HiFi με ένα ή δύο βασικούς μισθούς????

Μηνύματα
37
Reaction score
82
Αγαπητοί συμφορουμίτες καλησπέρα
Είμαι από τα μέλη του forum που προτιμώ περισσότερω να διαβάζω παρά να συμμετέχω ενεργά σε συζητήσεις, αναγνωρίζοντας έτσι τη σχετική αμάθεια μου γύρω από το θέμα του hifi (αλλά και την αγάπη μου για τη μουσική που με έχει υποχρεώσει σε πολύ ψάξιμο και διάβασμα).
Εντυπωσιάζομαι και ζηλεύω (ελπίζω χωρίς φθόνο) τα διάφορα μηχανήματα των πολλών χιλιάδων ευρώ που βλέπω να κοσμούν τα σπίτια συμφορουμιτών και είμαι σίγουρος πως χαίρονται ακόμη περισσότερο τη μουσική που λατρεύουν. Ομως δεν μου έχει λυθεί η εξής απορία: Μπορεί κανείς σήμερα με ένα, δύο το πολύ βασικούς μισθούς να απολαύσει μια αξιοπρεπή ηχητική εμπειρία;

Θα ήθελα λοιπόν τις προτάσεις σας για ένα τυπικό σύστημα, δηλαδή πηγή (ψηφιακή ή ακόμη και πικαπ), ενισχυτή και ένα ζεύγος ηχεία με τους εξής περιορισμούς:

1. Η συνολική τιμή και των τριων μηχανημάτων να μην ξεπερνά τα 600 ευρώ (ένας στρογγυλοποιημένος βασικός μισθός) ή τα 1200 ευρώ (δύο βασικοί μισθοί). Η έμφαση ας είναι προς το χαμηλότερο ποσό.
2. Να αφορά καινούργια μηχανήματα (όχι μεταχειρισμένα, όχι diy). Ο λόγος απλός, να έχουμε μια πρόταση με νέα μηχανήματα, με εγγύηση, άρα μια κοινή βάση σύγκρισης και όχι την κυμαινόμενη αγορά των μεταχειρισμένων.
3. Να μην περιέχει η πρόταση εναλλακτικές του τύπου "πάρε ακουστικά και συνέδεσε με ένα dac-ενισχυτή ηχείων" ή κάτι αντίστοιχο. Ας μείνουμε στο βασικό σύστημα για να δούμε τι μπορεί να βρεί κανείς με αυτά τα χρήματα.
4. Τα μηχανήματα να αντιπροσωπεύονται στην Ελλάδα, δηλαδή ο σχετικά αδαής χρήστης να μπορεί να ελπίζει σε κάποιο service και μια εύκολα (σχετικά πάντα) προσβάσιμη αντιπροσωπεία.
5. Στην πρόταση να μην περιέχονται καλώδια, βάσεις, rack ότι άλλο σχετικό. Οχι ότι παραγνωρίζω τη σημασία τους αλλά αυτά μπορεί κανείς να τα αγοράσει σε επόμενο χρόνο, ενώ το βασικό σύστημα για το οποίο μιλώ μπορεί να προσφέρει μουσική απόλαυση άμμεσα.

Προσωπικά θα πρότεινα ένα τέτοιο θέμα να γίνει μόνιμο στη συζήτηση στο φόρουμ, ώστε οι νέοι (ή νεότεροι μουσικόφιλοι) να έχουν κάποιο σετ προτάσεων να πατήσουν στο ξεκίνημα τους για ένα αξιόλογο (σε αυτά τα ποσά) σύστημα.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για κάθε πρόταση.
 


Μηνύματα
37
Reaction score
82
με τι ακους τωρα ?
To "αίτημα" μου δεν με αφορά προσωπικά, θα ήθελα μια τέτοια συλλογή προτάσεων από συμφορουμίτες πιο γνώστες στο χώρο του hifi να αποτελέσει μια βάση για πολύ κόσμο. Καλώς ή κακώς το δικό μου σύστημα θα μείνει ως έχει προς το παρόν λόγω εποχής ΄-))
 

