Rega Planar 3 αλλιως.

Μηνύματα
632
Reaction score
575
Γεια σας παιδια,

αποφασισα εδω και λιγο καιρο να φτιαξω ενα καλο συστημα για να απολαυσω τη μουσικη αλλα και το χομπυ.

Μεταξυ αλλων ηρθε στα χερια μου ενα Rega Planar3. Ο βραχιονας που θα χρησιμοποιησω ειναι ο Rb300 με αλλαγμενη καλωδιωση που πηρα απο το φιλο Νικο απο τη Σαλλαμινα το οποιο χρησιμοποιησα σαν βαση για τα υποχθονια σχεδια μου.

Ξεκινησα λοιπον τη δουλεια αν και δεν μπορω ακομα να το ακουσω αφου μου λειπει η Nagaoka που εχω παραγγειλει κι αργει.

Σημερα καταφερα να το μονταρω κι απομενουν μια δυο ηλεκτρολογικες ενωσεις σε καλωδια κι αλλαγη στο καλωδιο του ρευματος και βεβαια η ρυθμιση της κεφαλης.

Το ξυλο που χρησιμοποιησα ειναι μασιφ Zebrano και ο μαστορας που ανελαβε να κανει τα κατασκευαστικα ειναι ο φιλος μου ο Γιαννης ο Πανταζης.

Ριξτε μια ματια και πειτε μου τη γνωμη σας...
DSC_1276.JPG DSC_1295.JPG DSC_1329.JPG DSC_1344.JPG DSC_1345.JPG
 

Μηνύματα
632
Reaction score
575
DSC_1336.JPG DSC_1338.JPG DSC_1352.JPG

Δεν εχει τελειωσει βεβαια αφου μου λειπουν επισης οι κωνοι απο εβενο που εχω παραγγειλει αλλα και το μπρουτζινο ταμπελακι που θα τοποθετησω με τη φιρμα του κατασκευαστη αλλα πηρε μια μορφη καλη νομίζω.
 


Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
πολυ καλη μορφη πηρε !

προσεχε βλεπω ενα χερακι που παει να αρπαξει το βραχιονα!
 



Μηνύματα
608
Reaction score
580
Καλα Γιαννη , κυριολεκτικά δεν παίζεσαι !!! Αμα παίζει τοσο όμορφα οσο ωραίο το έφτιαξες μας εβαλες σε ολους τα γυαλιά!!!
 

Μηνύματα
782
Reaction score
990
Οπτικα ειναι όμορφο! Θυμιζει το project xperience comfort.. Ηχητικά σε σχεση με το ορίτζιναλ αναμένονται αλλαγές; Ρωταω και τους γνωρίζοντες!!
 

Μηνύματα
311
Reaction score
100
Μπράβο σου!!! Πολύ καλό το οπτικό αποτέλεσμα! Περιμένουμε και ηχητικές εντυπώσεις.
Μου δίνεις ιδέες, αλλά ίσως με άλλο υλικό για το δικό μου Pro-ject.
 

Μηνύματα
632
Reaction score
575
Χαίρομαι που σας αρέσει παιδιά :)
Ελπίζω πως θα είναι πολύ καλύτερο και ηχητικά.

Θα δούμε Από βδομάδα
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.208
Πολύ όμορφη και ιδιαίτερη ανακατασκευή! Μπράβο σου.
Αλήθεια γιατί θέλεις να αλλάξεις το καλώδιο ρεύματος?
 

Μηνύματα
608
Reaction score
580
Οπτικα ειναι όμορφο! Θυμιζει το project xperience comfort.. Ηχητικά σε σχεση με το ορίτζιναλ αναμένονται αλλαγές; Ρωταω και τους γνωρίζοντες!!
Φυσικα και θα υπαρχουν αλλαγες ηχητικα! Το υλικο που ειναι φτιαγμένο το σασι παιζει καθοριστικό ρολο στο ηχητικο αποτελεσμα.
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Ηχητικα ναι θα εχει διαφορες.Εκεινο που ειναι βεβαιο ειναι οτι το μασιφ plinth,ειναι προς την αντιθετη κατευθυνση της θεωριας της rega για ελαφρυ plinth,οπως και οι κωνοι που δεν θα προσφερουν καποια απομονωση απο το ρακ η τραπεζακι.
Θα ειναι ενδιαφερον να ακουσουμε τα σχολια οταν τελειωσει.
Ποια nagaoka παρηγγειλες?
 

Μηνύματα
632
Reaction score
575
Να πω την αλήθεια παιδια νομιζω οτι σε οτι αφορα την φιλοσοφια κατασκευης ισως να ειναι πιο απλα τα πραγματα απ οτι μας λενε.
Ισως απλα κρατανε το κοστος χαμηλα. Μπορει να κανω λαθος αφου δεν εχω ασχοληθει με το αντικειμενο κι αυτη ειναι η πρωτη μου εντυπωση.

Το κακο ειναι οτι το συγκεκριμενο πικαπ δεν το εχω ακουσει. Αγοραστηκε για να γινει αυτο το προτζεκτ και λυθηκε αμεσως.
Ευτυχως εχω φιλο καλο που ειχε ενα Planar 3 μεχρι 1 μηνα πριν και θα μου πει μια γνωμη.

