Ηχεια για Creek destiny 1

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Ακου και Spendor αν βρεις. Δεν τα εχω ακουσει αλλα λενε καλα λογια... Και μαλλον ταιριαζουν...
 

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Αν πηγαίνεις για καινούρια τώρα ρίξε μια ματιά και στα παρακάτω...

http://www.proac-loudspeakers.com/html_files/Speakers.php?Range=Studio&Speaker=Studio100
1.760€ δεν είναι αισχρά υψηλή τιμή για τέτοια ηχειάκια βάσης βάρους 11 kg; Δεν είναι και καμμιά super duper κατασκευή, μια απλή παραλληλεπίπεδη καμπίνα με μεγάφωνα Seas. Πράγματι παίζουν καλά, όπως οποιοδήποτε ηχείο διαθέτει μονάδες SEAS, αλλά απορώ τι αντικατοπτρίζουν αυτά τα 1.760€ ...
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
1.760€ δεν είναι αισχρά υψηλή τιμή για τέτοια ηχειάκια βάσης βάρους 11 kg; Δεν είναι και καμμιά super duper κατασκευή, μια απλή παραλληλεπίπεδη καμπίνα με μεγάφωνα Seas. Πράγματι παίζουν καλά, όπως οποιοδήποτε ηχείο διαθέτει μονάδες SEAS, αλλά απορώ τι αντικατοπτρίζουν αυτά τα 1.760€ ...
Αντικατοπτρίζουν τη δουλειά που έχει πίσω του.
SEAS είναι το tweeter μόνο, το woofer είναι Scanspeak. Κανένα ηχείο στο πλανήτη δεν παίζει καλά εξ αιτίας των μεγαφώνων του.
Ρίξε και μια ματιά εδώ...
http://www.stereophile.com/content/proac-studio-100-loudspeaker
 

Μηνύματα
908
Reaction score
333
αρχιζω και μαθαινω ορισμενα πραγματα
καθε ηχειο θελει τις πηγες του
ακουσα το proac το 148 που ολοι λετε τα καλυτερα
και εγω με τα παρελκομενα του αντιπροσωπου ενθουσιαστικα
αλλα με τον τον creek δεν πηγε τοσο καλα
 

Μηνύματα
504
Reaction score
228
Πάντως για 15-20 τμ και ειδικά αν η απόσταση ακρόασης δεν ξεπερνα τα 3 μέτρα, καλυτερα να πας σε ενα καλο ηχειο βάσης. Έτσι θα αποφύγεις τυχον προβλήματα με τον έλεγχο των χαμηλών που μπορει να έχεις με ηχείο δαπέδου.
Υπάρχουν αρκετα αξιόλογα ηχεία βασης με ικανη απόκριση χαμηλα, όπως τα proac και chario που αναφέρθηκαν ήδη, dynaudio, focal κτλ.
Ρίξε και μια ματιά στα μεταχειρισμένα ;)
 

Μηνύματα
15
Reaction score
2
Η τιμή 975,00 για το epos Κ3 ειναι το τεμάχιο, Οσο για demo υπάρχει το Κ2 ετοιμο για ακρόαση . Η τιμή του Κ2 ειναι 1390,00 το ζεύγος. Για 15-20 τμ νομίζω οτι το Κ2 θα πάει καλύτερα
 

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Αντικατοπτρίζουν τη δουλειά που έχει πίσω του.
Καλά γενικώς η ProAc έχει καβαλήσει για καλά το καλάμι...
Δηλαδή όταν πουλάει αυτό εδώ το κουτί 19.400€



http://www.athensproaudio.gr/el/proac-k6-ebony.html

Τότε η B&W πόσο θα έπρεπε να πουλάει το 800 diamond;



http://www.audioshow.gr/index.php?o...ew=productdetails&virtuemart_product_id=13678

