Ηχείο Δαπέδου Τριών Δρόμων

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
και εσυ να εισαι καλα
με τις υλοποιησαρες σου
 



PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Τεχνικά Χαρακτηριστικά Ηχείου.
Ηχείο τριών δρόμων, πέντε μεγαφώνων με φόρτιση σωλήνα ανάκλασης χαμηλών.
Αποτελείται από δύο ανεξάρτητες καμπίνες.
Woofers: 2 X 8 inch Spicom
Midbass: 2X 5,25 inch Peerless
Tweeter: 1X 1 inch Scanspeak

Απόκριση συχνότητας (-3db): 29Hz - 21KHz
Ευαισθησία (1 watt, 1 m): 93,5 db
Μέση αντίσταση: 6 Ωμ
Ισχύς ενισχυτή: 15-300 watts RMS.
Κύκλωμα διαχωρισμού: 2ης τάξης σε όλους τους κλάδους.
Συχνότητες διαχωρισμού: 180 Hz & 3,2 KHz.
Υλικά κυκλώματος διαχωρισμού ταιριασμένα με ακρίβεια 0,2%.

Διαστάσεις:
Ύψος: 1,25 μέτρα
Βάθος (με βάση): 50 εκατοστά
Πλάτος (με βάση): 37 εκατοστά.
Βάρος συνολικό: 62 κιλά.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.097
Reaction score
1.168
ΔΥΟ ΛΟΓΙΑ

Το έχω ακούσει το "παλιοηχείο" σε πολλές versions. Καθώς το έχω δει χωρίς μονάδες χωρίς καπάκια πλαϊνά, με τα MDF άβαφα όπως νάνε. Πυκνωτές αριστερά δεξιά να τους δαγκώνουν κροκοδείλια κτλ

Πάντα έλεγα άντε να τελειώσει να πάρω το καροτσάκι από την δουλεία, και μετά μην τον είδατε.

Την προηγούμενη εβδομάδα πληροφορήθηκα για το γιοφύρι της Άρτας, δεν έχασα χρόνο, πήρα ημέρα Σάββατο τα cd και έφτασα στο σημείο που έγιναν οι "θυσίες".

Με το που τα αντίκρισα ένα δέος με βάρεσε στην ραχοκοκαλιά. Και αν θυμάμαι καλά έπαιζε μουσικούλα του Πέτρου. Λέω από μέσα μου τώρα θα σου πετάξω τα γούφερ έξω.

Από τις μουσικές του Πέτρου ακούσαμε γνώριμα cd με ethnic - jazz- vocals, αποτέλεσμα μαγικό σε εντάσεις τρελές, νόμιζα ότι παίζει χαμηλά και σε κάποια φάση μίλησα στον Πέτρο και ίσα που με άκουγε. Όπ!!!!! για κάτσε να χαμηλώσουμε.......:focus:. Έχουμε που έχουμε ολίγες βοές, μην τις κάνουμε πολλές!!

Πριν ξεκινήσω να πω σχετικά με την μουσική να πω δυο λόγια για το setup.
Όλα diy μηχανάκια εκτός του cd-player ένα rotel. Ο ενισχυτής 2x80W(μπορεί 100W) class d στα 8Ohm, ένας λαμπάτος προ και DAC diy.

Οι μουσικές ξεκίνησαν με το άλμπουμ "Hail to the thief" Radiohead. Μπορώ να πω ότι απογοητεύτηκα. Δεν κάνουν για μένα αυτά τα ηχεία:roflmao:. Απλά Ότι, δεν μπορεί να καλύψει τις μέτριες εγγραφές Radiohead & τις κακές των CAN αρρωσταίνω. Πραγματικά νόμιζα ότι κάτι δεν πάει καλά.
Άκουσα και άλλα από την υπερσυγκροτηματάρα αλλά "ΔΕΝ".

Είχα μαζί μου και ένα CD από την Agnes Obel. Συγκεκριμένα το riverside. Το ένα σοκ μετά το άλλο. Μπορώ να πω ότι τώρα όχι μόνο μου άρεσε το αποτέλεσμα δεν ήθελα να ξεκολλήσω από τον καναπέ.

