ηχεια wharfedale

Μηνύματα
13
Reaction score
4
Την καλησπέρα μου σε όλο το φόρουμ,
Θα μπορούσε κάποιος να μου πει ποια ηχεία wharfedale να ταίριαξω με avr sony 1050 κυρίως για χρήση σε ταινιες;
Surround και κεντρικό
Τα diamond 220και 220c αντίστοιχα.
Για δεξί αριστερό?
Diamond 230,240 ή 250?
Αν πάρω τα 250 και τα χρησιμοποιώ με διπλοενισχυση σε συνδυασμό με κεντρικό και surround που προανέφερα και προς το παρόν χωρίς sub θα έχω ένα πολύ καλό ήχο για ταινίες? Δυστυχώς είμαι επαρχία και δεν μπορώ ούτε να δω ούτε και να ακούσω κάποιο ηχείο, επίσης το αυτί μου δεν έχει και πολλές εμπειρίες από ηχεια, Οπότε οποιαδήποτε γνώμη θα μου είναι πολύ χρήσιμη. Ευπρόσδεκτη οποιαδήποτε άλλη πρόταση με ταβάνι τα 1400 ευρώ. Χώρος 40-50 τετραγωνικά. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Μηνύματα
1.373
Reaction score
2.751
Μιλάμε για μεγάλο χώρο και τα ηχεία που προτείνεις εκτός ότι δεν θα σε καλύψουν χωρίς υπογούφερ, ταυτόχρονα θα ζορίσουν τον ενισχυτή αφού αναγκαστικά θα τα όρίσεις ως πλήρους φάσματος κυρίως τα δαπέδου σε όσο πιο μεγάλο μοντέλο πας, τόσο πιο πολύ θα τον ζορίσεις και δεν θα πάρεις το 100% των ηχείων, κακά τα ψέμματα, τα δαπέδου χωρίς τελικό δεν μπορεί να τα κουνήσει επαρκέστατα ένας avr. ενισχυτής. Πριν 1 χρόνο όταν κι ήμουν σ αναζήτηση ηχείων κι άκουσα αρκετά, στα δικά μου αυτιά πάντα τα Wharfedale ακούστηκαν μουντά, Dali, Monitor audio, q acoustics, για παράδειγμα μου ακούστηκαν καλύτερα. Θα σου πρότεινα να μην πήγαινες σε δαπέδου, να έπαιρνες δύο ζευγάρια βάσης κι οπωσδήποτε υπογούφερ, δεν γίνεται να καλύψεις το περιεχόμενο LFE στις ταινίες με ηχεία δαπέδου που δεν θα τα "σηκώσει" ο ενισχυτής. Η δική μου πρόταση είναι η εξής:
Για μπροστά και περιφερειακά. Dali zensor 3 ή Monitor audio BX2.
Κεντρικό. Dali zensor vocal ή Monitor audio BX center.
Θα σου στοιχίσουν 800 ευρώ και μένουν 600 ευρώ με τα Dali για ένα πάρα πολύ καλό υπογούφερ 1 Velodyne για παράδειγμα ή 400 ευρώ με τα Monitor audio για ένα 10ιντζο υπογούφερ ή 12ιντζο από αγγελία που σίγουρα θα βρεις (για παράδειγμα στη χρυσή ευκαιρία παίζει ένα 12ιντζο pardigm στα 470 ευρώ, το οποίο το ζαχαρώνω αλλά δεν υπάρχει χρήμα).
 