Μηνύματα
950
Reaction score
1.128
To ενδιαφερον ερωτημα ειναι πραγματικο (αφορα εσενα) η ειναι θεωρητικο ,ετσι για ενημερωση?
απαντήθηκε ο.κ.
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
θεωρητικο μου φαινεται το ερωτημα ...
οποτε θα πρεπει να μπει στη κουβεντα και το μεταχειρισμενο και το diy ,αλλιως δε νομιζω να γινεται τιποτα ...
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.366
[...] Ομως δεν μου έχει λυθεί η εξής απορία: Μπορεί κανείς σήμερα με ένα, δύο το πολύ βασικούς μισθούς να απολαύσει μια αξιοπρεπή ηχητική εμπειρία;

Προσωπικά θα πρότεινα ένα τέτοιο θέμα να γίνει μόνιμο στη συζήτηση στο φόρουμ, ώστε οι νέοι (ή νεότεροι μουσικόφιλοι) να έχουν κάποιο σετ προτάσεων να πατήσουν στο ξεκίνημα τους για ένα αξιόλογο (σε αυτά τα ποσά) σύστημα.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για κάθε πρόταση.
Τέτοιο θέμα υπάρχει και είναι sticky στην κατηγορία! Ρίξε μια ματιά στις μέχρι τώρα απαντήσεις.
 

Μηνύματα
13.611
Reaction score
6.568
για ενα μικρομεσαιο χωρο και θα πηγαινα σε .....πηγη : pioneer N50-A,ενισχυτης : NAD C316BEE,ηχεία Dali zensor 3 και περισσευει ενα πενηνταρικο για καλωδια (ηχειων και ενα interconnect). Mε ενα μηνιατικο δεν μπορεις να πας σε αναλογο συνδυασμο,αλλα μπορεις να παρεις εναν δικαναλο με ψηφιακη εισοδο και να παρεις σημα απο ενα media player (wdtv για παραδειγμα). Σε αυτη την περιπτωση θα επελεγα YAMAHA A-S301,τα DALI παλι και το wdtv.Ειναι περιπου στα 700 ευρω αλλα οκ.......και ενα κατοσταρικο δανεικο.
 


Μηνύματα
37
Reaction score
82
Τέτοιο θέμα υπάρχει και είναι sticky στην κατηγορία! Ρίξε μια ματιά στις μέχρι τώρα απαντήσεις.
Το έχω δει το θέμα που αναφέρεις αλλά εκεί μιλάνε συνφορουμίτες για συσκευές κάτω από 1000 ευρώ. Εγώ μιλώ για ένα σύστημα (δηλαδή 3 συσκευές μαζί) κάτω από 1000. Η διαφορά όπως καταλαβαίνεις είναι μεγάλη και αυτή νομίζω αξίζει να καλυφθεί με προτάσεις.
 

Μηνύματα
37
Reaction score
82
θεωρητικο μου φαινεται το ερωτημα ...
οποτε θα πρεπει να μπει στη κουβεντα και το μεταχειρισμενο και το diy ,αλλιως δε νομιζω να γινεται τιποτα ...
Το μεταχειρισμένο δεν έχει σταθερότητα, πότε υπάρχουν μηχανήματα, πότε όχι, πότε είναι προσιτά, πότε όχι, άρα δεν μπορεί να στηθεί μια σταθερή ως προς τη διαθεσιμότητα πρόταση. Για αυτό και το αποκλείω. Επίσης το diy δεν είναι προσβάσιμο στους περισσότερους μουσικόφιλους που δεν έχουν τις σχετικές γνώσεις να φτιάξουν κάτι μόνοι τους, ενώ -νομίζω- είναι σπάνιο να βρεις μια diy κατασκευή διαθέσιμη συστηματικά και με εγγύηση κλπ. Θυμίζω ότι -πάντα κατά τη γνώμη μου- το σημαντικό είναι οι μουσικόφιλοι με χαμηλό προυπολογισμό να μπορούν να βρουν κάποιες προτάσεις άμεσα διαθέσιμες και μέσα στο τυπικό χώρο της αγοράς (με εγγύηση, οδηγίες) ώστε να αγοράσουν χωρίς προβληματισμους.
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Συνφωνω... ομως εγω που ειμαι στη κατηγορια "μουσικόφιλοι με χαμηλό προυπολογισμό" κι εχω απορριψει τις αναστολες που αναφερονται παραπανω και με καποιες λογικες υποχωρησεις (...) ,εχω αναβαθμισει αισθητα το συστημα μου με μεταχειρισμενες και diy συσκευες ,παντα χωρις προβληματα - εκτος απο μια και μοναδικη φορα οπου ο πωλητης (μελος του φορουμ) ολοφανερα ανχωθηκε περισσοτερο απο 'μενα.
Χρειαζεται υπομονη, ψαξιμο και φυσικα βοηθεια απο τους πιο σχετικους συνφορουμιτες.
Χρειαζεται τολμη ... η κριση :focus:

