Ανακαλωδίωση ηχείων - αναβάθμιση crossover

Μηνύματα
640
Reaction score
1.152
Μετά από 10 χρόνια που τα έχω, αποφάσισα να φρεσκάρω τα ηχεία μου, Coincident Speaker Technology Super Eclipse III.

Κατ' αρχήν αλλάζω τα 4 μικρά γουφεράκια των 5.25 ιντσών γιατί έχουν κουραστεί.

Επ' ευκαιρία σκέφτομαι να αναβαθμίσω την εσωτερική καλωδίωση και τα crossover.

Έχετε καμία πρόταση για τεχνικό που αναλαμβάνει τέτοιες εργασίες;
 


Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
Κατ' αρχήν αλλάζω τα 4 μικρά γουφεράκια των 5.25 ιντσών γιατί έχουν κουραστεί.
Όταν λες αλλάζω ελπίζω να έχεις βρει ακριβώς τα ίδια με αυτά που είχε το ηχείο, διαφορετικά οποιαδήποτε αλλαγή μεγαφώνου συνεπάγεται και αλλαγή στο crossover.

ΚΕπ' ευκαιρία σκέφτομαι να αναβαθμίσω την εσωτερική καλωδίωση και τα crossover.
Η αλλαγή του καλωδίου δεν είναι κατι δύσκολο, απλά δε χρειάζεται υπερβολές. Ένα καλό καλώδιο ικανής διατομής φτάνει.
Όσο αναφορά το crossover θα μπορούσαμε να μιλάμε επί ώρες. Το πιο απλό θα ήταν να αντικαταστήσεις τα εξαρτήματα του crossover με άλλα καλύτερης ποιότητας.
 

TGD

Μηνύματα
7.132
Reaction score
7.172
Πώς δηλαδή έχουν κουραστεί τα γούφερ; Τι πρόβλημα ακούς;
 

Μηνύματα
8
Reaction score
7
Όταν λες αλλάζω ελπίζω να έχεις βρει ακριβώς τα ίδια με αυτά που είχε το ηχείο, διαφορετικά οποιαδήποτε αλλαγή μεγαφώνου συνεπάγεται και αλλαγή στο crossover.



Η αλλαγή του καλωδίου δεν είναι κατι δύσκολο, απλά δε χρειάζεται υπερβολές. Ένα καλό καλώδιο ικανής διατομής φτάνει.
Όσο αναφορά το crossover θα μπορούσαμε να μιλάμε επί ώρες. Το πιο απλό θα ήταν να αντικαταστήσεις τα εξαρτήματα του crossover με άλλα καλύτερης ποιότητας.
Ναι, τα μεγάφωνα είναι τα ίδια Audax HM130C0 .
Το ηχείο είναι χωρισμένο σε δύο κύριους θαλάμους, ανεξάρτητους μεταξύ τους και με διαφορετικές οπές bass reflex. Ο πάνω θάλαμος φιλοξενεί τα δύο Audax και ένα Revelator σε διάταξη D'Appolito και ο κάτω έχει δύο γούφερ οκτάιντσα στο πλάι. Επίσης υπάρχουν πολλά εγκάρσια δεσίματα οπότε το καλώδιο δεν είναι δουλειά τσακ μπαμ.
Σκοπεύω να αλλάξω τα εξαρτήματα του crossover με ίδιες τιμές σε καλύτερα υλικά όπως το λες. Δεν έχω λόγο να αλλάξω το σχεδιασμό.
 

Μηνύματα
8
Reaction score
7
Πώς δηλαδή έχουν κουραστεί τα γούφερ; Τι πρόβλημα ακούς;
Έχω δύο θέματα. Κατ΄αρχήν με δύο μικρά παιδιά στο σπίτι έχουν πατηθεί τόσες φορές τα dustcaps που έχουν σκιστεί. Το ένα το πήγα σε τεχνικό και μου έβαλε ένα άλλο, παρόμοιο. Τα άλλα δύο είναι σκισμένα, ένα μόνο από τα τέσσερα είναι αλώβητο.

Εκτός αυτού, η ανάρτηση στις πρώτες φουρνιές της Audax είχαν ένα πρόβλημα. Με τη χρήση άνοιγε μια χαραγματιά περιφερειακά εκεί που ενώνεται το kevlar με το λάστιχο. Παρουσιάστηκε στα 2 μεγάφωνα πρώτα, και μετά και στα άλλα. Το ένα είχε ανοίξει αρκετά μέχρι να το παρατηρήσω (με δέρνει και στραβομάρα τα τελευταία χρόνια δυστυχώς).

Το κόλλησα με μια κόλλα Loctite 480 , αλλά σε υψηλές εντάσεις το ακούω να κάνει κριτς κρατς.

