Έμεινα ..πάκης

Status
Not open for further replies.

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Εντελώς αντικειμενικό είναι πχ η έκταση των χαμηλών συχνοτήτων, ή ακούγονται ή δεν ακούγονται. Εντελώς αντικειμενικό είναι αν ξεχωρίζουν 3 φωνές μεταξύ τους όταν ταυτόχρονα τραγουδούν το ίδιο πράγμα, ή μπορείς να τις ξεχωρίσεις ή δε μπορείς. Εντελώς αντικειμενικό είναι το βάθος και το πλάτος της μουσικής σκηνής, ή βγάζει πχ βάθος, το αντιλαμβάνεσαι, ή δε βγάζει και τα ακούς Όλα σε ένα επίπεδο. Εντελώς αντικειμενικό είναι το αν ακούγεται ξεκαρφωτο το σαμπ ή το τουιτερ, αν δε "δένει" εντελώς με το μιντ, αν βαράει ξεκαρφωτα το σαμπ, ή αν δε καταφέρνεις να ξεχωρίσεις τα τουιτερ κι αν δεν ακούς ένα ξεκαρφωτο σαμπ να βαράει στο γάμο του καραγκιόζη. Εντελώς αντικειμενικό είναι αν ακούς κάποιες λεπτές πληροφορίες της μουσικής, ή αν χάνονται στο σύνολο και καλύπτονται από άλλους ήχους, οπότε δε τις ακούς καθόλου, τις χάνεις. Κλπ κλπ κλπ. Πάρα πάρα πολλά πράγματα είναι εντελώς αντικειμενικά στην ακρόαση. Όλα αυτά είναι το πρώτο σκέλος των ακροάσεων, το αντικειμενικό.
Oσες φορες μιλησα κατα καιρους για τα πιο πανω, χαρακτηριστηκα "χαιεντας". :D
 

Μηνύματα
1.876
Reaction score
6.395
Το ενδιαφέρον της αντιπαράθεσης έγκειται στην απροκάλυπτη προσπάθεια περιορισμού της σφαίρας επιρροής του Ear, με κάθε τρόπο. Για διαφόρους λόγους.
Ποιός είναι ο Ίαρ δάσκαλε; Πολύ νάρκισσος μου κάνει.

:p:p:p
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.106
Reaction score
20.588
Απορώ κι εγώ με την επιλογή αυτού του tweeter.
http://www.seas.no/index.php?option...xt&catid=45:seas-prestige-tweeters&Itemid=462


Δεν είναι καν το κορυφαίο της σειράς prestige η οποία δεν είναι καν η κορυφαία σειρά της Seas!

H σειρά prestige έχει και καλύτερα tweeters όπως π.χ. αυτό:
http://www.seas.no/index.php?option...dc&catid=45:seas-prestige-tweeters&Itemid=462



Και φυσικά υπάρχει και η σειρά Excel με αυτό:
http://www.seas.no/index.php?option...6-t25cf002&catid=50:excel-tweeters&Itemid=360



Αρα λοιπόν για να κάνουν στην Grimm αυτή την επιλογή δύο πράγματα μπορεί να συμβαίνουν: Ή ξέρουν κάτι παραπάνω για το συγκεκριμένο tweeter που δεν το ξέρουμε εμείς ή όλα τα μεγάφωνα της Seas είναι κορυφαία και όποιο και να επιλέξεις καταλήγεις σε κορυφαίο αποτέλεσμα!

Ψηφίζω την δεύτερη πιθανότητα επειδή έχω Audio Spectrum. ;)
Αν συγκρίνεις της απόκριση συχνότητας των τριών, θα παρατηρήσεις πως αυτή του 1499 είναι μακράν περισσότερο συναφής εκτός άξονα, σχεδόν όμοια, εκτός βεβαίως της στάθμης, πράγμα που δεν συμβαίνει με τα άλλα δύο.
 

