vdsl & isdn

Μηνύματα
2
Reaction score
0
Από 11/02/15 αναβαθμισα σε vdsl 30 στην isdn γραμμη που εχω, με router speedport w724v ci, συγχρονιζοντας στα 22000 / 1300. Μετα από τηλ. στο 13888 μου ειπαν ότι εκει περιπου πρεπει να δουλευει η γραμμη μου γεγονος που δεν αμφισβητησα μη εχοντας περαιτέρω γνωσεις.

Στις 12/05/15 διαπιστωσα τυχαια σημαντικη καθυστερηση και ενδείξεις 13500 / 830 και μετα από τηλ στο 13888 διαπιστωσαν βλαβη στην γραμμη και εστειλαν τεχνικο στο σπιτι ο οποιος μετρώντας στο κουτι του ΟΤΕ που ερχεται το καλωδιο από την κολωνα πριν μπει στο σπιτι βρηκε 29500 / 2450 λεγοντας μου ότι το πρόβλημα είναι εντος του σπιτιου και μου συνεστησε να βαλω utp pet καλωδιο από το κουτι εως εκει που βρισκεται το ρουτερ, εξωτερικα (είναι μονοκατοικια) βαζοντας τηλ. πριζα στο τελος του καλωδίου όπως και το εκανα, πετυχαίνοντας συγχρονισμο 26500 / 2450.

Μετα χρησης δεκα (10) περιπου λεπτων ειχα 26500 / 840 καθως και αποσυνδεσεις και επανασυγχρονισμους του ρουτερ. Παραλληλα δε ο τεχνικος μου ειχε πει ότι εάν δεν αποκατασταθεί η βλαβη πρεπει να μετατρέψω την γραμμη σε pstn επειδή το isdn είναι αυτό που δημιουργει τα προβληματα .

Τηλεφωνησα παλι στον ΟΤΕ δινοντας την βλαβη εκ νεου μετα από δυο ωρες μου τηλεφωνησαν και μου ειπαν ότι συγχρονισαν στα 29347 / 1835 λεγοντας μου ότι το 1835 είναι το μεγιστο που θα εχω, και να το παρακολουθησω για μια εβδομαδα επισημαίνοντας μου ότι εάν διαπιστωθουν προβλήματα τοτε το επομενο βημα θα είναι η μεταβαση σε pstn.

Στις 20/5/15 αποσυνθεθηκε το ρουτερ και εμειναν σβηστες οι ενδειξεις DSL και ONLINEκαι αναμμενα μονο τα POWER και WLAN, και φυσικα χωρις να εχω προσβαση στο διαδυκτιο . Τηλεφωνο παλι στο γνωστο πλεον 13888 οπου μου ειπαν ότι η συσταση του τεχνικου είναι η μεταβαση σε pstn. Πριν παρω αυτή την αποφαση εβγαλα το ρουτερ από την πριζα και αφου το εβαλα ξανα κλειδωσε 25192 / 2495 (εβγαλα και το firewallτου ρουτερ εκτος – καπου το διαβασα ότι ισως είναι υπαιτιο προβληματων).

Στις 21/5/15 (βραδυ) ειδα 28580 / 1626 εως και αυτην την στιγμη. Θα ηθελα την αποψη σας για όλα αυτά επισημαινοντας ότι δεν εχω προβλημα να γυρισω σε pstn εάν λυθουν τα προβληματα αν και θα χασω την χρηση δευτερης γραμμης msnπου εχω τωρα (με αποκλειστικη χρηση fax μεσω πολυμηχανηματος HPM1217nfw).
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.266
Reaction score
93.664
Έχω isdn και 50άρα VDSL στη δουλειά, ενώ στο σπίτι isdn και 30άρα VDSL με το ίδιο ρούτερ.

Στην 50άρα της δουλειάς (με άλλο ρούτερ) δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Με την 30άρα του σπιτιού έχω περιοδικές μεταπτώσεις στην ταχύτητα, χωρίς όμως να έχω ποτέ αποσυγχρονισμούς. Όσες φορές χρειάστηκε να επικοινωνήσω με το 13888 για την ταχύτητα, ποτέ δεν μου ανέφεραν σαν υπεύθυνο το isdn. Φαίνεται πως η 30άρα γραμμή είναι μάλλον οριακή, και όσο περισσότερες συνδέσεις γίνονται, τόσο χειρότερα είναι τα πράγματα.
 

Μηνύματα
639
Reaction score
1.152
Κι εγώ έχω γραμμή 50άρα με ISDN. Συγχρονίζω στα 49999/5000 (ναι, 5000 στρογγυλά) κατεβάζω σταθερά με ταχύτητα 6.2 Mbytes/sec από το easybytez και κοντά στα 6 με P2P.
Οπότε δεν υπάρχει γενικά θέμα με τις γραμμές ISDN.
Από την άλλη, αν είσαι οριακά σε απόσταση από κέντρο του ΟΤΕ, όντως η ISDN θα σου έκοβε λίγη ταχύτητα, όχι όμως σε τέτοιο βαθμό...
Τι στοιχεία εξασθένησης και θορύβου σου δίνει το router;
 

Μηνύματα
27.199
Reaction score
25.155
H isdn γραμμή σε συνδυασμό με την απόσταση απο το καφαο μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα. Ομως αυτό που σίγουρα είναι αναξιόπιστο είναι το modem. Το ίδιο έχω και εγώ με isdn σε 30mbit γραμμή , και ιδίως στην αρχή μού έκανε νούμερα.
Χρειάζεται και κάποιο firmware update. Σε εμένα κλειδώνει στα 28 down, 2up.
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
ευτυχώς που πήραν τον ΟΤΕ οι Γερμανοί και απολαμβάνουμε υπηρεσίες με Γερμανική ποιότητα....:rofl:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.558
Μηνύματα
2.864.312
Members
37.930
Νεότερο μέλος
l.koustimpis@visualacoust
Top