Τα άλλα τρία τα πρόλαβα όταν η χαραγματιές ήταν μικρές, αλλά και πάλι αισθάνομαι ότι επηρεάστηκε η ελαστικότητα της ανάρτησης.

Ως εκ τούτου, με 4 μεγάφωνα που κοστίζουν 300 ευρώ από Γαλλία φέρνω το ηχείο στην κατάσταση καινουργούς. Έτσι το σκέφτηκα.

Για να πουλήσω αυτά τα ηχεία με τέτοια ορατά προβλήματα είναι δύσκολο. Για να τα αντικαταστήσω με κάποιο ηχείο αισθητά καλύτερο που να παίζει με λάμπες πρέπει να ξοδέψω αρκετά περισσότερα από τα 7.000 που είχα πληρώσει όταν τα αγόρασα, οπότε πάμε για refurbishment :)
 

Μηνύματα
640
Reaction score
1.152
Συγνώμη αν σας μπέρδεψα με τα διαφορετικά username, είχα ξεχάσει το παλιό όνομα μου στο φόρουμ το και έφτιαξα το zagoreos πέρυσι. Σε κάποιο browser είχε μείνει το zagoreos, και φάνηκε να γράφω με δύο ονόματα.
Θα προσπαθήσω να το σβήσω το zagoreos για να μην μπερδεύομαι...
 

Μηνύματα
640
Reaction score
1.152
Τελικά το εγχείρημα έβγαλε λαυράκι.
Πήγα τα ηχεία στην Rois Acoustics , τέως Roister.
Η αλλαγή των μεγαφώνων ήταν το εύκολο κομμάτι, αν και από ότι μου είπε ο Σωκράτης θα μπορούσα να έχω επισκευάσει τα παλιά μεγάφωνα στο ένα τρίτο του κόστους. Δεν πειράζει.
Οι άνθρωποι παρατήρησαν κάποια ανομοιογένεια στην απόκριση από το ένα ηχείο στο άλλο και διερεύνησαν τα κροσόβερ για σφάλματα. Μέτρησαν την απόκριση και βρήκαν όχι μόνο σοβαρές αποκλίσεις μεταξύ τους αλλά και μία αδικαιολόγητη για τα 4 10ιντσα μεγάφωνα και πτώση στις χαμηλές.
Στο σπίτι δεν ήταν εμφανές το πρόβλημα γιατί χρησιμοποιώ ψηφιακό equalizer κατόπιν μετρήσεων στο χώρο μου, αλλά χωρίς ισοστάθμιση φαινόταν.
Κάτσανε λοιπόν και ξανασχεδίασαν το κροσόβερ των χαμηλών, με αποτέλεσμα τη σαφή βελτίωση του ήχου στα μπάσα, τις φωνές και τα ακουστικά όργανα!
Δεν το περίμενα , αλλά βρέθηκα με αναβαθμισμένα ηχεία σε περίοδο που λεφτά για αλλαγή ηχείων τέτοιας κατηγορίας δεν υπάρχουνε!
Καταγράφω την εμπειρία μου γιατί όςους είχα ρωτήςει δεν είχαν να μου προτείνουν κάτι τέτοιο, μπας και υπάρχει κι άλλος ενδιαφερόμενος!
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.209
Τελικά το εγχείρημα έβγαλε λαυράκι.
Πήγα τα ηχεία στην Rois Acoustics , τέως Roister.
Η αλλαγή των μεγαφώνων ήταν το εύκολο κομμάτι, αν και από ότι μου είπε ο Σωκράτης θα μπορούσα να έχω επισκευάσει τα παλιά μεγάφωνα στο ένα τρίτο του κόστους. Δεν πειράζει.
Οι άνθρωποι παρατήρησαν κάποια ανομοιογένεια στην απόκριση από το ένα ηχείο στο άλλο και διερεύνησαν τα κροσόβερ για σφάλματα. Μέτρησαν την απόκριση και βρήκαν όχι μόνο σοβαρές αποκλίσεις μεταξύ τους αλλά και μία αδικαιολόγητη για τα 4 10ιντσα μεγάφωνα και πτώση στις χαμηλές.
Στο σπίτι δεν ήταν εμφανές το πρόβλημα γιατί χρησιμοποιώ ψηφιακό equalizer κατόπιν μετρήσεων στο χώρο μου, αλλά χωρίς ισοστάθμιση φαινόταν.
Κάτσανε λοιπόν και ξανασχεδίασαν το κροσόβερ των χαμηλών, με αποτέλεσμα τη σαφή βελτίωση του ήχου στα μπάσα, τις φωνές και τα ακουστικά όργανα!
Δεν το περίμενα , αλλά βρέθηκα με αναβαθμισμένα ηχεία σε περίοδο που λεφτά για αλλαγή ηχείων τέτοιας κατηγορίας δεν υπάρχουνε!
Καταγράφω την εμπειρία μου γιατί όςους είχα ρωτήςει δεν είχαν να μου προτείνουν κάτι τέτοιο, μπας και υπάρχει κι άλλος ενδιαφερόμενος!
Η απόκριση του ηχείου στο κάτω τμήμα δεν έχει καμία απολύτως σχέση με το κροσόβερ του.
Έχει να κάνει μόνο με το συντονισμό του συστήματος μεγαφώνων-καμπίνας-σωλήνα (αν υπάρχει).
Στα woofers υπάρχει ένα βαθυπερατό φίλτρο, που επιτρέπει τη διέλευση μόνο χαμηλών συχνοτήτων.
Σε αυτό μπορείς να επέμβεις αυξάνοντας ή μειώνοντας ελαφρώς τη στάθμη γύρω από τη συχνότητα κροσαρίσματος και επηρεάζοντας σε αυτό το σημείο την απόκριση.

