Rega Planar 3 αλλιως.

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Το καλωδιο ελεγα να το αλλαξω με κατι καινουριο αφου αν και δειχνει αριστο ειναι ηδη λυμενο οποτε ειναι ευκαιρια. Δεν αναμενω καποιο αποτελεσμα απο αυτο... Φιλε Puretone οι κώνοι δεν απομονωνουν? ελεγα οτι θα ηταν καλυτεροι απο τα λαστιχενια ποδια του Rega...

Παντως νομιζω πως απο κοντα δειχνει καλυτερο παιδια!
Έχω ένα Roksan radius κάπου συσκευασμένο στο πατάρι...

Είχε και αυτό πλαστικά ποδαράκια. Κάποια στιγμή που το σκάλιζα τα άλλαξα με μεταλλικούς κώνους, οι οποίοι με μια πατέντα ενώνονταν με μονοκόμματη βίδα με το σασί. Αυτοί πατούσαν επάνω σε πιατάκια της Exelixis, με απόσβεση ελαστικού o'ring στο κάτω τμήμα τους.
Οι διαφορές ήταν εμφανέστατες, ιδίως στον έλεγχο του χαμηλού!

Ότι καλύτερο έχω δοκιμάσει επάνω σε πλατό είναι αυτό...
http://www.thefunkfirm.co.uk/product/Achromat.html
 
Last edited:

Μηνύματα
606
Reaction score
577
Στην περιπτωση των rega,το ελαφρυ plinth ειναι (γνωστο) θεμα φιλοσοφιας και οχι κοστους.
Τα λαστιχενια ποδαρακια ειναι sigoyra πιο αποτελεσματικα σε θεμα feedback σε πικαπ που δεν εχουν κανενος ειδους αναρτηση.
H MP-110 ειναι καλη κεφαλη και ταιριαζει καλα με τον RB300
To ακρυλικο πλατω ειναι καλο,αλλα αν θα διατηρησεις το ιδιο παχος,θα ειναι πολυ πιο ελαφρυ απο το γυαλινο.Αν εννοεις ακρυλικο ματ πανω στο γυαλινο πλατω μαλλον δεν ειναι καλη ιδεα νομιζω.
Το ματ απο φελλο (προτιμω το μιγμα φελλου/λαστιχου) δουλευει καλα με τα ακρυλικα πλατω.Στο γυαλινο ισως προτιμησεις την τσοχα του rega.
To rega χρειαζεται καλο ρακ η τραπεζακι.
Πολυ σωστος ο PURETONE !
 

Μηνύματα
950
Reaction score
1.128
Oμορφη προσπαθεια ! Αναμενουμε ακουστικες εντυπώσεις.
Η nagaoka είναι εξαιρετικη .
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Oμορφη προσπαθεια ! Αναμενουμε ακουστικες εντυπώσεις.
Η nagaoka είναι εξαιρετικη .
και ετοιμη να δεκτει βελονα της 150 η 200 αν χρειαστει,με μεγαλες βελτιωσεις.
 


PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Μακάρι! Άραγε να δέχεται και τη βελόνα της 500?
Ναι αλλα αυτη και η 300 εχουν βιδες στο πλάι που βιδωνουν σε αντιστοιχα σημεια στις κεφαλες 300/500.Ομως δεν φανταζομαι να εχει καποιο προβλημα.Δες τις βιδες στις φωτογραφιες.

https://www.google.com/search?q=nag...eCfI5Dfau-OgZgO&ved=0CDgQsAQ&biw=1152&bih=732
 

Μηνύματα
632
Reaction score
575
Ακόμα δεν είδα την 110 κι είναι έτοιμος για την 500 ε; χα χα...
Άντε να δούμε αν θα έρθει αύριο να το Μοντάρω επιτέλους.
 

Μηνύματα
632
Reaction score
575
14302611939881346493960.jpg

Όλα έτοιμα παιδιά! :) :) :)

Σχεδόν έτοιμα θα έλεγα αφού ξέχασα να πω στον ηλεκτρονικό να μου συνδέσει το led στο power...

Νομίζω ότι παίζει πολύ καλά αλλά αύριο πιστεύω να το ακούσω με ησυχία και με ένταση και να βάλω συμπέρασμα :)

Θα μου πει κι ο φίλος που είχε Rega τη γνώμη του αφού δεν έχω ακούσει αλλο για να συγκρίνω.

