Έμεινα ..πάκης

Status
Not open for further replies.

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.744
Reaction score
83.524
Εδώ υπάρχει πλέον εξ-αί-ρε-τος αλγόριθμος mp3 και κάποιοι ακούν ακόμα από βινύλιο...
Και μόνο που μπορώ καθιστός να ακούω μουσική, χωρίς να ψάχνω σε ποιο ράφι, ποιου επίπλου, ποιας αποθήκης, βρίσκεται το τάδε κομμάτι, κερδισμένος είμαι.

Από ένα σημείο και πάνω η συλλογή υλικού μέσου γίνεται δύσχρηστη και ασύμφορη. Κάποια στιγμή θα βάλω φωτό από τις αποθήκες μου...
 

Μηνύματα
4.041
Reaction score
1.720
30000.
πηγη προ ενισχυτης καλωδια ηχεια.
περιμενω
Niko, ο μονος που ειχε τα κακαλα να βαλει μετρησεις του συστηματος του σε οικιακο χωρο και να μετραει αριστα με βαση αυτες , ειναι ο Μ .
Με ταβανι τα 30000 που βαζεις νομιζω οτι σε πραγματικες συνθηκες [χωρος] δεν εχει να ζηλευει τιποτα!
Καλο θα ηταν να ειχαμε μετρησεις σε οικιακο χωρο, και οχι απο στουντιακο και του εν λογω ηχειου.
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
Zητας τα δικα σου αντικειμενικα εργαστηριακα κριτηρια, να ταυτιστουν με τα υποκειμενικα ακουστικα γουστα του καθενας, μια αιωνοτητα θα περιμενεις.
...απαντησεις μονο απο linkwitz δυστυχως.:D..
τι παει να πει γνωστης ? αυτος που γνωριζει να ακουει? αυτος που εχει πειρα? μουσικη παιδεια? του αρεσει το α η το β? εχετε δηλ την εντυπωση οτι δυο μαεστροι δε θα εχουν διαφορετικα γουστα ?
εγω δεν εχω τιποτε απο ολα αυτα , οφειλω να αναγνωρισω ομως οτι το μονο αντικειμενικα συγκρισιμο ειναι οτι βασιζεται επιστημονικα τεκμηριωμενο ,ολα τααλλα ειναι λογια ναγαπιοματσε
αν κατι δε μας αρεσει αλλα μετραει καλυτερα το χειροτερο καλο ειναι να ψαχτουμε γιατι,και να μην θετουμε ως θεσφατο τα γουστα μας.
ετσι πριν 20 χρονια μην πω ακομη και σημερα πιστευαν-ουν οτι τα βαρια αυτοκινητα με τους σιδερενιους προφυλακτηρες κρατανε καλυτερα και ειναι ασφαλεστερα σε περιπτωση κρουσης μην πω χιλια αλλα παραδειγματα!!
ζητησα αναλυση και μικρη παραμορφωση σε μεγαλο ευρος, οπως τα γκριμμ τιποτα αλλο....
30000
ακουωω...
 

Μηνύματα
7.237
Reaction score
4.617
Θα τόλμησω να προτείνω εγω και ας μην ξέρω την τυφλά μου απο μετρήσεις .
802d με devialet 400 .
Τα ρέστα για τον χώρο .
Για να μην πω 803d με τον ίδιο ενίσχυτη .
Η asr emmiter 2 με 802d .
Καλώδια βάλτε οτι γουσταρετε .
Αγοράσμενα με το μετρο να ναι πάλι θα παίζει .
Πηγή μιας και ειναι τις μόδας ένα λάπτοπ . Πάλι ρέστα θα έχετε ...
 
Last edited:

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
Niko, ο μονος που ειχε τα κακαλα να βαλει μετρησεις του συστηματος του σε οικιακο χωρο και να μετραει αριστα με βαση αυτες , ειναι ο Μ .
Με ταβανι τα 30000 που βαζεις νομιζω οτι σε πραγματικες συνθηκες [χωρος] δεν εχει να ζηλευει τιποτα!
Καλο θα ηταν να ειχαμε μετρησεις σε οικιακο χωρο, και οχι απο στουντιακο και του εν λογω ηχειου.
δεν με νοιαζει ο χωρος.
εδω τεθηκε θεμα ακριβου ηχειου με ηχο λαμπατερ....
 