Γιατί όπως και να το κάνουμε το παραπάνω τετράγωνο κουτί όσο καλά και να παίζει δεν έχει ούτε την δουλειά που έχει το 800 πίσω του, ούτε το κόστος κατασκευής του. Μην τρελλαθούμε κιόλας...
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Γιατί όπως και να το κάνουμε το παραπάνω τετράγωνο κουτί όσο καλά και να παίζει δεν έχει ούτε την δουλειά που έχει το 800 πίσω του, ούτε το κόστος κατασκευής του. Μην τρελλαθούμε κιόλας...
Και βέβαια είναι διαφορετικά τα κόστη παραγωγής.
Δεν ξέρω αν σου διαφεύγει το γεγονός ότι τα μεγάφωνα της Proac κατασκευάζονται από άλλους κατασκευαστές, ενώ της b&w από την ίδια.
Αυτό από μόνο του έχει τεράστιο αντίκτυπο στο τελικό κόστος, υπέρ της δεύτερης.
 

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Και βέβαια είναι διαφορετικά τα κόστη παραγωγής.
Δεν ξέρω αν σου διαφεύγει το γεγονός ότι τα μεγάφωνα της Proac κατασκευάζονται από άλλους κατασκευαστές, ενώ της b&w από την ίδια.
Αυτό από μόνο του έχει τεράστιο αντίκτυπο στο τελικό κόστος, υπέρ της δεύτερης.
Εγώ θα έλεγα το αντίθετο: Είναι πολύ πιο φθηνό να αγοράσεις έτοιμα μεγάφωνα από κάποιον άλλο κατασκευαστή (π.χ. Seas, Audax, Vifa, Scanspeak κλπ.) παρά να αναπτύξεις δικιά σου γραμμή παραγωγής. Με κόστος έρευνας, εξέλιξης κλπ. Και σίγουρα το κόστος κατασκευής της κάθε μονάδας από έναν μεγάλο κατασκευαστή μεγαφώνων που πουλάει σε πολλούς κατασκευαστές ηχείων θα είναι αναλογικά μικρότερο από κάποιον που κατασκευάζει τα δικά του μεγάφωνα αποκλειστικά για να καλύψει μόνο τις δικές του σειρές ηχείων.
Δηλαδή σε άλλο thread που συζητούσαμε για τα Grimm μπήκε ένα link όπου η Seas πουλάει το συγκεκριμένο tweeter 40€ στην λιανική! (προφανώς η Grimm θα το προμηθεύεται σε μικρότερη τιμή)
Θα υπήρχε ποτέ καμμία πιθανότητα αν δεν ήταν παραγωγή της Seas να το κατασκευάσει αυτό η οποιαδήποτε Grimm με κόστος χαμηλότερο έστω των 40€ της λιανικής; Δεν νομίζω...

Αλλά ας μην χαλάσουμε το νήμα με άσχετες συζητήσεις...
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Εγώ θα έλεγα το αντίθετο: Είναι πολύ πιο φθηνό να αγοράσεις έτοιμα μεγάφωνα από κάποιον άλλο κατασκευαστή (π.χ. Seas, Audax, Vifa, Scanspeak κλπ.) παρά να αναπτύξεις δικιά σου γραμμή παραγωγής. Με κόστος έρευνας, εξέλιξης κλπ. Και σίγουρα το κόστος κατασκευής της κάθε μονάδας από έναν μεγάλο κατασκευαστή μεγαφώνων που πουλάει σε πολλούς κατασκευαστές ηχείων θα είναι αναλογικά μικρότερο από κάποιον που κατασκευάζει τα δικά του μεγάφωνα αποκλειστικά για να καλύψει μόνο τις δικές του σειρές ηχείων.
Δηλαδή σε άλλο thread που συζητούσαμε για τα Grimm μπήκε ένα link όπου η Seas πουλάει το συγκεκριμένο tweeter 40€ στην λιανική! (προφανώς η Grimm θα το προμηθεύεται σε μικρότερη τιμή)
Θα υπήρχε ποτέ καμμία πιθανότητα αν δεν ήταν παραγωγή της Seas να το κατασκευάσει αυτό η οποιαδήποτε Grimm με κόστος χαμηλότερο έστω των 40€ της λιανικής; Δεν νομίζω...

