ενεργα monitor...

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
επειδη :
-ειναι οριακα λιγο πιο ευκολοχωνευτα τα adam στο ματι (τουλαχιστον τα L-R) και θα μπουν σε σαλονι
-με αρεσει ο ηχος απ τα μικρουλια που ηδη εχω και πιστευω οτι με τα s3x θα ειναι ακομα καλυτερος (δεν εχω ακουσει βεβαια neumann για συγκριση)
-ισως χρησιμοποιηθουν και τα υπαρχοντα σε 1η φαση στο σινεμα για να γλιτωσουμε φραγκα

για ολα αυτα, λεω να μεινω με τα adam...τωρα, η λυση εξωτερικου κουτιου-ενισχυτη ισως βολευει και στη περιπτωση που υπαρχει καποια βλαβη στο συστημα...ετσι δε χρειαζεται να στελνεις "πακετο" το ηχειο...απ την αλλη, δε ξερω αν εχουμε αλλα "θεματα" εφαρμοζοντας τη λυση αυτη...

υπαρχει και μια 3η επιλογη...διαχωρισμος σινεμα-μουσικης

παιρνω 2 καλυτερα ηχεια απ τα υπαρχοντα, ειτε adam, ειτε neumann για το pc και για τις μουσικες μου και κραταω τον parasound, του κοτσαρω τιποτα ευκολα ηχειακια + κανα ικανο γουφερ και ετσι μπορω να εκμεταλευτω (λεμε τωρα) και τα νεα φορμα (αυτα που ατμιζουν λεω)...αντε να βαλεις ενεργα ηχεια στο ταβανι...ενω μικρα να σε περι-τριγυριζουν:D πανταχωθεν, ισως τελικα να μπορουμε να πετυχομε πιο πειστικο το feeling για το σινεμα...ισως
προσφατα μετακόμισα...σαλονι 20τμ, και γαμα σχημα..

έστησα το σινεμαδακι μου και δεν μου αρεσει τιποτα...δε χαίρομαι ταινια..

ειναι τα ιδια μηχανακια ηχεια κλπ με αυτα που ειχα στο παλαιο σαλονι των 80τμ. περιπου τετραγωνο ,που εκει ,ειχα ακριβως αυτο το φιλινκ, αλλα ακριβως ομως...μιας πολυ καλης κινηματογραφικης αιθουσας!
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
προσφατα μετακόμισα...σαλονι 20τμ, και γαμα σχημα..

έστησα το σινεμαδακι μου και δεν μου αρεσει τιποτα...δε χαίρομαι ταινια..

ειναι τα ιδια μηχανακια ηχεια κλπ με αυτα που ειχα στο παλαιο σαλονι των 80τμ. περιπου τετραγωνο ,που εκει ,ειχα ακριβως αυτο το φιλινκ, αλλα ακριβως ομως...μιας πολυ καλης κινηματογραφικης αιθουσας!

ενεργα εχεις? νομιζω οτι στο σπιτι μπορεις να πετυχεις απειρως καλυτερα πραματα απο κινηματογραφικη αιθουσα, και δεν ειναι ασχημα τα 20 τετραγωνικα, στον αυτοματο πιλοτο γινονται καποια πραματα αλλα ισως θελει και λιγο χερακι:)
 

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
δεν εχω ενεργα...
απλα
ενεργα εχεις? νομιζω οτι στο σπιτι μπορεις να πετυχεις απειρως καλυτερα πραματα απο κινηματογραφικη αιθουσα, και δεν ειναι ασχημα τα 20 τετραγωνικα, στον αυτοματο πιλοτο γινονται καποια πραματα αλλα ισως θελει και λιγο χερακι:)
αυτο που μετραει πρωτίστως ειναι το μεγεθος του χωρου , για να νοιώσουμε αυτο το κινηματογραφικο μουδιασμα
 

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
επισης πιστεύω πως με τα ενεργα , λογω διασποράς, θα υπαρχει καλύτερος διαχωρισμός μεταξυ καναλιων, με συνέπεια καλύτερη κινηση..

κ δε το κρυβω οτι την εκανα την σκεψη, αν οχι για πενταδα, τα LCR τουλαχιστον ,να τα κανω ενεργα..

παιζω με τελικο φυσικά,αφου κατα τη γνωμη μου κανενας ολοκληρομενος AV ,ουτε καν τα τερατα, ειναι ικανός για μεγάλες συγκινήσεις...
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
πες μου τις κινηματογραφικες αιθουσες που σου προσφερουν τετοιο ηχο να παω να εντυπωσιαστω περισσοτερο απο το σπιτι μου.

