Pc vs Media Player

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.033
Reaction score
8.060
Απορίες, απορίες, απορίες.

Ανοίγω αυτό το θέμα διότι τώρα με τα τόσα αρχεία υψηλής ανάλυσης που κυκλοφορούν στο διαδίκτυο αξίζει να ασχοληθούμε..

Εδώ λοιπόν και αρκετό καιρό έχω ρίξει όλο το βάρος για ακρόαση μουσικής στο ειδικά διαμορφωμένο (εννοώ από άποψης εμφάνισης και λειτουργικότητας και όχι στο θέμα του ποιοτικού hardware– αν υπάρχει βέβαια κάτι τέτοιο) pcμου, λόγω της ευκολίας κυρίως διαχείρισης των αρχείων που προσφέρει το μέσον αυτό.

Όμως κάτι μου έλειπε από την ποιότητα στον ήχο. Σε σημείο μάλιστα που να αρχίζω να ψάχνομαι για το τι φταίει, στα μηχανήματα.

(Το σύστημά μου εδώ)
http://www.avsite.gr/forum/threads/Το-δικό-μου-Οικονομικό-Σύστημα.140516/

Ευτυχώς όμως μου ήρθε η ιδέα της άμεσης αντιπαραβολής με κάποιο άλλη πηγή.

Για τον σκοπό αυτό επέλεξα για άμεση αντιπαραβολή όχι κάτι σπουδαίο, το ps3.

Κατέβασα λοιπόν τον ps3 serverκαι έτσι είχα την δυνατότητα να επεξεργασθώ το ίδιο κομμάτι με το pcκαι το ps3 ταυτόχρονα.

Συνδεδεμένα λοιπόν με το ίδιο dac, αυτό του προενισχυτή μου (advance) με το μεν pcμέσω usb, αλλά και οπτικής θύρας και το ps3 μέσω της μοναδικής για τον σκοπό αυτό οπτικής.

Αμφέβαλα αν θα δω κάποια διαφορά, ή αν υπήρχε κάποια, πίστευα ότι αυτή θα ήταν υπέρ του pc.

Αλλά έκανα λάθος.

Με το ταπεινό λοιπόν ps3 ο ήχος απέκτησε βάθος, έγινε πιο μαλακός και καθαρός και γενικά το σύστημα απόκτησε μια hiendαύρα που με τίποτα δεν την είχα χρησιμοποιώντας το pc.

Υπάρχει κάποια εξήγηση ??

Σημειώστε ότι στο pcυπάρχουν αρκετές εφαρμογές για τον σκοπό αυτό και αρκετοί ειδικοί drivers(atapiκλπ) όπως jriver, foolbar2000 κλπ. Χωρίς κάποια διαφορά υπέρ ή κατά μεταξύ των.
 


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.033
Reaction score
8.060
Δεν κατάλαβα την ερώτηση, τίποτα δεν έγινε.

Επανέρχομαι και παρακαλώ αυτούς που έχουν γνώση επί του θέματος για την γνώμη τους:

Προφανώς το θέμα δεν έχει να κάνει με software.

Μια κάρτα ήχου λοιπόν (εξωτερική, διότι δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα για εσωτερική) θα προσέφερε τίποτα σε αυτή την περίπτωση?
 


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.033
Reaction score
8.060
Χθες ξανα ασχολήθηκα λιγάκι με το παραπάνω θέμα:

Πρόσεξα λοιπόν ότι το ps3 έπαιζε τα αρχεία (wav) σε ανάλυση 16 bit 48000 hrz ενώ το pc το είχα σε 24 bit 192000 hrz.

Κατέβασα λοιπόν την ανάλυση και στο pcστα 16 bit 48000 hrz και πρόσεξα ότι ο ήχος ήρθε πολύ κοντά σε αυτόν του ps3. Ακόμη βέβαια υπάρχει κάποια υπεροχή στην ποιότητα με το ps3, αλλά η διαφορά μεταξύ τους σαφώς διορθώθηκε.

Πάντως ακόμη σκέπτομαι σοβαρά την περίπτωση εξωτερικής κάρτας ήχου.

Παρακαλώ όσοι έχετε ασχοληθεί σοβαρά με το θέμα, θα ήθελα την γνώμη σας.
 

