Ο Μπεολαμπάκιας.

Μηνύματα
444
Reaction score
292
Πολλά συγχαρητήρια για τις επιλογές σου αγαπητέ. Έχεις και ένα πολύ υψηλό αισθητικό αποτέλεσμα, που -επίτρεψέ μου- το χαλάει και στις δύο περιπτώσεις τα καλώδια κάτω από την τηλεόραση. Να είσαι καλά να τα ευχαριστιέσαι.
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.250
Reaction score
8.149
τι να πω, καλα πρεπει να είναι αυτά τα μπεοτετοια.
με ενισχυτή με λαμπες παιζουν?
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.794
Reaction score
11.037
Αγαπητέ Dimusique έχεις ξεφύγει και εσύ για τα καλά αλλά και ποιός από όσους συμμετέχουμε εδώ είναι στα καλά του;

Να τα απολαμβάνεις τα μπεολάμπια σου και όλα τα υπόλοιπά σου!

(Ο devialet που είναι; Στο μπάνιο; :whistling: )
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.250
Reaction score
8.149
Αγαπητέ Dimusique έχεις ξεφύγει και εσύ για τα καλά αλλά και ποιός από όσους συμμετέχουμε εδώ είναι στα καλά του;

Να τα χαίρεσαι τα μπεολάμπια σου και όλα τα υπόλοιπά σου!

(Ο devialet που είναι; Στο μπάνιο; :whistling: )
που να δεις τα αλλα.. τα Γαλλικα...
 


Μηνύματα
1.136
Reaction score
366
Αγαπητέ Dimusique έχεις ξεφύγει και εσύ για τα καλά αλλά και ποιός από όσους συμμετέχουμε εδώ είναι στα καλά του;

Να τα απολαμβάνεις τα μπεολάμπια σου και όλα τα υπόλοιπά σου!

(Ο devialet που είναι; Στο μπάνιο; :whistling: )
O devialet ήταν στο υπνοδωμάτιο-ξενώνα και αντικαταστάθηκε προς το παρόν από τα beolab 9.
77646_5b291c38dfed275d005676cc1898ec42.JPG

το σύστημα αυτό προς το παρόν είναι πακεταρισμένο (τον devialet τον έχω ''νοικιάσει'' σε έναν καλό φίλο που έχει ξετρελλαθεί και μάλλον θα τον κρατήσει-δεν τον αδικώ).Το σύστημα αυτό έπαιξε για λίγο διάστημα στο γραφείο της συζύγου αλλά δεν της άρεσε,οπτικά όχι ηχητικά:D.
Εκεί τώρα έχω στήσει αυτά προς το παρόν....
P4130003.JPG

vintage beolab 6000 με σαμπάκι και προ και ντακάκι...αξιοπρεπέστατο αποτέλεσμα!Είπαμε είμαι μπεολαμπάκιας....και πυροβολημένος!
 

Μηνύματα
1.136
Reaction score
366
Κάθονται προς το παρόν δύο ζευγαράκια beolab,ένα 4 κι ένα 4000 παλιότερο με τα οποία σκέφτομαι να στήσω ένα πολυκάναλο σύστημα στο δωμάτιο με τα 9,αλλά δεν έχω βρεί ακόμα τη διάθεση και δεν έχω και ιδέα από πολυκάναλα...
P4130005.jpg
P4130012.jpg
 




Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Oχι και Beolabάκιας...Beolabάρας λέμε!
Μπράβο σου , χωρίς πλάκα είσαι μπροστά!!!

Ο vetούλης σχολίασε?:p
 


vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.250
Reaction score
8.149
Ο vetούλης σχολίασε?:p
αφφτος πηρε τα παλια...
εγω θα παρω το νεο.....



    • Frequency area
      · 19,5 Hz to 23,6 KHz
    • Acoustical principle
      · Closed box
    • Treble unit
      · 3/4" speaker unit based on the Acoustic Lens
    • Midrange
      · 5" speaker unit
    • Bass
      · 10-inch dual coil bass unit
    • Amplifiers
      · Class D amplifiers - 1 x 160 watts for treble, 1 x 160
      · watts for midrange and 2 x 160 watts for bass
    • Features
      · Adaptive Bass Linearisation (ABL) - Free/Wall/Corner switch
      · Thermal protection
      · Line sense - auto on /off
    • Connections
      · 2 x Power Link (RJ45)
      · 1 x RCA (L/R)
      · 1 x TOSLINK
      · - in: Sample rate 32k, 44.1k, 48k, 96k / PCM16-24 bit
      · - out: Sample rate 48k / PCM 24 bit
      · Wireless (WiSA compliant
 

