Klipsch Greek club


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.017
Reaction score
8.050
Τον έχω ακούσει σε χώρο φίλου, παλιότερα.

Εντυπωσιακή διαφάνεια με τα Heresy του!

Καλό μηχάνημα σε τάξη Α, πάει πακέτο με ηχεία υψηλής ευαισθησίας, καλή ώρα klipsch.

Μου αρέσει και σε εμφάνιση
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.017
Reaction score
8.050
Ωραίος συνδυασμός amoustakas

Πολύ θα ήθελα να το ακούσω αυτό το σύστημα, αλλά πέφτεις λίγο μακριά!

Λαμπάτος ενισχυτής & klipsch, ο τέλειος κρίκος για την μουσική απόλαυση!

Πολύ θα ήθελα να δοκιμάσω έναν λαμπάτο και στο δικό μου. Ευτυχώς ο τελικός μου έχει τουλάχιστον κάποια wtts σε τάξη Α.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
αμα ακουσεις λαμπα.........σε βλεπω να αλλαζεις γουστα
ευκολα να θες ερχεται κατι στο χωρο σου προς ακροαση.....
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.017
Reaction score
8.050
Δεν το τολμώ...... διότι θα πέσει στο τέλος σφαλιάρα (και δικαίως) από την υπόλοιπη οικογένεια !

Δεν είναι ούτε χρόνος που άλλαξα τα ενισχυτικά! Ήδη αρχίζει να φαίνεται η λόξα μου, σχετικά με το θέμα!

Οι περισσότεροι οικογενειακοί φίλοι, δεν έχουν ούτε τρανζιστοράκι σπίτι τους.
 

Μηνύματα
6.638
Reaction score
5.182
Τα THX Ultra2 τι έγινε, ακόμη να παρουσιαστεί νέα σειρά από το 2004;
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
γιαννη .....παιζουν οτι σχεδον ολοι
αμυνα......
γουσταρα τρελλά 3δρομα με πιο μεγαλες καμπινες ...
αλλα εδω δεν υλοποιουν ηχεια που τα σχεδια τους υπαρχουν στο συρταρι...........
νεα thx θα δωσουν......
μια αλλη κομπανια (που ειχαμε καποτε ...παρουσιασε νεα σαμπακια)
(το ενα παιζει 13 κυκλους ...και το νεο 18αρι υποσχεται πραματα και θαματα......
αλλα μονο φωτο εχω απο εκθεση στην συγκαπουρη)
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.017
Reaction score
8.050
Δύο ζευγάρια Ηχείων... Για πιο λόγο? και πως γίνεται η σύνδεση?

Που υπάρχει απόκλιση μεταξύ των δύο επιλογών? Δηλαδή που υπερέχουν τα μεν ή τα δε?

Γίνομαι ίσως αδιάκριτος και απαιτητικός, άλλα πολύ θα ήθελα να μάθω την διαφορά από τις δύο διαφορετικές φιλοσοφίες της klipsch.
 

Μηνύματα
275
Reaction score
494
Πριν από τον avantgarde είχα λάμπες... και μάλλον σε λίγες ημέρες πάω πάλι σε λάμπες...
είδωμεν... πρέπει να βρω phono stage ...τώρα...
 

A

amoustakas

Guest
Βασικά ο tyler και ο flash με "παρέσυραν" να πάω στα Heresy και πραγματικά θεωρώ ότι έχω κλείσει στο θέμα ηχείο. Τα RF-3 είναι αυτά με τα μαμά κρος και είναι διακοσμητικά εκεί. Δεν είχα που να τα βάλω. Τότε είχα άλλα δύο RF-3 (με τα αναβαθμισμένα κρος από τον argi) στο σαλόνι! Λοιπόν τα Heresy είναι κατά τη γνώμη μου κατασκευασμένα να παίζουν κάτω και κολλητά στον τοίχο και ακόμη καλύτερα σε γωνίες. Δεν κατεβαίνουν χαμηλά και με τον τρόπο αυτό βοηθιέται χαμηλά το ηχείο. Μακριά από τοίχους δεν υπάρχει καν υπόνοια μπάσου και η χρήση του σαμπ είναι απαραίτητη. Ακόμη και στους τοίχους η προσθήκη του σαμπ θα απογειώσει το ηχείο.
Δεν πρέπει να πέσει κανείς στην παγίδα να παίξει με λάμπες που κόβουν πρίμα και τονίζουν μπάσα. Εκεί το ηχείο γίνεται "εύηχο", παίζει και χωρίς sub, αλλά χάνεται η πιστότητα και μεγάλο μέρος του μουσικού περιεχομένου. Παρ' όλα αυτά το άκουσμα είναι ατμοσφαιρικό και πολύ χαλαρωτικό. Σε αυτήν την περίπτωση θυμίζει θα έλεγα RF.
Διαφορές με τα RF-3 (μαμά κρος): 1. Το Heresy τα δίνει όλα στο πιάτο με το πρώτο κλικ του ποτενσιμόμετρου με ένα καταπληκτικό άπλωμα του ήχου στο χώρο. Στα RF-3 (ιδίας ευαισθησίας) θέλει αρκετό ανέβασμα. Άρα για ακροάσεις και πιο αργά το βράδυ τα Heresy δεν παίζονται.
2. Τα Heresy είναι πολύ πιο εύκολα στην τοποθέτηση. Τα RF-3 θέλουν πολύ περισσότερο ψάξιμο και αρκετή απόσταση από τον πίσω τοίχο να αναπνεύσουν οι μεσαίες.
3. Μακράν μεγαλύτερη ανάλυση στα Heresy. Κανένα στρογγύλεμα, κανένας χρωματισμός, τονική ισορροπία. Στα RF-3 έχουμε μία πιο εκ του ασφαλούς παρουσίαση. Έχω την αίσθηση ότι κολακεύουν τις ηχογραφήσεις. Λες τι ωραία ακούγεται αυτή η τρομπέτα! Μετά πας τα Heresy και λες: ρε φίλε αυτό είναι μία τρομπέτα που παίζει μπροστά μου.
4. Η ξεχωριστή κόρνα για τις μεσαίες των Heresy πιστεύω πως κάνει τη διαφορά.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
ηχειο χωρις μιντ .....λειψο πραμα.....
ακους παλαδιο και σου φευγει η πυτιριδα
οπως και σκαλα.......
 