Ο χρόνος μου λιγοστός και ήθελα να ακούσω ακούωωωωω ακούωωωω αλλά η παντόφλα με περίμενε για δουλειές.......
Ήθελα να ακούσω και τι κάνει από πλευράς "bar-rock".:newrussian:
Έχω κάνει 2 cd's επιλογές από την εκπληκτική συλλογή deutsche harmonia mundi (50 cds ).
Εδώ τώρα τι να πω!!!; Δεν μπορώ να πω πολλά. Απλά δεν υπήρχε τηλεχειρισμός στον πρό, πηγαινοερχόμουν για να χαμηλώνω και να δυναμώνω συνεχώς μιας και το μεσημέρι είχε έρθει.

Η τρίχα κάγκελο σε όλα τα κομμάτια, η σκηνή τεράστια και τα όργανα σε θέσεις που δεν υπήρχαν στο δικό μου σύστημα. Ένιωθα το βάθος πραγματικά στην τοποθέτηση των οργάνων. Έχει διαφορά να καταλαβαίνεις ότι ένα όργανο ακούγεται στο βάθος της σκηνής και όχι να νομίζεις ότι παίζει στο ίδιο επίπεδο με τα υπόλοιπα και χαμηλότερα σε στάθμη.

Δεν είμαι καλός στις περιγραφές ούτε ο "έμπειρος ακροατής" που έχει ακούσει τα πολλά συστήματα.
Προσπάθησα να περιγράψω αυτό που άκουσα παράλληλα με τις μουσικές που ακούω.

Τέλος όσο αφορά το ηχείο............... Δεν μαρέσει δεν μαρέσει δεν μαρέσει!!!!
Πέρα της πλάκας νομίζω ότι θα ικανοποιήσει και τον ποιο απαιτητικό ακροατή.(Με άλλα δύο άτομα το καταφέρνω να τα πάω σπίτι μου):superman::neo:

Η παραπάνω ηχειάρα πραγματικά είναι αποτέλεσμα πολύ καλής δουλειάς και υψηλών απαιτήσεων.:hi:
Ένα μεγάλο μπράβο και από εμένα Πέτρο.
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Για την <<επικοινωνία>> του ηχείου με τον έξω κόσμο ήθελα υψηλής ποιότητας, με μεγάλη σταθερότητα επαφές, καθώς και ευελιξία συνδέσεων.
Για το λόγο αυτό επέλεξα τετραπλά ηλεκτρολογικά τερματικά των 100 Amperes.
Μην σας παραπλανά η φωτογραφία. Το μέγεθος τους είναι αρκετά μεγαλύτερο από δισκάκι CD.


Από αυτά τα τερματικά αφαιρέθηκαν τα ελάσματα και δόθηκαν για ποιοτική επιχρύσωση, ώστε να υπάρχει και αντοχή στην οξείδωση.



Τέλος στηρίχτηκαν μέσω αποσβεστικών στο επάνω μέρος της καμπίνας των woofers ενώ επάνω τους καταλήγουν όλες οι επαφές του κυκλώματος διαχωρισμού.
Ιδού το τελικό αποτέλεσμα...



Με τον τρόπο αυτό εξασφαλίζεται εύκολα ότι είδους σύνδεση θελήσουμε. Από απλή μονοκαλωδίωση όπως τώρα, διπλοκαλωδίωση χωρίς να απαιτούνται επιπλέον βραχυκυκλωτήρες ή ακόμα και πολυενίσχυση ή και ενεργή ενίσχυση, απλά αλλάζοντας επαφές και προσθαφαιρώντας ελάσματα!
Επιπλέον οι επαφές βρίσκονται στο εσωτερικού του ηχείου προφυλάσσοντας από λάθος χρήση ή και βραχυκύκλωμα επαφών.

Μειονέκτημα ότι δέχεται μόνο δίχαλα και δεν δείχνει Hi-End, ασχέτως αν είναι καλύτερη λύση από πανάκριβες μπόρνες.
 

PPG

Πίπιτζι
Μηνύματα
3.869
Reaction score
5.854
Πω πω ρε Πέτρο ειναι πανέμορφο!!!
Ρε γ.......ο 2 μήνες τώρα με την δουλειά πανω κάτω
Δεν κατάφερα να μείνω 1 μερα Αθήνα να τα πουμε απο κοντά ..
Δεν εχω λόγια respect μακάρι να καταφέρω να το ακούσω!!
Μπραβο άξιος!!!!
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Πω πω ρε Πέτρο ειναι πανέμορφο!!!
Ρε γ.......ο 2 μήνες τώρα με την δουλειά πανω κάτω
Δεν κατάφερα να μείνω 1 μερα Αθήνα να τα πουμε απο κοντά ..
Δεν εχω λόγια respect μακάρι να καταφέρω να το ακούσω!!
Μπραβο άξιος!!!!
Μάκη ευπρόσδεκτος όποτε έχεις χρόνο!
 