Προφανώς κάτι τέτοιο θα σου είπαν εκεί που πήγες το ηχείο για επισκευή.
 


Μηνύματα
640
Reaction score
1.152
Η απόκριση του ηχείου στο κάτω τμήμα δεν έχει καμία απολύτως σχέση με το κροσόβερ του.
Έχει να κάνει μόνο με το συντονισμό του συστήματος μεγαφώνων-καμπίνας-σωλήνα (αν υπάρχει).
Στα woofers υπάρχει ένα βαθυπερατό φίλτρο, που επιτρέπει τη διέλευση μόνο χαμηλών συχνοτήτων.
Σε αυτό μπορείς να επέμβεις αυξάνοντας ή μειώνοντας ελαφρώς τη στάθμη γύρω από τη συχνότητα κροσαρίσματος και επηρεάζοντας σε αυτό το σημείο την απόκριση.

Προφανώς κάτι τέτοιο θα σου είπαν εκεί που πήγες το ηχείο για επισκευή.
Ναι, ακριβώς αυτό έκαναν. Ο κατασκευαστής του ηχείου το σχεδίασε για να οδηγήται εύκολα από λαμπάτους ενισχυτές χαμηλής ισχύος. Γι αυτό το λόγο, το ηχείο δεν έπεφτε πουθενά κάτω από τα 12 ohm.
Ο δικός μου ενισχυτής όμως, βγάζει ενενήντα πέντε βατ στα 4 ohm στις μπόρνες των 4 ohm.
Με ρώτησαν οι άνθρωποι αν ο ενισχυτής μπορεί να δώσει ρεύματα κάτω από 8 ohm, τους είπα ναι και άλλαξαν το σημείο μετάβασης και την κλίση.
 

Μηνύματα
640
Reaction score
1.152
Π... π ... πως;;;
:party:
Χρησιμοποιώ το JRiver. Έχω μετρήσει την απόκριση των ηχείων στο χώρο μου με μικρόφωνο , έφτιαξα με το REW φίλτρα convolution τα οποία δέχεται το JRiver και παίζω με αυτά....
Είναι fast fourier, απαιτούν δηλαδή κάποια υπολογιστική ισχύ. Με ένα i5 στα 2800 παίζει μια χαρά .....
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.209
Και εδώ οι μετρήσεις που μου έδωσαν.
View attachment 47356
Σίγουρα είναι ποιο ομαλή η μετάβαση στο σημείο κροσαρίσματος μεταξύ woofers και mids.
Από την άλλη όμως, με το καινούριο κροσόβερ χάθηκε ενέργεια στη περιοχή 200-500 Hz, που είναι πολύτιμη για πολλά κρουστά και όγκο φωνής.
Αν θέλεις τη γνώμη μου χρειάζεται αρκετή δουλειά αυτό το κροσόβερ χωρίς να είμαι σίγουρος ότι αξίζει το κόπο.
 
  • Like
Reactions: PPG

Μηνύματα
1.876
Reaction score
6.395
Η διαφορά στο χειρότερο σημείο (~300Ηz) είναι ~ -2,5db όπου εξασθενεί σταδιακά στο 0db στους 500Ηz.

Overall πιστεύω πως υπάρχει ακουστική βελτίωση σε μια ούτως ή άλλως "φουσκωμένη" -λόγω ηχείου-περιοχή, όπου σίγουρα θα ενισχύεται ακόμη περισσότερο λόγω λαμπών :).
 
  • Like
Reactions: PPG

Μηνύματα
640
Reaction score
1.152
Η διαφορά στο χειρότερο σημείο (~300Ηz) είναι ~ -2,5db όπου εξασθενεί σταδιακά στο 0db στους 500Ηz.

