Ποδήλατο


Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Έριξα μια ματιά στη σέλα. Selle Italia Sirius. Δεν μπόρεσα να την εντοπίσω στο google μάλλον γιατί είναι παλαιό μοντέλο.
Μέχρι τώρα δεν είχα πρόβλημα στην ευαίσθητη περιοχή...μόνο στα οπίσθια τον τελευταίο καιρό και αυτό μάλλον γιατί το μαξιλαράκι που είχε το κολάν "έπεσε" αρκετά (και ψιλό ξήλωσε αρκετά περιμετρικά με αποτέλεσμα να μην κρατιέται σταθερά στην θέση του).

Να κάνω και μια ακόμα ερώτηση;
Στο Ideal megisto που έχω, άλλαξα την σέλα με μια της specialized , κάποια στιγμή πριν 2 χρόνια, κααι πραγματικά με βολέψε. Λέτε να κάνει για την κούρσα ή όχι;
 
Last edited:

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
oι σελες βουνου εχουν αποτομη πλατη για να κανεις ευκολο drop out
οταν θες να σηκωθεις
απο εκει και μετα αν δεν εχεις απιτησεις θα σε καλυψει
αν θες αλλα πραματα πας αλλου
εδω μια σελα για βουνο κοιτα το τελειωμα της αριστερα

http://www.bikeme.gr/component/virt...llaktika/seles/ism-adamo-peak-detail?Itemid=0

και μια πολης
http://www.bikeme.gr/component/virt...tika/seles/ism-adamo-prologue-detail?Itemid=0

μιας και εχω κατσει και στις 2
η πρωτη υπερτερει στο να φευγεις ευκολα απο την σελα προς τα πισω
η δευτερη (αυτη εχω τωρα) ειναι ανετη για πολυωρη χρηση
Παλαιοτερα ειχα και αυτη
http://factoryjackson.com/2013/07/31/review-race-face-atlas-i-beam-saddle-post/
καθαρη downhill αδικη
κουτσουρο , αλλα εφευγες ΜΟΝΑΔΙΚΑ οταν επρεπε
αλλα δεν ηταν σελα για να καθεσαι και να βαρας πεταλι....
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.366
Πάντως, εάν σκέφτεσαι να δώσεις χρήματα για bib short, ψάξε εάν βρίσκεις με gel όχι με μαξιλαράκι/αφρό. Έχει κάποια μοντέλα η Funkier που πρότεινε ο argi λίγα posts πίσω. Προσωπικά, με ένα τέτοιο, "βρήκα την υγειά μου"! Πολλά χιλιόμετρα, χωρίς πρόβλημα!
 

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Ανακάλυψα στο site τους ότι έχουν live chat.
Έστειλα μηνυμα και τελικά μου επιβεβαίωσαν απο εκεί ότι όντως συνεργάζεται το rs400 με το Η7.
Και μάλλον, επειδή η συγκεκριμένη ζώνη εκπέμπει ταυτόχρονα 2 σήματα (το κλειστό της εταιρείας αλλά και bluetooth), θα μπορώ να έχω ταυτόχρονα δεδομένα στο ρολόι και στο κινητό. Εντάξει, αυτό είναι υπερβολή βέβαια. Το καλό είναι ότι με μία ζώνη θα κάνω διπλή δουλειά!
Τελικά αγόρασα τον πομπό/ζώνη H7 της Polar και πραγματικά συνεργάζεται άψογα και με το κινητό (χρησιμοποιώ το Endomondo) και με τον ήδη υπάρχον παλμογράφο ταυτόχρονα. Μάλιστα ο πομπός δουλεύει και στέλνει δεδομένα ακόμα και όταν τον κουμπώσω στην ήδη παλιά μου ζώνη που συνόδευε το ρολόι.

Βέβαια, το rs400 μου δείχνει ότι "καίω" λιγότερες θερμίδες και θα έλεγα οτι η διαφορά είναι αρκετή....αλλά οκ....το τι καίω θα το δείξει η ζυγαρια...:D:p
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.629
Reaction score
83.112
Βέβαια, το rs400 μου δείχνει ότι "καίω" λιγότερες θερμίδες και θα έλεγα οτι η διαφορά είναι αρκετή....αλλά οκ....το τι καίω θα το δείξει η ζυγαρια...:D:p
Οι μετρήσεις του RS400 είναι πιο κοντά στην πραγματικότητα, αρκεί να έχεις βάλει τα σωστά στοιχεία (βάρος, ύψος, παλμοί κλπ).
 