  • Like
Reactions: PPG



Μηνύματα
86
Reaction score
12
Πριν λίγες μέρες επιτέλους έμαθα ότι το πολυταλαιπωρημένο ηχείο ολοκληρώθηκε και είναι στημένο, έτοιμο για ακρόαση, με εξεζητημένα diy συνοδά και με (μικρή) πιθανότητα ρακοκεράσματος... ! Όταν δόθηκε η ευκαιρία για ακρόαση δεν την έχασα φυσικά και παραθέτω και εγώ τις εντυπώσεις μου από τις επιδόσεις του ηχείου ! Καταρχήν το ηχείο είναι κουκλάρα !
Ζυγισμένο με εξαιρετική ακρίβεια σε όλο το συχνοτικό φάσμα , με εντυπωσιακούς όγκους μουσικών οργάνων και φωνών και με έκταση που ξαφνιάζει ! Δυναμικά και μακρο-μικροδυναμικά που θα εντυπωσιάσουν ακόμη και τον πιό ψαγμένο ακροατή και πολύ υψηλά επίπεδα διαφάνειας και ανάλυσης, αποκαλύπτοντας σχεδόν σε κάθε ηχογράφιση
της ακρόασης νέες λεπτομέρεις !
Φυσικά όπως σε όλες τις εντυπωσικές ακροάσεις έτσι και στην παρούσα δεν υπήρχε αρκετός χρόνος για ηχητικές κρεπάλες αλλά όσο κράτησε ήταν πολύ χορταστική !
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Να πω εδώ πως ο Μεσιέ Koufos επέστρεψε από το Μόναχο πριν λίγες μέρες, όπου επισκέφτηκε τις δύο εκθέσεις ήχου που έγιναν εκεί.
Έτσι τον ήθελα ηχητικά <<ζεστό>>, έχοντας πολλά και πλούσια ακούσματα, για να μου πει τις εντυπώσεις του.

Να προσθέσω ότι ο τελικός ενισχυτής που έγινε η ακρόαση ήταν διαφορετικός από αυτόν που άκουσε ο brego.
Ο πρώτος class D με 100 watt στα 8 ωμ και 180 στα 4. Μονή κλασική τροφοδοσία με 600 VA μετασχηματιστή και 60000 μF πυκνωτές Nippon.

Ο δεύτερος τελικός τελείωσε πριν τρεις μέρες. Φυσικά ιδιοκατασκευή με Mosfet στην έξοδο.
Τον είχα ξεκινήσει πριν από κάμποσο καιρό αλλά τον <<έτρεξα>> λιγάκι, με το σκεπτικό να συνοδεύει τα καινούρια ηχεία.
Ισχύς 150 watt στα 8Ωμ, 300 στα 4 και διπλασιάζει και στα 2.
Κατασκευή Dual-Mono με μόνο κοινό των δύο καναλιών το φις τροφοδοσίας. Ακόμα και ξεχωριστούς διακόπτες έχουν.
Ένα παλμοτροφοδοτικό 1,2 KW για το κάθε κανάλι και επιπλέον 40000 μF πυκνωτές Elna.
 
Last edited:



PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
ο koufos δεν πιστεύω να είναι κουφός και να μας κοροϊδεύεται...:p
Το κατάλαβες εεε! Και του το είπα ότι είναι κραυγαλέο το nick του και θα μας πάρουν χαμπάρι. Πάντως αρχικά δεν ήταν, αλλά τον κούφαναν οι κακές παρέες που κάνει...:lolsign:
 
Last edited:




Μηνύματα
771
Reaction score
1.010
Μιας και ειχα την χαρα να ακουσω και εγω αυτο το ηχειο θα ηθελα να πω ενα μεγαλο μπραβο στον κατασκευαστη.
Μιλαμε για ενα ολοκληρωμενο ηχειο που δεν του λειπει τιποτα και οταν λεμε τιποτα το εννοω!
Δεν θα πω πολλα θα αναφερω τα ποιο σημαντικα...
Στεροφωνικη εικονα
Δυναμικες
Αναλυση
Και παλι μπραβο σε οσους δεν κολλανε στo brand και τρωνε απειρο χρονο στο να φτιαξουν κατι δικο τους.
Τις ποιο πολλες φορες νομιζω δικαιωνεσαι!
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.605
Μηνύματα
2.867.570
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top