αυτο κανουν αλωστε τα dsp να μας δωσουν την αισθηση ενος διαφορετικου χωρου πολυ διαφορετικων διαστασεων του υπαρχοντος...
 
Last edited:

Μηνύματα
1.985
Reaction score
766
προσωπικα για το σινεμα δεν πολυασχολουμαι πλεον με τα του ηχου...

αφου δεν παιζω σε dedicated το να προσπαθω να φερω "μεγαλες συγκινησεις" σε πολυκατοικια, με τους γειτονες να κανουν παραπονα ακομα και με ηχεια βασης + γουφερ επιπεδου PV1, ειναι για μενα δωρο-αδωρο...ηχεια τερατα, ενισχυτικα των εκατονταδων watt και συστοιχια απο γουφερ, τελικα υπολειτουργουν...και το μονο που μενει ειναι αδειες τσεπες απο την προσπαθεια να αγοραστουν ολ αυτα και ανικανοποιητοι ποθοι για ενα σινεμα που δεν "ερχεται" ποτε...

για να μη πω για τις χαλια ταινιες οσο παει...πραγματικα προσεγμενο σαουντρακ ταινιας εχω ν ακουσω απ το κινεζικο Ηero (ή στην απλη ελληνικη Ying xiong :p) και τα Ιπταμενα Στιλετα...αντε να πω και το kingdom of Ηeaven...σιγα μη δωσω ποσό κοντα στο 15χιλιαρο στον ηχο, απλα για ν ακουω σφαιρες και εκρηξεις να "σκανε" και καλα με αληθοφανεια γυρω απ το κεφαλι μου...

γι αυτο εδωσα τελικα και τον parasound και θα αρκεστω σε εναν ικανο av με σχετικα ευκολα ηχεια...αντιθετα, νομιζω οτι στην εικονα μπορουμε να "παιξουμε" πιο ευκολα και παιρνωντας και μια χορταστικη οθονη + ικανο προβολι, γεμιζουμε "βαρβατα" το οπτικο μας πεδιο και το feeling του σινεμα ερχεται τελικα αβιαστα-αβαδιστα-ανετα :D

στη μουσικη ειναι αλλο κεφαλαιο...
 

Μηνύματα
504
Reaction score
228
επισης πιστεύω πως με τα ενεργα , λογω διασποράς, θα υπαρχει καλύτερος διαχωρισμός μεταξυ καναλιων, με συνέπεια καλύτερη κινηση..

κ δε το κρυβω οτι την εκανα την σκεψη, αν οχι για πενταδα, τα LCR τουλαχιστον ,να τα κανω ενεργα..

παιζω με τελικο φυσικά,αφου κατα τη γνωμη μου κανενας ολοκληρομενος AV ,ουτε καν τα τερατα, ειναι ικανός για μεγάλες συγκινήσεις...
Δημήτρη αν κάποιος έχει αρκούντως ευαίσθητα ηχεία και λογικών διαστάσεων χώρο (20-30 τμ) πιςτεύω ότι θα πιάνει μια χαρα σταθμες με τα μεγαλα μοντέλα AV. Ειδικά με Pioneer ή Onkyo που κατά κανόνα είναι πιο δυνατοί.
Άλλωστε πολλοί από αυτούς έχουν πιστοποίηση THX που σημαίνει ότι μπορούν (μεταξύ άλλων) να δώσουν στάθμες αντίστοιχες με κινηματογραφική αίθουσα.
Π.χ ένας μεγάλος pioneer ή και Yamaha με klipsch δε θα αποδώσει ρεαλιστικές στάθμες?
 

Μηνύματα
1.985
Reaction score
766
μολις πηρα στη "μασχαλη" το ενα απ τα 2 adam...

ακουστικε ενα μικρο τσαφ στη αρχη (οπως οταν ανοιγει ενας διακοπτης για τα φωτα και ακουγεται απ το ηχειο)...ισχνο ηταν το πρωτο..και μετα ενα μεγαλο-δυνατο και παπαλα....κανενας ηχος...μονο θορυβος-φυσημα...:(

ωστοσο, δεν ανοιξα κανενα διακοπτη απ τα φωτα...ημουν καθισμενος και ακουγα μουσικη...σε νορμαλ προς χαμηλες εντασεις...το αριστερο ηχειο ολα καλα ωστοσο...αν ηταν κατι με τα ρευματα, δε θα επρεπε να την πατησουν και τα δυο?

το αριστερο το χω συνδεσει σε ενα belkin surgermaster (φωτο)...το δεξι σε ενα απλο πολυπριζο...να το εσωσε το αριστερο ηχειο το belkin?...δε νομιζω...κατι αλλο συνεβει...ζητημα βεβαια απο τοτε που τα πηρα να εχουν παιξει 50 ωρες συνολικα...αστρωτα ηταν...

