Αγορά ενισχυτή και ηχείων...

Μηνύματα
2
Reaction score
0
Καλησπέρα παιδιά είμαι καινούργιο μέλος και θα ήθελα την βοήθεια σας σχετικά με την αγορά ενισχυτή και ηχείων.Τα χρήματα που διαθέτω ειναι πάνω κάτω 600 με 700 euro και για τα δύο.
Η χρήση τους θα είναι κυρίος για ακρόαση βινυλίων και λιγότερο για mp3.Εχω ενα technics sl 12000 με κεφαλή jvc z1 στην οποία κάποια στιγμή θα βάλω και μια βελόνα jico.Ο χώρος μου είναι περίπου 18τμ δεν ακούω δυνατά και οι μουσικές που ακούω είναι κυρίος soul,jazz,funk και instrumental hip hop.
Σκεφτόμουν:
1.YAMAHA R-S300 ή R-S 500 με ενσωματωμένο phono.

2. ROTEL RA-10 με ενσωματωμένο phono

3. NAD C315BEE ή C316BEE

4.CAMBRIDGE AUDIO AZUR 340A

Εχώ δει κάποια phono όπως NAD PP2E - CAMBRIDGE AUDIO AZUR 651P απλά δέν ξέρω αν θα ήταν προτιμότερο να πάρω για αρχή έναν με ενσωματομένο phono και κάποια στιγμή να πάρω ενα λαμπάτο phono.
Δέν σκοπεύω να αλλάξω το πικ απ γι'αύτο θα ήθελα να πάρω κάτι το οποιό να μην υπερβένει τις απαιτήσεις του συγκεκριμένου πικ απ (χαμένα λεφτα δλδ)

Τώρα για ηχεία σκεφτόμουν:

1.Dali Zensor 1

2.wharfedale diamond 10.1

3.KLIPSCH RB-10

4.YAMAHA SOAVO

5.USHER S-520







 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Καλώς ήρθες στη παρέα.
Οι ενισχυτές που αναφέρεις είναι εξαιρετικές περιπτώσεις για τα χρήματα τους.
Νομίζω ότι στη παρούσα στιγμή, βάση του προϋπολογισμού σου, θα τον ήθελες τον ενσωματωμένο προενισχυτή πικάπ.
Αν αργότερα θελήσεις κάτι παραπάνω αγοράζεις εξωτερικό.

Από ηχεία προτείνω τα Usher και τα Wharfedale με αυτή τη σειρά. Τα πρώτα είναι ποιο ευκολοδήγητα, οπότε ταιριάζουν καλύτερα στους ενισχυτές της κατηγορίας.
 


tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.680
Reaction score
2.727
Απο Yamaha τσεκαρε τους νεους A-S301, 501, εχουν και ενσωματωμενο dac (coaxial, optical εισοδοι) και phono.
 

Μηνύματα
2
Reaction score
0
Ευχαριστώ πολύ για την άμμεση ανταπόκριση σας,σκέφτομαι τελικά να πάρω τον rotel βρήκα όμως και ένα μεταχειρισμένο nad 114 στα 150 euro γνωρίζει μοίπος κανένας το συγκεκριμένο μηχάνημα ?
 

Μηνύματα
361
Reaction score
221
Ευχαριστώ πολύ για την άμμεση ανταπόκριση σας,σκέφτομαι τελικά να πάρω τον rotel βρήκα όμως και ένα μεταχειρισμένο nad 114 στα 150 euro γνωρίζει μοίπος κανένας το συγκεκριμένο μηχάνημα ?
φιλε ο NAD ειναι pre,θα χρειαστεις και τελικο αρκετα ακριβοτερο αν το διαλεξεις...
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.588
Μηνύματα
2.866.567
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top