crystal audio widac

Μηνύματα
13.616
Reaction score
6.574
λοιπόν με το aifoil μπορώ να στείλω μόνο winamp , με foobar μου βγάζει
Unrecoverable playback error: UPnP device error: network timeout
εχεις κατεβασει τα components απο το foobar ? βασικο μην αφηνεις στις ρυθμισεις του foobar 24bit......βαλτο στα 16,το widac δεχεται μεχρι 16/48.
 


Μηνύματα
14.877
Reaction score
20.422
δεν ξερω τι ακριβως έκανα αλλα πλεον δουλευει κανονικά απο παντου
τουτεστιν : πωλειται crystal audio bludac λογω αντικαταστασης!

(παίζει να ήταν αυτό που είπες για τα 16bit)
 


Μηνύματα
239
Reaction score
260
καλησπέρα, επειδή με ενδιαφέρει θέλω να ρωτήσω, για σύνδεση με ΗΥ τι άλλη λύση υπάρχει αντίστοιχη?
Υπάρχουν άλλες οικονομικές συσκευές, που να κάνουν κάτι παρόμοιο (cd player, blu ray players, ενισχυτές)?
Έχω ένα απλό ηχοσύστημα αλλά αν με παραπάνω χρήματα έκανα συγχρόνος και αναβάθμιση θα το σκεφτόμουν.
ευχαριστώ,
 

Μηνύματα
13.616
Reaction score
6.574
θεωρητικα καθε συσκευη που ειναι wireless,μπορει να λαβει σημα απο τον υπολογιστη ή την ταμπλετα ασυρματα και να το ακουσεις απο το ηχοσυστημα σου.Αλλα εδω μιλαμε για 20 ευρω....δεν θα βρεις κατι αντιστοιχο σε αυτη τη τιμη.Δεν ξερω βεβαια αν εχει μεινει κατι.Το ειδα το μεσημερι στο facebook και ειπα να το βαλω σε περιπτωση που ενδιαφερει καποιον.
 

Μηνύματα
239
Reaction score
260
σε ευχαριστώ πολύ! την έριξα την παραγγελία, η τιμή είναι σούπερ. Θα ενημερώσω αν παραλάβω
 

Μηνύματα
85
Reaction score
8
Παρήγγειλα και εγώ το widac για δοκιμή και πιθανή αντικατάσταση του bludac.
Το παρέλαβα χθες και σήμερα έκανα τις πρώτες δοκιμές.
Η εγκατάσταση και η ρύθμισή του δεν είναι κάτι δύσκολο αλλά σίγουρα δεν είναι τόσο απλή όσο του bludac (ιδίως μέσω nfc).

Η ποιότητα ήχου των δυο συσκευών είναι εφάμιλλη μεταξύ τους και καλύπτει άνετα τις ανάγκες ενός αξιοπρεπούς hi-fi συστήματος. Συνδέοντας και τα δυο μέσω οπτικής σε ένα mambo2 dac δεν μπόρεσα να διακρίνω ακουστές διαφορές μεταξύ τους. Δυστυχώς και στα δυο υποστηρίζονται δειγματοληψίες μέχρι 16/48, οπότε τα αρχεία υψηλής ανάλυσης δεν πρόκειται να παίξουν bit perfect. Συγκεκριμένα στο foobar όλα τα flac -πλην redbook- παίζουν μόνο επιλέγοντας DS: Primary sound driver σε αμφότερες τις συσκευές.
Για τις περιπτώσεις, όμως, που βαριέμαι να απλώσω καλώδιο είναι απίστευτα βολικά.

Επίσης, ένα μικρό πρόβλημα είναι η χρήση του widac με συσκευή android που δεν είναι rooted. Στο προηγούμενο έκανες σύνδεση μέσω bluetooth και με μια εφαρμογή όπως το ArmAmp ή το Neutron είχες ένα πλήρες player με πρόσβαση σε όλη τη μουσική βιβλιοθήκη. Στο widac, όμως, με το κινητό unrooted λόγω ote tv go (δεν έχω σκοπό να χρησιμοποιώ το hide my root) μου δένει λίγο τα χέρια. Το τονίζω, όμως, ότι δεν είναι κάτι ιδιαίτερο, γιατί χρησιμοποιώντας το foobar controller και τη λειτουργία connect του spotify το πρόβλημα λύνεται. Συνδέουμε το pc με το widac και χρησιμοποιούμε το κινητό μόνο ως controller.
Φυσικά στην περίπτωση που κάποιος διαθέτει windows tablet το θέμα λύνεται εν τη γενέσει.

Αυτό που μου έκανε λίγο εντύπωση είναι η μικρή καθυστέρηση στην έναρξη του ήχου και, κυρίως, το γεγονός ότι έκανε κάποιες διακοπές κατά τη μετάδοσή του. Το pc είναι με ethernet στο router και μέχρι το widac μεσολαβεί μόνο ένας τοίχος. Το παρουσίασε λιγότερο σε αποθηκευμένα αρχεία και spotify και περισσότερο σε internet radio. Ενώ η μπάρα και του foobar και του airfoil έδιχναν συνεχή ροή, ο ήχος κοβόταν. Πιθανόν να ήταν τυχαίο και να μην ξανασυμβεί στο μέλλον, απλά το αναφέρω.