Overall πιστεύω πως υπάρχει ακουστική βελτίωση σε μια ούτως ή άλλως "φουσκωμένη" -λόγω ηχείου-περιοχή, όπου σίγουρα θα ενισχύεται ακόμη περισσότερο λόγω λαμπών :).
Κι εγώ αυτό κατάλαβα από το λίγο που τα έπαιξα. Δεν τα μετράω ακόμη στο χώρο τους μέχρι να στρώσουν κάπως τα νέα υλικά.
Από τα λίγα που ξέρω, αφού το λογαριθμικό εμβαδόν στα μπάσα (που ανέβηκαν) είναι πολύ μεγαλύτερο από εκείνο το ρούφηγμα που βλέπετε κι εσείς, έχω κέρδος.

Στις μεσαίες ο συνδυασμός λαμπάτου προενισχυτή και τελικού πάλι σώζει την κατάσταση.
 
  • Like
Reactions: PPG

Μηνύματα
640
Reaction score
1.152
Σίγουρα είναι ποιο ομαλή η μετάβαση στο σημείο κροσαρίσματος μεταξύ woofers και mids.
Από την άλλη όμως, με το καινούριο κροσόβερ χάθηκε ενέργεια στη περιοχή 200-500 Hz, που είναι πολύτιμη για πολλά κρουστά και όγκο φωνής.
Αν θέλεις τη γνώμη μου χρειάζεται αρκετή δουλειά αυτό το κροσόβερ χωρίς να είμαι σίγουρος ότι αξίζει το κόπο.
Αυτό το είδα κι εγώ στο διάγραμμα αλλά και στις φωνές (στις αντρικές ειδικά) και στα κρουστά είχαμε βελτίωση!
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.209
Η διαφορά στο χειρότερο σημείο (~300Ηz) είναι ~ -2,5db όπου εξασθενεί σταδιακά στο 0db στους 500Ηz.

Overall πιστεύω πως υπάρχει ακουστική βελτίωση σε μια ούτως ή άλλως "φουσκωμένη" -λόγω ηχείου-περιοχή, όπου σίγουρα θα ενισχύεται ακόμη περισσότερο λόγω λαμπών :).
Είναι σίγουρα κοντά στα 3,5 db η διαφορά που αναφέρεις. Η ανάλυση του αρχείου είναι στα 10 db.
Οι λάμπες όπως αναφέρεις πρέπει να <<σώζουν>> τη κατάσταση!
 

Μηνύματα
162
Reaction score
8
Σίγουρα είναι ποιο ομαλή η μετάβαση στο σημείο κροσαρίσματος μεταξύ woofers και mids.
Από την άλλη όμως, με το καινούριο κροσόβερ χάθηκε ενέργεια στη περιοχή 200-500 Hz, που είναι πολύτιμη για πολλά κρουστά και όγκο φωνής.
Αν θέλεις τη γνώμη μου χρειάζεται αρκετή δουλειά αυτό το κροσόβερ χωρίς να είμαι σίγουρος ότι αξίζει το κόπο.
Η επέμβαση στο κρος είναι δίκοπο μαχαίρι. Κάπου θα κερδίσεις αλλά ενδέχεται κάπου αλλού να έχεις απώλειες. Συνήθως οι κατασκευαστές προσπαθούν για τη χρυσή τομή με αλεπάληλες μετρήσεις.
 

Μηνύματα
640
Reaction score
1.152
Η επέμβαση στο κρος είναι δίκοπο μαχαίρι. Κάπου θα κερδίσεις αλλά ενδέχεται κάπου αλλού να έχεις απώλειες. Συνήθως οι κατασκευαστές προσπαθούν για τη χρυσή τομή με αλεπάληλες μετρήσεις.
Βέβαια. Το θέμα είναι ότι δεν είναι ο μόνος στόχος τους η απόκριση .
Προσπαθούν να γίνει το ηχείο ευαίσθητο, να μην κατεβαίνουν τα Ohm πολύ χαμηλά, να ελέγξουν την απόκλιση φάσης κλπ. για να παίζει το ηχείο με πολλούς ενισχυτές. Το συγκεκριμένο ηχείο είχε σχεδιαστεί να παίζει με λαμπάτους των 10 watt, αρκεί να το κόλλαγες σε πίσω τοίχο.
Από τη στιγμή που δεν έχω πια τέτοια απαίτηση λόγω πιο ισχυρού λαμπάτου,σε καλό μου βγήκε. Αν τα κολλήσω στον τοίχο όμως, το μπάσο είναι υπερβολικό. Ευτυχώς που δεν είναι αυτή η θέση τους! :)
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.168
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top