Αγορα Ηχειων Αυτοκινητου

Μηνύματα
3
Reaction score
0
Γεια χαρα. Ελπιζω να βαζω το θεμα στην σωστη ενοτητα.
Αυτες τις μερες αγορασα ενα μεταχειρισμενο Peugeot αλλα τα μπροστινα ηχεια δεν δουλεουν και θελω να αγορασω καινουρια. Το budget ειναι μικρο, γυρω στα 50-60 ευρω.
Θα ηθελα να εχει οσο το δυνατον καλα πριμα και να μην μπουκωνει πολυ με το μπασο.

Επειδη ομως ειμαι ασχετος ηθελα να σας ρωτησω ποια θα μου προτεινατε και ποια θα ταιριαζαν στο συγκεκριμενο αυτοκινητο, εφοσον υπαρχουν διαφορα μεγεθη και διαστασεις.
Αυτα που φορουσε ηταν τα εξης:

http://www.kijiji.it/annunci/ricamb...ia/coppia-casse-majestic-ap241t-180w/52388440

Σας ευχαριστω.
 




Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.281
Reaction score
853
Διαιρούμενο σε αυτο το κόστος είναι δύσκολο να βρεθεί και να είναι αξιόλογο!
Αν το αμάξι είναι το 106 καλό είναι τα μεγάφωνα να μην έχουν χάρτινο κώνο διότι θα σκευρώσει από την υγρασία και από αρκετές σταγόνες που πέφτουν εκεί είτε από βροχή είτε από πλύσιμο.
 

Μηνύματα
34
Reaction score
15
Από το να "πετάξεις" 50-60 ευρώ σε ήχεια "τύπου Media Markt" περιμένεις λίγο ακόμα και δίνεις αυτά τα 30-40 παραπάνω αγοράζοντας κάτι πιο καλό.Δεν μιλάμε για ένα εξωφρενικό πόσο εξάλλου.Να έχεις πάντα στο μυαλό σου αυτό που σοφά λέει ο λαός μας."Αν πας να κόψεις δρόμο τον κάνεις πάντοτε διπλό"
 

Μηνύματα
2.795
Reaction score
202
Αν θες απλα να ακους μουσικη και δεν ψαχνεις πολυτελειες,κανεις μερικες βολτες σε καταστηματα caraudio ακους 2-3 ηχεια και βαζεις αυτο που ειναι καλητερο στα αυτια σου και στην τσεπη σου..Αν δεν βαλεις ενισχυτη και το καλητερο ηχειο των 10.000 ευρω να εχεις στο αμαξι δεν προκειται να παιξει σωστα και να αναπαραγει μουσικη οπως πρεπει.

Εξαλου στα χρηματα που ψαχνεις, δεν θα βρεις και καμια τρελη διαφορα αναμεσα στα ηχεια που εχει η αγορα.Ακου και βαλε αυτο που αρεσει στα αυτια σου και μονο.

Τι αμαξι εχεις και με ποια πηγη θα παιξουνε?
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Α.Αν δεν βαλεις ενισχυτη και το καλητερο ηχειο των 10.000 ευρω να εχεις στο αμαξι δεν προκειται να παιξει σωστα και να αναπαραγει μουσικη οπως πρεπει.
Σωστός ο Τάκης!
 

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
ειχα κατι DLS οβαλ και ημουν πολυ ευχαριστημενος..

πισω στην ταβλα..θα υπαρχει κατι και για εμπρος φανταζομαι..
 

Μηνύματα
3
Reaction score
0
Σας ευχαριστω για τις απαντησεις.

Το αυτοκινητο ειναι Peugeot 106 του 2001.
Δηστυχως επειδη ειμαι παντελως ασχετος γι'αυτο ποσταρα το link για να σας δειξω τι φορουσε, διαστασεις κλπ και να μου προτεινετε κατι αναλογο.

Δεν εχω ιδεα να ασχοληθω και να τα περασω μονος μου, στο συνεργειο θα μου τα βαλουν απλα πρεπει να τα αγορασω πρωτα και να τα παω.

