phono stage με μεταβλητο gain

Μηνύματα
299
Reaction score
321
Γεια σας, θελω τα φωτα σας. Θελω να αγορασω εναν προενισχυτη πικαπ με μεταβλητο gain, καθως ο ολοκληρωμενος μου ειναι λαμπατος χαμηλης ισχυος και σε χαμηλης σταθμης εγγραφες δεν δινει τις επιθυμητες εντασεις (ψαχνω ουτως η αλλως για πιο ευαισθητα ηχεια). Στο site της project audio βλεπω διαφορα μοντελα με διαφορετικες τιμες gain, πχ 40 / 45 /50 ή 40 / 50 / 60 db κλπ. Ποια τιμη db ανεβαζει την σταθμη μιας mm κεφαλης χωρις να παραμορφωνει; Ή, να το θεσω διαφορετικά, ποια τιμη db ειναι ασφαλης για κεφαλες mm; Εξοδος της δικιας μου 4,0 mV.

Πολλους χαιρετισμους
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Γεια σας, θελω τα φωτα σας. Θελω να αγορασω εναν προενισχυτη πικαπ με μεταβλητο gain, καθως ο ολοκληρωμενος μου ειναι λαμπατος χαμηλης ισχυος και σε χαμηλης σταθμης εγγραφες δεν δινει τις επιθυμητες εντασεις (ψαχνω ουτως η αλλως για πιο ευαισθητα ηχεια). Στο site της project audio βλεπω διαφορα μοντελα με διαφορετικες τιμες gain, πχ 40 / 45 /50 ή 40 / 50 / 60 db κλπ. Ποια τιμη db ανεβαζει την σταθμη μιας mm κεφαλης χωρις να παραμορφωνει; Ή, να το θεσω διαφορετικά, ποια τιμη db ειναι ασφαλης για κεφαλες mm; Εξοδος της δικιας μου 4,0 mV.

Πολλους χαιρετισμους
Αυτό που αναφέρεις δεν μπορείς να το γνωρίζεις βάση του κέρδους τάσης και της εξόδου της κεφαλής μόνο.
Θα πρέπει να γνωρίζεις τη μέγιστη απαραμόρφωτη τάση εξόδου, που είναι ικανό να αποδώσει το μηχάνημα, καθώς και τη τάση υπερφόρτωσης της εισόδου του σε κάθε περίπτωση.

Για παράδειγμα:
Για τα 60 db κέρδους του προενισχυτή θα επιλεγεί το κύκλωμα για κεφαλές MC. Αν αυτό έχει περιθώριο υπερφόρτωσης τα 4 mV είσαι μια χαρά.

Τα 60 db κέρδους που αναφέρεις αντιστοιχούν σε ενίσχυση τάση X1000.
Δηλαδή τα 4mVolts της κεφαλής σου θα γίνουν 4 Volts στην έξοδο του προ.
Αν το κύκλωμα του προενισχυτή μπορεί να δώσει απαραμόρφωτα αυτά τα 4 Volts τότε δεν υπάρχει πρόβλημα.
 

Μηνύματα
608
Reaction score
580
Καλησπερα. Αλλο πραγμα η μικρή ισχύς του ενισχυτή αλλο τα αναίσθητα ηχεια και αλλο τα λιγα βολτ στην είσοδο.Απο οτι καταλαβαίνω ο ενισχυτής εχει ενσωματωμένο phono σωστα? - Οταν βαλεις cd player η ενταση ειναι η επιθυμητή ? η υπαρχει και τοτε προβλημα?
 

Μηνύματα
299
Reaction score
321
Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις. Νικο ο ενισχυτης δεν εχει ενσωματωμενο phono, τα ηχεια εχουν σχετικα υψηλη ευαισθησια στα 90 db και δινουν αξιοπρεπεστατες εντασεις με cd, απλα με 2 χ 10 W ξερω οτι ο ενισχυτης θα παιξει καλυτερα με πιο ευαισθητα ηχεια. Μεχρι να βρω καλα τετοια ηχεια στην κατηγορια τιμης μεχρι 700 ευρω θελω να δωσω το δυνατοτερο δυνατο σημα πικαπ στον ενισχυτη.
 