Βεβαια δημιουργειται το ερωτημα ... τι ηχο παιρνεις με 1000 ευρω καινουργιες συσκευες και τι με 1000 ευρω μεταχειρισμενες- diy .... ηχο - 1000 ευρω ...
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Με 1000 ευρώ μεταχ ή DIY θα έχεις καλύτερό αποτέλεσμά απο οτι με τα καινούργια. Δεν θα έχεις όμως εγγύηση.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.920
Reaction score
7.992
Προσπάθησα να φτιάξω ένα σύστημα που να συνδυάζει ευκολίες αλλά και άριστη ποιότητα ήχου για μεσαίους τουλάχιστον χώρους:

http://www.soundimage.gr/product.php?id_product=2228


http://www.odes.gr/shop/hi-fi/enisx...sxytes-dikanaloi/advance-acoustic-x-timi.html


http://www.soundimage.gr/product.php?id_product=2698



Δεν είναι ένας τυχαίος συνδυασμός (για αυτούς που ξέρουν).
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
ευχαριστω για την απαντηση zakman35, εγγυηση για μενα ειναι αυτο το φορουμ ... ακομα θυμαμαι το αρωμα του τελικου μου (τριτο χερι !) οταν ηρθε ... :D
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
ακομα θυμαμαι το αρωμα του τελικου μου (τριτο χερι !) οταν ηρθε ... :D
Να υποθέσω, άρωμα καμένων τρανζίστορ?
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Να υποθέσω, άρωμα καμένων τρανζίστορ?
οχι, το αντιθετο, αρωμα καλου σπιτιου...
μη μιλας για καμμενα τρανζιστορ και τρομαζεις τους υποψηφιους αγοραστες :focus:
 

Μηνύματα
6.905
Reaction score
5.783
Προσπάθησα να φτιάξω ένα σύστημα που να συνδυάζει ευκολίες αλλά και άριστη ποιότητα ήχου για μεσαίους τουλάχιστον χώρους:

http://www.soundimage.gr/product.php?id_product=2228


http://www.odes.gr/shop/hi-fi/enisx...sxytes-dikanaloi/advance-acoustic-x-timi.html


http://www.soundimage.gr/product.php?id_product=2698



Δεν είναι ένας τυχαίος συνδυασμός (για αυτούς που ξέρουν).
Πολυ καλος συνδιασμος,αλλα το pioneer εχει καταργηθει.
 


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.920
Reaction score
7.992
Οκ εννοώ ότι για playerμπορεί να προτιμηθεί κάτι ανάλογο!

Ο παρακάνω δε συνδυασμός θα μπορούσε κάλλιστα να περιλαμβάνει και τις νέες σειρές της Klipsch. Aναφέρομαι σε αυτή την εταιρεία, διότι τα προϊόντα της για αυτούς που δεν γνωρίζουν, διαθέτουν πολύ υψηλή ευαισθησία (πχ στην παραπάνω σειρά 96 db) που έχει σαν αποτέλεσμα την δυνατότητα χρήσης ολιγόβατων ενισχυτών.

Ο παραπάνω ενισχυτής προτείνεται, διότι εκτός από αξιοπρεπή ήχο, διαθέτει και ενσωματωμένο dac με άμεσο αποτέλεσμα την δυνατότητα χρήσης οικονομικών media – music players.
 

Μηνύματα
56
Reaction score
4
Καλησπέρα σας βρήκα το πρόσφατο νήμα μέσω τις αναζήτησης για τα KLIPSCH RB-61 II τα οποία καταργούνται και έπεσαν στα πατώματα η τιμή τους (στα ~350€ στο εξωτερικό). Για αυτά με πηγή ένα λαπτοπ τι μπορεί να αγοράσει κανείς με τιμή κάτω από τα 500€ (που απομένουν στην παραπάνω πρόταση); (Δεν είμαι εντελώς offtopic ελπίζω..)
Εδιτ: πόσο αξιόλογη είναι η πρόταση του Advance acoustic παραπάνω; Νομίζω ότι μία τέτοια συσκευή όλα σε ένα θα με εξυπηρετούσε.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top