Δεν θελω να δωσω παραπανω απο 60 ομως γιατι δεν βγαινω :(
 

Μηνύματα
103
Reaction score
24
Γεια χαρα. Ελπιζω να βαζω το θεμα στην σωστη ενοτητα.
Αυτες τις μερες αγορασα ενα μεταχειρισμενο Peugeot αλλα τα μπροστινα ηχεια δεν δουλεουν και θελω να αγορασω καινουρια. Το budget ειναι μικρο, γυρω στα 50-60 ευρω.
Θα ηθελα να εχει οσο το δυνατον καλα πριμα και να μην μπουκωνει πολυ με το μπασο.

Επειδη ομως ειμαι ασχετος ηθελα να σας ρωτησω ποια θα μου προτεινατε και ποια θα ταιριαζαν στο συγκεκριμενο αυτοκινητο, εφοσον υπαρχουν διαφορα μεγεθη και διαστασεις.
Αυτα που φορουσε ηταν τα εξης:

http://www.kijiji.it/annunci/ricamb...ia/coppia-casse-majestic-ap241t-180w/52388440

Σας ευχαριστω.
γνωμη μου κανε υπομονη να παρεις κατι που δν θα μετανιωσεις μετα.. για +50ευρω θα παρεις κατι πολυ ανωτερο.. σωστη δουλεια θα κανεις μονο με διαιρουμενο.. coaxial χωμενο στο panel που θα βρισκεται στο γονατο δν θα ακουσεις σωστες ψηλες ποτε... δυστυχως ετσι ειναι φιλε μου... τι διαμετρημα εχει το ηχειο σου 5,25 η 6,5?
 

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.281
Reaction score
853
Στο 106 το μεγάφωνο είναι πιο κάτω από το γόνατο, η διάμετρος του είναι στα 5,25 και επιμένω δεν πρέπει να είναι χάρτινος ο κώνος!

Με ποια πηγή θα παίξει?
 

Μηνύματα
103
Reaction score
24
Στο 106 το μεγάφωνο είναι πιο κάτω από το γόνατο, η διάμετρος του είναι στα 5,25 και επιμένω δεν πρέπει να είναι χάρτινος ο κώνος!

Με ποια πηγή θα παίξει?
αν ειναι κατω απο το γονατο ακομα χειροτερα για τις ψηλες... αναγκαστικα διαιρουμενο.. και σιγουρα οχι χαρτινο...
 


Μηνύματα
35
Reaction score
1
Καλημερα , θελω να αγορασω ενα ζευγαρι ηχεια διοτι το ενα παρεδωσε και θα ηθελα να μου προτεινετε συμφωνα με το παρακατω ηχοσυστημα μου. το αυτοκινητο ειναι alfa romeo 166 και η πηγη ειναι JVC KW-AVX800 2din στις πορτες τα ηχεια ειναι 4 focal polyglass 165v slim απ τα οποια το ενα μπροστα χαλασε και για αυτο θελω να παρω 2 καινουργια μπροστα επισης υπαρχει στο πορτμπαγκαζ ενα sub 12" kicker και ολα αυτα παιζουν με δυο ενισχυτες kicker. ολα αυτα τα ειχα βαλει πριν καποια χρονια και ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος με την αποδοση και την ποιοτητα για το συγκεκριμενο συστημα στο αυτοκινητο μου, τωρα το προβλημα μου ειναι η αγορα των δυο μπροστινων ηχειων αλλα δεν μπορω να παω σε focal γιατι απ οσο ξερω ειναι ακριβα, αν μπορειτε να μου προτεινετε καποια ποιο φθηνα και εξισου στην ιδια αποδοση ηχου με τα τοτε polyglass 165v slim
Σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων
 

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.281
Reaction score
853
Καλημέρα και σε σένα,

πόσα χρήματα θέλεις να διαθέσεις για τα μεγάφωνα?
 


