60s Garage & Psychedelic






Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Blues Magoos
Μ άρεσαν πολύ μέχρι το reunion που έκαναν.
Είχαν έρθει Ελλάδα στο RODEO και ήταν επιεικώς χάλια.
Κι άλλοι το έκαναν αλλά ήταν μια χαρά(Sonics).

Eυτυχώς , είχα καλή παρέα και έπαιξαν το αγαπημένο μου.


Blues Magoos - Pipe Dream
 

Μηνύματα
1.337
Reaction score
1.649
The Zoo
- Presents The Chocolate Moose (1968)
Στάθη , προφανώς δεν είναι οι Zoo που έδρασαν στην Ελλάδα.
Εγώ τους άκουσα εδώ για πρώτη φορά (θενξ Στάθη :drinks:) και ο ήχος τους μου έκανε κάτι μεταξύ Standells, Chocolate Watch Band και Steppenwolf.

Ψάχνοντας βρήκα αυτά:

The Zoo (Los Angeles band)

The Zoo - Presents Chocolate Moose

Producer Ed Cobb

The Zoo - '(Standing On) The Sunset Strip' / 'One Night Man'
Written and produced by Mars Bonfire and Morgan Cavett


(Περισσότερες πληροφορίες από το ληξιαρχείο :p Cosmarpan :))
 

Μηνύματα
1.337
Reaction score
1.649
Μ άρεσαν πολύ μέχρι το reunion που έκαναν.
Είχαν έρθει Ελλάδα στο RODEO και ήταν επιεικώς χάλια.
Κι άλλοι το έκαναν αλλά ήταν μια χαρά(Sonics).

Eυτυχώς , είχα καλή παρέα και έπαιξαν το αγαπημένο μου.

Blues Magoos - Pipe Dream
Με τον Βάιο είχες πάει παλιοφαρφισάκια :D ή με καμιά αλά Ράκελ Γουέλς :p???
 

cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484

(Περισσότερες πληροφορίες από το ληξιαρχείο :p Cosmarpan :))
Ο κωλογερας Mike Flicker μου ηθελε και γεροντοερωτες κι ετσι το 1992 παντρευτηκε την Ρωσιδα Luda Bateryakova, απεκτησαν και 2 παιδια την Samantha το 1989 και τον Anton το 1992, δηλαδή την γκαστρωσε αντεξε την γκρινια 3 χρονια, την ξαναγκαστρωσε και εκει δεν τα καταφερε και τον πηγε εκκλησια :D:lolsign::roflmao::lol:

http://en.wikipedia.org/wiki/Mike_Flicker
http://www.mikeflicker.com/index.php

Και μονο που ανακαλυψε τις Heart για μενα αρκει να μην ασχοληθώ ποτε ξανα μαζι του, συν το βαμενο κορακι μαλλι ο κωλογερας :lolsign::lol:
Ασμη, οι πληροφοριες που εβαλες είναι υπεραρκετες δεν εχω κατι άλλο να προσθεσω, το μονο ότι το album είναι μετριο, πιστεψε με του εχω δωσει πολλες ευκαιριες. :rolleyes:
 

Μηνύματα
1.337
Reaction score
1.649
Ο κωλογερας Mike Flicker μου ηθελε και γεροντοερωτες κι ετσι το 1992 παντρευτηκε την Ρωσιδα Luda Bateryakova, απεκτησαν και 2 παιδια την Samantha το 1989 και τον Anton το 1992, δηλαδή την γκαστρωσε αντεξε την γκρινια 3 χρονια, την ξαναγκαστρωσε και εκει δεν τα καταφερε και τον πηγε εκκλησια :D:lolsign::roflmao::lol:

http://en.wikipedia.org/wiki/Mike_Flicker
http://www.mikeflicker.com/index.php

Και μονο που ανακαλυψε τις Heart για μενα αρκει να μην ασχοληθώ ποτε ξανα μαζι του, συν το βαμενο κορακι μαλλι ο κωλογερας :lolsign::lol:
Κλαίωωωωωωωωωω :lol::lol::lol:
 

cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
The Velvet Haze - Last Day On Earth 7" single (1968) Wilson Records


Σηκωθηκα με γκαραζοκ@βλες σημερα :lol:, εχω λυσσαξει από τα πενταλια και τα fuzz boxes. The Velvet Haze λοιπον, από την Alexandria της Virginia, ξεκινησαν σαν The Arratics το 1965 και αλλαξαν το ονομα τους το 1966. Κυκλοφορησαν ένα και μοναδικο single to 1968.

http://www.garagehangover.com/velvethaze/
 

cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
Rochelle Rosenthal And The Kickball Queen - Lottery 7" single (1969)? Super Bolt records


Σε πολύ μικρη ηλικια αυτή η Grace Slick wanna-be, δινει recital ερμηνείας σε ένα τρομερο κοματι, από τα χαμενα διαμαντια των 60's. To group (?) ηταν από το Detroit και δεν eβγαλε τιποτα άλλο εκτος από αυτό το single.
 

cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
The Living End - Sheep 7" single (1968) Di Venus Records


Καταπληκτικο εφταιντσο (ένα απο πιο τα αγαπημενα μου garage psych) από ένα Νεουορκεζικο group που ξεκινησε σαν The Grooves, μετα σαν The Crestwoods και τελος σαν Sandpipers πριν παρουν την τελικη τους μορφη ως The Living End. Ειχαν βγαλει άλλο ένα εφταιντσο το 1966, 2 χρονια πριν από αυτό. Το μελος τους Marc Scott επαιξε αργοτερα για πολλα χρονια στην μπαντα του Chubby Checker, ενώ ο τραγουδιστης τους Mark Spierer, εγραψε μεταξυ αλλων το 1975 και τον gay υμνο :D "I Was Born This Way" που τον τραγουδησε ο Valentino, ένα από τα πρωτα gay κοματια, αν όχι το πρωτο.
 

Μηνύματα
3.152
Reaction score
4.188
-no no no no
Ρε παιδιά, ακούστε ομοιότητα με το τραγούδι που ακουγόταν από την (και καλά) Ζωή Λάσκαρη στην ταινία «Οι θαλασσιές οι χάντρες»...

Η Κανελλίδου τραγούδαγε φυσικά και η σύνθεση του Μίμη Πλέσσα
Η εισαγωγή είναι ολόϊδια. Το υπόλοιπο τραγούδι δεν ξέρω από πού το πήρε...

Αλέκα Κανελλίδου - Crazy girl

 

cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
The Jokers - Baia 7" single (1968) Arcade Records


Οι καταπληκτικοί Βέλγοι με αρκετά μεγάλη δισκογραφία στο ενεργητικό τους άρχισαν να ηχογραφούν το 1960 (!!!) και συνέχισαν όλη την δεκαετία τους 60 και μέχρι τα μεςα Του 70. Εδώ σε μια κομματάρα με glockenspiel, tamlas, φλάουτα και Τίγκα στο fuzz ικανή να σου κάψει και το τελευταίο εγκεφαλικό κύτταρο, ειναι ότι πρέπει για παρτάκι με Martini's, στα οποία έχω αδυναμία.
 

Μηνύματα
3.691
Reaction score
6.580
The Zoo
- Presents The Chocolate Moose (1968)

- Written On The Wind
- From a Camel's Hump
Εγώ τους άκουσα εδώ για πρώτη φορά (θενξ Στάθη :drinks:) και ο ήχος τους μου έκανε κάτι μεταξύ Standells, Chocolate Watch Band και Steppenwolf.

Ψάχνοντας βρήκα αυτά:

The Zoo (Los Angeles band)

The Zoo - Presents Chocolate Moose

Producer Ed Cobb

The Zoo - '(Standing On) The Sunset Strip' / 'One Night Man'
Written and produced by Mars Bonfire and Morgan Cavett

(Περισσότερες πληροφορίες από το ληξιαρχείο :p Cosmarpan :))
Ο κωλογερας Mike Flicker μου ηθελε και γεροντοερωτες κι ετσι το 1992 παντρευτηκε την Ρωσιδα Luda Bateryakova, απεκτησαν και 2 παιδια την Samantha το 1989 και τον Anton το 1992, δηλαδή την γκαστρωσε αντεξε την γκρινια 3 χρονια, την ξαναγκαστρωσε και εκει δεν τα καταφερε και τον πηγε εκκλησια :D:lolsign::roflmao::lol:

http://en.wikipedia.org/wiki/Mike_Flicker
http://www.mikeflicker.com/index.php

Και μονο που ανακαλυψε τις Heart για μενα αρκει να μην ασχοληθώ ποτε ξανα μαζι του, συν το βαμενο κορακι μαλλι ο κωλογερας :lolsign::lol:
Ασμη, οι πληροφοριες που εβαλες είναι υπεραρκετες δεν εχω κατι άλλο να προσθεσω, το μονο ότι το album είναι μετριο, πιστεψε με του εχω δωσει πολλες ευκαιριες. :rolleyes:
...παιδια απο συγκροτηματα με το ονομα ZOO αλλο τιποτα....(εψαξα τα βιβλια μου και τη δισκοθηκη μου).
Εκτος απο αυτους τους Zoo απο την California, που παρουσιασε ο Σταθης, (και που ειναι και οι ποιο γνωστοι), εχουμε και τους ZOO απο το Arkon του Ohio, με ενα και μοναδικο single το 1967, που περιεχει τα τραγουδια She said, she said - good day sunshine και το Where have all the good times gone?

...καθως και οι ZOO απο το Milwaukee, και αυτοι με ενα και μοναδικο single το 1967 που περιεχει το Gonna' miss me (των 13th floor..) και το Simetimes.

Οι ΖΟΟ απο το Ohio.


Οι ΖΟΟ απο το Μilwaukee.

 
Last edited:






Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.581
Μηνύματα
2.864.931
Members
37.932
Νεότερο μέλος
JimmyP
Top