B&W club

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.999
Reaction score
8.045
Ακριβώς, αυτό θα ήταν το ιδανικό! Να μπορούσαμε να έχομε την δυνατότητα δοκιμής στον χώρο μας! Μόνο σε αυτή την περίπτωση θα είχαμε γνώμη αντικειμενική.

Όλα τα άλλα παίζονται. Διαφορετικά μηχανήματα, διαφορετικοί χώροι, και φυσικά υπάρχει και η πίεση του πωλητή, όπως επίσης ακόμη και άλλοι ίσως ψυχολογικοί παράγοντες .

Όμως με ένα Σαββατοκύριακο πχ δοκιμής στον χώρο μας, θα βλέπαμε πράγματι τα υπέρ και τα κατά της κάθε επιλογής.

Πάντως στην τελευταία εκδήλωση του περιοδικού Ήχος, τον περασμένο Νοέμβριο αφιέρωσα αρκετό χρόνο στον χώρο της BW και ενθουσιάστηκα και από τις δύο επιλογές που υπήρχαν προς δοκιμή (με ενισχυτικά της rotel αν δε απατώμαι και μάλιστα προσιτού κόστους) !
 

Μηνύματα
1.395
Reaction score
2.793
Μήπως θα πρεπε να οργανώσουμε ένα πρόγραμμα ανταλλαγής ηχείων; Κάτι ανάλογο με την ανταλλαγή συντρόφων, να ανοίξουμε ένα νήμα στο οποίο όποιος θέλει και μπορεί θα λέει: το Σάββατο είμαι διαθέσιμος αν κάποιος θέλει να φέρει τα ηχεία του και να πάρει τα δικά μου για μία εβδομάδα ή για μία μέρα για να μην έχουμε και θέματα ασφάλειας και φθορών (αν και πάντα θα υπάρχει αυτό το άγχος) ώστε να δοκιμάζαμε ηχεία που ίσως με άλλες συνθήκες να τα είχαμε αγοράσει αλλά δεν το κάναμε από αμφιβολία.
 



Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Καλό απόγευμα.

να κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου?

Τακτικό μέλος και εγώ στο club αλλά από την μεριά των klipsh.

Σχετικά με το ερώτημα BW vs Klipsch ποια η γνώμη σας, αν φυσικά έχει κάποιος προσωπική εμπειρία και από τις δύο διαφορετικές σχολές ?

Έχω ακούσει καλές κριτικές για τις νέες σειρές CM & 600, όμως είμαι επηρεασμένος και πωρωμένος ίσως ,όπως και οι υπόλοιποι φίλοι των klipsch με την αμερικάνικη εταιρεία.
Εγώ μπορώ να απαντήσω εύκολα σε αυτή την ερώτηση: Αν κινείσαι σε 5ψήφιο budget τότε B&W ασυζητητί και φυσικά σειρά 800 τίποτα άλλο. Αν κινείσαι σε φυσιολογικό 4ψήφιο ανθρώπινο budget τότε Klipsch. Η αίσθηση και οι συγκινήσεις που θα σού δώσουν τα Klipsch δεν υπάρχουν σε αυτά τα λεφτά (αλλά ούτε και σε παραπάνω)
 

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Ισως όπως και με τα αυτοκίνητα, άπαξ και ξεκινήσεις με κάποια εταιρία, δύσκολα την αλλάζεις.
A, γι αυτό λες έχω τώρα το 3ο μου mazda ;
 

Μηνύματα
1.395
Reaction score
2.793
Εγώ μπορώ να απαντήσω εύκολα σε αυτή την ερώτηση: Αν κινείσαι σε 5ψήφιο budget τότε B&W ασυζητητί και φυσικά σειρά 800 τίποτα άλλο. Αν κινείσαι σε φυσιολογικό 4ψήφιο ανθρώπινο budget τότε Klipsch. Η αίσθηση και οι συγκινήσεις που θα σού δώσουν τα Klipsch δεν υπάρχουν σε αυτά τα λεφτά (αλλά ούτε και σε παραπάνω)
Θα διαφωνήσω, όπως είπα και πιο πάνω η αίσθηση που μου έδωσε το RF62 σε ένα ανέβασμα της Τσαλιγοπούλου σε μεγάλη ένταση, ήταν πως να το περιγράψω; Σαν να ξεφώνισε, σαν να βγήκε ο ήχος από τηλεβόα δεν μπορώ αλλιώς να το περιγράψω, ήταν άκομψο το ανέβασμα κάτι που δεν ακούστηκε σε κανένα άλλο ηχείο. Αυτό ήταν κι η τροχοπέδη που μου άλλαξε γνώμη, τουλάχιστον για μουσική με τα δικά μου ενισχυτικά στο δικό μου χώρο, αυτό το ηχείο θα μου έκανε τη ζωή δύσκολη, προσωπική πάντα άποψη.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.999
Reaction score
8.045
Δεν σε κατηγορώ, είναι σίγουρα δύσκολο ηχείο, και εγώ έχω ταλαιπωρηθεί αρκετά μέχρι να το φέρω στα μέτρα μου. Αλλά από την άλλη, είναι ικανό να σε τρελάνει με την αληθοφάνεια που παρουσιάζει. Πολλές φορές μου έχει τύχει να νομίζω ότι συμμετέχω και εγώ στα δρώμενα. Πχ σε μια συναυλία. Αυτό δεν το έχω νιώσει ποτέ με άλλο ηχείο αυτής της κατηγορίας.