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Αν συγκρίνεις της απόκριση συχνότητας των τριών, θα παρατηρήσεις πως αυτή του 1499 είναι μακράν περισσότερο συναφής εκτός άξονα, σχεδόν όμοια, εκτός βεβαίως της στάθμης, πράγμα που δεν συμβαίνει με τα άλλα δύο.
Πράγματι έτσι είναι. Ομως από την άλλη είναι και η πιο «ανώμαλη» εκ των τριών. Αλλά φαίνεται πως αυτό διορθώνεται με το DSP και ξεπερνιέται, οπότε τελικά αυτό που μένει είναι η καλή διασπορά εκτός άξονα.
 
  • Like
Reactions: vet

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Ούτε εμένα μου αρέσει εμφανισιακά το συγκεκριμένο. :whistling:
Η σεμνή τους εμφάνιση είναι εκ του πονηρού,ούτως ώστε να πείθεται η...παντόφλα με το νούμερο 39 ότι δήθεν δεν κόστισαν πολλά.:sneaky:
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
αρκετα ναι, αλλα για παραδειγμα η περιγραφη και η εικονα δεν θυμαμαι πως συνδεονται με τις μετρησεις.
Πολικές αποκρίσεις,βηματική απόκριση ηχείων,μετρήσεις για την ακουστική συμπεριφορά του χώρου,διευθέτηση συστήματος εντός εκείνου....
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Aκριβως! Διαφωνω ομως με τον χαραχτηρισμο που δινεις.
Γενικοτερα ομως η αληθεια ειναι μια και μοναδικη! Ειναι την στιγμη που κανει κρεσεντο μια ορχηστρα με 100 φυσικα οργανα που τρομαζεις -χεζεσαι πανω σου!!
Και η αλλη [αληθεια] ειναι να πιστευεις οτι ενα ηχειο ενεργο και μη , των 8ιντζων με ενα τουιτερ μιας ιντζας [δεν μιλαω για το συγκεκριμενο , αλλα γενικα] θα σου δωσει την μεγαλοπρεπεια της φυσικης ορχηστρας!!! Μη χεσω!
Ειναι σαν να μου λεει καποιος οτι εβαλε τον king kong μεσα σε smart!!
Αντικειμενικός σκοπός της υψηλής πιστότητας δεν είναι ν'αναπλάσει στις φυσικές του διαστάσεις ένα ηχητικό πεδίο που συνδέεται με καταστάσεις live ακρόασης οι οποίες θα επισημαίνονταν ως ΄΄αναφοράς΄΄,αλλά να διεγείρει την αντίληψη ενός τέτοιου πεδίου,χρησιμοποιώντας κιόλας πεπερασμένο πλήθος μετατροπέων της ηλεκτρικής ενέργειας σε ακουστική.

Η έννοια της απολύτου πιστότητας υφίσταται ως προς δεδομένο master,αφού οι συνθήκες παραγωγής δεδομένου μουσικού γεγονότος σε αναπαράξιμη μορφή διέπονται από παρεμφερείς εγγενείς περιορισμούς με την διαδικασία αναπαραγωγής εκείνης.

Επομένως καίριο ζήτημα στη...δίκη των Grimm δεν είναι τόσο η διάκριση μεταξύ ορθού και αρεστού,όσο η κρίση για το τί εντέλει αρέσει σε καθέναν εξ ημών και για πόσον καιρό θα μπορεί να του αρέσει το αυτόν.:sneaky:
 

Μηνύματα
4.041
Reaction score
1.720
Μπορω να δεχθω το απολυτο εαν και εφοσον ημουν ενας επαγγελματιας παραγωγος που θα ηθελα με ακριβεια να ξερω τι μαγειρευω για να σερβιρω στο κοινο. Κατι που θα γνωριζα μονο εγω. Οι υπολοιποι απλα θα φανταζονται οτι αυτο που ακουν ειναι το σωστο.
 