Θα τα δοκιμάσω και τις επόμενες μέρες για να δω ποιο θα συνεχίσω να χρησιμοποιώ. Οι διαφορές είναι λίγες κρατώντας στα θετικά του widac την πιο ενεργή συμμετοχή του desktop στη διαδικασία αναπαραγωγής μουσικής. Έτσι γίνεται μια φορά μετάδοση του ήχου -από το desktop/nas κτλ. στο widac, ενώ παλιότερα χρειαζόταν και δεύτερη μεταφορά δεδομένων -από το desktop στο τηλέφωνο/tablet και από εκεί στο bludac.
 

Μηνύματα
13.616
Reaction score
6.574
για συνδεση του υπολογιστη με το widac δοκιμασε το παρακατω

https://www.rogueamoeba.com/airfoil/windows/

για το foobar κατεβασε το component

http://www.foobar2000.org/components/view/foo_upnp ή το http://www.foobar2000.org/components/view/foo_out_upnp και θα δει το widac σαν widacupnp........

επισης κανε τον κοπο να δεις αν δουλευει με την android app της εταιριας

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.wifiaudio.Wisound
 

Μηνύματα
85
Reaction score
8
Τα έχω εγκατεστημένα τα components στο foobar και το βλέπει ως upnp: widac
Μάλιστα έχω επιλέξει και 16 bit όπως έγραψες και σε προηγούμενο post. Με την επιλογή upnp: widac όσα αρχεία είναι 16/44.1 τα παίζει κανονικά, στα υπόλοιπα βγάζει μήνυμα σφάλματος και παίζουν μόνο με την επιλογή DS: Primary Sound Driver στο output.

Ευχαριστώ για την εφαρμογή της Crystal Audio. Δεν την ήξερα, θα τη δοκιμάσω σίγουρα.
 

Μηνύματα
13.616
Reaction score
6.574
τα παιζει και με την upnp,απλα πρεπει να πας στα settings του foobar και να ορισεις να κανει downgrade τα αρχεια υψηλοτερης αναλυσης σε 16/44,1
 



Μηνύματα
13.616
Reaction score
6.574
Γιαννη στην ιστοσελιδα τους φαινεται ακομα η προσφορα,γιατι δεν επικοινωνεις μαζι τους τηλεφωνικα? αν και αν θυμαμαι καλα εχουν ωραριο αντιπροσωπειας,δηλαδη 3 ή 4 κλεινουν.
 


Μηνύματα
109
Reaction score
2
Καποιος γραφει οτι εαν αναβαθμισουμε το firmware και ενα πειραξουμε ενα αρχειο μεσω telnet τοτε ενεργοποιειται να παιζει στικακι με mp3 απο usb αλλα και να παιζει με εξωτερικο dac usb

εδω το firmware

http://www.geekloves.com/airmusic/airmusic-firmware.html

επισης εδω οι οδηγιες για να παιζει απο στικακι


Όπως έγραψα και παραπάνω το δοκίμασα εγώ χωρίς κανένα πρόβλημα. Επίσης προχώρησα και λίγο παραπέρα. Μπήκα μέσω telnet στο WiDAC (κωδικός root και password ifconfig) και έκανα τις παρακάτω αλλαγές στο αρχείο /etc/config/ushare

config 'ushare'
option 'username''nobody'
option 'servername''WiDAC'
option 'interface''wlan1'
option 'content_directories''/tmp/mnt/disk-a1'
option 'disable_telnet''1'
option 'disable_webif''1'


option 'enabled''1'
Πλέον μπορούμε να δούμε τα περιεχόμενα του usb και μπορούμε να παίξουμε τα τραγούδια μας που βρίσκονται σε αυτό!

εαν το εχει δοκιμασει κανεις μας ενημερωνει
 

Μηνύματα
228
Reaction score
162
Τασο απο το πρωι προσπαθω να βγαλω γραμμη.
Η αγορά μπορεί να γίνει απευθείας και από τα γραφεία/αποθήκες της εταιρείας στα Βριλήσσια (Αίαντος 13Α αν θυμάμαι καλά) στην τιμή προσφοράς. Ωράριο λειτουργίας 09:00-16:30. Επειδή το αγόρασα κι εγώ πάντως την προηγούμενη εβδομάδα, δε νομίζω ότι χρειάζεται να ανησυχείς για θέμα έλλειψης. Με την ευκαιρία να αναφέρω ότι στη συσκευασία δεν περιλαμβάνεται αντάπτορας φόρτισης usb, οπότε θα πρέπει να αγοραστεί ξεχωριστά.
 

Μηνύματα
13.616
Reaction score
6.574
ναι δεν εχει τροφοδοτικο,αλλα μπορει να γινει αν απλα υπαρχει καπου κοντα μια usb εισοδο.Οταν το ειχα, το ειχα διπλα σε ενα wdtv και το τροφοδοτουσα απο εκει (απο την μια usb).
 
Last edited:

Μηνύματα
6.905
Reaction score
5.783
Tελικα μετα απο πολλες προσπαθειες καταφερα και εκανα τηλεφωνικη παραγγελια. Αυριο θα το εχω.

Με εναν ανταπτορα τοιχου usb,μπορουμε να το τροφοδοτησουμε.

Screenshot_5.jpg
 

Μηνύματα
6.905
Reaction score
5.783
Kαλημςρα!

Ηρθε και το συνδεσα με τον ενισχυτη μου. Απο ταμπλετ,και κινητο,ολα ενταξει. Με το πισι πως θα το συνδεσω?
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.570
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top