Μηνύματα
1.136
Reaction score
366
Να συζητήσουμε και για κανά-δυό πραγματάκια που με απασχολούν.Ένα για παράδειγμα είναι το πως αλλάζει ο ήχος αλλάζοντας το pc που έχω στο δωμάτιο με τα Β9 με ένα macbook.Και τα 2 συνδεδεμένα με το ίδιο καλώδιο,στο ίδιο ντακ να παίζουνε το ίδιο αρχείο,από τον ίδιο δίσκο με τον ίδιο player.Το pc (τελευταίας τεχνολογίας) μου ακούγεται πιο μουντό!Έχει κανείς άποψη επί του θέματος ή είναι η ιδέα μου?
Ένα άλλο,στο μεγάλο σύστημα είναι το πόσο διαφορετικά ακούγονται διάφορα τράνσπορτ που έχω χρησιμοποιήσει,συνδεδεμένα πάντα κατευθείαν στα ηχεία με το ίδιο spdif.
Κι ένα τρίτο,τα καλώδια ρεύματος των ηχείων και στα δύο συστήματα.Αλλάζοντάς τα,αλλάζει και το ηχητικό αποτέλεσμα.Όταν παίζω με καλώδια ρεύματος στις πηγές,δεν ακούω αλλαγές.Στα ηχεία όμως ναί.Κάποια στιγμή θυμάμαι,το είχα αναφέρει στον φίλο vet,μιας κι έχει το ίδιο ηχείο,και είχε κάνει μια υπόθεση (δε θυμάμαι ακριβώς τί μου είχε πεί).Αν θέλει μπορεί να τοποθετηθεί επί του θέματος.
 


zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Να συζητήσουμε και για κανά-δυό πραγματάκια που με απασχολούν.Ένα για παράδειγμα είναι το πως αλλάζει ο ήχος αλλάζοντας το pc που έχω στο δωμάτιο με τα Β9 με ένα macbook.Και τα 2 συνδεδεμένα με το ίδιο καλώδιο,στο ίδιο ντακ να παίζουνε το ίδιο αρχείο,από τον ίδιο δίσκο με τον ίδιο player.Το pc (τελευταίας τεχνολογίας) μου ακούγεται πιο μουντό!Έχει κανείς άποψη επί του θέματος ή είναι η ιδέα μου?
Ένα άλλο,στο μεγάλο σύστημα είναι το πόσο διαφορετικά ακούγονται διάφορα τράνσπορτ που έχω χρησιμοποιήσει,συνδεδεμένα πάντα κατευθείαν στα ηχεία με το ίδιο spdif.
Κι ένα τρίτο,τα καλώδια ρεύματος των ηχείων και στα δύο συστήματα.Αλλάζοντάς τα,αλλάζει και το ηχητικό αποτέλεσμα.Όταν παίζω με καλώδια ρεύματος στις πηγές,δεν ακούω αλλαγές.Στα ηχεία όμως ναί.Κάποια στιγμή θυμάμαι,το είχα αναφέρει στον φίλο vet,μιας κι έχει το ίδιο ηχείο,και είχε κάνει μια υπόθεση (δε θυμάμαι ακριβώς τί μου είχε πεί).Αν θέλει μπορεί να τοποθετηθεί επί του θέματος.
Το σίγουρο είναι ότι δεν είσαι ο μόνος που παρατηρεί τέτοιες αλλαγές. Οπότε σου επιβεβαιώνω ότι είναι απόλυτα φυσιολογικό αυτό που σου συμβαίνει και δεν χρίζεις ψυχιατρικής φροντίδας. :)

Όσον αφορά τις πηγές έχεις διαφορετικό hardware (transport) και software στην περίπτωση (pc vs mac) γιατί πρέπει να παίζουν το ίδιο?

Τώρα για τα καλώδια ρεύματος, εξαρτάται κυρίως από το τροφοδοτικό της κάθε συσκευής και το πόσο αυτό είναι επιρρεπής ή όχι στα παράσιτα που μεταφέρουν τα καλώδια. :hi:
 


Μηνύματα
4.003
Reaction score
3.833
Ορκισμένοι αντι Mac-ηδες έπαθαν ένα σοκ όταν έκαναν την αντιπαράθεση που κάνεις και σύ.:drinks:

(φυσικά οι έξυπνοι "χτύπησαν" ένα Mac);)
 

Μηνύματα
1.136
Reaction score
366
Ορκισμένοι αντι Mac-ηδες έπαθαν ένα σοκ όταν έκαναν την αντιπαράθεση που κάνεις και σύ.:drinks:

(φυσικά οι έξυπνοι "χτύπησαν" ένα Mac);)
Εγώ πάλι,ορκισμένος αντιπαραθυράκιας,ξέμεινα με το πισί της γυναίκας μιας και το μακμπουκ ερ τη βόλευε περισσότερο.:errwhat:
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.865.488
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top