Μηνύματα
4.041
Reaction score
1.720
@SOCO, δηλαδη πιστευεις οτι ενα μηχανημα που μετρα καλυτερα , κατ'αναγκη θα ακουγεται και καλυτερα? Η, ειναι καλυτερο μηχανημα λογω μετρησεων και μονον.
Θα αγοραζες δηλαδη ενα μηχανημα απο pdf η whatever leaflet ?
Δεν εχεις δικιο!:p Οταν αγοραζεις μια κονσερβα στο κουτι αναγραφεται η συσταση του εδεσματος . Οποτε γνωριζεις κατ ευθειαν και την γευση του! :D [η νομιζεις τουλαχιστον]
Οκ καταλαβαινεις οτι με βαση αυτα που γραφει ειναι τονος σε λαδι. Τωρα αν στην πορεια σου βγουν ντολμαδακια :roflmao:.......το χασαμε το κορμι πατριωτη!:lolsign:
 
Last edited:

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
Θα τόλμησω να προτείνω εγω και ας μην ξέρω την τυφλά μου απο μετρήσεις .
802d με devialet 400 .
Τα ρέστα για τον χώρο .
θα σου απαντησει ο βλασης....
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
@SOCO, δηλαδη πιστευεις οτι ενα μηχανημα που μετρα καλυτερα , κατ'αναγκη θα ακουγεται και καλυτερα? Η, ειναι καλυτερο μηχανημα λογω μετρησεων και μονον.
Θα αγοραζες δηλαδη ενα μηχανημα απο pdf η whatever leaflet ?
ταχουμε πει χιλιαδες φορες.
εισαι παλιος, δεν πρεπει να τα ξαναλεμε.
οτι μετραει σωστά, δεν παιζει σιγουρα σωστα.
οτι δεν μετραει σωστ'α, σιγουρα δεν παιζει σωστα.
 

Μηνύματα
4.041
Reaction score
1.720
δεν με νοιαζει ο χωρος.
εδω τεθηκε θεμα ακριβου ηχειου με ηχο λαμπατερ....
Η ουσια ειναι οτι και τα δυο συστηματα θα παιξουν σε εναν χωρο. Αν το δευτερο που ψαχνουμε παιξει-μετραει καλα στο συνολο [χωρος-ηχεια-ενισχυτες] με ταβανι το οριο που βαζεις τοτε υπαρχει !
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
Και μόνο που μπορώ καθιστός να ακούω μουσική, χωρίς να ψάχνω σε ποιο ράφι, ποιου επίπλου, ποιας αποθήκης, βρίσκεται το τάδε κομμάτι, κερδισμένος είμαι.

Από ένα σημείο και πάνω η συλλογή υλικού μέσου γίνεται δύσχρηστη και ασύμφορη. Κάποια στιγμή θα βάλω φωτό από τις αποθήκες μου...
το spotify ειναι life changing experience....
τα καλυτερα 7 ευρω το μηνα που δινω για μουσικη....
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
Η ουσια ειναι οτι και τα δυο συστηματα θα παιξουν σε εναν χωρο. Αν το δευτερο που ψαχνουμε παιξει-μετραει καλα στο συνολο [χωρος-ηχεια-ενισχυτες] με ταβανι το οριο που βαζεις τοτε υπαρχει !
ε καλα, τοτε τα grimm ειναι ποιο ευκολα στην τοποθετηση απο καθε σχεδον αλλο ηχειο...
παρακατω...
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
Εγω περιμενω το σχολιο σου για cd player/πικαπ , την γνωμη σου,με βαση τις μετρησεις και των δυο.
πλακα κανεις?
αυτα αλλου, εδω το θεμα βινυλιο αποτελει παρελθον.
(τα εχεις μετρησει απο οτι θυμαμε.... :lolsign:)
ετσι και αλλιως τα grimm ψηφιοποιουν το αναλογικο σημα, το κανουν κομματάκια, ασυνεχες και με τρυπες....
 

Μηνύματα
4.041
Reaction score
1.720
ε καλα, τοτε τα grimm ειναι ποιο ευκολα στην τοποθετηση απο καθε σχεδον αλλο ηχειο...
παρακατω...
συμφωνω απολυτα!!!!!
οχι ομως οτι δεν μπορει να ερθει και το ιδιο καλο αποτελεσμα εστο και μετα απο δυσκολια με αλλο συνολο μηχανηματων;!!
μη τρελαθουμε κιολας!!
 

AriPetro

Ears of Gold
Μηνύματα
938
Reaction score
1.632
το spotify ειναι life changing experience....
τα καλυτερα 7 ευρω το μηνα που δινω για μουσικη....
Τις προάλλες αγορασα ενα 45αρι βινύλιο καινούριο απο Αμερική.
Μαζι με μεταφορικά 62 ευρώ.
Και για Spotify όλο τον χρόνο 84 ευρώ, και όχι μόνο ένα album αλλά... την μάνα του και τον πατέρα του.
Sorry για το :offtopic: σταματώ εδώ...
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
ταχουμε πει χιλιαδες φορες.
εισαι παλιος, δεν πρεπει να τα ξαναλεμε.
οτι μετραει σωστά, δεν παιζει σιγουρα σωστα.
οτι δεν μετραει σωστ'α, σιγουρα δεν παιζει σωστα.
Σωστα.:)
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
πλακα κανεις?
αυτα αλλου, εδω το θεμα βινυλιο αποτελει παρελθον.
(τα εχεις μετρησει απο οτι θυμαμε.... :lolsign:)
ετσι και αλλιως τα grimm ψηφιοποιουν το αναλογικο σημα, το κανουν κομματάκια, ασυνεχες και με τρυπες....
To σχολιο μου αναφεροταν στο κλισε "μετρα καλα αρα παιζει και καλα" τιποτα περισοτερο,τιποτα λιγοτερο.Και με την λογικη αυτη κανενα πικαπ δεν μπορει να παιζει καλυτερα απο κανενα cd player.Τι καταλαβες διαφορετικο κι απαντας ετσι?
Ασε που το οτι "το βινυλιο αποτελει παρελθον" το λενε πολλοι δεκαετιες τωρα πριν απο σενα.:D
 