Μηνύματα
13
Reaction score
4
Μιλάμε για μεγάλο χώρο και τα ηχεία που προτείνεις εκτός ότι δεν θα σε καλύψουν χωρίς υπογούφερ, ταυτόχρονα θα ζορίσουν τον ενισχυτή αφού αναγκαστικά θα τα όρίσεις ως πλήρους φάσματος κυρίως τα δαπέδου σε όσο πιο μεγάλο μοντέλο πας, τόσο πιο πολύ θα τον ζορίσεις και δεν θα πάρεις το 100% των ηχείων, κακά τα ψέμματα, τα δαπέδου χωρίς τελικό δεν μπορεί να τα κουνήσει επαρκέστατα ένας avr. ενισχυτής. Πριν 1 χρόνο όταν κι ήμουν σ αναζήτηση ηχείων κι άκουσα αρκετά, στα δικά μου αυτιά πάντα τα Wharfedale ακούστηκαν μουντά, Dali, Monitor audio, q acoustics, για παράδειγμα μου ακούστηκαν καλύτερα. Θα σου πρότεινα να μην πήγαινες σε δαπέδου, να έπαιρνες δύο ζευγάρια βάσης κι οπωσδήποτε υπογούφερ, δεν γίνεται να καλύψεις το περιεχόμενο LFE στις ταινίες με ηχεία δαπέδου που δεν θα τα "σηκώσει" ο ενισχυτής. Η δική μου πρόταση είναι η εξής:
Για μπροστά και περιφερειακά. Dali zensor 3 ή Monitor audio BX2.
Κεντρικό. Dali zensor vocal ή Monitor audio BX center.
Θα σου στοιχίσουν 800 ευρώ και μένουν 600 ευρώ με τα Dali για ένα πάρα πολύ καλό υπογούφερ 1 Velodyne για παράδειγμα ή 400 ευρώ με τα Monitor audio για ένα 10ιντζο υπογούφερ ή 12ιντζο από αγγελία που σίγουρα θα βρεις (για παράδειγμα στη χρυσή ευκαιρία παίζει ένα 12ιντζο pardigm στα 470 ευρώ, το οποίο το ζαχαρώνω αλλά δεν υπάρχει χρήμα).
Κατ αρχήν Ευχαριστώ πολύ για το χρονο σου krompotis,
Ξέχασα να αναφέρω ότι στο μέλλον θα τοποθετήσω και ένα ζευγάρι sub.
Επίσης να αναφέρω ότι είμαι σχεδόν άσχετος από ηχεια, αλλά δεν μου κάθετε καλά να δώσω τόσα λεφτά και να μην μπουν κολώνες ηχεία, πίστευα ότι με διπλοενισχυση δεν θα είχε πρόβλημα ο ενισχυτής να παίξει καλά τα ηχεία.
 

Μηνύματα
1.373
Reaction score
2.751
Κατ αρχήν Ευχαριστώ πολύ για το χρονο σου krompotis,
Ξέχασα να αναφέρω ότι στο μέλλον θα τοποθετήσω και ένα ζευγάρι sub.
Επίσης να αναφέρω ότι είμαι σχεδόν άσχετος από ηχεια, αλλά δεν μου κάθετε καλά να δώσω τόσα λεφτά και να μην μπουν κολώνες ηχεία, πίστευα ότι με διπλοενισχυση δεν θα είχε πρόβλημα ο ενισχυτής να παίξει καλά τα ηχεία.
Αν και ξεκαθαρίζω προσωπική άποψη, ό,τι διενίσχυση και τριενίσχυση να κάνεις με ενισχυτή avr, δεν υπάρχει ούτε μία στο εκατομμύριο να οδηγήσει σωστά ένα ηχείο όπως ένας τελικός. Το δοκίμασα έτσι για να πειραματιστώ κι έφυγα τρέχοντας που λένε, τουλάχιστον σε ακρόαση μουσικής με απογοήτευσε, ούτε για να μου ξαναπεράσει απ τη σκέψη. Δαπέδου ηχεία να πληρώσεις απ τη στιγμή που όπως λες δεν θες να ασχοληθείς με μουσική δεν υπάρχει λόγος. Αν πάντως είσαι κάθετος σ αυτό, θα σου πρότεινα τα αντίστοιχα Dali zensor 7, γλυκόηχο ηχείο με έμφαση στις μεσοϋψηλές και γεμάτο μπάσο, δίνει την αίσθηση ότι ακούς μεγαλύτερο ηχείο όπως και το βάσης της ίδιας σειράς που σου πρότεινα, οπότε μέχρι την αγορά υπογούφερ θα είναι υποφερτό σχετικά το γέμισμα του χώρου που επαναλαμβάνω είναι μεγάλος χωρίς την ύπαρξή του.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.359
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top