Μηνύματα
35
Reaction score
1
Καλημερα , θελω να αγορασω ενα ζευγαρι ηχεια διοτι το ενα παρεδωσε και θα ηθελα να μου προτεινετε συμφωνα με το παρακατω ηχοσυστημα μου. το αυτοκινητο ειναι alfa romeo 166 και η πηγη ειναι JVC KW-AVX800 2din στις πορτες τα ηχεια ειναι 4 focal polyglass 165v slim απ τα οποια το ενα μπροστα χαλασε και για αυτο θελω να παρω 2 καινουργια μπροστα επισης υπαρχει στο πορτμπαγκαζ ενα sub 12" kicker και ολα αυτα παιζουν με δυο ενισχυτες kicker. ολα αυτα τα ειχα βαλει πριν καποια χρονια και ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος με την αποδοση και την ποιοτητα για το συγκεκριμενο συστημα στο αυτοκινητο μου, τωρα το προβλημα μου ειναι η αγορα των δυο μπροστινων ηχειων αλλα δεν μπορω να παω σε focal γιατι απ οσο ξερω ειναι ακριβα, αν μπορειτε να μου προτεινετε καποια ποιο φθηνα και εξισου στην ιδια αποδοση ηχου με τα τοτε polyglass 165v slim
Σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων
Γεια σας και παλι, τελικα θελω 4 νεα ηχεια γιατι μαλλον ολα παρεδωσαν, τριζουν στα μπασα ακομη και σε λιγη ενταση οποτε μπορειτε να μου προτεινετε 4 νεα ηχεια για αγορα;
Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων
 

Μηνύματα
34
Reaction score
15
Καλησπερα.Απο θεμα μονωσης εχετε ασχοληθει στο αυτοκινητο με τον εγκαταστατη σου;Μια εξαιρετικη περιπτωση και απολυτα δοκιμασμενη λυση ειναι να κοιταξεις στην πολυ μεγαλη γκαμα που παρουσιαζει η Hertz και η Audison.Εταιριες με τεραστια τεχνογνωσια στο χωρο,εχοντας και πολλες επιλογες σε επιπεδο βαλαντιου
 

Μηνύματα
3
Reaction score
0
Καλησπέρα σε όλους,
Έχω ένα Corsa D, θέλω να αναβαθμίσω τα ηχεία του και χρειάζομαι την βοήθεια σας.

Μπροστά απ' όσο γνωρίζω φοράει δύο ηχεία 6.5' και δύο tweeter καθώς και άλλα δύο ηχεία πίσω (είναι 3θύρο). Ξέχασα ότι έχει και ένα στο κέντρο του ταμπλό. Δεν έχω ιδέα όμως τι χαρακτηριστικά έχουν, αν τα βρω θα τα προσθέσω

Αρχικά σκέφτομαι να κρατήσω την μαμά πηγή καθώς είναι κάπως δύσκολο να βρω κάτι να ταιριάζει και να δένει όμορφα. Αν δω ότι δεν με ικανοποιεί την αλλάζω στο μέλλον.

Τι μου προτείνεται καθώς και πόσο χρήματα χρειάζονται για κάτι αξιόλογο (δεν θέλω κάτι τρομερό, απλά τα μαμά ηχεία που έχει είναι πολύ μέτρια).

Τέλος θα χρειαστώ subwoofer; Δεν θέλω ντα πα ντούπα, να τρίζουν παράθυρα κλπ, αλλά θέλω να ακούω σαν άνθρωπος τραγούδια με μπάσο και όχι να ανεβάζω το "Bass" απ το equalizer στο τέρμα όπως κάνω τώρα και να μου κόβει από τις υψηλές.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας!

PS:
Κεντρικό ηχείο: http://bit.ly/2r03eqf
Ηχεία πορτών: http://oi248.photobucket.com/albums/gg178/AndyReinlo/Dscf2400.jpg
Tweeter: http://thumbs.ebaystatic.com/images/g/sOAAAOSwnHZYgiGd/s-l225.jpg
More info: http://www.vxronline.co.uk/forum/showthread.php?70061-HOW-TO-replace-rear-speakers
 
Last edited:


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.326
Μηνύματα
2.858.625
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top