Παθητικός προενισχυτής

Μηνύματα
29
Reaction score
0
Καλησπέρα! Πριν από καιρό αποφάσισα να αναβαθμίσω το ηχοσύστημά μου και μπω στον χώρο των ενισχυτών λυχνίας. Αγόρασα λοιπόν τον τελικό powerhouse των αφων Τσακιρίδη μετά από ακρόαση ο οποίος ταίριαξε τέλεια με τον Zeus phono preamp των ιδίων. Σκοπός μου ήταν να δώσω έμφαση στο πικάπ μιας και τα βινύλιά μου είναι αρκετά. Αντί προενισχυτή χρησιμοποίησα έναν παθητικό προενισχυτή, ο οποίος ουσιαστικά παίζει τον ρόλο dimmer από ό,τι καταλαβαίνω. Το αποτέλεσμα όταν επιλέγω το πικάπ ως πηγή είναι εξαιρετικό.
Όμως όταν έβαλα το cd player να παίξει, το αποτέλεσμα ήταν απογοητευτικό. Ένας μουντός, αδιάφορος ήχος τον οποίο ποτέ δεν φανταζόμουν. Δεν ακούω πολύ από cd ωστόσο έχω μια συμπαθητική συλλογή την οποία δεν σκοπεύω να καταργήσω. Το cd player μου είναι ένα παλιό Sony 15 ετίας. Το θέμα ειναι πως με τον προηγούμενο ολοκληρωμένο ενισχυτή μου (Triangle Celius TIA 12) δεν είχα τέτοια θέματα.
Αντιλαμβάνομαι πως το dac του cd player είναι αρχαίο αλλά είναι το ίδιο ασχέτως του ενισχυτή που χρησιμοποιώ. Μήπως το θέμα οφείλεται στον παθητικό προενισχυτή; Αν αντί παθητικού χρησιμοποιούσα έναν κανονικό προενισχυτή το ηχητικό αποτέλεσμα θα ήταν καλύτερο; Αυτό ισχύει και για το πικάπ μου ή ο ήχος θα επηρεαστεί αρνητικά; Εν ολίγοις τί είναι προτιμότερο. Παθητικός ή κανονικός προενισχυτής; ευχαριστώ για τον χρόνο σας!
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.209
Σε κάθε περίπτωση η ορθή προσαρμογή της σύνθετης αντίστασης εισόδου-εξόδου, καθώς και το ρεύμα οδήγησης που δίνει ένας ενεργός προενισχυτής, είναι προτιμότερα από έναν παθητικό.
Θεωρώ δεδομένο πως συζητάμε για ένα αξιοπρεπές επίπεδο προενισχυτή.
Επειδή έχεις δύο μονάδες με λυχνίες γνώμη μου είναι να προτιμήσεις τρανζίστορ για τον προ.
 

Μηνύματα
879
Reaction score
1.145
προσπάθησε να συνδέσεις όσο πιο μικρά σε μήκος interconnect από και προς τον προ
 

Μηνύματα
29
Reaction score
0
Σε κάθε περίπτωση η ορθή προσαρμογή της σύνθετης αντίστασης εισόδου-εξόδου, καθώς και το ρεύμα οδήγησης που δίνει ένας ενεργός προενισχυτής, είναι προτιμότερα από έναν παθητικό.
Θεωρώ δεδομένο πως συζητάμε για ένα αξιοπρεπές επίπεδο προενισχυτή.
Επειδή έχεις δύο μονάδες με λυχνίες γνώμη μου είναι να προτιμήσεις τρανζίστορ για τον προ.
Ευχαριστώ για την απάντηση. Η πρόταση transistor προενισχυτή έχει να κανει με το επίπεδο θορύβου ή κάποιον άλλο λόγο;
 

Μηνύματα
29
Reaction score
0
προσπάθησε να συνδέσεις όσο πιο μικρά σε μήκος interconnect από και προς τον προ
το σκέφτηκα και αυτό ως αιτία αλλά το απέρριψα γιατί το καλώδιο είναι κοντό έτσι κι αλλιώς. Επίσης για τη σύνδεση αυτή χρησιμοποιώ τα blue heaven της Nordost που θεωρώ πως είναι καλά καλώδια.
 

