CRT κανένας άλλος;

Μηνύματα
111
Reaction score
31
ωραία, θα το κάνω έτσι. Τον scaler θα τον βάλω στην CRT TV για να δω πως θα παίξω με το RGB scart, έχω μια 32άρα philips στο άλλο δωμάτιο. :dance2:
Η τηλεόραση από το scart παίρνει σήμα RGBs (τρεις χρωμοδιαφορές και ένα συγχρονισμό) και δέχεται μόνο σήμα interlaced.
Δεν θα μπορέσεις να συνδέσεις τον Crystalio έτσι.
 

Μηνύματα
159
Reaction score
47
Η τηλεόραση από το scart παίρνει σήμα RGBs (τρεις χρωμοδιαφορές και ένα συγχρονισμό) και δέχεται μόνο σήμα interlaced.
Δεν θα μπορέσεις να συνδέσεις τον Crystalio έτσι.
Δεν βγάζει ο lumagen visionpro hdp, interlaced έξοδο για να τη περάσω σε scart;
 


Μηνύματα
159
Reaction score
47
καλός σας βρήκα στη CRT παρέα, μόλις έστησα τον 7άρι μου :D



εντυπώσεις :
μπορώ να πω ότι είναι μια από τις ελάχιστες φορές στη ζωή μου που είμαι τόσο χαρούμενος. Δεν έχω ξαναδεί τέτοιο υπερ όπλο στο θέμα προβολέα. Κάθε εικόνα, κάθε χρώμα, κάθε κίνηση είναι άριστη. Ρύθμισα μόνος μου χειροκίνητα φακούς, εστιάσεις, raster, γωνίες χωρίς πρόβλημα να και έχω εμπιρεία τόσα χρόνια με CRT οθόνες στο PC. Για εμένα ήταν παιχνιδάκι (σα να παίζω pokemon :p ). Το σύνδεσα απευθείας σε PC, παίζει και wide με 1366χ768 αν και προτιμώ το 1280x720 για κάτι ποιο καθημερινό. Τα raster είναι όλα τέλεια κεντραρισμένα, υπολόγισα ακριβώς κέντρο με laser.
Οι ώρες του είναι κάπου στις 1800 (όσο μου είπε ο Γιώργος). Οι λάμπες και ο φόσφορος πεντακάθαρος !
Λατρεύω τους CRT ως κάτοχος Lacie Electron Blue IV 22', IBM P260, Viewsonic G220f, τα έχω αποθήκη για να μην τις κουράζω, καθημερινά είμαι με μια Eizo Flexscan tft, η επόμενη Coloredge θάνε, δεν κάνω συμβιβασμό στο θέμα οθόνης PC γιατί με αυτό βλέπεις τον ψηφιακό κόσμο :D .

Ερώτηση : με τι υλικό να καθαρίσω το φακό μπροστά; έχει μερικά αποτυπώματα με δάχτυλο αλλά εξαιρετικά δύσκολα τα διακρίνω (μπορεί και να μην είναι βρωμιά, να είναι η ιδέα μου).:whistling:
και επίσης, θέλω προτάσεις για μια καλή οθόνη με αρκετό λευκό, καθώς αυτή που έχω είναι προσωρινή από φίλο και θα του την επιστρέψω λόγω ότι τα έγραψε τα χιλιομετρά της :bigboss:
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Οι φακοί καθαρίζουν μόνον με το παραδοσιακο χου! χου! και τρίψιμο μαλακά αλλά επίμονα με πολύ μαλακό πανί!
Οθόνη με κέρδος απο 1.3 έως 1.5, όλα τα άλλα είναι για να έχουμε να λέμε! μεγιά τον προβολέα, είναι γεγονός οτι ακόμα και σήμερα υπάρχουν μερικά πραγματάκια που υπερτερούν οι CRT! όμως πρέπει να παραδεχτούμε, οτι έχουν μερικά σοβαρά μείον, όπως η υποστήριξη, που σχεδόν δεν υπάρχει, και τα ανταλακτικά το ίδιο, και να βρεθούν αυτά, μας λείπουν οι μαστόροι! τέλος πάντων, εγώ τελειώνω με τον δικό μου SONY G70, τον έχω 8 χρόνια, και έχει (μετά απο χιλιάδες ώρες), το κοντέρ πλησιάσει στο τέλος του, ό αντικαταστάτης του τι άλλο απο JVC!!!:D:D:D
 

