Μετατροπή interconnect από XLR σε RCA

Μηνύματα
467
Reaction score
60
Καλησπέρα.
Εχω ένα καλώδιο interconnect τερματισμένο με XLR. Ο ενισχυτής που έχω τώρα δέχεται μόνο Rca.
Τι θα προτείνατε : κάποιον αντάπτορα (Neutric) ή την αντικατάσταση των βυσμάτων?
Εάν θεωρείται ότι το δεύτερο είναι καλύτερο μήπως γνωρίζεται κάποιον που να το αναλαμβάνει?
Ευχαριστώ.
 

Μηνύματα
7.237
Reaction score
4.617
Εάν θέλεις να κρατήσεις την αυθεντικότητα του καλώδιου πρέπει να το στείλεις στον αντιπρόσωπο ώστε να γίνει μέσω του κατασκευαστή .
Πράγμα χρονοβόρο και υπάρχει και το αναλόγω κόστος (μεταφορικα, εργατικά , βυσματα ).
Εαν επιτρέπεται το όνομα του καλώδιου ?
 


Μηνύματα
7.237
Reaction score
4.617
Νομίζω οτι μπορείς να ρωτήσεις τον αντιπρόσωπο των kimper , για ακριβές κόστος,
Οπως και τον κ. Κορακακη για το καλώδιο του .
 

Ν

Νίκος Σταθόπουλος

Guest
Ε, ναι. Τέτοια καλώδια δεν τα πειράζουμε μόνοι μας. Μη τζιζ...
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Ε, ναι. Τέτοια καλώδια δεν τα πειράζουμε μόνοι μας. Μη τζιζ...
Αν δεν έχεις μεταξωτά γάντια και ευγενική καταγωγή, τουλάχιστον τριών γενεών, απαγορεύεται να αγγίξεις <<γαλαζοαίματα>> καλώδια!!!:headbang:
 

Ν

Νίκος Σταθόπουλος

Guest
Και άντε μετά να καταλάβεις αν αυτό που σε ενοχλεί μετά είναι placebo ή η ασημοκόλληση που δεν έκατσε καλά :p
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Εγώ φταίω που δεν κρατάω φωτογραφίες από καλώδια αντιπροσωπειών, που φαίνεται η <<εξαιρετική>> δουλειά τους!!!:focus:
 

Μηνύματα
467
Reaction score
60
Αυτός είναι και ο λόγος που ρωτάω. ¨Η παίρνουμε έναν αντάπτορα και ξεμπερδεύουμε.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Αυτός είναι και ο λόγος που ρωτάω. ¨Η παίρνουμε έναν αντάπτορα και ξεμπερδεύουμε.
Σίγουρα οι αντόπτορες δεν είναι η καλύτερη ηχητικά λύση.
Γιατί δεν δοκιμάζεις να πουλήσεις αυτά που έχεις ή να τα κάνεις ανταλλαγή?
Αν δεν βρεις άκρη, επόμενη λύση είναι η αντικατάσταση των βυσμάτων.
 

TGD

Μηνύματα
7.196
Reaction score
7.225
Θα μπορούσες να αλλάξεις τα βύσματα. Και δεν θα υπήρχε πρόβλημα, εκτός ότι θα χαλάσεις την μεταπωλητική αξία του καλωδίου.
Πάρε δυο αντάπτορες Neutrik (NA2FPMM, NA2MPMM) και κάνε τη δουλειά σου. Δες αν έχεις σοβαρές διαφορές.
Βάλτα σε αγγελία και ζήτα τα ίδια σε RCA για ανταλλαγή.
 

Μηνύματα
467
Reaction score
60
Η πλευρά του ντακ έχει xlr. Υποθέτω ότι δεν θα υπάρχει πρόβλημα εάν βάλω αντάπτορες Neutrik μόνο στην πλευρά του ενισχυτή...
 

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
ε ναι, εκει που ειναι η εισοδος rca θα βαλεις ανταπτορα, να το κανεις xlr ,εφοσον το καλωδιο σου ειναι xlr...

μπορείς να αλλάξεις και το ενα βύσμα ,μα σε τέτοιο καλωδιο δεν υπαρχει λογος να ρισκάρεις....

προσωπικά εχω ανοιξει ανταπτορα κ εχω κολλήσει καλωδιακι supra μεσα..
 


PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Προσοχη ομως με τους ανταπτορες διοτι λογω βαρους ετυχε να δω ζημιες στα rca sockets μερικων μηχανηματων.Στην θεση σου θα εβρισκα εναν φιλο που του εχω εμπιστοσυνη να αλλαζε τα xlr με rca.Δυο βισματα ειναι δεν ειναι δα και χειρουργικη επεμβαση.
 

Μηνύματα
1.812
Reaction score
358
Η καλύτερη λύση είναι να μπούν rca,αλλά όπως συνήθως όλα γίνονται σε συνάρτηση με το κόστος δεν συμφέρει οικονομικά,αν και τα συγκεκριμένα καλώδια το αξίζουν.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.734
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top