sub για το σαλονι...

Μηνύματα
103
Reaction score
24
σημερα τελειωσε η κατασκευη του sub που θα μπει στο σαλονι και θα δουλεψει σε setup 2,1 με ηχεια βασης.. drivers 2 x hx 250d της hertz που βρισκοταν στην αποθηκη μου.. η χαρα του απληστου...
επεται βαψιμο με χρωμα 2κ μαυρο... και μερικες φωτο
 

Attachments

Last edited:

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Δώσε πληροφορίες...
Πόσα λίτρα είναι οι καμπίνες και που συντόνισες τους σωλήνες.
Ρωτάω επειδή είναι αυτοκινητάδικα μεγάφωνα και έχουν τις ιδιαιτερότητες τους.
 

Μηνύματα
34
Reaction score
15
http://www.hertzaudiovideo.com/wp-content/uploads/2014/05/Hertz_HiEnergy_hx250d.pdf εξαιρετικό sub.Ειδικά σε αυτοκίνητα ειναι απο τα κορυφαία.Οποιος είχε έρθει το Νοέμβριο στην έκθεση ΗΧΟΣ ΕΙΚΟΝΑ θα είχε τη δυνατότητα να ακούσει το μπλε Audi A1 που είχε το συγκεκριμένο ηχείο.Θα ήθελα πολυ να το ακούσω αυτο το project
 

Μηνύματα
103
Reaction score
24
http://www.hertzaudiovideo.com/wp-content/uploads/2014/05/Hertz_HiEnergy_hx250d.pdf εξαιρετικό sub.Ειδικά σε αυτοκίνητα ειναι απο τα κορυφαία.Οποιος είχε έρθει το Νοέμβριο στην έκθεση ΗΧΟΣ ΕΙΚΟΝΑ θα είχε τη δυνατότητα να ακούσει το μπλε Audi A1 που είχε το συγκεκριμένο ηχείο.Θα ήθελα πολυ να το ακούσω αυτο το project
τα ειχα στο αμαξι μου.. και δν ηθελα να τα πουλησω.. ετσι τωρα που με επιασε παλι η φαγουρα οπως παντα αλλωστε τα αξιοποιησα.. παιζουν εξισου καλα και στο σπιτι.. μην ακουτε αυτα που λενε για τα ηχεια αυτοκινητου οτι δν παιζουν στο σπιτι.. οταν τελειωσω την κατασκευη θα κανω και τις μετρησεις μου... παρεπιπτωντος θα δουλεψει στα 2ohm...
 


Μηνύματα
103
Reaction score
24
Δώσε πληροφορίες...
Πόσα λίτρα είναι οι καμπίνες και που συντόνισες τους σωλήνες.
Ρωτάω επειδή είναι αυτοκινητάδικα μεγάφωνα και έχουν τις ιδιαιτερότητες τους.

η εταιρεια δινει για το best performance σε reflex mode 38hz με 70φ και 25cm σωληνα στα 20,6lt.. καμια σχεση δηλαδη με το gain που θα επαιρνε απο το χωρο στο πορτμπαγκαζ αφου θα εμπαινε σε σπιτι.. η καμπινα ειναι τυπου κυψελης με διαχυση και για τα 2 sub με χωριτικοτητα τα 70-75lt καθαρα περιπου.. οι σωληνες ειναι 80φ και 35cm.. κατασκευη με mdf 25mm και μπαφλα 5cm για τις ταλαντωσεις .. λογικα πρεπει να ειμαι κοντα στο 40αρι hz απο οτι μου εδειξε το προγραμμα.. περιμενω τον ενισχυτη να κανω test tone και σταθμες .. ετσι προχειρα που επαιξε σε σαλονι 45 τετρ. με αποκοπη σταδιακα απο 80 εως 50hz γεμιζε τον χωρο πολυ ευκολα με πολυ ελεγχομενο το χαμηλο του σε σχετικα μετριες σταθμες .. εθελοντης ενισχυτης nu1000 dsp(ενοικιαση) εθελοντης καλλιτεχνης chris jones - long after you're gone.. εντελει θα παιζει με αυτον ton ενισχυτη..
 
