Technics SL-1200 CLUB





Μηνύματα
13
Reaction score
1
Καλώς σας βρήκα παιδιά! Φρέσκος φρέσκος 1ας εβδομάδας και έχω ξετρελαθεί!
Ας αρχίσω και εγώ τις ερωτήσεις να με βοηθήσετε! Λοιπόν δύο προβληματισμοί:

1ον) Όταν κλειδώνω το vta από το lock καθώς το στρίβω όλος ο βραχίωνας-βάση μέσα στο vta ring κουνιέται ελάχιστα προς τη φορά που ασκω δύναμη στο λουκετάκι και μόνο τότε (αλλά και όταν το επαναφέρω unlock). Μιλάμε για γωνιακή κίνηση 5-6 το πολύ μοιρών. Είναι λογικό ή δεν θα έπρεπε να κινείται καθόλου?

Παρεπιμπτόντως το δαχτυλίδι έχει γρασωθεί πρόσφατα, το έχω δεί με τα ιδια μου τα μάτια μου εσωτερικά και δεν έχει κανένα πρόβλημα εσωτερικά-σπάσιμο-να λείπει κάτι κλπ.

2ον) Φοράει την stanton 500 (μια κεφαλή με χρυσό περίβλημα πρέπει να είναι πολύ παλιά)



Όμως για το balance το αντίβαρο μπαίνει πολύ μέσα (μου αφήνει δηλαδή 1,5g να το στρίψω μέχρι να τελικιάσει) με αποτέλεσμα να μην έχω χώρο για να του βάλω το σωστό tracking force.
Και ερωτώ γνωρίζετε για αυτή τη κεφαλή αν ερχόταν μαζί με βάρίδιο επειδή είναι πολύ ελαφριά όπως φαίνεται ή έχω εγώ κάποιο πρόβλημα??

Ευχαριστώ και καλώς σας βρήκα!!!!!!
 


Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Αν έχεις κρατήσει τη συσκευασία του πικάπ, ψάξε λίγο μέσα.Κανονικά το πλακάκι αυτό που σου λέει ο Γιάννης ήταν στα παρελκόμενά του.
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
Εεε δεν κρατήθηκα...

Ήταν διακαείς πόθος μου η απόκτηση ενός Technics MKII. Το ζαχάρωνα από τα μέσα της δεκαετίας του '80, τότε που πρωτοέτρεχα στις Disco και χάζευα τους DJ.
Αργότερα, από τα εισαγωγικά πικάπ που είχα, ανέβηκα κατηγορία με τη μία και ούτε που το σκεφτόμουν για αγορά, μέχρι που... <<οι παλιές αγάπες επανέρχονται>>.

Πριν λίγες μέρες λοιπόν έγινα ένας ευτυχής κάτοχος ενός Technics 1210 MKII, που βρήκα σε λίαν δελεαστική τιμή.
Του λείπουν βέβαια οι μεντεσέδες, αλλά όλο και κάπου θα βρεθούν και έχει κάνα δυο γρατσουνιές, αλλά μικρό το κακό.
Φοράει μια Stanton 500 με σπασμένη τη βελόνα.

Αν και πλέον σπανίως χρησιμοποιώ πικάπιον μόλις βρω χρόνο θα το περιποιηθώ καταλλήλως και θα στηθεί αναλόγως πιθανότατα με μια Shure M97 που κατέχω!
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Εεε δεν κρατήθηκα...

Ήταν διακαείς πόθος μου η απόκτηση ενός Technics MKII. Το ζαχάρωνα από τα μέσα της δεκαετίας του '80, τότε που πρωτοέτρεχα στις Disco και χάζευα τους DJ.
Αργότερα, από τα εισαγωγικά πικάπ που είχα, ανέβηκα κατηγορία με τη μία και ούτε που το σκεφτόμουν για αγορά, μέχρι που... <<οι παλιές αγάπες επανέρχονται>>.

Πριν λίγες μέρες λοιπόν έγινα ένας ευτυχής κάτοχος ενός Technics 1210 MKII, που βρήκα σε λίαν δελεαστική τιμή.
Του λείπουν βέβαια οι μεντεσέδες, αλλά όλο και κάπου θα βρεθούν και έχει κάνα δυο γρατσουνιές, αλλά μικρό το κακό.
Φοράει μια Stanton 500 με σπασμένη τη βελόνα.

Αν και πλέον σπανίως χρησιμοποιώ πικάπιον μόλις βρω χρόνο θα το περιποιηθώ καταλλήλως και θα στηθεί αναλόγως πιθανότατα με μια Shure M97 που κατέχω!
και στο deck με το καλο :thumbsup:
 

Μηνύματα
35
Reaction score
5
πριν μερικές μέρες απέκτησα και εγώ το Technics 1200 MK2 από το Leeds σε άριστη κατάσταση από σέρβις και αγρατσουνιστο με όλα τα παρελκόμενα και με μια Ortofon OM Pro S, σκέφτομαι να την αλλάξω με την Ortofon Dj Concorde Gold. λίγες μέρες μετά πήρα και τον Rotel RA-1412 παιδικά απωθημένα!!! μου μένουν τα ηχεία και να ξεσκονίσω τα βινύλια!!


http://prntscr.com/6w74g7
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
Απέφυγε κεφαλές DJ ! Έχω μια Ortofon Bronze και είναι μια χαρά !
Ίσως δεν πρόσεξες ότι ο sakisr21 αναφέρει τις λέξεις <<παιδικά απωθημένα>>!
Μπορεί να θέλει να σκρατσάρει ο άνθρωπος! ;)
 


Μηνύματα
35
Reaction score
5
Ευχαριστώ πολυ φίλε komhst πραγματικό θηρίο 22 κιλά πράμα!!
 
Last edited:

Μηνύματα
79
Reaction score
4
  • Γεια χαρά σε ολους.έχω γράψει και εκτο ς του club.θα ήθελα κάνα καλό μάστορα στο κεντρο για το mk2.δυστυχώς θέλει ρύθμιση γερή αποτι καταλαβαίνω μιας και έχει πειραχτει η επανω βίδα του tonearm.
 

Μηνύματα
4.003
Reaction score
3.833
Αν είναι έτσι, πας για άλλο βραχίονα, δε νομίζω ότι παίρνει μαστόρεμα.:whistling:
 

Μηνύματα
79
Reaction score
4
Ευχαριστω.Κοιτα ρωτησα σε 2 (soundimage και astraservice) και οι 2 μου ειπαν οτι φτιαχνεται εκτος και αν ειναι χτυπημενος.Απλα δεν ξερω σε ποιον να το παω.Αν εχει κανεις εμπειρια ας μου πει.
 

Μηνύματα
27.206
Reaction score
25.181
Θα το πάς στην Λεωφόρο Αλεξάνδρας, στο στενό πριν από το βενζινάδικο (ΕΚΟ) στο ύψος του Πάρκου.
Ακης Κατσίπης λέγεται, θα σου βρω και τηλέφωνο.Είναι εξουσιοδοτημένο service, technics, πολλά χρόνια.
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • n_olympios
    Μαντιναδόρος!
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.560
Μηνύματα
2.865.616
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top