Αλλά ας μην χαλάσουμε το νήμα με άσχετες συζητήσεις...
Αγαπητέ μου το κάνεις κατ'επανάληψη αυτό. Δεν γνωρίζεις το αντικείμενο, και γιατί να το γνωρίζεις άλλωστε, αλλά γράφεις αυτά που φαντάζεσαι.
Εγώ τι πρέπει να κάνω τώρα?
Να συνεχίσω να δίνω απαντήσεις σε θέματα που δεν στέκουν?
Έχει κάποιο νόημα?
Αυτά που αναφέρω για τους custom κατασκευαστές είμαι απόλυτα σίγουρος, εσύ τα φαντάζεσαι.
Συνέχισε να υποθέτεις...
 


Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Αγαπητέ μου το κάνεις κατ'επανάληψη αυτό. Δεν γνωρίζεις το αντικείμενο, και γιατί να το γνωρίζεις άλλωστε, αλλά γράφεις αυτά που φαντάζεσαι.
Εγώ τι πρέπει να κάνω τώρα?
Να συνεχίσω να δίνω απαντήσεις σε θέματα που δεν στέκουν?
Έχει κάποιο νόημα?
Αυτά που αναφέρω για τους custom κατασκευαστές είμαι απόλυτα σίγουρος, εσύ τα φαντάζεσαι.
Συνέχισε να υποθέτεις...
E, πας μας λοιπόν εσύ που γνωρίζεις.
Ακόμα κι αν υποθέσουμε ότι το tweeter η Grimm το αγοράζει από την Seas 40€ στην λανική όσο θα το έπαιρνα κι εγώ δηλαδή, υπάρχει περίπτωση κάποια άλλη μικρή εταιρεία να κατασκευάζει ένα αντίστοιχο για τον εαυτό της με κόστος μικρότερο από αυτό; Και αν ναι ποια είναι εσύ που γνωρίζεις;
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
E, πας μας λοιπόν εσύ που γνωρίζεις.
Ακόμα κι αν υποθέσουμε ότι το tweeter η Grimm το αγοράζει από την Seas 40€ στην λανική όσο θα το έπαιρνα κι εγώ δηλαδή, υπάρχει περίπτωση κάποια άλλη μικρή εταιρεία να κατασκευάζει ένα αντίστοιχο για τον εαυτό της με κόστος μικρότερο από αυτό; Και αν ναι ποια είναι εσύ που γνωρίζεις;
Καλέ μου άνθρωπε υπάρχει ένα συγκεκριμένο θέμα εδώ για αγορά ηχείων.
Πέφτουν λοιπόν στο τραπέζι διάφορες προτάσεις και ξεκινάς ένα άσχετο θέμα, γιατί αυτό να κοστίζει τόσο ενώ το άλλο τόσο!
Σου απαντάω και συνεχίζεις, πάλι εκτός θέματος, συγκρίνοντας δύο ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ εταιρίες, με δεδομένες δυνατότητες. Την B&W και την Proac.

Σου λέω λοιπόν ότι μεταξύ δύο εταιριών, που η μία παράγει η ίδια της μονάδες της, ενώ η άλλη της αγοράζει από τρίτους, σαφέστατο προβάδισμα χαμηλότερου κόστους παραγωγής έχει η πρώτη. Γιαυτό και το κάνει άλλωστε ενώ θα μπορούσε να ψωνίζει από αλλού. Λες να έχει λεφτά για πέταμα ή να θέλει να βγάλει περισσότερα όπου μπορεί?

Η B&W παράγει πολλές χιλιάδες ηχεία και αποσβένει με το παραπάνω το όποιο κόστος, αφού την ίδια μονάδα φοράνε πολλά ηχεία της.
Επιπλέον όταν χρειαστείς ανταλλακτικό μόνο η ίδια η εταιρία μπορεί να στο προμηθεύσει, οπότε βγάζουν και από εκεί.

Πρόσφατο παράδειγμα η ATC, που ενώ αγόραζε tweeter από τρίτους παρήγαγε το δικό της.
Λες να θέλει να χάνει χρήματα και γιαυτό το έκανε? Μπορεί και το κάνει.
Ειλικρινά τι δεν καταλαβαίνεις από τα παραπάνω?