Μηνύματα
608
Reaction score
580
Φιλε μου ! Για την αναπαραγωγή ''πικαπ,, απαραίτητο ειναι το phono stage η όπως σωστα αναφερεις προενισχυτής πικαπ. Για τον λογο οτι η κεφαλη σου εχει φοβερα μεγαλη έξοδο δεν νομιζω οτι θα δυσκολευτεις να βρεις phono.Δεν ξερω σε τι κατηγορια τιμής θέλεις να κινηθείς αλλα πιστευω οτι εαν βαλεις μια αγγελια στο site σίγουρα θα βρεις κατι αξιολογο! - Παντα φιλικά - Νικος.
 


Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
Γεια σας, θελω τα φωτα σας. Θελω να αγορασω εναν προενισχυτη πικαπ με μεταβλητο gain, καθως ο ολοκληρωμενος μου ειναι λαμπατος χαμηλης ισχυος και σε χαμηλης σταθμης εγγραφες δεν δινει τις επιθυμητες εντασεις (ψαχνω ουτως η αλλως για πιο ευαισθητα ηχεια). Στο site της project audio βλεπω διαφορα μοντελα με διαφορετικες τιμες gain, πχ 40 / 45 /50 ή 40 / 50 / 60 db κλπ. Ποια τιμη db ανεβαζει την σταθμη μιας mm κεφαλης χωρις να παραμορφωνει; Ή, να το θεσω διαφορετικά, ποια τιμη db ειναι ασφαλης για κεφαλες mm; Εξοδος της δικιας μου 4,0 mV.

Πολλους χαιρετισμους
Ποια τιμη db ανεβαζει την σταθμη μιας mm κεφαλης χωρις να παραμορφωνει;
Αύξηση του gain σημαίνει αύξηση της παραμόρφωσης (THD)

Ή, να το θεσω διαφορετικά, ποια τιμη db ειναι ασφαλης για κεφαλες mm;
Η ασφάλεια ορίζεται από τον κατασκευαστή του ενισχυτή. Θα βρεις στο manual του ενισχυτή σου δύο τιμές. Η μία θα λέει την ευαισθησία εισόδου σε mV (input sensitivity) και η άλλη την τάση υπερφόρτωσης της εισόδου σε Volt (overloaded) για την αποφυγή clipping του ενισχυτή σου
Με βάση το παραπάνω και έχοντας υπόψη ότι αύξηση του gain = αύξηση παραμόρφωσης μπορείς να προχωρήσεις ανάμεσα σε αυτό το range.

Εάν το phono stage σου έχει υψηλό signal to noise ratio (SNR >80db) καλό είναι να μην βάλεις υψηλό gain και έχεις μεγαλύτερη παραμόρφωση. Κάπου στα 325 - 500mV θα είναι καλά. Εκτός εάν η είσοδός σου είναι χαμηλής ευαισθησίας (500mV και πάνω) οπότε θα βάλεις παραπάνω gain αναγκαστικά

Εάν το stage σου έχει χαμηλό SNR (<75db) θα έλεγα να ανεβάσεις gain για να μην έχεις ενοχλητικό hiss από το stage.
 

Μηνύματα
299
Reaction score
321
Με καλυψατε με το παραπανω, σας ευχαριστω. Πρωτη μου κινηση λοιπον ειναι να βρω τα τεχνικα χαρακτηρηστικα του ενισχυτη. Πραγματι οι επιλογες της clearaudio με ενσωματωμενο ποτενσιομετρο βλεπω να μου κανουν, καθως θα μπορω αμεσα να ακουω την επιδραση στο ηχητικο αποτελεσμα οποτε και να ρυθμιζω αναλογα.
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Εαν τα ορια υπερφορτωσης (overload margin)του phono ειναι ψηλα δεν θα εχεις προβλημα με σχεδον καμια κεφαλη.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.595
Μηνύματα
2.867.179
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top