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Ναι...τα στοιχεία είναι σωστά και έχω κάνει και πρόσφατα 1-2 test/μετρήσεις που έχει η polar για να έχεις μεγαλύτερη ακρίβεια.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
σημερα ετρεξα ενα αγωνακο
200 μετρα με φιξακι χρεπι
12.09 ηρθα δευτερος
12,00 ο πρωτος
εννοηται με μη κουμπωτα παπουτσια
και μεταδοση οχι ιδανικη για τελικιασμα ....
αλλα και παλι καλα ηταν
 

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Όποιος την νύχτα περπατεί......!!

Βγήκα την Τρίτη 9 το βράδυ (για να μην έκανα την χθεσινή πρωινή βόλτα λέει.....) μιας και γύρισε η σύζυγος πιο νωρίς απο το φροντιστήριο...
Τσεκάρω φωτάκια...το πίσω ήταν στα τελευταία του και πήρα απο το πηδήλατο της μικρής και το έβαλα πρόχειρα στο τσαντάκι κάτω απο την σέλλα.
Ξεκινάω και μετά απο 4-5 χλμ σε ένα σκοτεινό σημείο κοπανάω με το μπροστινό και με όλα τα κέφια σε έναν μίνι κρατήρα....τσιιιιιιιιιιιιιιιιιιιφφφφφ.....ακαριαία μας τελείωσε......ακούω κα κάτι να σέρνεται στην άσφαλτο....άμάν...το φωτάκι...ώσπου να το σκεφτώ περνάει ένα αυτοκίνητο....κρατς.....ξερά...!!!!
Ποίος το ακούει τώρα το Αγγελούδι μου....σκέφτηκα...και άντε βγάζε ρόδα, άντε καινούργια σαμπρέλα...άντε ξαναβάζε...φούσκωνε τσιφ τσιφ με την τρμομπίτσα...και όλα αυτά κάτω απο το αμυδρό φώς μιας λάμπας...μετά σιγά σιγά μέχρι το κοντινό βενζινάδικο για να βάλουμε λίγο αέρα παράπάνω...κοιτάω το ρολόι...10 παρά....έκανα τα 4-5 χιλιόμτρα για το σπίτι και καληνύχτισα....

Της νύχτας τα καμόματα......!!
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.629
Reaction score
83.112
Πέτρο, έχω δει όλες τις μεταδόσεις μέχρι τώρα. Περίμενα καλύτερο ανταγωνισμό από τα τρία φαβορί (Contador, Porte και Aru). O Porte ήταν άτυχος και έφυγε νωρίς από τη μάχη, ενώ ο Aru δεν είναι σε θέση να "πληγώσει" τον Contador (τον προσωπικό μου αγαπημένο) παρά την ολική επικράτηση της ομάδας του. Ειδικά, στην ατομική χρονομέτρηση, ο Alberto έβαλε φρένο σε κάθε βλέψη των αντιπάλων του και είναι σχεδόν σίγουρα ο νικητής του Giro εκτός απροόπτου.

Παλιότερα, οι διεκδικητές των μεγάλων Γύρων, προσπαθούσαν να μη χάσουν χρόνο στα χρονόμετρα και να κάνουν διαφορές στα βουνά. Σήμερα, όποιος δεν είναι κάλος στην ατομική χρονομέτρηση, δεν έχει πολλές ελπίδες για νίκη σε Γύρο. Στα βουνά, πλέον, τα φαβορί πηγαίνουν αμυντικά και κάνουν επιθέσεις στο τέλος για να κερδίσουν λίγα δευτερόλεπτα. Έχει χαθεί δηλαδή το θέαμα που υπήρχε παλιότερα, όταν οι επιθέσεις ήταν συνεχείς σε όλη τη διάρκεια της ανάβασης, άσχετα αν δεν ήταν όλες επιτυχημένες.