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Cornwall υπάρχει κάποιος που να έχει εδώ να μάς περιγράψει εντυπώσει;
 




Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.017
Reaction score
8.050
Πάντως και η rf II, σχετικά με τον ανταγωνισμό είναι μια χαρά. Την περίοδο αυτή που δεν έχω αφήσει κατάστημα για κατάστημα, τείνω να συμπεράνω πως δύσκολα θα ξεφύγω πάλι από αυτήν την εταιρεία. Αυτά που μου αρέσουν και θα άλλαζαν τα δεδομένα είναι κατά πολύ ακριβότερα και έξω από τον προ υπολογισμό μου, ενώ αυτά που είναι προσιτά, έστω και ακριβότερα αλλά πάντα μέσα στο budget μου , δεν με καλύπτουν. Έτσι μένει μόνο να εξερευνήσω και την νέα σειρά και ελπίζω κάπου να καταλήξω!
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.017
Reaction score
8.050
Πάντως και η rf II, σχετικά με τον ανταγωνισμό είναι μια χαρά. Την περίοδο αυτή που δεν έχω αφήσει κατάστημα για κατάστημα, τείνω να συμπεράνω πως δύσκολα θα ξεφύγω πάλι από αυτήν την εταιρεία. Αυτά που μου αρέσουν και θα άλλαζαν τα δεδομένα είναι κατά πολύ ακριβότερα και έξω από τον προ υπολογισμό μου, ενώ αυτά που είναι προσιτά, έστω και ακριβότερα αλλά πάντα μέσα στο budget μου , δεν με καλύπτουν. Έτσι μένει μόνο να εξερευνήσω και την νέα σειρά και ελπίζω κάπου να καταλήξω!
Μόνο ένα ηχείο μου έκανε κάποτε κλικ και μετάνιωσα τότε που δεν ενέδωσα. Ήταν το Μ.Α. Gold 200 το οποίο το θεωρώ κορυφή ακόμη και τώρα ως προς την ποιότητα κατασκευής, σχεδιασμό αλλά και ήχο, το οποίο εκτός του ότι τώρα πλέον είναι για μένα απαγορευτικό (συνταξιούχος ), νομίζω ότι έχει σταματήσει και η παραγωγή του.

Αν υπήρχε περίπτωση για μεταχειρισμένο σε λογική τιμή και καλή κατάσταση ..... θα προσπερνούσα την klipsch....
 


Μηνύματα
275
Reaction score
494
Πάντως όσα λέει ο amoustakas για τα heresy είναι σωστά...
Οι χαμηλές τους οι εντάσεις είναι εκπληκτικές και η μουσική πλέον δεν μεταφράζεται σε hifi όρους...
Είναι ηχεία που φανερώνουν / προβάλουν αυτό που τους δίνεις...
Και εγώ λόγω flash έχω κλείσει από θέμα ηχείου...
( ήταν να πάω σε cornwall αλλά πρώτα ήταν πώληση ενισχυτή + ηχείων που σε τέτοιες περιόδους δεν παίζει )...
οπότε μένουμε εδώ και παίζουμε...
αν κάποιος είναι σαλόνικα έρχετε...
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.017
Reaction score
8.050
Σας γράφω αυτή την στιγμή από Αίγινα.

Έχω ένα ωραίο σύστημα και εδώ αποτελούμενο από:
cambridge 740a, M.A. rx 6 & dune hd για ιντερνετικούς σταθμούς και απολαμβάνω από τον bravo απαλές τζαζιές.
Όπως και να το κάνεις τον πρώτο λόγο τον έχει πάντα η μουσική!
Όλα τα άλλα έρχονται μετά!

Βάλτε στο σύστημά σας Παντελίδη και την επόμενη στιγμή στα σκουπίδια όλα, Klipsch, λάμπες, ...μα όλα στα σκουπίδια... ή Ρουβά που είναι και επίκαιρος...
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.583
Μηνύματα
2.866.403
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top