Μηνύματα
159
Reaction score
47
Ξέχασα να πω και το ονομά μου, Ανδρέας btw :p
o Sony G70 δεν χωράει στο δωμάτιο, το οποίο είναι μια τρύπα μπορώ να πω, και ο 7άρης οριακά έχει αέρα 2,8 μέτρα περίπου για να βαρέσει 90-100'~, κάτι μεγαλύτερο σε όγκο θα είχα μικρότερη εικόνα.
δώσε μερικά links από οθόνες, έχω βρεί
http://www.cosmodata.gr/product/78470/roll-screen-240x180-psac-120-ilekt-orof η οποία είναι :
http://www.lumi.cn/en/projector/brateck-projection-screen/psac120
θέλω 120άρα (240x180 η 240x240) με 200Ευρώ περίπου καθώς έχω να αγοράσω και ενισχυτή. :$
 

Μηνύματα
111
Reaction score
31
Ανδρέα καλορίζικος και από μένα! Ο προβολέας είναι σε άριστη κατάσταση καθώς ξέρω πολύ καλά τον Γιώργο που τον είχε.
Όσον αφορά τους φακούς: με ένα απαλό μαντηλάκι για γυαλιά οράσεως, καθαρίζεις απαλά, κάνοντας κινήσεις προς μία κατεύθυνση (από πάνω προς τα κάτω) μέχρι να καλύψεις όλη την επιφάνεια του φακού. ΠΟΤΕ μην κάνεις κυκλικές κινήσεις και μην χρησιμοποιήσεις κανένα καθαριστικό με οινόπνευμα γιατί θα χαλάσεις την εξωτερική επίστρωση που έχει ο φακός.
Θα βλέπεις περιεχόμενο σε φορμάτ 4:3? Αν όχι, έχε υπόψιν ότι ο προβολέας μπορεί να προβάλει χωρίς κανένα πρόβλημα σε οθόνη 16:9. Θα σου πρότεινα να βάλεις μιά οθόνη 92" 16:9 (2μ πλάτος). Ο 7άρης θα αποδώσει άριστα και δεν θα χρειαστεί να έχεις το κοντράστ πολύ ψηλά για να έχεις επαρκή φωτεινότητα. Ετσι θα εξοικονημήσεις και ζωή στις λυχνίες και θα έχεις και καλύτερο focus. Πήρες μαζί και Lumagen από τον Γιώργο? Πάρε με όποτε θέλεις στο 6945-437461 για ότι βοήθεια χρειαστείς στο στήσιμο του προβολέα.
 

Μηνύματα
111
Reaction score
31
Για οθόνες Brateck δες αυτές:

http://www.lumi.cn/en/projector/brateck-projection-screen/psaa90
http://www.lumi.cn/en/projector/brateck-projection-screen/psaa90d

Δεν ξέρω καθόλου το κόστος τους, αλλά έχουν κέρδος 1,2 και θα σε καλύψουν.
Δυστυχώς δεν βρίσκεις οθόνες με κέρδος 1,3-1,5 σε οικονομική τιμή.
Πάντως και εγώ έχω μια Euroscreen 1.2 από το 2003 χωρίς κανένα πρόβλημα στην φωτείνοτητα ή στη γωνία θέασης, ούτε με τον 8άρη, ούτε με τον 9άρη.
 

Μηνύματα
462
Reaction score
346
Καλορίζικος και από μένα Ανδρέα. Να τον ευχαριστηθείς!
Έχω κι εγώ 7ιντσο (και crt monitors και 32άρα tv) και είμαι πολύ ευχαριστημένος αν και έχει δουλέψει σχετικά πολύ λίγο για τα χρόνια που τον έχω.
Είναι και πολύ όμορφος ο Cine7. Προσωπικά από τη φωτο που είδα θα τον αναρτούσα με αρκετά πιο χοντρές ντίζες, έτσι για ψυχολογική ασφάλεια. Αυτές είναι 8άρες;
 

Μηνύματα
12.991
Reaction score
8.347
καλορίζικος φιλε,σου ευχομαι πολλες ωρες διασκεδασης,τα υπολοιπα στα ειπαν τα παιδια πιο πανω.
 

Μηνύματα
159
Reaction score
47
Είναι και πολύ όμορφος ο Cine7. Προσωπικά από τη φωτο που είδα θα τον αναρτούσα με αρκετά πιο χοντρές ντίζες, έτσι για ψυχολογική ασφάλεια. Αυτές είναι 8άρες;
8άρες είναι, εδώ τον Cine 8 τον κρατάνε με τις ίδιες, οι πρόσθετες είναι απλά bonus.
Για οθόνες Brateck δες αυτές:

http://www.lumi.cn/en/projector/brateck-projection-screen/psaa90
http://www.lumi.cn/en/projector/brateck-projection-screen/psaa90d

Δεν ξέρω καθόλου το κόστος τους, αλλά έχουν κέρδος 1,2 και θα σε καλύψουν.
Δυστυχώς δεν βρίσκεις οθόνες με κέρδος 1,3-1,5 σε οικονομική τιμή.
Πάντως και εγώ έχω μια Euroscreen 1.2 από το 2003 χωρίς κανένα πρόβλημα στην φωτείνοτητα ή στη γωνία θέασης, ούτε με τον 8άρη, ούτε με τον 9άρη.
Πήγα σε reflecta, λίγο ακριβότερη αλλά άξιζε το κόπο. 130Ευρώ από cosmodata, είναι ότι καλύτερο για τα λεφτά της.