Πολλοί δεν ξέρουν το λόγο αυτής της αλλαγής και νομίζουν ότι οι ποδηλάτες άλλαξαν νοοτροπία. Όχι. Ο βασικός λόγος είναι η πρόοδος του antidoping. Παλιά που η ερυθροποιητίνη (και άλλες ουσίες) ήταν μη ανιχνεύσιμη, οι ποδηλάτες μπορούσαν να κάνουν πολλές επιθέσεις, μέχρι κάποια να πετύχει. Χωρίς ορμονική βοήθεια, θα είχαν μείνει από κούραση μετά από 2-3 επιθέσεις. Γι' αυτό δεν μπορούν πια να ρισκάρουν και πηγαίνουν συντηρητικά. Επίσης, η κούραση πλέον συσσωρεύεται καθημερινά, ενώ παλιότερα κάθε μέρα ήταν "φρέσκοι".
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Παλιότερα, οι διεκδικητές των μεγάλων Γύρων, προσπαθούσαν να μη χάσουν χρόνο στα χρονόμετρα και να κάνουν διαφορές στα βουνά. Σήμερα, όποιος δεν είναι κάλος στην ατομική χρονομέτρηση, δεν έχει πολλές ελπίδες για νίκη σε Γύρο. Στα βουνά, πλέον, τα φαβορί πηγαίνουν αμυντικά και κάνουν επιθέσεις στο τέλος για να κερδίσουν λίγα δευτερόλεπτα. Έχει χαθεί δηλαδή το θέαμα που υπήρχε παλιότερα, όταν οι επιθέσεις ήταν συνεχείς σε όλη τη διάρκεια της ανάβασης, άσχετα αν δεν ήταν όλες επιτυχημένες.
Δεν ξέρω αν είδες χτες τις διαδοχικές επιθέσεις στα τελευταία χιλιόμετρα. Στο τέλος μίλησε ο αρχηγός (Alberto) και καθάρισε!
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.629
Reaction score
83.112
Δεν ξέρω αν είδες χτες τις διαδοχικές επιθέσεις στα τελευταία χιλιόμετρα. Στο τέλος μίλησε ο αρχηγός (Alberto) και καθάρισε!
Και βέβαια τις είδα. Αλλά και πάλι δεν έχουν καμία σχέση με τη συχνότητα και την ένταση του παρελθόντος.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Και βέβαια τις είδα. Αλλά και πάλι δεν έχουν καμία σχέση με τη συχνότητα και την ένταση του παρελθόντος.
Ας είναι καθαροί, όπως πολύ σωστά είπες, ώστε να μην πηγαίνουν αδιάβαστοι στα 45 τους και ας μένει λίγο πίσω το θέαμα!
 



Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Είχα πολλά χρόνια να παρακολουθήσω ποδηλασία. Με το OTE tv που έχω εδώ και 1-2 μήνες έχω την χαρά να παρακολουθώ πάλι....μέγαλο κόλημα....Η γυναίκα στην αρχή κοίταγε και κοροϊδευε ....τώρα χαζεύει και αυτή δειλά δειλά....
 

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
ποιό app χρησιμοποιείται για τις βόλτες σας;
Endomondo, strava κάποιο άλλο;

Προσωπικά χρησιμοποιούσα το endmondo αλλά εγκατέστησα πρόσφατα και το strava μετά απο παρότρυνση φίλου που ποδηλατεί και αυτος Σαλαμίνα, γιατι έχει πιο ενδιαφέρων με τα segments που κρατάει αρχείο χρόνων....
 

Μηνύματα
793
Reaction score
440
Καλησπέρα στους γνώστες.
Σκέπτομαι την αγορά ποδηλάτου για καμιά βόλτα εντός πόλης (επαρχία Καλαμάτα).
Θα ήθελα τις προτάσεις σας τι περίπου να κοιτάξω.
Ύψος 1,82 και βάρος 135 κιλά (πρέπει να αρχίσουν να πέφτουν).

Χρήματα στα 300 ευρώ (και βλέπουμε αν υπάρχει λόγος).
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
βασικα η ντοπα ειναι πολυ μπροστα.......και οχι μονο η ντοπα...μια βολτα την 10τια του 80s στο βελγιο...εξω απο χασαπικο.....με καποιον που ηξερε πραματα,....καταλαβαινεις ποσο πισω ειναι το αντιντοπιγκ......
αλλα the winner takes it all
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.303
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top