xlr cables

Μηνύματα
447
Reaction score
189
Θα ηθελα τις αποψεις σας για xlr απο preamp σε τελικους μονομπλοκ .Μετα απο δοκιμες διαφορων καλωδιων , τα οποια χρησιμοποιω απο τις πηγες στον preamp θα ηθελα τη γνωμη σας για καλωδιο που ειναι καλυτερο για αυτη τη συνδεση .(τα μηχανηματα ειναι xindak xa8250+xa8800mne μονομπλοκ)Ευχαριστω εκ των προτερων.Γιωργος.
 

Μηνύματα
1.812
Reaction score
358
Καλώδια xlr υπάρχουν πολλά,το βασικό κατά την γνώμη μου είναι σε τι κατηγορία τιμής κινείσαι,γιατί τυχαίνει μερικές φορές να κάτσει καλώδιο στο σύστημα που δεν το περίμενες.
 

Μηνύματα
447
Reaction score
189
Καλώδια xlr υπάρχουν πολλά,το βασικό κατά την γνώμη μου είναι σε τι κατηγορία τιμής κινείσαι,γιατί τυχαίνει μερικές φορές να κάτσει καλώδιο στο σύστημα που δεν το περίμενες.
Καλημερα, εδω & καιρο αντικατεστισα τις συνδεσεις των μηχανηματων με balance συνδεσεις. Το ερωτημα μου ειναι αν τα καλωδια απο τον προ στους τελικους πρεπει να εχουν καποια ιδιαιτερα χαρακτηριστικα, οποτε να ξερω τι πρεπει να ψαξω.Διαθετω καποια καλωδια (vdh-cardas-silteck) oχι ακριβες σειρες.Το ποσο για μεταχειρισμενο καλωδιο που μπορω να διαθεσω ειναι 200ευρω (εκτος εξαιρετικων περιπτωσεων) .Ευχαριστω για το ενδιαφερον.Γιωργος.
 

Μηνύματα
502
Reaction score
247
Καλημερα, εδω & καιρο αντικατεστισα τις συνδεσεις των μηχανηματων με balance συνδεσεις. Το ερωτημα μου ειναι αν τα καλωδια απο τον προ στους τελικους πρεπει να εχουν καποια ιδιαιτερα χαρακτηριστικα, οποτε να ξερω τι πρεπει να ψαξω.Διαθετω καποια καλωδια (vdh-cardas-silteck) oχι ακριβες σειρες.Το ποσο για μεταχειρισμενο καλωδιο που μπορω να διαθεσω ειναι 200ευρω (εκτος εξαιρετικων περιπτωσεων) .Ευχαριστω για το ενδιαφερον.Γιωργος.
Καλημέρα Γιώργο.
Με 200€ στην Ελλάδα, αλλά κυρίως στο εξωτερικό, βρίσκεις εξαιρετικά καλώδια.
Κι εγώ xlr χρησιμοποιώ για προ-τελικό αλλά και πηγή-προ.

Μετά από αρκετές δοκιμές κατέληξα σε audioquest, colorado για τα κυρίως, panther για το κεντρικό, columbia για τα πίσω με niagara στα ηχεία. Δοκίμασα αρκετούς συνδυασμούς κι αυτός έδωσε τα καλύτερα, με διαφορά κιόλας, αποτελέσματα.
Και τα χρήματα που ξοδεύτηκαν, ουδεμία σχέση με τις τιμές πώλησης σε καινούρια.
Από πηγή σε τελικό βέβαια, εμπιστεύομαι Harmonic Tech σχεδόν αποκλειστικά, επίσς με διαφορά. Το σχεδόν πάει στο ότι τα ΗΤ δεν βρίσκονται εύκολα στο μεταχειρισμένο. Ασημένια της σειράς Pro Silway II & III.
Επίσης ασημένιο είναι και το HDMI από PC σε προ (Wireworld).
O συνδυασμός ΗΤ & WW ασημένιο πηγή-προ και χάλκινα AQ προ-τελικό-ηχεία μου δίνει το καλύτερο αποτέλεσμα που έχω πετύχει μέχρι σήμερα.
Από άλλες δοκιμές που είχα κάνει, το Wireworld Equinox είχε πού καλή συμπεριφορά. Είχα δοκιμάσει VDH, δεν πέτυχε καθόλου η κρέμα, Cardas Neutral Ref, πολύ καλά αλλά υποκλίθηκαν με χαρακτηριστική άνεση τόσο στα ΗΤ όσο και στα AQ, Sitech Paris, φτηνή σειρά της Siltech αλλά καθόλου vfm για το σύστημά μου. Βέβαια δεν έχω δοκιμάσει τις πιο καλές σειρές της Siltech αλλά πλέον μόνο αν βρω κάτι για ανταλλαγή. Χρήματα μόνο δε θα διαθέσω για κάτι τέτοιο.