gonis

Luger
Μηνύματα
4.221
Reaction score
11.499
Αυτή η περιοδικά ψυχολογική χειραγώγηση με τα Grimm (και την Metric) νομίζω ότι πρέπει να εισάγει στην διαδικτυακή κοινότητα τη φράση "avsite bullying".
Εξαιρετικά μηχανήματα ,να τα έχουν όμως οι φίλοι μου;)
 

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.680
Reaction score
2.727
Σας εχω αφησει λιγο λασκα μου φαινεται, μαλλον πρεπει να σας αυξησω ξανα τη δοσολογια του highendotanil γιατι μου βγαλατε ολες τις παρενεργειες.. :lolsign:
 

Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
Εντέλει με όσα "παρατράγουδα" συνέβησαν εδώ μέσα... έμεινα ...πάκης από το....

 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Αυτή η περιοδικά ψυχολογική χειραγώγηση με τα Grimm (και την Metric) νομίζω ότι πρέπει να εισάγει στην διαδικτυακή κοινότητα τη φράση "avsite bullying".
Εξαιρετικά μηχανήματα ,να τα έχουν όμως οι φίλοι μου;)
Δείξε μου τον φίλο σου,να σου πω ποιος είσαι....;)

Προφανώς ανήκεις στους...απάκηδες των Αθηνών.:D
...
Η ψηφιακή ισοσταθμιση χώρου στο χάλι εντ είναι ντροπή και αίσχος, τζιζ κακό.
Το έχει ξεκαθαρίσει άλλωστε και ο...Cochise.:p
Σας εχω αφησει λιγο λασκα μου φαινεται, μαλλον πρεπει να σας αυξησω ξανα τη δοσολογια του highendotanil γιατι μου βγαλατε ολες τις παρενεργειες.. :lolsign:
Άλλο οι παρενέργειες και άλλο οι...ανεπιθύμητες ενέργειες.:sneaky:
 
Last edited:

Μηνύματα
278
Reaction score
15
Καλημερα σε ολους

Νομιζω ηταν απαραιτητο το νημα για μελη που ειχαν φορτωσει απο διαφορα που συμβαινουν στην καθημερινοτητα και ηθελαν να ξεδωσουν...
 

Μηνύματα
177
Reaction score
54
Φιλε Κωστα ξερεις πολυ καλα την εκτιμηση που σου εχω αλλα μην ξεχνας.Θα θυμασαι βεβαια τις συγκεντρωσεις στην Θεσ/νικη και τα κορυφαια ακουσματα στο σπιτι σου και στου Αντρεα.Ναι τοτε ειχαμε μεινει αρκετοι "πακηδες"και απο το ηχητικο αποτελεσμα αλλα,και απο την προσπαθεια που φιλοι με τοσο "δυσκολα" επαγγελματα οσον αφορα την ελειψη χρονου ειχαν καταφερει.Ναι τοτε αναθεωρησα την αποψη μου για τα πανελ και εγω και πολλοι αλλοι και απο τοτε ουτε κατα 50% δεν τα εχω ακουσει να παιζουν ετσι τα Magnepan.Αν τωρα φιλε μου πεις οτι τα εν λογω ηχεια τα εχεις στην κατοχη σου και ασχοληθηκες μαζι τους καποιο χρονικο διαστημα τοτε...το αποτελεσμα θα ειναι δεδομενο και αξιο να ερθω μπουσουλωντας απο την Αθηνα επανω να τα ακουσω και μαλιστα ετοιμος να αναθεωρησω αν με εντυπωσιασουν.Τωρα τα αλλα που γραφει ο vet περι υγρασιας, ξυλινων πολυμπριζων με ακουστες διαφορες,καλωδιων που μπορει να τα εχουν κατουρησει ξανθες ουκρανεζες και μαθηματα σολφεζ,αυτα δυστυχως ειναι που αποτρεπουν τοσα παλαια μελη του avforum να ειναι ενεργα εδω μεσα γιατι τα βλεπουν και γελανε.Προσεξε γιατι μερικοι ανεγκεφαλοι ειναι ικανοι να σε βαφτισουν ντιλερ και αλλοι να εκμεταλευτουν προ ιδιον οφελος τα γραφωμενα σου η γιατι ειναι ασχετοι με το ποιος εισαι, η γιατι ετσι τους βολευει.Τα ξερεις αυτα φιλε εχουν γινει ουκ ολιγες φορες.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Καλημερα σε ολους
Νομιζω ηταν απαραιτητο το νημα για μελη που ειχαν φορτωσει απο διαφορα που συμβαινουν στην καθημερινοτητα και ηθελαν να ξεδωσουν...
Το ηχείο του νήματος ανήκει στις λεγόμενες σταθερές ιστοτοπικές αξίες,αφού διεγείρει εξίσου αυτούς που θέλουν να ξεδώσουν κι εκείνους που θέλουν να...ξεβιδώσουν-καθότι στον κύκλο του χαιενδ κάποιες β'ιδες παίρνουν την απουσία τους από καιρού εις καιρόν.;)
... περι υγρασιας, ξυλινων πολυμπριζων με ακουστες διαφορες,καλωδιων που μπορει να τα εχουν κατουρησει ξανθες ουκρανεζες και μαθηματα σολφεζ,...
Κίνδυνος....βραχυκυκλώματος.:D
 
