Πρόβλημα με ραδιόφωνο bmw e36

Μηνύματα
717
Reaction score
804
Σε αυτοκινητο bmw e36 αντικατεστησα το εργοστασιακο radio-cd το οποιο κατα πασα πιθανοτητα ειναι Blaupunkt με ενα Pioneer DEH-X3600UI .

Το θεμα που προεκυψε ειναι κακη ληψη ραδιοφωνου .

Ελεγξα την καλωδιωση και ολα φαινονται σωστα.Δινω κανονικα ρευμα στον ενισχυτη της κεραιας
αλλα παρολα αυτα η κακη ληψη παραμενει ( οταν αφαιρω το ρευμα απο τον ενισχυτη κεραιας δεν πιανει τιποτα )

Με την ιδια συνδεση και το εργοστασιακο radio-cd η ληψη του ραδιοφωνου ειναι τελεια .
Το Pioneer DEH-X3600UI δοκιμαστηκε σε αλλα 2 αυτοκινητα και πιανει το ραδιο μια χαρα .

Σε καταστημα που ρωτησα μου ειπαν οτι στα bmw e36 για να πιανω ραδιο πρεπει να παρω Blaupunkt ή Alpine
διοτι εχουν πιο ευαισθητο ραδιοφωνικο δεκτη .

Οποια βοηθεια ευπροσδεκτη .
 

Μηνύματα
29.254
Reaction score
23.299
ΔΕΝ ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ.....

ΤΑ ΙΔΙΑ ΜΟΥ ΕΙΧΑΝ ΠΕΙ ΚΑΙ ΜΕΝΑ ΟΤΑΝ ΗΘΕΛΑ Ν ΑΛΛΑΞΩ ΤΟ HARMAN KARDON TOY SAAB ME

KENWOOD.

ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΠΟΙΑ ΑΣΥΜΒΑΤΟΤΗΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ.
 



Μηνύματα
2.765
Reaction score
1.191
Βάλε μια εξωτερική κεραία ! ή έστω ένα καλώδιο 2 μέτρα στην θέση της κεραίας για να δείς αν πιάνει !
Αν πιάνει τότε η κεραία που έχεις ( και όλο το κύκλωμά της ) δεν ταιργιάζει με το pioneer.
Τώρα ίσως μπορείς να παρακάμψεις το κύκλωμα του ενισχυτή και να κάνεις την δουλειά σου και να φαίνεσαι Μαμίσιος !
Αλήθεια το CD παίζει καλά ? Είναι μόνο θέμα λήψης ?
Έχει το ραδιόφωνο επιλογή DX , local ?
 

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.284
Reaction score
853
Ο ενισχυτής κεραίας είναι after market?
Αν ναι, πήγαινε σε κοντινό σου κατάστημα car audio να δοκιμάσει άλλον.
 

Μηνύματα
1.015
Reaction score
1.186
Κι εγω δεν ειμαι ευχαριστημενος απο τη ληψη του ραδιοφωνου (σε KIA SEED).
Μπορει με καποιο τροπο να αναβαθμιστει η ληψη?
Με αλλη κεραια ισως?
Ο ενισχυτης κεραιας που αναφερεται παραπανω, ειναι ενσωματωμενος σε ολα, ή ειναι αξεσουαρ που μπαινει εκ των υστερων για βελτιωση της ληψης?
 

TGD

Μηνύματα
7.192
Reaction score
7.217
Η BMW χρησιμοποιεί τον θερμαντήρα του πίσω παρμπρίζ για κεραία. Δεν θα μου έκαναν εντύπωση προβλήματα συμβατότητας... Αλλά κάποιος βρήκε τη λύση:

 

Μηνύματα
717
Reaction score
804
Το radio-cd λειτουργει κανονικα και με αριστη ληψη σε αλλα 2 αυτοκινητα που δοκιμασα .

Δοκιμασα και με καλωδιο για κεραια στο αυτοκινητο μου και πιανει καλυτερα τους σταθμους αλλα μολις αλλα μολις
την κρυψω ωστε να μην φαινεται χανει το σημα .

Ο ενισχυτης κεραιας ειναι εργοστασιακος και με το εργοστασιακο radio-cd δουλευει αψογα .

Οντως και στο δικο μου αυτοκινητο χρησιμοποιειται η αντισταση του πισω παρμπριζ για κεραια

Τελικα ποιο radio-cd στην αγορα εχει τον πιο ευαισθητο δεκτη ραδιοφωνου να το παρω
για να ξεμπερδεψω ?
 

Μηνύματα
717
Reaction score
804
Η BMW χρησιμοποιεί τον θερμαντήρα του πίσω παρμπρίζ για κεραία. Δεν θα μου έκαναν εντύπωση προβλήματα συμβατότητας... Αλλά κάποιος βρήκε τη λύση:

Το εχω συνδεσει το καλωδιο που δειχνει στο βιντεο και ετσι πιανει οτι πιανει .
Χωρις αυτο το καλωδιο συνδεμενο δεν πιανει τιποτα .
 