Last edited:



Μηνύματα
103
Reaction score
24
γιατι το διορθωσες ? πως ειναι η συνδεσμολογια τους?
o ενισχυτης θα ειναι ο nu 1000dsp και στη γεφυρα εχει 1000w στα 4ohm.. ειναι το καθενα σε παραλληλη και τα δυο μαζι σε σειρα δηλαδη 2+2ohm
 

Μηνύματα
103
Reaction score
24
το αρχικο project στο μυαλο μου ηταν αυτο

αλλα οταν το εδειξα στην γυναικα μου απλα ειπε... ψυγειο εχουμε.. ε λεω θα παιξει καλυτερα με 3 μεσα. εκει απαντησε αν φτιαξεις κατι τετοιο βρες σπιτι να πας να μεινεις μαζι με το sub... τι να κανα υποχωρησα...
 

Attachments


Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
εσυ και ο σερφερ θελετε μαθηματα μου φαινεται:D

πρωτα δειχνεις ουρανοξυστη (η και φτιαχνεις ακομη καλυτερα, φτηνα θα σου βγει που να μη σε νοιαζει να τον πεταξεις κιολας) και μετα σερβιρεις την πολυκατοικια* δυσαρεστημενος και οτι της εκανες και το χατηρι, γιατι αμα δειχνεις αυτην* πρωτα λογικο δεν ειναι να καταληξεις σε ισογειο?:D
 

Μηνύματα
103
Reaction score
24
εσυ και ο σερφερ θελετε μαθηματα μου φαινεται:D

πρωτα δειχνεις ουρανοξυστη (η και φτιαχνεις ακομη καλυτερα, φτηνα θα σου βγει που να μη σε νοιαζει να τον πεταξεις κιολας) και μετα σερβιρεις την πολυκατοικια* δυσαρεστημενος και οτι της εκανες και το χατηρι, γιατι αμα δειχνεις αυτην* πρωτα λογικο δεν ειναι να καταληξεις σε ισογειο?:D
χαχαχα.. το θεμα ειναι οτι αν το εκανα χωρις καν να ρωτησω θα το ετρωγα στο κεφαλι μαζι με οτι κατσαρολικο υπηρχε στην διαθεση της εκεινη τη στιγμη.. δν μπορεις να πεις ομως οτι δν προσπαθησα... αλλα το ακυρο περιμενε στη γωνια.. ειπαμε για το σαλονι θα ηταν...
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
ενεργεις ανα περιπτωση, αυτο ειναι ενα παραδειγμα , αμα το φερεις ομορφα θα το φαει , εχεις την εντυπωση οτι αμα ειχες εξαρχης τουιτερακια ηχεια θα τα εβαζες ποτε στο σαλονι αυτα που ηδη εχεις? ολα σχετικα ειναι , βεβαια τα χοντρα θελουν στρατηγικη , που ισως να παρει καιρο , το θεμα λοιπον δεν ειναι αν θα το φαει, αλλα ποσο εσυ εισε διατεθημενος να το παιξεις;):D
 

Μηνύματα
103
Reaction score
24
ενεργεις ανα περιπτωση, αυτο ειναι ενα παραδειγμα , αμα το φερεις ομορφα θα το φαει , εχεις την εντυπωση οτι αμα ειχες εξαρχης τουιτερακια ηχεια θα τα εβαζες ποτε στο σαλονι αυτα που ηδη εχεις? ολα σχετικα ειναι , βεβαια τα χοντρα θελουν στρατηγικη , που ισως να παρει καιρο , το θεμα λοιπον δεν ειναι αν θα το φαει, αλλα ποσο εσυ εισε διατεθημενος να το παιξεις;):D
δν πολυπιεζω καταστασεις γτ φτιαχνω το dedicated σιγα σιγα τωρα.. οποτε δν θα τα τσουγκριζα για το sub στο σαλονι.. στο dedicated θα παιξουν 11,2ch εκει το εφερα στα μετρα μου κοστολογωντας μονο ενα δειπνο και ρομαντισμο...
 

Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
Μα τι διπλωμάτης!
Μωρε ας ειχα dedicated και στο σαλονι ουτε soundbar δεν θα έβαζα!
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.867.364
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top