ξενερωσα απιστευτα, γιατι ειχα παρει και mic-dirac για μετρησεις...

τελικα ετσι που παει, δε θα καταφερω ποτε να μαζεψω φραγκα για προβολι...

παω για αλλα...

FUL1_F9G726du3M-GRY.jpg
 
Last edited:

ichaltou

Αλλαχτήρι
Μηνύματα
4.032
Reaction score
1.004
Δες μήπως έχει καμιά ασφάλεια το ηχείο στην είσοδο και έχει καεί .
 

Μηνύματα
1.985
Reaction score
766
εχει ενα επιλογεα για ταση ρευματος (110/230) και τιποτα αλλο...

αυτο που προσπαθω να βρω ειναι τι μπορει να το προκαλεσε...και φυσικα πως να μην επαναληφθει...

για τα adam δεν εχω ακουσει κακες κριτικες για faulty ηχεια...να επεσα στη περιπτωση?

και πες οτι φτιαχνει ή παιρνεις αλλο...πως δεν την ξαναπατας?
 

TGD

Μηνύματα
7.195
Reaction score
7.225
Αφού είναι ενεργό έχει σίγουρα ασφάλεια. Είναι υποχρεωτικό.
 

ichaltou

Αλλαχτήρι
Μηνύματα
4.032
Reaction score
1.004
Συνήθως είναι πάνω από το ρεύμα η ασφάλεια, βρες και άλλαξε την προτού κάνεις οτιδήποτε άλλο.
 

Μηνύματα
1.985
Reaction score
766
οκ...θα το ψαξω

θα παρω αυριο και την athens pro να δω τι θα με πουν...
 

Μηνύματα
1.985
Reaction score
766
η ασφαλεια βρεθηκε και δυστυχως ειναι οκ...αρα εχουμε θεμα...

το ηχειο ανοιγει, αναβει το πρασινο ενδεικτικο και απλα ακουγεται εντονο φυσιμα και καθολου ηχος...

επισης οταν γυριζω το ρυθμιστικο του gain μπροστα, απο το κεντρο προς τα δεξια-αριστερα, ακουγεται θορυβος...

και πες οτι το εκανε επιτηδες για να βρω δικαιολογια να παω στα 7αρια :D...πως προφυλασομαστε απο τετοιες ιστοριες?

ελπιζω βεβαια να εφταιγε το ρευμα και οχι το ηχειο αυτοκαθαυτο
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.311
Reaction score
93.859
Αν είναι στην εγγύηση, θα πρότεινα να έρθεις σε επαφή με τον αντιπρόσωπο. Μπορεί να πρόκειται για κατασκευαστικό λάθος.
 

Μηνύματα
1.985
Reaction score
766
θα παρω τα παιδια στην athens να το δουμε...

οριακα πρεπει να μαι... αν δεν εχει ληξει ηδη

πειτε που θα βρουμε τα 7αρια σε limited edition :D:D

καλημερες απο Ηρακλειο :)
 

Μηνύματα
1.985
Reaction score
766
λοιπον...περιμενω απαντηση για την εηγυηση και κατα ποσο καλυπτομαι...

εν τω μεταξυ ψαχνομαι για αλλα...αν μπορουσα θα πηγαινα σε kh 310 ή sx3h...αλλα δεν

οποτε ειμαι μεταξυ

1.a7x
2.a77x
3.cms 65

το a77x χωραει βεβαια πολυ δυσκολα στο χωρο που προοριζεται να μπει...

αλλα απ την αλλη με λιγο παραπανω φραγκα ειναι πιο future proof σε περιπτωση που παω σε μεγαλυτερο χωρο...μπορω και να βαλω αλλου το γραφειο τωρα και να χωρεσουν αλλα βαριεμαι...

αποσταση ακροασης απο ηχεια 1+ m...αποσταση ηχειων μεταξυ τους 1+

να πω οτι παρολη τη βαβουρα το ribbon του adam το χω ερωτευθει...τα "μεγαλα" focal δε τα χω ακουσει και εδω που ειμαι τωρα αποκλειεται
 

Μηνύματα
14
Reaction score
11
Πουλάει φίλος ADAM S2.5 με βάσεις σε πολύ καλή τιμή …. και ακρόαση … Εγώ προσωπικά έχω τα ADAMS3A και τα οδηγώ με Μ-DAC & Foobar / WASAPI…. και δεν τα αλλάζω με τίποτε … αν ενδιαφέρεσαι για τα ADAM S2.5 στείλε PMτιμη ~€700.00.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.600
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top