Ευχαριστώ όλους για τις ευχές :D (έχω και γενέθλια στις 14 αναθεμά μου :p )
Το δώρο για τον εαυτό μου το έκανα πάντως:dance2: μένει ένας ενισχυτάκος 4 κάναλος για τα front και center ηχεία, τα rear οδηγούνται από έναν A500 της behringer.

btw πρέπει να ξεβιδώσω λίγο το κόκκινο και μπλέ CRT για να κεντράρω καλά τα raster αλλά θα γίνει μόλις στήσω το νέο πανί αύριο :D
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Είναι υπεραρκετές οι 8άρες Νίκο! με τέτοιες κρατάω τον SONY! όσο για την οθόνη, μην ξεχνάς ότι είναι 7'' που σημαίνει λίγο φως, θα πρέπει να συμβιβαστεί, φυσικά με τελείως σκοτάδι!
 

Μηνύματα
159
Reaction score
47
τέλειωσα με το setup. Παίζω με 1280x1024 (max), 60hz, τώρα μένει να δω πως είναι το σωστό καλιμπράρισμα στο μαύρο :dance2: καμια πρόταση ; προς το παρόν το έχω 40% contrast 55% brightness, βλέπω δείχνει καλά το gradient.
 

Μηνύματα
159
Reaction score
47
Καλορίζικος και από μένα Ανδρέα. Να τον ευχαριστηθείς!
Έχω κι εγώ 7ιντσο (και crt monitors και 32άρα tv) και είμαι πολύ ευχαριστημένος αν και έχει δουλέψει σχετικά πολύ λίγο για τα χρόνια που τον έχω.
ποιον 7άρη έχεις ;

επίσης βρήκα και αυτό το group με CRTάκιδες :p
https://www.facebook.com/groups/492913890547/?fref=ts
 

Μηνύματα
462
Reaction score
346
Συγνώμη για τη καθυστέρηση της απάντησης.

Τον SONY VPH-D50HTM έχω από καινούργιο. Αγορά του 2002. Ίσα που πέρασε τις 900 ώρες. Τα τελευταία χρόνια πρακτικά δεν έχω πια καθόλου ελεύθερο χρόνο οπότε ανοίγει μια στο τόσο.

Αν θυμάμαι καλά έχω κοντράστ 50 ή 55 και φωτεινότητα 45 ή 50, κάπου εκεί τέλος πάντων, με εύρος 0-100. Προβάλω σε σταθερού πλάτους οθόνη διάστασης 84" σε 4:3 ή 78" σε 16:9 μιας και το πλάτος παραμένει σταθερό, απλά με κάθε διαφορετικό φορμά αλλάζει αυτόματα το ύψος δηλ. από 4:3 σε 2,35:1 μειώνεται ανάλογα. Σε αυτές τις θέσεις κοντράστ / φωτεινότητας έχω πολύ ικανοποιητική εικόνα. Δεν νιώθω ότι το φως είναι λίγο.

Το πλάτος της οθόνης είναι 1,72 μέτρα και η οθόνη η Da-lite Video Spectra με gain 1.5. Αν τελικά μετακομίσω τον προβολέα σε αποκλειστικό χώρο που προορίζω για home cinema θα την αλλάξω με σταθερή από μελαμίνη. Έχω κάνει συγκριτικά με την υπάρχουσα, διάφορα δείγματα από Da-lite και Stewart και μελαμίνη λευκή και έχω καταλήξει σε αυτή. Πρακτικά οι διαφορές είναι ελάχιστες με την αναφοράς Stewart 1,3 gain και όχι απαραίτητα όλες υπέρ της Stewart. Κάπου προτιμώ τη Stewart και αλλού τη μελαμίνη. Βεβαίως το κόστος μιας πλάκας μελαμίνης είναι συγκριτικά γελοίο.
Ίσως κάποιοι θα βαλουν τα γέλια αλλά αφού εγώ αυτά βλέπω συγκριτικά........

Νάτος σε ένα καθαρισμό που του είχα κάνει πέρυσι.


1401060059.JPG
1401060062.JPG
1401060065.JPG
1401060066.JPG
1401060069.JPG
 





Μηνύματα
159
Reaction score
47
καταπληκτικό! θα κάνω το ίδιο και στον 7άρη μου αν και από ότι είδα brand new είναι σχεδόν :p
btw o Cine 7 έχει γεννήτρια για να φτιάξω το ηλεκτρικό focus; πέρα του οπτικού
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.193
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top