Πάντως είναι πολύ όμορφο και το χαίρομαι αφού ήταν δικό μου σχέδιο όσο να το πεις.
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Πολυ ωραιο,μπραβο!!!
Εκεινες οι λαμπες διπλα τι ειναι?
 


Μηνύματα
632
Reaction score
575
Μετα απο καιρό είπα να ενημερώσω το παρόν νήμα...:)

Το Έπιπλο που περίμενα τις πρώτες μέρες εχει φτιαχτεί απο καιρό απο το φίλο μου Γιάννη Πανταζή απο μασίφ Οξιά 6cm, μεράκι και πολύ προσεγμένη τιμή.



Τον RB300 κοσμεί πλέον μια κεφαλή Dynavector Karat D3.

Είμαι πολύ χαρούμενος με το τελικό αποτέλεσμα και με την ευκαιρία αναβάθμισα και το Phono stage του Alexander μου ώστε να μπορεί να δεχθεί κεφαλή MC.

Την αναβάθμιση αλλά και την τοποθέτηση ανέλαβε ο Οδυσσέας με τον Κώστα Τσακιρίδη και θέλω να τους ευχαριστήσω αφού έκαναν εξαιρετική δουλειά με μηδαμινό κόστος!
Επόμενο βήμα θα είναι να αναβαθμισουμε τα υλικά ως εκεί που έχουμε δυνατότητα.

Το μονο που με στεναχωρεί ειναι που αναγκάζομαι να κρύβω το πικαπ σε κλειστο επιπλο για να μην μου δωσει ο μικρος το βραχιονα στο χερι... Ειναι πολυ ομορφοτερο απο κοντα κι οταν το βλεπεις ολοκληρο. :dance2:

DSC_0315.JPG


DSC_0316.JPG


karat.jpg
 

Μηνύματα
632
Reaction score
575
Μερικες ακομα περιποιησεις αφου φτιαχτηκαν spacers σε τορνο για ρυθμιση του vta, αλλα και αποκατασταση ζημιας απο βλακεια μου...
Καταφερα να σπασω ενα πιν απο το πενταπολικο μου και με την ευκαιρια του τρεξιματος για την επισκευη αντικατεστησα το βαριδι με custom χειροποιητο και σουπερ ταιριαστο.

Εγινε ρυθμιση καταπληκτικη και το αποτελεσμα ειναι καλυτερο απο οτι θα περιμενα.

DSC_0526.JPG DSC_0550.JPG DSC_0552.JPG
 


Μηνύματα
632
Reaction score
575
View attachment 54534 View attachment 54535 View attachment 54536

Την δεύτερη φώτο δεν την κατάλαβα.:thumbsdown: Ποια είναι η διαφορά βάρους και απόστασης από το pivot μεταξύ του αρχικού βαριδιού και του custom?

Πολύ καλή δουλειά
Αν καταλαβα καλα (που δεν ειναι και σιγουρο:)) προβληματιζεσαι απο το οτι ειναι πολυ πισω το βαριδι?

Το βαριδι αυτο ειναι βαρυτερο απο το προηγουμενο και ηταν φτιαγμενο για τον Rb250 που δεν εχει ρυθμιση βαρους. Η κεφαλη ειναι πολυ ελαφρια οποτε εκατσε πισω. Ομως εχει χαμηλωσει το κεντρο βαρους και ειναι ρυθμισμενο στα γραμμαρια που πρεπει.
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Mαλλον ελεφρυτερο ειναι το νεο βαριδι για να ζυγιζει πιο πισω απο το αλλο.
 

Μηνύματα
632
Reaction score
575
Mαλλον ελεφρυτερο ειναι το νεο βαριδι για να ζυγιζει πιο πισω απο το αλλο.
Χα χα... Ένα μυαλό χειμώνα καλοκαίρι..... Σκαλωσιά στο ότι ήταν αρκετά βαρύ και το τροποποίησε ο άνθρωπος για να ταιριάξει!
 


Μηνύματα
632
Reaction score
575
Οπότε είναι ελαφρύτερο από το αρχικό?
Δεν έχω ιδέα. Όταν το ζυγισω θα σου πω.
Όπως κατάλαβες δεν ξέρω να το ρυθμισω μόνος μου το πικάπ οπότε δεν ρώτησα πράγματα που δεν ξέρω να κρίνω...
 



Τελευταια Μηνυματα

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top