Αγορά ηχειων

Μηνύματα
114
Reaction score
44
Καλησπέρα,
σκέφτομαι την αντικατάσταση των Audio Spectrum Artemis V2 με τα B&W CM10 S2.
Ποιά είναι η γνώμη σας; αξίζει η αλλαγή;
 

Μηνύματα
731
Reaction score
616
Μάλλον όχι. Αλλά παλι όλα είναι θέμα γούστου. Δεν μπορείς να τα ακουσεις πρωτα;;
 


Μηνύματα
114
Reaction score
44
Τα εχω ακούσει και η διαφορά τους στα χαμηλά είναι τεράστια, γι αυτό σκέφτομαι και την αλλαγή τους.
 



Μηνύματα
203
Reaction score
117
Καλημέρα στο φόρουμ. Εάν σου αρέσουν τα artemis αλλά σου λείπει το χαμηλό, μήπως θα πρέπει να εξετάσεις και την περίπτωση ταιριάσματος ενός υπογούφερ με τα ηχεία σου ? Δεν μπορώ να σε συμβουλέψω σχετικά αλλά είναι ένα θέμα που σε γενικές γραμμές απασχολεί και εμένα. Το χαμηλό είναι η βάση του ήχου.
 

Μηνύματα
731
Reaction score
616
Γενικα επειδη δεν εχω ακουσει τα artemis ( αλλα δεν τους λειπει χαμηλο απο οτι εχω ακουσει) δωσε λίγες πληροφοριες για τον χωρο σου κτλπ.
 

Μηνύματα
114
Reaction score
44
Καλημέρα, ο χώρος είναι καθιστικό - κουζινοτραπεζαρία με διαστάσεις πλάτος 4,5m και μήκος 13m. Σαν προενισχυτής παίζει ο Pioneer LX73. Τα ηχεία είναι τοποθετημένα στο πλάτος.
 

Μηνύματα
731
Reaction score
616
Τα b&w τα ακουσες στον χωρο σου; Το θεωρώ απαραίτητη προϋπόθεση για να ειναι εγκυρη η σύγκριση που εχεις στο μυαλό σου. Τα audio spectrum ειναι ικανα ηχεια και σε χαμηλο αλλα και σε σταθμες.
Ο χωρος σου ειναι μεγαλος δε λεω αλλα πιστευω οτι κατι αλλο ειναι που σε χαλαει. Σε τι αποσταση τα εχεις μεταξυ τους? Τα ηχεια πως πατανε στο πατωμα? Ακιδες; Τι πατωμα εχεις; Το ψυριζω το θεμα γιατι πιστεψε με δεν υπαρχει μεγαλυτερο ξενερωμα απο τον ασκοπη αλλαγη ενος μηχανηματος.
Τα b&w με τι ενισχυτικα τα ακουσες;
Θα ηθελα μια αποψη απο τους πιο εμπειρους για τα ενισχυτικά σου επίσης.
Αρα ο anthem που λες είναι τελικος;
P.S εκτός αν εχεις βαρεθεί να τα βλέπεις τα audio spectrum και ψαχνεις κάτι πιο ομορφο να σε φτιάχνει και στο μάτι και ψαχνεις αφορμή :)
 


Μηνύματα
114
Reaction score
44
Το πιο σημαντικό ξέχασα...η χρηση είναι περισσότερο μουσικη ή homecinema;
Σ΄ευχαριστώ κατ'αρχάς για την βοηθειά σου, δεν με ενδιαφέρει τόσο το Homecinema όσο η μουσική, ναι ο anthem είναι τελικός, το πάτωμα γρανιτένιο πλακάκι και τα ηχεία πατάνε σε "λαστιχάκια". Η απόσταση των ηχείων μεταξύ τους είναι στα 3,5m.
 

