DIY ενεργό σύστημα

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
:offtopic:
Βρε ασχιετε......
δεν βάζουμε φυτίλια.....οργανικό βαμβάκι που απαντάτε στα ταμπον χρησιμοποιούμε :fuckyou:
 







zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
ωχ... δηλαδή έχουμε πρόβλημα και με τα pluto... ένα ένα μας τα λες....:D
Πρόβλημα δεν έχουμε, προβληματισμό όμως έχουμε.........

Είναι μέρος της σχεδίασης ή είναι ένας συμβιβασμός του Linkwitz?
 

Μηνύματα
110
Reaction score
21
Και μερικές φωτο για να δείτε τι μπορεί να συμβεί όταν ο Zakman, που κατασκεύασε την καμπίνα, συνεργαστεί με ένα κορυφαίο τεχνίτη (σπεσιαλίστα στις αναπαλαιώσεις αυτοκινήτων) που διαμόρφωσε (στοκάρισε) την κατασκευή και την έβαψε. Μια υλοποίηση του Pluto που έκανα για ένα φίλο με τη βοήθεια του Zakman. Και όντως ακούγεται θαυμάσια (όπως πολύ καλά ακουγόταν και η πρώτη υλοποίηση του που είχα πρωτοακούσει σπίτι του Zakman εδώ και κάποια χρόνια και μου έβαλε την ιδέα για το αποτέλεσμα που βλέπετε παρακάτω).

1.jpg
2.jpg
 

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.678
Reaction score
2.726
Πρόβλημα δεν έχουμε, προβληματισμό όμως έχουμε.........

Είναι μέρος της σχεδίασης ή είναι ένας συμβιβασμός του Linkwitz?
Ειναι μερος της σχεδιασης, με σοβαρα πλεονεκτηματα αλλα και συμβιβασμους, οπως εξαλλου σε ολες τις σχεδιασεις. Μονο που εδω τα οφελη σε συνδιασμο με το κοστος γερνουν την πλαστιγγα υπερ των πρωτων.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Ποτε με το καλο θα δουμε lx mini?:whistling:παντως ειδικα αυτο σε χωρους οπως του Βασιλη πολυ φοβαμαι οτι δε θα παιξουν οπως πρεπει...
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Και μερικές φωτο για να δείτε τι μπορεί να συμβεί όταν ο Zakman, που κατασκεύασε την καμπίνα, συνεργαστεί με ένα κορυφαίο τεχνίτη (σπεσιαλίστα στις αναπαλαιώσεις αυτοκινήτων) που διαμόρφωσε (στοκάρισε) την κατασκευή και την έβαψε. Μια υλοποίηση του Pluto που έκανα για ένα φίλο με τη βοήθεια του Zakman. Και όντως ακούγεται θαυμάσια (όπως πολύ καλά ακουγόταν και η πρώτη υλοποίηση του που είχα πρωτοακούσει σπίτι του Zakman εδώ και κάποια χρόνια και μου έβαλε την ιδέα για το αποτέλεσμα που βλέπετε παρακάτω).

View attachment 48257 View attachment 48258
Υπάρχει και έκδοση για Βάζελους?

Pluto.jpg
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Ποτε με το καλο θα δουμε lx mini?:whistling:παντως ειδικα αυτο σε χωρους οπως του Βασιλη πολυ φοβαμαι οτι δε θα παιξουν οπως πρεπει...
Μόλις βρούμε το χρόνο θα το φτιάξουμε και το Lxmini.

Τί έχει ο χώρος του Βασίλη?
 


zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Ειναι μερος της σχεδιασης, με σοβαρα πλεονεκτηματα αλλα και συμβιβασμους, οπως εξαλλου σε ολες τις σχεδιασεις. Μονο που εδω τα οφελη σε συνδιασμο με το κοστος γερνουν την πλαστιγγα υπερ των πρωτων.
Συμφωνώ, αλλά από την στιγμή που υπάρχει η δυνατότητα να τα βελτιώσουμε, ίσως να αξίζει μια δοκιμή.

Π.χ τα Pluto του Θανάση, φτιάχτηκαν με χοντρή σωλήνα η οποία εσωτερικά επενδύθηκε με πισσόχαρτο και σίγουρα η συμμετοχή της καμπίνας ήταν μικρότερη αλλά δυστυχώς δεν κάναμε ποτέ τεστ A-B με τα δικά μου για να δούμε αν άξιζε ή όχι η αλλαγή αυτή.
 


Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
πολυ σωστα , και φυσικα πως εχει απορροφησεις στις πρωτες ανακλασεις


το ειδικα αυτο πηγαινει για το lx mini;)
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Το ότι τα ηχεία αυτά "βολεύονται" σε χώρους με υψηλό RT, δεν σημαίνει ότι δεν θα παίζουν καλά σε χώρους με χαμηλό RT.

Για παράδειγμα ο χώρος του Moriati, έχει ακόμα χαμηλότερο RT από του Βασίλη και βέβαια πολύ χαμηλότερο από το δικό μου.
Κατά τη γνώμη μου στο χώρο του Moraiti, τα ηχεία έπαιζαν καλύτερα από ότι στον δικό μου.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
αναφερεσε συγκρινοντας τα δικατου τα βελτιωμενα , και φυσικα δε το λεω για τις χαμηλες τελοςπαντων δε τιθεται θεμα περαν και του προσωπικου γουστου αλλα θεωρω για χαρην ειδικα της ισορροπημενης rt (στην προσπαθεια να τιθασευτουν καποιες καταστρεφονται αλλες) ακομη και σε μονοπολα θα προτιμουσα παραπανω ποσο δε μαλλον σε διπολη ακτινοβολια
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Κατ' αρχή τα Pluto δεν είναι δίπολα, είναι παντοκατευθυντικά (omni-directional) μέχρι και τα 3.300 Ηz.
Τώρα από εκεί και πέρα, συμφωνώ ότι είναι θέμα γούστου, συνήθειας, αλλά παίζει ρόλο και ο τρόπος ακτινοβολίας του ηχείου που στην συγκεκριμένη περίπτωση είναι ιδιαίτερος - μη συνηθισμένος.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.280
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top