Ποτε παιζει...ποτε δεν παιζει...

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.928
Reaction score
41.187
Για να μαθαίνουμε λοιπόν και πέντε πράγματα από αυτούς που κατέχουν τη γνώση, ας μου πει κάποιος ποια χρονική στιγμή πρέπει να κυττάξω την πολικότητα του φις;
και λίγο πιο μέσα, στο μηχάνημα, όταν είναι ON, πότε το L1 γίνεται Ν και τούμπαλιν; όταν δεν είναι ON δημιουργούνται κάπου επαγωγικά ρεύματα ή χωρητικά παράσιτα;
 

Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
Μάγκες, αφήστε το χούμορ με την πολικότητα του ac, μιλάμε για την πολικότητα του φις. :fuckyou:

Καταρχήν να εξηγήσουμε κάτι που δεν είναι και πολύ προφανές στους εξυπνάκηδες της παρέας. Στα σπίτια μας έχουμε σύστημα TN-S:

TN-S: separate protective earth (PE) and neutral (N) conductors from transformer to consuming device, which are not connected together at any point after the building distribution point.

http://en.wikipedia.org/wiki/Earthing_system

Σε ένα τέτοιο σύστημα, ο αγωγός γης (PE), δεν διαρρέεται από ρεύμα σε κανονικές συνθήκες.

"A protective earth (PE), known as an equipment grounding conductor in the US National Electrical Code, avoids this hazard by keeping the exposed conductive surfaces of a device at earth potential. To avoid possible voltage drop no current is allowed to flow in this conductor under normal circumstances. In the event of a fault, currents will flow that should trip or blow the fuse or circuit breaker protecting the circuit. A high impedance line-to-ground fault insufficient to trip the overcurrent protection may still trip a residual-current device (ground fault circuit interrupter or GFCI in North America) if one is present. This disconnection in the event of a dangerous condition before someone receives a shock, is a fundamental tenet of modern wiring practice and in many documents is referred to as automatic disconnection of supply (ADS). The alternative is defence in depth, where multiple independent failures must occur to expose a dangerous condition - reinforced or double insulation come into this latter category."


Υποθέτω λοιπόν ότι ίσως δύο λόγοι υπάρχουν για την τήρηση της πολικότητας κάποιων (μονοφασικών L1,N,PE) συσκευών .-(συσκευές όχι με διπλή μόνωση / reinforced or double insulation).

1. Ο κατασκευαστής έχει πάρει μέτρα ώστε τα μέρη του κυκλώματος που βρίσκονται σε τάση L1 (=διαφορά δυναμικού σε σχέση με το σασί = 230V), να είναι καλύτερα προστατευμένα, και άρα να υπάρχει μικρότερος κίνδυνος βραχυκυκλώματος (-σε περίπτωση σφάλματος) με το μεταλλικό περίβλημα της συσκευής που είναι γειωμένο (PE).

2. Με δεδομένο ότι υπάρχουν παρασιτικές επαγωγές και χωρητικότητες ανάμεσα στα μέρη του ενισχυτή που βρίσκονται στην τάση δικτύου (καλώδια και διαδρομές πάνω στα PCBs / μετασχηματιστής τροφοδοσίας) και με επίσης δεδομένο ότι είναι απίθανο αυτές οι διαδρομές των δυναμικών L1, N ) να έχουν τις ίδιες παρασιτικές χωρητικότητες και επαγωγές ως προς άλλα ευαίσθητα μέρη του κυκλώματος και του σασί, είναι πολύ πιθανό, να επάγονται διαφορετικές τάσεις τόσο στο σασί, όσο και στα άλλα εξαρτήματα και αγώγιμες διαδρομές, ανάλογα με το ποιος αγωγός θα παίξει τον ρόλο της φάσης, και ποιος του ουδετέρου. Η δεύτερη αυτή εξήγηση/σκέψη, προφανώς αφορά και συσκευές χωρίς αγωγό γείωσης (reinforced or double insulation) , για τον απλό λόγο που ήδη ανέφερα: οι παρασιτικές χωρητικότητες και επαγωγές, μπορούν κάλλιστα να επηρεάζουν εσωτερικές τοπολογίες ευαίσθητων περιοχών. Αυτός είναι μάλλον και ο λόγος που η μέθοδος εύρεσης της σωστής πολικότητας με την αποσύνδεση της γείωσης, δεν είναι αξιόπιστη. Μόνο ο κατασκευαστής ξέρει, αν το έχει ψάξει, ποια είναι η σωστή πολικότητα. Ή ανάποδα, θα μπορούσε ένας σοβαρός κατασκευαστής, να περιορίσει στο ελάχιστο τα φαινόμενα, ανεξάρτητα από την πολικότητα.
 

cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
Μετα απο χρονια αναζητησης στο χωρο, εχω φτιαξει ενα συστημα ηχου (δικαναλο,μονο για μουσικη) ,το οποιο με ευχαριστει απολυτα, και ειναι και ο λογος που κατα καποιο τροπο μου εχει κοπει και το μικροβιο της αλλαγης και της αναζητησης αλλων μηχανηματων.
Το ευχαριστιεμαι πολυ οταν ακουω μουσικη, αλλα καποιες μερες - φορες νιωθω οτι το συστημα δεν τραβαει..δεν παιζει. Τουλαχιστον οχι τοσο καλα οσο τις περισσοτερες φορες.
Και αυτο χωρις να εχει πειραχτει-αλλαχτει, ουτε βιδα.
Τι να φταιει?
Το ρευμα?
Η θερμοκρασια περιβαλοντος? (κρυο, ζεστη, υγρασια)?
Τα αυτια μου τα πετσινα?
Ειναι ιδεα μου?
Παρακαλω την γνωμη σας.
Ευχαριστω.
Κι εγω το παθαινω Γιωργο. Και ξερεις τι εχω παρατηρησει? Οποτε είμαι άφραγκος το συστημα φυσαει, ειμαι απολυτα ευχαριστημένος, οποτε εχω φραγκα δεν παιζει καθολου, σιχαινομαι να τ'ακουω, θελω να τ'αλλαξω όλα. :lolsign::D:lol::roflmao:
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • n_olympios
    Μαντιναδόρος!
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.595
Μηνύματα
2.867.225
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top