Το αποκορύφωμα είναι ότι γράφεις να μην χαλάσουμε το θέμα του ανθρώπου, το όποιος έκανες ποτάνα με τα άσχετα και συνεχίζεις...

Ενώ σου έδωσα ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ απάντηση για τις δύο εταιρίες που ΕΣΥ ανέφερες συνεχίζεις με ένα άσχετο ερώτημα, εξακολουθώντας να κάνεις το θέμα του ανθρώπου ποτάνα.
Τώρα αυτό λέγεται διάλογος ενηλίκων ή απλά πιάνουμε το πληκτρολόγιο και ρωτάμε ότι να ναι?
Λυπάμαι αλλά δεν θα το συνεχίσω.
 

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Λυπάμαι αν και δεν μου απάντησες παρόλο που δηλώνεις γνώστης!
 


Μηνύματα
96
Reaction score
59
Πάντως για να ''ανακατώσω'' και γω λιγο το θεμα :D, εχω κι εγω τον destiny και με τα αναβαθμισμενα μου B&W, στον καινουριο μου χωρο (μετακομισα), το αποτελεσμα ειναι πολυ ικανοποιητικο γι τα αυτια μου και για rock jazz κλπ που ακουω κι εγω. Απ την αλλη ημουν κατοχος των P4 παλαιοτερα και θυμαμαι ηταν πολυ καλα ηχεια και για το υφος της μουσικης που ακουω. Θελω να πω, μηπως και τα Ρ6 ειναι μια χαρα για την περιπτωση σου; Απλα βαζω μια παραμετρο στην αναζητηση σου. Καλες ακροασεις.
 
Last edited by a moderator:

Mufasa

Top teaser
Μηνύματα
673
Reaction score
2.149
^ ο τόπικ στάρτερ δήλωσε πως είναι ικανοποιημένος με τα ηχεία, απλώς θα μετακομίσουν για αλλού.

Μία παρατήρηση: οι πιο πολλοί μέχρι τώρα πρότειναν ηχεία βάσης -- και καλά έκαναν λόγω χώρου. Ωστόσο τόσο καιρό ο stelllios είχε στο χώρο αυτο ηχείο δαπεδου με δύο 6,5άρια woofer που κατεβαίνει στα 40Hz, στα χαρτιά τουλάχιστον. Υπήρξε πρόβλημα με το χώρο ή να προτείνουμε άνετα και ηχεία δαπέδου;
 

Μηνύματα
908
Reaction score
333
υπαρχει το ενδεχομενο να μετακομισουν
αλλα υπαρχει και το ενδεχομενο να τα κρατησω αν δεν βρω κατι καλυτερο

θα ηθελα να ρωτησω τον argyav και οποιο αλλο φιλο ξερει
πως γινεται μια αναβαθμιση ηχειων και συγκεκριμενα στα δικα μου ηχεια τι αναβαθμισει γινεται και αξιζει ?
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
908
Reaction score
333
Kαλημερα
στο ποστ 35 ο φιλος argyav ανεφερε για μια αναβαθμιση ηχειων που εκανε σε καποιον pertuciani
αν γραφω σωστα το ονομα
στο δικο μου ποστ 37 ρωτησα ποιοσ ειναι και διαπιστωσα οτι το ονομα αυτο σβηστηκε και απο τα δυο ποστ
θα ηθελα μια εξηγηση αν ειναι εφικτο
ευχαριστω
 

Μηνύματα
908
Reaction score
333
Kαλημερα
στο ποστ 35 ο φιλος argyav ανεφερε για μια αναβαθμιση ηχειων που εκανε σε καποιον pertuciani
αν γραφω σωστα το ονομα
στο δικο μου ποστ 37 ρωτησα ποιοσ ειναι και διαπιστωσα οτι το ονομα αυτο σβηστηκε και απο τα δυο ποστ
θα ηθελα μια εξηγηση αν ειναι εφικτο
ευχαριστω

χιλια συγνωμη που ημουν αδιαβαστος
Καταλαβα
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.312
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top