Αυτό είναι που σε κάνει να μην θέλεις να αποχωριστείς αυτήν την εταιρεία. Είναι ικανό να σε καθηλώσει ένα πχ σαξόφωνο, ακόμη και σε ένταση τόσο χαμηλή, που ίσα την ακούς....
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.999
Reaction score
8.045
Επίσης είναι ίσως και θέμα εγγραφής. Δυστυχώς όπως ανέφερα και παραπάνω δεν κρύβουν τίποτα.

Τις ημέρες αυτές ασχολούμαι ξανά με το θέμα ηχείο για έναν δεύτερο χώρο στο σπίτι.
Έτσι έχω στην κυριολεξία ΄΄΄΄φάει ΄΄΄΄ την αγορά.
Κάποια στιγμή λοιπόν έπεσε σε δοκιμή και ένα chario contellation delphinuς με το κομμάτι temtation της krall. Ο ήχος της φωνής της όμως μου φάνηκε ψυχρός και μηχανικός. Δοκιμάζω λοιπόν το cd και στο σπίτι με τα klipsch: Πραγματικά ζεστή κρυστάλλινη φωνή.
Χθες στην Αίγινα, το δοκίμασα και με τα M.A. rx6 που έχω: Ήχος ακριβώς ο ίδιος με τα chario, μηχανικός. Τι να πω!
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.209
Θα διαφωνήσω, όπως είπα και πιο πάνω η αίσθηση που μου έδωσε το RF62 σε ένα ανέβασμα της Τσαλιγοπούλου σε μεγάλη ένταση, ήταν πως να το περιγράψω; Σαν να ξεφώνισε, σαν να βγήκε ο ήχος από τηλεβόα δεν μπορώ αλλιώς να το περιγράψω, ήταν άκομψο το ανέβασμα κάτι που δεν ακούστηκε σε κανένα άλλο ηχείο.
Μα από τηλεβόα βγήκε ο ήχος. Ή για να το πω διαφορετικά η αρχή λειτουργίας του τηλεβόα με ενός μεγαφώνου χωνιού είναι ακριβώς η ίδια. Βίαιη ενίσχυση της στάθμης.
Δεν είναι πιστεύω τυχαίο που δεν υπάρχει, ούτε θα υπάρξει με την γνωστή μας φυσική, ευαίσθητο μεγάφωνο που να είναι και υψηλού επιπέδου.
Ένα μεγάφωνο δυστυχώς θα είναι ή ευαίσθητο και του πωπού ή χαμηλής ευαισθησίας και ποιοτικής αναπαραγωγής.
Νόμος της φύσης. Δυστυχώς δεν μπορείς να τα έχεις όλα!
 