Last edited:

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Αν συγκρίνεις της απόκριση συχνότητας των τριών, θα παρατηρήσεις πως αυτή του 1499 είναι μακράν περισσότερο συναφής εκτός άξονα, σχεδόν όμοια, εκτός βεβαίως της στάθμης, πράγμα που δεν συμβαίνει με τα άλλα δύο.
Κώστα, οι λόγοι επιλογής του συγκεκριμένου tweeter έχουν ξανασυζητηθεί εδώ μέσα.
Το θέμα για εμένα δεν είναι τα χαρακτηριστικά του αλλά η ΤΙΜΗ του.
Και εξηγούμαι...
Από τη στιγμή που μπορούν να πετύχουν αυτό το κορυφαίο αποτέλεσμα με ένα τόσο φτηνό (όχι φτηνιάρικο) tweeter, για ποιο λόγο δεν είναι χαμηλότερη η συνολική τιμή τους?
Τότε θα μιλούσαμε για κορυφαίο συντελεστή τιμής προς απόδοση, φονέα γιγάντων ή ότι άλλο πιασάρικο βολεύει!

Το ότι υπάρχουν ηχεία με κόστος μεγαλύτερο από τα Grimm, που ουσιαστικά είναι σκουπίδια μπροστά τους δεν μου λέει το παραμικρό. Με τον καιρό αυτά θα τα πετάξει έξω η ίδια η αγορά, όπως γίνεται πάντα.

Λοιπόν...
Το συνολικό κόστος των τεσσάρων μεγαφώνων που αποτελούν αυτό το ηχείο είναι γύρω στα 500 ευρώ!
Προσωπικά δεν γνωρίζω κανένα ηχείο του εμπορίου, με κόστος ακόμα και 8000 ευρώ, που να κοστίζουν τόσο λίγο οι μονάδες του.

Θα μου πεις δεν είναι μόνο ηχείο αλλά πολλά περισσότερα. Αν αθροίσουμε λοιπόν και τα υπόλοιπα και δούμε το συνολικό ποσόν, σίγουρα μόνο φτηνό δεν είναι το ηχείο.
Είναι η διαφορετική οπτική του καθενός.

Να ξεκαθαρίσω ότι γνωρίζω πολύ καλά πόσο ΠΡΕΠΕΙ να κοστολογηθεί ένα προϊόν εμπορίου, πόσο είναι το κέρδος του αντιπροσώπου κ.τ.λ.
Βάζω δε πάντα σε εκτίμηση τους ανθρώπους πίσω από αυτά τα προϊόντα καθώς και την αμοιβή τους, που πρέπει να είναι ανάλογη.