VLASSIS-S

Sιγμοειδής Νέμεσις
Μηνύματα
8.074
Reaction score
14.058
Λαθος προσεγγιση, ενα λαθος ηχειο σε λαθος χωρο μπορει και να παιζει ευχαριστα.
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
συμφωνω απολυτα!!!!!
οχι ομως οτι δεν μπορει να ερθει και το ιδιο καλο αποτελεσμα εστο και μετα απο δυσκολια με αλλο συνολο μηχανηματων;!!
μη τρελαθουμε κιολας!!
ε καλα, αυτο ζηταω.
δειξε μου ενα συστημα ανάλογου κόστους....
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
Λαθος προσεγγιση, ενα λαθος ηχειο σε λαθος χωρο μπορει και να παιζει ευχαριστα.
ναι αλλα οχι με αναλυση εκταση και μικρη παραμορφωση.
ευχαριστα αλλωστε παιζει και το ραδιοφωνακι μου, εκει να δεις ποσο το γουσταρω...
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
... υπάρχουν πολύ καλά ηχεία στην αγορά φτιαγμένα από ανθρώπους με πολύ περισσότερη πείρα από τους Ολλανδούς..
...
Οι φίλτατοι Ολλανδοί πρέπει να ρίξουν κατά πολύ την τιμή, κοντά στο 1/3 της σημερινής για να ανταποκρίνεται αυτή στην ποιότητα κατασκευής, τις μονάδες, την εμφάνιση και πάνω απ' όλα στον ήχο του Grimm.. έτσι θα αποκατασταθεί η "ισορροπία", θα πουλήσει ο αντιπρόσωπος, και ο κατασκευαστής θα μπορέσει να εξελίξει περαιτέρω τα ηχεία και την τεχνολογία αυτή, γιατί μην τρελαθούμε κι όλας, διαβάζοντας το παρόν θέμα μπορεί κάποιος και να πιστέψει πως τα "πορτατίφ" είναι και τα καλλίτερα ηχεία στον κόσμο... μην τρελαθούμε κι όλας δηλαδή !!!
Το ατύχημα είναι ότι έστω και αν με κάποιον μαγικό τρόπο έπεφτε η τιμή σε τέτοια επίπεδα ή κυκλοφορήσει μελλοντικά προσιτό προϊόν από εταιρείες μαζικής κατανάλωσης,η συγκεκριμένη φιλοσοφία υλοποίησης πάλι θα ΄΄ξίνιζε΄΄ κάποιους πεπειραμένους...ακροατές και μη.:sneaky:
Η Λόμπα είναι θάνατος!
Η δε λάμπα...αθάνατος.:D
δεν με νοιαζει ο χωρος.
εδω τεθηκε θεμα ακριβου ηχειου με ηχο λαμπατερ....
Διόρθωσις,πορτατίφ.Καθότι ως λαμπατέρ λογίζονται οι ενισχυτές με γλόμπους.:)
αν γίνεται ενα παραδειγμα πηγης προενισχυτη ενισχυτη ηχειου καλωδιων (ασημενιων φυσικα...) που να εχει την αναλυση και την ελλειψη παραμορφωσης στο εύρoς συχνοτήτων που παιζουν τα Grιmm με τιμη ... αντε...έως τα 30000ε.
Ενα παρακαλώ.
Κανένα...κοινώς αποδεκτόν,αφού ούτε τα εν λόγω ηχεία τυγχάνουν κοινής αποδοχής.:sneaky:

Το δυστύχημα είναι ότι η κοινότητα του χαιενδ έχει εθιστεί στην έννοια του ΄΄καλύτερου΄΄ ή ΄΄ανωτέρου΄΄ αδιαφορώντας για το ουσιαστικά αναγκαίο.Οι αιτιάσεις περί διαφορετικών προτιμήσεων και απόψεων μπερδεύουν πριν απ'όλα τον αναγκαίο τρόπο σκέψης και δράσης,παρά τα κριτήρια επιλογής.

Υπό αυτές τις συνθήκες,το Grimm είναι συσκευή αναγκαία σε πολλούς ακροατές,πλην όμως κτώμενη-λόγω τιμής ή προκαταλήψεων- από λίγους.
 

Status
Not open for further replies.

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.867.470
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top