Ποιο από τα δύο προτιμάτε;


Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Αν ρωτούσες πριν 25 χρόνια , χωρίς αμφιβολία θα διάλεγα το πρώτο.
Σήμερα , με βάζεις σε σκέψεις , αλλά και πάλι το The king will come επιλέγω.
 

Μηνύματα
639
Reaction score
1.152
Αν ρωτούσες πριν 25 χρόνια , χωρίς αμφιβολία θα διάλεγα το πρώτο.
Σήμερα , με βάζεις σε σκέψεις , αλλά και πάλι το The king will come επιλέγω.
Χμ..... Μάλλον γέρασα περισσότερο από εσένα, προτιμώ το Throw down the sword μου φαίνεται...
Να είναι σημαδιακός ο τίτλος;
 



wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.875
Reaction score
20.366
Αν και κοντά σας είμαι νεούδι, προτιμώ κι εγώ το Throw Down the Sword. Από τα καλύτερα ending guitar solos που έχω ακούσει ποτέ!
 

Μηνύματα
639
Reaction score
1.152
Αν και κοντά σας είμαι νεούδι, προτιμώ κι εγώ το Throw Down the Sword. Από τα καλύτερα ending guitar solos που έχω ακούσει ποτέ!
Αυτό είναι! Στα πρώτα μου ήντα έχω ψυχοσύνθεση νεολαίας!! :boast:
 

Μηνύματα
3.152
Reaction score
4.188
To The king will come ,
η το Throw down the sword ;

Τι λέτε;
Και τα 2. Το καθένα γιά διαφορετικούς λόγους. Αν είχα πάντως να διαλέξω, θα διάλεγα το The King Will Come

Το Argus με το διπλό εξώφυλλο, το αγόρασα γιά το The King Will Come και το λάτρεψα
Είχα άπειρες συζητήσεις στο δισκάδικό μου γιά το τραγούδι με παιδιά που δεν θα ξαναδώ ποτέ
Μουσική πρόταση με κλειστά τα μάτια
Κουβέντες γιά το εξώφυλλο που όταν ανοίγει, έχει έναν ιπτάμενο δίσκο σε καθαρότερες εκτυπώσεις
Σαν Ελληνας, γοητεύτηκα απο την απεικόνιση του Αρχαίου Ελληνα πολεμιστή κοιτώντας από τις Μυκήνες τον κάμπο του Αργους και έψαξα να βρώ αργότερα κοινά με τον μύθο των Ατρειδών.
Την ίδια εποχή είχα ενημερωθεί για την ινκόγκνιτο επίσκεψη Μιττεράν στις Μυκήνες λίγο πριν πεθάνει και την ξενάγησή του από εξειδικευμένους επιστήμονες και αρχαιολόγους σχετικά με τον μύθο των Ατρειδών και η φαντασία μου εξακοντίστηκε στα ύψη
Εψαχνα να βρώ ομοιότητες, αναφορές,ιστορικά στοιχεία

Μέχρι e-mail (στο πανάρχαιο mail.gr) είχα στείλει στον συν-συνθέτη του τραγουδιού και όλου του άλμπουμ Martin Turner.
Δυστυχώς, ποτέ δεν μου απάντησε
Αργότερα, χωρίς να βοηθηθώ από πουθενά, αναρωτήθηκα μήπως υπερέβαλλα καθώς ίσως το εξώφυλλο και ο τίτλος να μην είχαν σχέση με την θεματουργία του άλμπουμ
Πάντα όμως θα μένει μιά απορία ώς πρός το τι και αν πραγματι τελικά σήμαινε
Να είναι σημαδιακός ο τίτλος;
Διάβασα και αυτό και "ξαναγκάζωσα". Ελπίζω κάτι να υπονοείς ;)
Μέχρι σε Κώδικα Ντα Βίντσι ψιλοέψαξα. Ψωνάρα κανονική! Χα χα!
Είναι και άλλα στοιχεία που συνδύασα αλλά δεν είναι της στιγμής να θέσω
Ισως με pm...;)

To Throw down the sword, ήταν από τις καλές στιγμές μου σε διήγηση γιά να προτείνω τον δίσκο
Εφερνα την εικόνα μεσαιωνικού κάστρου όπου οι γυναίκες με εκείνα τα σαν χωνιά καπέλλα και τα φαρδιά φορέματα χόρευαν με τους ιππότες κυκλικά
Θυμάμαι που μετέδιδα αυτήν την εικόνα και μοιραζόμουν κοινά συναισθήματα

Συγνώμη για το μακροσκελές του μηνύματος και πιθανόν να παρεξηγηθω ως ψώνιο, πολυλογάς ή κανένας περίεργος φαντασιόπληκτος
Απλά, έκανα κατάθεση ψυχής και όπως ακιβώς έγιναν όλα

Οι Wishbone Αsh και το Argus, έχουν μείνει χαραγμένα βαθιά μέσα μου

Ααααααα! Ξέχσσα να πώ και ότι είχα κάνει demo για να παίξω μουσική σε έναν ροκ σταθμο στα 90's και ξεκίναγε η κασέττα με το The King will come και αναφορά στον Ελληνα πολεμιστη, τις Mυκήνες και την κοιλάδα του Αργους
Μου είχε πεί τότε φίλος συλλέκτης να μην δίνω πληροφορίες και ιδέες γιατί μπορεί να τις αντιγράψουν
Και...έτσι έγινε. Δεν με προσέλαβαν στον σταθμό αλλά λίγες μέρες μετά, εκπομπή στον ίδιο σταθμό, ξεκίναγε με το The King will come και αυτά που έλεγα εγώ στο demo.
Δεν το πίστευα ότι έναν ασήμαντο και άγνωστο που τον απέρριψαν, τον αντέγραφαν

Πολλές οι ιστορίες όπως βλέπετε και σταματώ
Μπορώ να μιλάω μέρες για το θέμα και τπτ να μην έχω πεί

Ευχαριστώ τους Wishbone Ash για την τροφή ψυχής που μου έδωσαν και που κανείς άλλος Ελληνας καλλιτέχνης δεν μου την εδωσε

Και ναι, τους θεωρώ Ελληνες, όπως και πολλούς "ξένους"

Ευχαριστώ όσους άντεξαν και με διάβασαν, ζητώ συγνώμη από όσους πιθανόν κούρασα και χαιρετίζω με χαρά τέτοια νήματα
 
Last edited:



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.315
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top