Κι άλλες, αρκετές, δοκιμές είχα κάνει. Μάλιστα, στο παρελθόν, αγόραζα από τον Alex από Αγγλία πολύ φηνά χάλκινα καλώδια που επαιζαν αρκετά πάνω από τα χρήματα που δαπανούσα, σε σχετικές συγκρίσεις.
 

Μηνύματα
502
Reaction score
247
CORRECTED!!!

Καλημέρα Γιώργο.
Με 200€ στην Ελλάδα, αλλά κυρίως στο εξωτερικό, βρίσκεις εξαιρετικά καλώδια.
Κι εγώ xlr χρησιμοποιώ για προ-τελικό αλλά και πηγή-προ.

Μετά από αρκετές δοκιμές κατέληξα σε audioquest, colorado για τα κυρίως, panther για το κεντρικό, columbia για τα πίσω με gibraltar στα ηχεία. Δοκίμασα αρκετούς συνδυασμούς κι αυτός έδωσε τα καλύτερα, με διαφορά κιόλας, αποτελέσματα.
Και τα χρήματα που ξοδεύτηκαν, ουδεμία σχέση με τις τιμές πώλησης σε καινούρια.
Από πηγή σε τελικό βέβαια, εμπιστεύομαι Harmonic Tech σχεδόν αποκλειστικά, επίσης με διαφορά. Το σχεδόν πάει στο ότι τα ΗΤ δεν βρίσκονται εύκολα στο μεταχειρισμένο. Ασημένια της σειράς Pro Silway II & III.
Επίσης ασημένιο είναι και το HDMI από PC σε προ (Wireworld).
O συνδυασμός ΗΤ & WW ασημένιο πηγή-προ και χάλκινα AQ προ-τελικό-ηχεία μου δίνει το καλύτερο αποτέλεσμα που έχω πετύχει μέχρι σήμερα.
Από άλλες δοκιμές που είχα κάνει, το Wireworld Equinox είχε πού καλή συμπεριφορά. Είχα δοκιμάσει VDH, δεν πέτυχε καθόλου η κρέμα, Cardas Neutral Ref, πολύ καλά αλλά υποκλίθηκαν με χαρακτηριστική άνεση τόσο στα ΗΤ όσο και στα AQ, Sitech Paris, φτηνή σειρά της Siltech αλλά καθόλου vfm για το σύστημά μου. Βέβαια δεν έχω δοκιμάσει τις πιο καλές σειρές της Siltech αλλά πλέον μόνο αν βρω κάτι για ανταλλαγή. Χρήματα μόνο δε θα διαθέσω για κάτι τέτοιο.

Κι άλλες, αρκετές, δοκιμές είχα κάνει. Μάλιστα, στο παρελθόν, αγόραζα από τον Alex από Αγγλία πολύ φηνά χάλκινα καλώδια που επαιζαν αρκετά πάνω από τα χρήματα που δαπανούσα, σε σχετικές συγκρίσεις.
 


Μηνύματα
447
Reaction score
189
mogami 2534---canare star quad----oyaide pa02
Καλησπερα, ευχαριστω για τι αποψεις σας, πιθανον να μην χρειαζεται το καλωδιο απο τον προ στους τελικους να εχει καποια ιδιαιτερα χαρακτηριστικα.Οποτε χρησιμοποιουμε τα xlr τα ιδια των υπολοιπων συνδεσεων (πηγες -dac ) αρκει να ματσαρει (παντα κατα τις προτιμισεις & το αυτι εκαστου)Και μια απορια ακομη, μηπως αν χρησιμοποιησουμε καλωδια τις ιδιας εταιριας & σειρας στις πηγες & στα ενισχυτικα (οποτε κοινα χαρακτηριστικα) εχουμε καλυτερο αποτελεσμα. Ευχαριστω .
 

Μηνύματα
531
Reaction score
126
Αρχικά χρησιμοποίησε καλωδια όσο πιο φλατ γινεται για να καταλάβεις τι γινεται με το συστημα ,απέφυγε τα ασημια και τα καλωδια equalizer,τωρα για χρώματα και αρώματα μπορεις να δοκιμάσεις απο τα καλωδια ρευματος μεχρι τα usb.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.608
Μηνύματα
2.867.758
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top