Ποιό μουσικό κομμάτι ακούτε τώρα;

Knight

Mr. Wolf
Μηνύματα
1.001
Reaction score
2.903

Απαιχτο κομματι με τρομερη εισαγωγη που οι περισσοτεροι δε γνωριζουν.Εαν δεν ειχα τρέλα με τους Chicago Bulls ουτε και γω θα την ηξερα.
Για οσους δε γνωριζουν την εισαγωγη αλλα και τη σχεση των Bulls με το τραγουδι απολαυστε το βιντεο.
Οι γνωριζοντες,υποκλινομαστε για ακομη μια φορα στα τερατα και αισθανομαστε παλι το ιδιο ακριβως πραγμα οπως την πρωτη φορα που το ειδαμε......Ανατριχιλα...



 

Μηνύματα
3.152
Reaction score
4.188
Αφιερωμένο στη μνήμη του Brian Connolly
Δυστυχώς δεν υπάρχει σε καλύτερη εγγραφή και είναι demo (σόρρυ αλλά έχει και κάτι έντονα scratches σε κάποιο σημείο)
Γραμμένο το 1979. Κυκλοφόρησε πολύ αργότερα

Brian Connolly - The Final Show (1979)

 


Μηνύματα
3.152
Reaction score
4.188
Απαιχτο κομματι με τρομερη εισαγωγη που οι περισσοτεροι δε γνωριζουν.Εαν δεν ειχα τρέλα με τους Chicago Bulls ουτε και γω θα την ηξερα.
Για οσους δε γνωριζουν την εισαγωγη αλλα και τη σχεση των Bulls με το τραγουδι απολαυστε το βιντεο.
Οι γνωριζοντες,υποκλινομαστε για ακομη μια φορα στα τερατα και αισθανομαστε παλι το ιδιο ακριβως πραγμα οπως την πρωτη φορα που το ειδαμε......Ανατριχιλα...



Ποιό εννοείς; Το πρώτο μέχρι το 1:18 είναι το On the Run από το Dark side of the moon των Floyd
Το επόμενο είναι το Sirius του Alan
Σορρυ γιά την διόρθωση έ; Χαιρομαι να αρέσει ο Alan σε κόσμο και πιό πολύ χάρηκα με τον ενθουσιασμό σου :) :drinks:
 


Knight

Mr. Wolf
Μηνύματα
1.001
Reaction score
2.903
Ποιό εννοείς; Το πρώτο μέχρι το 1:18 είναι το On the Run από το Dark side of the moon των Floyd
Το επόμενο είναι το Sirius του Alan
Σορρυ γιά την διόρθωση έ; Χαιρομαι να αρέσει ο Alan σε κόσμο και πιό πολύ χάρηκα με τον ενθουσιασμό σου :) :drinks:

Μα τι σορρυ;;;Αλιμονο ρε Castra
Εννοω οτι το Sirius ειναι η εισαγωγη του Eye in the sky.Ουσιαστικα ειναι το ιδιο κομματι






Και επειδη ειναι στα ακουσματα σου,σου αφιερωνω την ακολουθη υπερκομματαρα!



 

Μηνύματα
3.152
Reaction score
4.188
Μα τι σορρυ;;;Αλιμονο ρε Castra
Εννοω οτι το Sirius ειναι η εισαγωγη του Eye in the sky.Ουσιαστικα ειναι το ιδιο κομματι
Οχι βρε συ! Αλλο κομμάτι είναι
Είναι σαν να λες ότι το we will rock you είναι το ίδιο με το we are the champions επειδή μπαίνει καπάκι. Συμβαίνει σε πολλά τραγούδια αυτό. Δλδ να τα "μιξάρουν" στα βινύλια. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι είναι το ίδιο κομμάτι
Και πάλι σόρρυ ε;

Και επειδη ειναι στα ακουσματα σου,σου αφιερωνω την ακολουθη υπερκομματαρα!

