Klipsch Greek club




argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
δυστυχως κανουν διαφορα....
πηνια ,αντιστασεις, πυκνωτες, καλωδια, ντυσιμο κορνων, κουαντουμ.
Ολα τα ηρθαν στο χωρο μου , πρωτα μπηκαν στο ενα ηχειο
εγινε ενα Α_Β με το αλλο, και μετα μπηκαν και στο αλλο..ηχειο.....
 


argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
γενικα οι σειρες rf ειναι πιο προσεγμενες απο τις απλες σειρες +την τhx
εκει τα υλικα που επιλεγει η klipsch ειναι ακομα πιο φτηνα.
Τελος στα παλαδια λιγα πραματα μπορει να κανει κανεις (σαν καθε μεγαλο ηχειο).
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Τα κοστος εξαρταται απο την σειρα πυκνωτων, το ποσα υλικα θα αλλαχτουν ,και τι αλλο μπορει να γινει σε ενα ηχειο.
Στα υλικα ποτε δεν μεσολαβω και ετσι δεν γνωριζω το κοστος .
 

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
ρε παίδες είπαμε κρίση ξε κρίση...
μουσικές ακούτε από τα klipsch σας???

Χωρίς να το έχω ακούσει πιστεύω πως αυτό το σύστημα θα παίζει ΜΟΥΣΙΚΗ.
Ξεκολλάς από τα μηχανάκια και απολαμβάνεις ΜΟΥΣΙΚΗ!
 

Μηνύματα
504
Reaction score
228
Τα κοστος εξαρταται απο την σειρα πυκνωτων, το ποσα υλικα θα αλλαχτουν ,και τι αλλο μπορει να γινει σε ενα ηχειο.
Στα υλικα ποτε δεν μεσολαβω και ετσι δεν γνωριζω το κοστος .
Argi όταν λες η σειρα RF, συμπεριλαμβανεις και τα αντιςτοιχα ηχεια βασης, rb81, 61 κτλ ή μονο τα δαπεδου?
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
τα rb ειναι καπου στην μεση σαν υλικα πλησιαζοντας τα rf
τα 81 ειναι τρομερα μετα απο βελτιωση
ξεπερνουν πολλα πολλα ηχεια βασης μετα την βελτιωση (οχι οτι πριν ηταν λιγα)
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.036
Reaction score
8.060
Για να έχετε μία άποψη σχετικά με το κόστος, (ανταλλακτικών) :

(προσωπικά, η πρόταση που μου ετέθη από το κατάστημα που τα προμηθεύτηκα):



Οι τιμές για όλο το σετ (πηνία ,αντιστάσεις, πυκνωτές, καλώδια, ντύσιμο κόρνων, κουαντουμ), ξεκινούν από τα 140 περίπου ευρώ και δεν ξεπερνούν τα 180, 200, ανάλογα με την ποιότητα των αναλωσίμων.


Και για τα δύο ηχεία, εννοείται.
 
Last edited:

Μηνύματα
504
Reaction score
228
Σε χώρο 30-35 τμ (σαλόνι-κουζίνα), τοποθέτηση σχετικά κοντά στον πίσω τοίχο (30-40 εκ max), μακριά από πλαινούς τοίχους, χρήση 60-40 home cinema-μουσική, και απόσταση ακρόασης 3 - 3,5μ ποιά πιστευετε ότι ταιριάζουν καλύτερα, τα RF-62 ή τα RB-81?
Κλίνω προς τα 81 με την εξής λογική:
Στο home cinema που κάτω από τα 80 Hz πάμε στο sub τα 81 δεν θα έχουν πρόβλημα, δεν χρειαζόμαστε την επιπλέον απόκριση του 62 στα χαμηλα.
Στη μουσική αν το 81 δεν έχει τον απαραίτητο όγκο χαμηλά για να γεμίσει το χώρο θα το παίζω μαζί με το sub. Αν όμως το 62, λόγω της τοποθέτησης και των οπών που είναι πίσω, μου βγάλει υπερβολικό μπάσο τί θα κάνω? Δεν θα έχω τρόπο να το μειώσω παρά μόνο με το equalizer του ενισχυτή.
Λόγω λοιπόν των παραπάνω κλίνω προς τα 81.
Τί λέτε?
 





Μηνύματα
504
Reaction score
228
Προσφάτως μπήκα και εγώ στο club σας , klipsch rf7 (westernsun) τούμπανα απο τον argi !!!!!
Μάγκες τα ηχεία μου δέν υπάρχουν !!!!!
Καλορίζικα!
Σε πόσα τμ παίζουν αν επιτρέπεται και πόσο κοντά στους τοίχους είναι. Έχεις θέμα με υπερβολικό μπάσο?
Ανυσηχώ ακόμα, παρόλη την απάντηση του Argi, μήπως τα RF-62 "μπουμάρουν" στα 30 τμ που θα τα βάλω.
 

Μηνύματα
511
Reaction score
454
τα πουλησες ακομα δεν τα πηρες ?
Δεν υπάρχει περιπτωση να τα δώσω , ερασιτέχνης βέβαια αλλά δεν νομίζω να υπάρχει κάτι να τα πλησιάζει.

Καλορίζικα!
Σε πόσα τμ παίζουν αν επιτρέπεται και πόσο κοντά στους τοίχους είναι. Έχεις θέμα με υπερβολικό μπάσο?
Ανυσηχώ ακόμα, παρόλη την απάντηση του Argi, μήπως τα RF-62 "μπουμάρουν" στα 30 τμ που θα τα βάλω.
Ευχαριστώ πολύ, τον argi άκουσε τον είναι γνώστης ο άνθρωπος, εγώ θα σου πω τι είδα.
Είναι περίπου 40 τμ , τα έχω απο τον τοίχο 20 εκ. παίζουν καταπληκτικά το μπάσο είναι ξερό και γρήγορο , καθόλου μπουμάρισμα και οι εντάσεις είναι για πανηγύρι !!!!
Απλά δεν μπορώ να το μεταδόσω είναι καταπληκτικά.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
η διαφορα του αρτζι με το οποιοδηποτε (μεχρι τωρα) ειναι οτι εγω στοιχηματιζω στην αποψη μου
ΠΡΟΣΟΧΗ
μονο εγω χανω.....αν χασω.....το ηχειο ερχεται πανευκολα , αν θες τηλεφωνικη βοηθεια μου λες
Εγω παιζω με αποστοασεις απαγορευμενες απο τον κατασκευαστη
και ομως εχω το τροπο........σχεδον τα παντα γινονται αρκει να μπορεις να βρεις τον τροπο.....
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
δεν μπουμαρουν τα rf σε περιπου τοσο χωρο , θα μπουμαρουν τα μικρα αδερφακια τους ?
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.707
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top