Μηνύματα
1.395
Reaction score
2.793
Μα από τηλεβόα βγήκε ο ήχος. Ή για να το πω διαφορετικά η αρχή λειτουργίας του τηλεβόα με ενός μεγαφώνου χωνιού είναι ακριβώς η ίδια. Βίαιη ενίσχυση της στάθμης.
Δεν είναι πιστεύω τυχαίο που δεν υπάρχει, ούτε θα υπάρξει με την γνωστή μας φυσική, ευαίσθητο μεγάφωνο που να είναι και υψηλού επιπέδου.
Ένα μεγάφωνο δυστυχώς θα είναι ή ευαίσθητο και του πωπού ή χαμηλής ευαισθησίας και ποιοτικής αναπαραγωγής.
Νόμος της φύσης. Δυστυχώς δεν μπορείς να τα έχεις όλα!
Κοίτα να δεις, εγώ δεν θέλω να το κατηγοριοποιήσω σε ποιοτική ή μη, η φιλοσοφία μου είναι αν μου αρέσει αυτό που ακούω ή βλέπω ή δεν μου αρέσει. Δεν μπορώ να πω στον άλλον που γουστάρει να ακούει από γραμμόφωνο και μόνο απ αυτό ότι ξέρεις τι; Αυτό που ακούς δεν είναι ποιοτικό, δεν το δέχομαι. Οπως είπα μερικά ποστ πιο πάνω ο καθένας έχει τη δική του υποκειμενική αντίληψη στο πως "ακούει" κι οι υπόλοιποι οφείλουν να το σεβαστούν. Τα klipsch τα χω ακούσει με λαμπάτο ενισχυτή και μου άρεσαν, αν ήθελα να στήσω δικάναλο αποκλειστικά και μόνο και με σήκωνε οικονομικά για λαμπάτους και dac ίσως και να τα προτιμούσα, ίσως και όχι, υποθετικά μιλάω. Εγώ απλά ξεκαθάρισα ότι με το παρόν σύστημά μου, προτιμήσεις μου και χώρο μου απλά δεν θα τα ανεχόμουν, είναι καθαρά θέμα συνθηκών. Ποιοτικό μπορεί να είναι κι ένα ηχείο των 10000 ευρώ αφού στοιχίζει τόσο, αυτό δε σημαίνει ότι πρέπει σώνει και καλά να μου αρέσει ο ήχος του.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.209
Κοίτα να δεις, εγώ δεν θέλω να το κατηγοριοποιήσω σε ποιοτική ή μη, η φιλοσοφία μου είναι αν μου αρέσει αυτό που ακούω ή βλέπω ή δεν μου αρέσει. Δεν μπορώ να πω στον άλλον που γουστάρει να ακούει από γραμμόφωνο και μόνο απ αυτό ότι ξέρεις τι; Αυτό που ακούς δεν είναι ποιοτικό, δεν το δέχομαι. Οπως είπα μερικά ποστ πιο πάνω ο καθένας έχει τη δική του υποκειμενική αντίληψη στο πως "ακούει" κι οι υπόλοιποι οφείλουν να το σεβαστούν. Τα klipsch τα χω ακούσει με λαμπάτο ενισχυτή και μου άρεσαν, αν ήθελα να στήσω δικάναλο αποκλειστικά και μόνο και με σήκωνε οικονομικά για λαμπάτους και dac ίσως και να τα προτιμούσα, ίσως και όχι, υποθετικά μιλάω. Εγώ απλά ξεκαθάρισα ότι με το παρόν σύστημά μου, προτιμήσεις μου και χώρο μου απλά δεν θα τα ανεχόμουν, είναι καθαρά θέμα συνθηκών. Ποιοτικό μπορεί να είναι κι ένα ηχείο των 10000 ευρώ αφού στοιχίζει τόσο, αυτό δε σημαίνει ότι πρέπει σώνει και καλά να μου αρέσει ο ήχος του.
Εντελώς άτοπη η απάντηση σου.
Είδες πουθενά να θέσω διλήμματα του είδους μου αρέσει ή όχι?
Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα άλλωστε.

Ήμουν απόλυτα συγκεκριμένος πιστεύω, αναφερόμενος αποκλειστικά και μόνο στους περιορισμούς που επιβάλλει η ίδια η φύση στην ηλεκτρακουστική!
 