Σ' ευχαριστώ πολύ γιά την αφιέρωση
Ο Nilsson είναι από τις μεγάλες μου συμπάθειες :) :drinks:
 


Knight

Mr. Wolf
Μηνύματα
1.001
Reaction score
2.903
Οχι βρε συ! Αλλο κομμάτι είναι
Είναι σαν να λες ότι το we will rock you είναι το ίδιο με το we are the champions επειδή μπαίνει καπάκι. Συμβαίνει σε πολλά τραγούδια αυτό. Δλδ να τα "μιξάρουν" στα βινύλια. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι είναι το ίδιο κομμάτι
Και πάλι σόρρυ ε;



Σ' ευχαριστώ πολύ γιά την αφιέρωση
Ο Nilsson είναι από τις μεγάλες μου συμπάθειες :) :drinks:


Παλι τα ιδια;
Τα σορρυ ειναι για τους κομπλεξικους στους οποιους προσπαθω να μην ανηκω και ευχομαι να τα καταφερνω.
Γραφοντας οτι ουσιαστικα ειναι το ιδιο κομματι,εννοουσα οτι παντοτε παιζονται μαζι σα να ειναι ενιαιο(instrumental εισαγωγη και ακολουθει το τραγουδι).Ετσι μιξαριστηκαν στο album,ταιριαξε τελεια και επικρατησε να παιζονται μαζι.Δεν πιστευω οτι κανεις μας εχει ακουσει στο ραδιοφωνο το Sirius μονο του.Οταν το ακουμε περιμενουμε το Eye in the sky που αποτελει το "αλλο του μισο" σα να λεμε.Αλλωστε εαν παρατηρησες ανεβασα βιντεο απο συναυλια τους για να δειξω αυτο ακριβως.Οτι μπορει να ειναι διαφορετικα κομματια αλλα το συγκροτημα σχεδον καθε φορα τα παιζει ως ενα οπως ακριβως στο δισκο.
Σε καθε περιπτωση εκανες καλα που το επισημανες και εισαι ακριβης,σε αντιθεση με μενα που ημουν ανακριβης χωρις να αναλυσω περαιτερω.Η μιση αληθεια χειροτερη απο ψεμα.Οποτε λαθος μου που αθελα μου παραπληροφορησα.
Τωρα βεβαια που εξηγησα τους λογους πιστευω να καταλαβαινεις οτι σε καμμια περιπτωση δε θα σου ελεγα οτι το We will rock you είναι το ίδιο κομματι με το We are the champions.Ειπαμε ρε Castra αλλα οχι κ'ετσι...Θα πεσει φωτια να μας καψει!

Και για να "φτιαχτουμε" λιγο...



 

Knight

Mr. Wolf
Μηνύματα
1.001
Reaction score
2.903
Προς αποφυγην παρεξηγησεων:
Το "κομπλεξικος" προς Θεου δεν αναφερεται στον καλο φιλο Castra.Αναφερεται σ'αυτους που παρεξηγουνται με την παραμικρη διαφωνια.Εμενα ελευθερα ο οποιοσδηποτε μπορει να με διορθωνει χωρις να μου λεει σορρυ.
Ειπαμε....δεν τα ξερουμε ολα.Αλλοι γνωριζουν πολυ περισσοτερα απο μας.Και ειναι ωραιο να μαθαινουμε.
Η γνωση ειναι δυναμη.
 



Μηνύματα
3.152
Reaction score
4.188
Πω πωω τι ανακάλυψα!
Ενα από τα πιό αγαπημένα μου τραγούδια (απ' αυτά που τα τραγουδά κανείς συχνά στον δρόμο) που το είχα ακούσει το 1978 από το βινύλιό μου του Clapton /Slowhand, πρόσεξα ότι είναι σύνθεση John Martyn
Τότε, δεν κοιτάγαμε τους συνθέτες στην παρένθεση

Εχει βάλει και ο Στάθης πολλά του Martyn
Στάθη! Ειλικρινά, σύμπτωση!
Εψαχνα στο ΥΤ :angel:

John Martyn - May You Never (1973)

 







Μηνύματα
3.152
Reaction score
4.188
Tελικά...πολλά από τα ωραία τραγούδια του Clapton που πιτσιρικάδες ακούγαμε στους ιστορικούς δίσκους του, ήταν άλλων
Δεν είχα προσέξει ότι αυτό ήταν του Don Williams...:oops:
Κι' έχω βάλει Don Williams...

Από τα πολύ αγαπημένα και πανέμορφα τραγούδια
Και ο Eric τα έκανε και καλές εκτελέσεις
Πρέπει να κυκλοφόρησε μετά τον Clapton και τον Slowhand δίσκο το 1977, αν και δική του σύνθεση
1979 το βρήκα στον δίσκο Portrait

Don Williams - We're All the Way

 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.181
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top