Μηνύματα
731
Reaction score
616
Για βρες ακιδες να δοκιμασεις. Ειχε τυχει να δω τεραστια διαφορα με κάτι τοσο απλο. Επισης επειδη ο χωρος σου ειναι τεραστιος φοβαμαι οτι μονο με ακροασηβστον χωρο σου θα μπορουσες να βγαλεις ασφαλη συμπερασματα
 

dcure

Επαγγελματίας
Μηνύματα
761
Reaction score
349
ΟΚ!.Τα Artemis δεν λέω πολύ καλά ηχεία ήταν αλλά έχουν ξεπεραστεί!Καμία σχέση με τα CM-10S2 τα έχω ακούσει και τα δύο, νομίζω ότι η B&W σε αυτή την κατηγορία είναι πολύ μπροστά για ακόμη μία φορά!Εάν το κόστος δεν σου είναι πρόβλημα προχώρα !
 

Μηνύματα
731
Reaction score
616
ΟΚ!.Τα Artemis δεν λέω πολύ καλά ηχεία ήταν αλλά έχουν ξεπεραστεί!Καμία σχέση με τα CM-10S2 τα έχω ακούσει και τα δύο, νομίζω ότι η B&W σε αυτή την κατηγορία είναι πολύ μπροστά για ακόμη μία φορά!Εάν το κόστος δεν σου είναι πρόβλημα προχώρα !
Τι ειναι για να εχουν "ξεπεραστει". Dac? Ενα καλοσχεδιασμένο ηχείο 10-15ετιας άνετα μπορεί να συγκριθεί με σημερινά.
 

Μηνύματα
639
Reaction score
1.152
Τι ειναι για να εχουν "ξεπεραστει". Dac? Ενα καλοσχεδιασμένο ηχείο 10-15ετιας άνετα μπορεί να συγκριθεί με σημερινά.
Συμφωνώ κι εγώ με αυτό.
Παρόλα αυτά ο χώρος είναι τεράστιος. Δεν έχω ακούσει ηχείο στην κατηγορία που θα μπορούσε να δώσει ρεαλιστικά επίπεδα ήχου για να ακούσεις συμφωνική μουσική με μπάσα κλπ. σε τέτοιο χώρο. Θα συμβιβαστείς...
Θα μπορούσες να τα κολλήσεις στον πίσω τοίχο, αλλά υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να μπουμάρουνε.
Η καλύτερη λύση είναι ένα καλό υπογούφερ και να περνάς το σήμα από τον προενισχυτή στο υπογούφερ, και από εκεί με κομένες τις χαμηλές να περάσεις στον τελικό σου.
 

Μηνύματα
114
Reaction score
44
Καλησπέρα, αύριο θα δανειστώ απο φίλο τα B&W. Θα τα τεστάρω με το ήδη υπάρχον σύστημα στον χώρο μου και θα δούμε.
Θα σας ενημερώσω για το αποτέλεσμα.
 

Μηνύματα
114
Reaction score
44
Λοιπον, την Κυριακή δοκίμασα τα B&W στο σύστημα μου, καμία σχέση με τα Artemis, το χαμηλό ήταν όλα τα λεφτά, απομένει τώρα να μαζέψουμε τα χρήματα για την αγορά τους.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Λοιπον, την Κυριακή δοκίμασα τα B&W στο σύστημα μου, καμία σχέση με τα Artemis, το χαμηλό ήταν όλα τα λεφτά, απομένει τώρα να μαζέψουμε τα χρήματα για την αγορά τους.
Λάβε υπόψιν σου ότι η b&w αρέσκεται να συντονίζει με τέτοιο τρόπο τα ηχεία της ώστε το χαμηλό-μεσοχαμηλό να είναι εμφατικό (4-5 db επάνω) και να ακούγεται εντυπωσιακότερο, χωρίς όμως να είναι και σωστότερο.
Το κάνει αυτό ακόμα και στη σειρά 800 εκτός του κορυφαίου!
Δες εδώ το 802D ας πούμε για να πάρεις μια εικόνα:
 

Μηνύματα
731
Reaction score
616
Λοιπον, την Κυριακή δοκίμασα τα B&W στο σύστημα μου, καμία σχέση με τα Artemis, το χαμηλό ήταν όλα τα λεφτά, απομένει τώρα να μαζέψουμε τα χρήματα για την αγορά τους.
Αμα σου άρεσε προχωρα.
Στο κάτω κάτω αυτό είναι το κριτηριο
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.177
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top