει σε σενα προσωπικα.
Δυστυχως ή ευτυχως αλλος τροπος δεν υπαρχει για να επιλεξεις ηχειο για τον ενισχυτη σου.
Αυτο ειναι το ποιο σωστό απο ολα! Βεβαία σαν πρωτη εντύπωση θα μπορουσες να μεταφέρεις τον ενισχυτη σε καποιο στουντιο (που ειναι ποιο ευκολο ) και να έβλεπες τι σου αρεσει! -που βρίσκεσαι ? - γιατι νομιζεις τα klipsch?
 

Μηνύματα
20
Reaction score
0
Nikog72 βλέπω ότι κάνα δυο άτομα έχουν προτείνει klipsch συν εναν ακόμη που. έχει klipsch με unico!Δυστυχώς δεν είμαι. Αθήνα. αλλα. από επαρχεία και δεν είναι εύκολο. το κουβάλημα και οι ακρασεις.Οψόμεθα..
 

Μηνύματα
1.665
Reaction score
1.501
Πάντως ειδικα τα klipsch δεν τα ψωνιζεις χωρίς να τα ακουσεις. Ευαίσθητα μεν, αλλά οι κόρνες απο αλλους λατρευονται και απο αλλους μισιουνται. Δεν είναι safe επιλογή.
Αν παραγγειλεις απο μακρυά τα proac και τα opera είναι πολύ πιο safe. Πάντως τα unico τα φέρνει ο Ορφέας που έχει πολύ μεγαλο δίκτυο πωλήσεων και φέρνει και αρκετά ηχεία. Εδώ Θεσσαλονίκη έχει και αρκετά μτχ απο διάφορες μάρκες. Θα τη βρεις την άκρη με ακροάσεις νομιζω.
 

Μηνύματα
278
Reaction score
15
Πάντως ειδικα τα klipsch δεν τα ψωνιζεις χωρίς να τα ακουσεις. Ευαίσθητα μεν, αλλά οι κόρνες απο αλλους λατρευονται και απο αλλους μισιουνται. Δεν είναι safe επιλογή.
Αν παραγγειλεις απο μακρυά τα proac και τα opera είναι πολύ πιο safe. Πάντως τα unico τα φέρνει ο Ορφέας που έχει πολύ μεγαλο δίκτυο πωλήσεων και φέρνει και αρκετά ηχεία. Εδώ Θεσσαλονίκη έχει και αρκετά μτχ απο διάφορες μάρκες. Θα τη βρεις την άκρη με ακροάσεις νομιζω.

Στα σωστα που εγραψε ο panoramious να προσθεσω οτι για να καταλαβεις αν σου αρεσουν τα klipsch θα πρεπει να κανεις οχι απλα μια συντομη ακροαση αλλά αν γινεται να τα ακουσεις για ωρα για να δεις αν το αρχικα εντυπωσιακο ακουσμα μπορει να σε κουρασει μετα απο λιγη ωρα.

Sonus Faber, Kef, Opera, Atc, Audio Spectrum και βεβαια μικρα magnepan (τα mmg που ειχα επαιζαν εξαιρετικα σε μεσες εντασεις με τον unison) θα ηταν ασφαλεις επιλογες αναμεσα και σε αλλα βεβαια ηχεια!
 

Μηνύματα
20
Reaction score
0
Σιγά σιγά θα βρούμε την άκρη,σίγουρα επιλογές υπάρχουν πολλές,Panoramius,analyze thanks again.Έχω βρει και κάτι tanoy precision, audio vector M3 sigmature.Τι λέτε για αυτά?
 


Μηνύματα
55
Reaction score
2
Τωρα δηλαδη με τι ακους τον unico; Συνοδευτικα nothing,δεν ξερεις καν πως παιζει,αν ειναι καλος κακος η ...ασχημος.Παντως για να καταληξεις πρεπει να προσανατολιστεις,μεταξυ συγκεκριμενων ακροασεων,που σε βοηθουν και οι φιλοι εδω μεσα δηλ. Opera, Atc, Audio Spectrum,Sonus Faber,magnepan,Epos K-2.Εγω να προσθεσω και κατι ευκαιριες σε εκθεσιακα η μεταχειρισμενα τα..triangle antal 202 απο 1600.00 στα 900.00 η τα audio phsysik tempo v1,system audio sa 1550 Στον ορφεα.Σε μεταχ. τα audio vector m3 signature 800.00..Eπισης τα tannoy precision παιζουν εκθεσ.και ειναι κι'αυτα πολυ καλα. Τις ιδιες αναζητησεις εχω κι εγω.
 

Μηνύματα
20
Reaction score
0
Nikos40 το. Unico ακομη δεν τον ακούω αλλά ξέρω πως δουλεύει αστέρι!Σαν πηγή μου βρήκε ένας γνωστός από Ιταλία το unico cd τρομερή ευκαιρία και μάλλον θα το έχω άμεσα. Ξέρει κάποιος φίλος εδώ αν έχει usb έξοδο το cd?Τελικά στο σετακι με unico σε ποια 2-3 ηχεία να προσανατολιστω όταν πάω Ορφέα για ακρόαση.
 

Μηνύματα
278
Reaction score
15
Nikos40 το. Unico ακομη δεν τον ακούω αλλά ξέρω πως δουλεύει αστέρι!Σαν πηγή μου βρήκε ένας γνωστός από Ιταλία το unico cd τρομερή ευκαιρία και μάλλον θα το έχω άμεσα. Ξέρει κάποιος φίλος εδώ αν έχει usb έξοδο το cd?Τελικά στο σετακι με unico σε ποια 2-3 ηχεία να προσανατολιστω όταν πάω Ορφέα για ακρόαση.
Απο ορφεα ακουσε αναμεσα στα άλλα τα μικρα duevel (planets) και τα heil.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.306
Μηνύματα
2.858.032
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top