Ποιο SVS κι από πού;(Sub βρήκα τελικά.Σπίτι που θα βρω;)


Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Όσο η Ευρώπη είναι σε οικονομικη αβεβαιότητα, λογικό να πεφτει το Ευρω. Θα δουμε, όντως...
ενω η Αμερικη τα παει καλυτερα? οικονομολογος δεν ειμαι για να σου πω , θα μου πεις και να ησουν θα ηξερες?:D
εχω την εντυπωση οτι ειχε ξανακανει βουτια και στο παρελθον αλλα δε το κρατησε πολυ, οντως θα δουμε..

αληθεια εκανες τιποτε με τα την ακουστικη φροντιδα του χωρου σου? πειραματιστικες? τωρα που ανοιγει ο καιρος και εχω και εγω ορεξη θα ξεκινησω , ποιο πολυ με τη διαχυση και φυσικα κατι σε diy, μιας και τα ετοιμα εκτος του οτι ειναι δισαναλογα ακριβα ειναι και περιορισμενου φασματος ...
 

Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
ενω η Αμερικη τα παει καλυτερα? οικονομολογος δεν ειμαι για να σου πω , θα μου πεις και να ησουν θα ηξερες?:D
εχω την εντυπωση οτι ειχε ξανακανει βουτια και στο παρελθον αλλα δε το κρατησε πολυ, οντως θα δουμε..

αληθεια εκανες τιποτε με τα την ακουστικη φροντιδα του χωρου σου? πειραματιστικες? τωρα που ανοιγει ο καιρος και εχω και εγω ορεξη θα ξεκινησω , ποιο πολυ με τη διαχυση και φυσικα κατι σε diy, μιας και τα ετοιμα εκτος του οτι ειναι δισαναλογα ακριβα ειναι και περιορισμενου φασματος ...
Ναι, τα εχω όλα στημενα. Εχει γινει και ενας συμβιβασμός και για την αισθητική (συμμετρία) του χώρου. Εχω βγάλει κάποιες φωτόγραφίες και θα τις ανεβάσω οσονούπω
 

Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
Έβαλα 3 μπασοπαγίδες στην γωνία που είχες προτείνει κι εσύ, απλά δεν τα έχω βάλει απο πάνω προς τα κάτω. Πιθανον θα το κάνω. Η 4η έχει μπεί πίσω απο το sub. Έχει σφιξει πολυ το μπάσο και δεν κουδουνίζει ο τόπος που έπαιζε πριν. Γενικά ειμαι ευχαριστημένος πολυ με το αποτέλεσμα, δεδομένου ότι έχω περίεργο δωμάτιο (σχημα L)
 

stampol

Οι θυσίες...
Μηνύματα
2.296
Reaction score
5.248
μηπως ξεχαστηκες???:p:p το κοινο σου περιμενει με αγωνια τις φωτο !!!! :D
 



Μηνύματα
54
Reaction score
0
μιλησα με lsound μου ειπαν οτι αυξησεις θα γινουν οτι και να γινει με το δολλαριο επειδη τους ειπα οτι εαν το δολλαριο παει στα παλια δεδομενα θα τις ξανα ριξετε?και μου ειπαν οχι...
 

Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
μιλησα με lsound μου ειπαν οτι αυξησεις θα γινουν οτι και να γινει με το δολλαριο επειδη τους ειπα οτι εαν το δολλαριο παει στα παλια δεδομενα θα τις ξανα ριξετε?και μου ειπαν οχι...
Ε, μην κάθεσαι! Τσίμπα το ρε συ. Κι εγω θα ψώνιζα, αλλά έχω εφορία τον Ιουνιο, οποτε κοιτάω να δω τι θα πουν αν έχει κάποια έκπτωση στην εφαπαξ καταβολή, οποτε θα μου βγεί από εκεί η αύξηση.
 





stampol

Οι θυσίες...
Μηνύματα
2.296
Reaction score
5.248
Βεβαίως. Πήρα ένα εργαλείο που λέγεται Castrounator 2000. Είναι της κατηγορίας auto-calibration. Κάθεσαι στον καναπέ και μετα απο κάποια ώρα τα μηχανάκια είναι καλιμπραρισμένα! :)
TeraLike !!! :dance2:
 


Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
για χωρο 4,70m x 2,80m ποιο sub θα προτεινατε;

Arendal Sound 1723 Subwoofer 1 (sealed)
SVS SB-2000 (sealed)
SVS PB-2000 (ported)
Klipsch R-115SW (αυτο ειναι sealed ή ported)


θα μπορούν να αποδώσουν σωστά σε χωρο ~14 τ.μ.
ή μηπως θα μπουμάρουν και θα έχουν προβήματα;

θεωρητικά, ενα 13 ultra svs τι παραπάνω θα έδινε (σε σχέση με τα παραπάνω)
σε έναν μικρό χωρο οπως ο δικός μου;
 
Last edited:

stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
SVS SB-2000 (sealed)
SVS PB-2000 (ported)
Το δεύτερο (ported) γίνεται και sealed με το κλείσιμο της θύρας.
Το Αrendal δεν έχει dsp και οτι αυτό σημαίνει, το Klipsch είναι Bass Reflex.
Το pb13 είναι το πιο δυνατό απο τα πιο πάνω ,θέλει το καλιμπρατορά του για το ρυθμίσει στο χώρο σου όμως.
 

Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
μήπως το Bass Reflex ειναι καλύτερο για μικρούς χώρους όπως ο δικός μου;

πρεπει να αγορασουμε και κάτι έξτρα αν επιλέξουμε το arendal που δεν εχει dsp;

για καλιμπράρισμα εχω ακουσει πολύ καλα λόγια για το
DSPeaker Anti-Mode 8033 και το
DSPeaker Anti-Mode 8033S-II το οποίο μάλλον ειναι για 2 subwoofer
 

TERMATOGAZI

Bass!
Μηνύματα
2.148
Reaction score
4.878
θεωρητικα μικρος χωρος θελει sealed .
τα ηχεια δεν μπουμαρουν αλλα ο χωρος.
αν μπορεις να παρεις το 13 ultra παρτο θα σου δωσει μεγαλυτερα περιθωρια(headroom) να παιξεις με οποιο dsp χρησιμοποιησεις .
ο χωρος σου ειναι κλειστος τελειως 14 τμ ?
τι ενισχυτη εχεις?
το antimode ειναι καλο για αυτοματη λυση ή mini dsp για να παλεψεις μονος ή με καλιμπρατορα.
 

Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
ειναι dedicate με μονο αντικείμενα, μια σταθερη οθονη, ηχεια και 2 πολυθρονες.
μαυρες κουρτίνες σε 2 πορτες, σε μπαλκονοπορτα και το 1 παραθυρο.
και στο πάτωμα μαυρο λεπτο χαλί.
http://www.avsite.gr/forum/threads/Επίσκεψη-στον-maestro.113017/

ενισχυτης η παλαια ναυαρχίδα της onkyo 5007

δυστυχως το svs 13 ultra ειναι πολυ εκτος του budget.
 
Last edited:


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.100
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top