Προσωπικά θεωρώ το εν λόγο ηχείο ένα πραγματικό high-end ηχείο, με ότι αυτό συνεπάγεται σε απόδοση και τιμή, φτιαγμένο με τα μέσα, τα εργαλεία και τη γνώση που προσφέρει η εποχή μας!
 


vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
Κώστα, οι λόγοι επιλογής του συγκεκριμένου tweeter έχουν ξανασυζητηθεί εδώ μέσα.
Το θέμα για εμένα δεν είναι τα χαρακτηριστικά του αλλά η ΤΙΜΗ του.
Και εξηγούμαι...
Από τη στιγμή που μπορούν να πετύχουν αυτό το κορυφαίο αποτέλεσμα με ένα τόσο φτηνό (όχι φτηνιάρικο) tweeter, για ποιο λόγο δεν είναι χαμηλότερη η συνολική τιμή τους?
Τότε θα μιλούσαμε για κορυφαίο συντελεστή τιμής προς απόδοση, φονέα γιγάντων ή ότι άλλο πιασάρικο βολεύει!

Το ότι υπάρχουν ηχεία με κόστος μεγαλύτερο από τα Grimm, που ουσιαστικά είναι σκουπίδια μπροστά τους δεν μου λέει το παραμικρό. Με τον καιρό αυτά θα τα πετάξει έξω η ίδια η αγορά, όπως γίνεται πάντα.

Λοιπόν...
Το συνολικό κόστος των τεσσάρων μεγαφώνων που αποτελούν αυτό το ηχείο είναι γύρω στα 500 ευρώ!
Προσωπικά δεν γνωρίζω κανένα ηχείο του εμπορίου, με κόστος ακόμα και 8000 ευρώ, που να κοστίζουν τόσο λίγο οι μονάδες του.

Θα μου πεις δεν είναι μόνο ηχείο αλλά πολλά περισσότερα. Αν αθροίσουμε λοιπόν και τα υπόλοιπα και δούμε το συνολικό ποσόν, σίγουρα μόνο φτηνό δεν είναι το ηχείο.
Είναι η διαφορετική οπτική του καθενός.

Να ξεκαθαρίσω ότι γνωρίζω πολύ καλά πόσο ΠΡΕΠΕΙ να κοστολογηθεί ένα προϊόν εμπορίου, πόσο είναι το κέρδος του αντιπροσώπου κ.τ.λ.
Βάζω δε πάντα σε εκτίμηση τους ανθρώπους πίσω από αυτά τα προϊόντα καθώς και την αμοιβή τους, που πρέπει να είναι ανάλογη.

Προσωπικά θεωρώ το εν λόγο ηχείο ένα πραγματικό high-end ηχείο, με ότι αυτό συνεπάγεται σε απόδοση και τιμή, φτιαγμένο με τα μέσα, τα εργαλεία και τη γνώση που προσφέρει η εποχή μας!
η τιμη είναι τετοια γιατι μονο αυτοι ξερουν να το φτιαξουν ετσι.
ας το φτιαξει καποιος άλλος και να το δινει με χαμηλοτερη τιμη να τους "φαει" την πελατεια. ειδες κανενα? εστω να πλησιαζει?
για να δουμε, ποτε και ποιος....
η γνωση εχει αξια, όχι το tweeter....
 

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
οταν θα πουλήσουν 10 ζευγαρια, να βγαλουν τα..."σπασμενα", απο τις ερευνοδοκιμοξενυχτοσπαζοκεφαλιασεις, τοτε πρεπει να πέσει και η τιμη...

ετσι πρεπει...
 

Status
Not open for further replies.

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.587
Μηνύματα
2.866.486
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top