TGD

Μηνύματα
7.192
Reaction score
7.217
Μήπως η κεραία της BMW δεν είναι 75Ω, αλλά 300 ή κάποια άλλη τιμή και γι΄αυτό υπάρχει πρόβλημα;
 

TGD

Μηνύματα
7.192
Reaction score
7.217
Αν ξαναβάλεις το αρχικό ραδιόφωνο, πιάνει σωστά; Μήπως κόπηκε κανένα καλωδιάκι...

Δεν θα ξεμπερδέψεις με πιο ευαίσθητο ραδιόφωνο αν υπάρχει θέμα με τη συνδεσμολογία του ενισχυτή.
 


Μηνύματα
717
Reaction score
804
Μήπως η κεραία της BMW δεν είναι 75Ω, αλλά 300 ή κάποια άλλη τιμή και γι΄αυτό υπάρχει πρόβλημα;
Πως μπορω να την μετρησω την κεραια μηπως ξερεις ?
 

Μηνύματα
717
Reaction score
804
Δεν εχει το αμαξι εξτρα ενισχυτη στο πορτμπαγκάζ ουτε κανενα καλωδιο ειναι κομμενο
γιατι το παλιο παιζει μια χαρα .
 

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.284
Reaction score
853
Δοκίμασε να συνδέσεις το εσωτερικό της κεραίας χωρίς να πιάνει η γείωση του και θα δουλέψει.
Θέλω να πιστεύω ότι έχεις ενώσει το μπλε καλώδιο της pioneer στον ενισχυτή κεραίας!!
 

Μηνύματα
235
Reaction score
110
Δοκίμασε να συνδέσεις το εσωτερικό της κεραίας χωρίς να πιάνει η γείωση του και θα δουλέψει.
Θέλω να πιστεύω ότι έχεις ενώσει το μπλε καλώδιο της pioneer στον ενισχυτή κεραίας!!
Έχω το ίδιο πρόβλημα με το Pioneer DEH-X5600BT σε Renault Megane II. Ενώ με το μαμά σύστημα είχα άριστη λήψη, με το Pioneer είναι μέτρια, για να μην πω χάλια.
Μπορείς σε παρακαλώ να γίνεις πιο αναλυτικός, γιατί από ηλεκτρολογικά δεν...
 

Μηνύματα
2.765
Reaction score
1.191
Το μπλέ καλώδιο από την πηγή είναι η εντολή για να ανοίξει κάτι ! Δηλαδή αν έχεις εξωτερικό ενισχυτή στέλνεις το μπλέ καλώδιο στον ρελέ και απο εκεί τροφοδοτείς τον ενισχυτή ήχου ή κεραίας με ρεύμα !
Δηλαδή όταν η πηγή ανοίγει τότε το μπλέ καλώδιο έχει +12V που μπορεις με ένα-δύο-τρία ρελέ να ελέγξεις ένα -δύο -τρία περιφεριακά. Όταν κλείνεις την πηγή τοτε το μπλέ καλώδιο δεν έχει τάση , κλείνει το ρελέ και δεν δίνει στο περιφεριακό ( Ενισχυτή, επεξεργαστή κτλ ) ρευμα !
 

Μηνύματα
717
Reaction score
804
Δοκίμασε να συνδέσεις το εσωτερικό της κεραίας χωρίς να πιάνει η γείωση του και θα δουλέψει.
Θέλω να πιστεύω ότι έχεις ενώσει το μπλε καλώδιο της pioneer στον ενισχυτή κεραίας!!
Δοκιμασα και χωρίς γείωση σημερα αλλά η ποιότητα της λήψης γίνεται ακόμα χειρότερη δυστυχώς.

Το μπλε καλώδιο ναι το έχω συνδέσει κανονικά στον ενισχυτή άλλωστε όταν δοκιμασία χωρίς αυτό η λήψη είναι ανύπαρκτη .

Εγώ πάντως τα παραταω και ακούω
μονο CD και να παει να @@@@ το ραδιόφωνο .
 

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.284
Reaction score
853
Δοκιμασα και χωρίς γείωση σημερα αλλά η ποιότητα της λήψης γίνεται ακόμα χειρότερη δυστυχώς.

Το μπλε καλώδιο ναι το έχω συνδέσει κανονικά στον ενισχυτή άλλωστε όταν δοκιμασία χωρίς αυτό η λήψη είναι ανύπαρκτη .

Εγώ πάντως τα παραταω και ακούω
μονο CD και να παει να @@@@ το ραδιόφωνο .

Δεν μου έχει συμβεί σε άλλη BMW. Ίσως αν το είχα "μπροστά μου" θα έβρισκα το πρόβλημα!
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • loggeo
    Projectors

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.867.441
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top