Μηνύματα
1.395
Reaction score
2.793
Είπες ένα ηχείο ή θα είναι ευαίσθητο και του πωπού, ή χαμηλής ευαισθησίας και ποιοτικής αναπαραγωγής, εγώ κατάλαβα ότι μ αυτό θες να πεις ότι το Klipsch επειδή είναι υψηλής ευαισθησίας είναι του πωπού, αν κατάλαβα λάθος συγγνώμη, απ την άλλη να μην εκφράσω τη δική μου φιλοσοφία;
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.209
Είπες ένα ηχείο ή θα είναι ευαίσθητο και του πωπού, ή χαμηλής ευαισθησίας και ποιοτικής αναπαραγωγής, εγώ κατάλαβα ότι μ αυτό θες να πεις ότι το Klipsch επειδή είναι υψηλής ευαισθησίας είναι του πωπού, αν κατάλαβα λάθος συγγνώμη, απ την άλλη να μην εκφράσω τη δική μου φιλοσοφία;
Σαφέστατα και να την εκφράσεις και έχεις κάθε δικαίωμα, αλίμονο. Αλλά...
Η ηλεκτρακουστική είναι επιστήμη και καθόλου θέμα γούστου.
Το ποιο μεγάφωνο είναι ποιοτικό και ποιο όχι, το προδίδουν τα τεχνικά του χαρακτηριστικά και δεν έχει καμία σχέση με προσωπική άποψη.
Το αν αυτό λέγεται Κλιπς ή Κλαπς δεν έχει και μεγάλη σημασία.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.999
Reaction score
8.045
Εγώ πάλι έχω την γνώμη ότι τα περισσότερα προβλήματα τα δημιουργούν τα μουσικά αρχεία και όχι τα μηχανήματα. Δυστυχώς ή ευτυχώς οι περισσότεροι από εμάς έχομε κάποιες δεκάδες gigaαρχείων κατεβασμένα από το internet και τα οποία δεν γνωρίζουμε καν την προέλευσή τους. Άλλα έχουν επεξεργασμένο ήχο, άλλα είναι χαμηλής ανάλυσης κλπ. Πως μπορούμε να έχομε λοιπόν αντικειμενική άποψη αν το κομμάτι που κατά την γνώμη μας τσιρίζει ή ότι άλλο, αυτό οφείλεται στο υπό δοκιμή μηχάνημα, ή και το αρχείο να είναι ok, ποιος μου λέει ότι δεν προέρχεται το πρόβλημα από κάποιο από τα υπόλοιπα συνωδά?

Επίσης στο δικό μου σύστημα, ποτέ δεν είχα τέτοιο πρόβλημα. Αν κάτι πρέπει να του προσάψω και με απασχόλησε αρκετά (τουλάχιστον για τον περιορισμένο χώρο μου) ήταν στο να τιθασεύσω το δυνατό μπάσο του. Σχετικά με την κόρνα όμως παράπονο κανένα.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.999
Reaction score
8.045
Επειδή είμαι στο ψάξιμο αυτήν την περίοδο, στόχος μου είναι να προσπαθήσω να είμαι όσο το δυνατόν πιο αντικειμενικός (δύσκολο, για να είμαι ειλικρινείς ). Έτσι τις ημέρες αυτές θα ήθελα να ακούσω και τις προτάσεις της BW (κόστους όμως όχι πάνω από 1000 ευρώ). Παρακαλώ λοιπόν αν γνωρίζετε κάποιον χώρο δοκιμής και με όσο το δυνατόν πιο προσιτές τιμές.

Ο χώρος μου είναι μικρός (περίπου 3 Χ 4) και είναι αυτός:

http://www.avsite.gr/forum/threads/Το-δικό-μου-Οικονομικό-Σύστημα.140516/


Αν ρωτάτε τον λόγο, είναι λόγω του ότι σκέπτομαι να δημιουργήσω δεύτερο χώρο ακρόασης σε άλλο δωμάτιο, θα μεταφέρω τα rf62 στον χώρο αυτό που είναι πολύ μεγαλύτερος, και θα κοιτάξω για κάτι μικρότερο ή βάσης για τον παραπάνω χώρο.
 

Μηνύματα
45
Reaction score
8
καλησπέρα κάτοχος 684 μετά από πρόβλημα που αναφέρω με ενισχυτή σε άλλο θέμα τελικά έγιναν πολλές δοκιμές με διάφορα σετ προ-τελικών και αυτή τη στιγμή είμαι με rotel rc971 και six channel rb956ax bridged στα 2Χ90watt και τα ηχεία τουλάχιστον για τα δικά μου αυτιά κελαηδάνε.Το μπάσο απέκτησε περισσότερο όγκο όπως ήθελα εξ αρχής καθαρός ήχος τα ενοχλητικά πακ που ακουγόταν έχουν εξαλειφθεί πλέον και το κυριότερο είναι ότι παρά τα 90watt ο ενισχυτής δεν κουράζεται καθόλου.επειδή είναι δανεικά από φίλο και πάω για νέα αποφάσισα για προ τον rc-1570 και για τελικό η 1552 η 1582 στα 120 και 200w αντιστοιχα.Η b&W για τα δικά μου ηχεία προτείνει από 30-150.ποιος πιστεύετε ότι είναι ιδανικότερος δεδομένου και του κόστους απόδοσης αυτών;ευχαριστώ
 


lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Ακουσε κανεις τα 805d με Hegel ή Rotel;*


*θα μου πειτε τι σχεση εχουν μεταξυ τους -ε, ισως αποκτησουν!
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.173
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top