Μηνύματα
1.876
Reaction score
6.395
ΜΟΝΟΝ όταν συνδέσεις και τις 2 πηγές στις 2 optical εισόδους (κι όχι μία optical και μία usb) κι αφότου τα ακροαστείς, να αντιστρέψεις τις εισόδους. Δηλαδή εκεί που είχες το pc να βάλεις το ps3 και αντίστροφα. Αυτά για τον advance διότι αν τα συνδέεις στον Yamaha, μπορεί να είναι άλλο το θέμα σου!
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.033
Reaction score
8.060
Αυτή την κίνηση δεν την σκέφτηκα, θα δοκιμάσω και θα σας ενημερώσω.

Ευχαριστώ πολύ.

(Ο Yamaha είναι επάνω στο σύστημα μόνο για καμιά ταινία, ουσιαστικά δηλαδή παροπλισμένος).

Σχετικά με την περίπτωση για εξωτερική κάρτα ποιά είναι η γνώμη σας?


Ερωτώ διότι εφ όσον μεσολαβεί το dac του advance μήπως θεωρείται περιττή η αγορά της, διότι παρακάμπτεται.
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Η Prodigy Cube, είναι πολύ καλή κάρτα, αλλά θα χρειαστεί να πειραματιστείς με τα opamps.
 

Μηνύματα
1.876
Reaction score
6.395
Αυτό η κάρτα θα ήταν χρήσιμη εάν δεν είχε dac ο προενισχυτής. Εάν δηλαδή μεσολαβήσει αυτή η κάρτα, θα συνδεθεί στις αναλογικές εισόδους του προενισχυτή.Τώρα για το αν η κάρτα αποδίδει καλύτερα από το dac του προενισχυτή, αυτό διαπιστώνεται έπειτα από δοκιμή!
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.033
Reaction score
8.060
Άρα σε αυτήν την περίπτωση πρέπει να συνδεθεί με τον advance αναλογικά, αυτό δεν εννοείς Γιάννο?
 

Μηνύματα
1.876
Reaction score
6.395
Ναι Ιάκωβε, πρώτα επιβεβαιώνεις πως μια εξωτερική κάρτα κάνει καλύτερη δουλειά από τον προενισχυτή σου κι έπειτα την συνδέεις αναλογικά. Είναι σημαντικό να δεις αν μπορείς να ακούσεις κάποια διαφορά (λόγω setup, λόγω χώρου) διότι συνήθως αυθυποβαλλόμαστε και πάμε κι αγοράζουμε τα χαρακτηριστικά κι όχι την ουσία. :)
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.033
Reaction score
8.060
Ευχαριστώ πολύ.

Αύριο θα ασχοληθώ λιγάκι με τα καλώδια. Έχω παροπλισμένο και ένα dacmagic 100.
Θα πειραματισθώ λιγάκι και με αυτό και θα αναφέρω το αποτέλεσμα.

Ως αναφορά την αυθυποβολή, συμφωνώ απόλυτα με τα λεγόμενά σου…..
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.033
Reaction score
8.060
Επανέρχομαι στο θέμα:

Όπως προανέφερα πιο πάνω συνδέοντας στις δύο οπτικές εισόδους του προ ενισχυτή το ps3 και το pc, υπάρχει διαφορά ακουστή υπέρ του ps3. Έτσι σκέπτομαι να επενδύσω σε κάποιο καλό media pleyer και αναφέρω media playe rλόγω της ευκολίας του (προβολή των μενού στην μεγάλη οθόνη).


Αν πάλι λόγω του ότι συνδέονται ουσιαστικά στο ίδιο dac (αυτό του προ ενισχυτή μου) μήπως πρέπει να ασχοληθώ με την βελτίωση του pc: Δηλαδή η αγορά ενός πιο ποιοτικού motherboard θα βελτίωνε την κατάσταση? Την στιγμή αυτή το pcμου έχει την GA-B85NΤης GIGABYTE. Μήπως φταίει το software? Την στιγμή αυτή τρέχω το Jriver καθώς και το VLC mp.
 


Staff online

  • n_olympios
    Μαντιναδόρος!
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.342
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top