Πηρα μια οικονομικη Nagaoka, την 110. Προσεχως κι αφου παρω μια ιδεα θα δω και τι αλλο θα μπορουσε να ταιριαξει αναλογως και τα οικονομικα βεβαια.

Το καλωδιο ελεγα να το αλλαξω με κατι καινουριο αφου αν και δειχνει αριστο ειναι ηδη λυμενο οποτε ειναι ευκαιρια. Δεν αναμενω καποιο αποτελεσμα απο αυτο... Φιλε Puretone οι κώνοι δεν απομονωνουν? ελεγα οτι θα ηταν καλυτεροι απο τα λαστιχενια ποδια του Rega...

Παντως νομιζω πως απο κοντα δειχνει καλυτερο παιδια!
 

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
σιγουρα δείχνει καλυτερο, ποιο ομορφο

το καθε υλικο εχει διαφορετικο συντονισμό συχνοτήτων ,με αυτο του πλεξιγκλας να εχει την περισσότερη αδράνεια...οποτε παιζει ρολο ...

πιστευω επισης τα ποδαρακια θα ειναι καλυτερα ...
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.275
Reaction score
93.706
Εξαιρετικό οπτικό αποτέλεσμα! :hi:

Ερώτηση: στο πλατώ από πλέξιγκλας θα προστεθεί κάποιο άλλο υλικό για σωστότερη επαφή του δίσκου;
 

Μηνύματα
632
Reaction score
575
Να πω την αληθεια το πλατω ειναι γυάλινο!:)

Εχω προς δοκιμη το mat της Rega, ενα handmade απο φελο και περιμενω ενα ακρυλικο διαφανο που λογικα θα μεινει αφου ειμαι και της λεζαντας λιγο!
 


PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Να πω την αλήθεια παιδια νομιζω οτι σε οτι αφορα την φιλοσοφια κατασκευης ισως να ειναι πιο απλα τα πραγματα απ οτι μας λενε.
Ισως απλα κρατανε το κοστος χαμηλα. Μπορει να κανω λαθος αφου δεν εχω ασχοληθει με το αντικειμενο κι αυτη ειναι η πρωτη μου εντυπωση.

Το κακο ειναι οτι το συγκεκριμενο πικαπ δεν το εχω ακουσει. Αγοραστηκε για να γινει αυτο το προτζεκτ και λυθηκε αμεσως.
Ευτυχως εχω φιλο καλο που ειχε ενα Planar 3 μεχρι 1 μηνα πριν και θα μου πει μια γνωμη.

Πηρα μια οικονομικη Nagaoka, την 110. Προσεχως κι αφου παρω μια ιδεα θα δω και τι αλλο θα μπορουσε να ταιριαξει αναλογως και τα οικονομικα βεβαια.

Το καλωδιο ελεγα να το αλλαξω με κατι καινουριο αφου αν και δειχνει αριστο ειναι ηδη λυμενο οποτε ειναι ευκαιρια. Δεν αναμενω καποιο αποτελεσμα απο αυτο... Φιλε Puretone οι κώνοι δεν απομονωνουν? ελεγα οτι θα ηταν καλυτεροι απο τα λαστιχενια ποδια του Rega...

Παντως νομιζω πως απο κοντα δειχνει καλυτερο παιδια!
Στην περιπτωση των rega,το ελαφρυ plinth ειναι (γνωστο) θεμα φιλοσοφιας και οχι κοστους.
Τα λαστιχενια ποδαρακια ειναι sigoyra πιο αποτελεσματικα σε θεμα feedback σε πικαπ που δεν εχουν κανενος ειδους αναρτηση.
H MP-110 ειναι καλη κεφαλη και ταιριαζει καλα με τον RB300
To ακρυλικο πλατω ειναι καλο,αλλα αν θα διατηρησεις το ιδιο παχος,θα ειναι πολυ πιο ελαφρυ απο το γυαλινο.Αν εννοεις ακρυλικο ματ πανω στο γυαλινο πλατω μαλλον δεν ειναι καλη ιδεα νομιζω.
Το ματ απο φελλο (προτιμω το μιγμα φελλου/λαστιχου) δουλευει καλα με τα ακρυλικα πλατω.Στο γυαλινο ισως προτιμησεις την τσοχα του rega.
To rega χρειαζεται καλο ρακ η τραπεζακι.
 

Μηνύματα
632
Reaction score
575
Θα γίνει του πειράματος το κάγκελο :) :) :)

Έχω και πολύ καλό μονωτικο υλικό να δοκιμάσω σε διάφορα σημεία.

Μου αρέσει το γυάλινο πλατώ.Θα παίξω με τα υπόλοιπα προς το παρόν.

Για ρακ δεν μπορώ να κάνω κάτι τυπικό.

Θα φτιάξω έπιπλο από μασιφ οξυα (Κατασκευή Γιάννη Πανταζη κι εδώ) με ράφια που θα μπαίνουν συρταρωτά σε υποδοχές και θα είναι κολλημένα κι όχι βιδωμένα. Απαραίτητη προϋπόθεση να είναι ψηλό και να κλείνει με φίλε γυάλινο πορτάκι για να μην γραπωσουν τα μικρά μου τις λάμπες του Τσακιριδη και γίνει πένθος :)
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.578
Μηνύματα
2.864.818
Members
37.932
Νεότερο μέλος
JimmyP
Top