Μηνύματα
608
Reaction score
580
Ολα ειναι θεμα ματσαρισματος! Στης 100 φορες της 99 ειναι καλυτερα να παιζεις τον-τους τελικους σου με ενεργό προενισχυτη και 1 φορα με παθητικό! αλλα πρόσεξε όμως γιατί εαν σου ταιριάξει αυτή την 1 φορα το αποτελεσμα ειναι .........καταπληκτικό !!!!! (όπως αναφερεις και εσυ). Η ησυχία του του συστήματος και η ρεαλιστικότητα ειναι σε υψηλά επίπεδα και θα χρειαστεί πολλων χιλιάδων ευρώ ενεργό προενισχυτή για να τον "κοντράρει,, (κατα την γνωμη μου παντα) Τωρα οσο αφορα το cd σου μην εκπλήσσεσαι απο το αποτελεσμα γιατι αυτη ειναι η πραγματικότητα. ο φιλος ο peterMeni πολυ σωστα αναφέρει οτι λαμπα στην λαμπα δεν εχουμε σωστο αποτελεσμα (τουλάχιστον για τους κατασκευαστες της μεσοχαμηλης κατηγορίας-ο τσακιριδης ειναι πολύ καλος για τα λεφτα του και ειμαι fan) Αυτο δεν εχει να κανει μονο με τον θορυβο (εαν υπαρχει) αλλα με οτι χανονται τα προνομια της λαμπατης ενισχυσης- Καλες(βινυλιακες) ακροασης.......
 

Μηνύματα
29
Reaction score
0
Ολα ειναι θεμα ματσαρισματος! Στης 100 φορες της 99 ειναι καλυτερα να παιζεις τον-τους τελικους σου με ενεργό προενισχυτη και 1 φορα με παθητικό! αλλα πρόσεξε όμως γιατί εαν σου ταιριάξει αυτή την 1 φορα το αποτελεσμα ειναι .........καταπληκτικό !!!!! (όπως αναφερεις και εσυ). Η ησυχία του του συστήματος και η ρεαλιστικότητα ειναι σε υψηλά επίπεδα και θα χρειαστεί πολλων χιλιάδων ευρώ ενεργό προενισχυτή για να τον "κοντράρει,, (κατα την γνωμη μου παντα) Τωρα οσο αφορα το cd σου μην εκπλήσσεσαι απο το αποτελεσμα γιατι αυτη ειναι η πραγματικότητα. ο φιλος ο peterMeni πολυ σωστα αναφέρει οτι λαμπα στην λαμπα δεν εχουμε σωστο αποτελεσμα (τουλάχιστον για τους κατασκευαστες της μεσοχαμηλης κατηγορίας-ο τσακιριδης ειναι πολύ καλος για τα λεφτα του και ειμαι fan) Αυτο δεν εχει να κανει μονο με τον θορυβο (εαν υπαρχει) αλλα με οτι χανονται τα προνομια της λαμπατης ενισχυσης- Καλες(βινυλιακες) ακροασης.......
Είμαι απόλυτα σύμφωνος με όσα αναφέρεις για το ματσαρισμα. Απλώς μου έκανε τρομερή εντύπωση η βελτίωση ήχου στο βινύλιο και η πτώση στην ποιότητα του ήχου από το cd. Πάντα ήμουν υπέρ του βινυλίου και του αναλογικού ήχου. Για τον λόγο αυτό δεν σταμάτησα ποτέ να αγοράζω βινύλια (πολλές φορές κυνηγώντας first pressings Κλπ).
Το ταίριασμα του Τσακιρίδη ήταν το βέλτιστο μιας και ουσιαστικά έχω λαμπάτο Phono, σε παθητικό ενισχυτη, σε τελικό λαμπάτο και όλα του ίδιου κατασκευαστή (είχα την πίστη πως θα ήταν η καλύτερη λύση για να εξασφαλίσω τη συμβατότητα μεταξύ των μηχανημάτων, στην καλύτερη δυνατή τιμή).
Σχετικά με τον θόρυβο, μου κάνει εντύπωση πως ανοίγω τέρμα το "volume" στον παθητικό και το hiss είναι μηδαμινό!

Μπορεί ένα ηχοσύστημα όπως κολακεύει ηχητικά μια πηγή να αναδεικνύει τα κακά μιας άλλης; Δεν είναι υπερβολικό;
 

Μηνύματα
608
Reaction score
580
Αυτο συμβαίνει στα πολυ καλα στημένα συστήματα! Ελπιζω να ειναι και το δικο σου ετσι! -σαν gain το πικαπ με το cd εχουν διαφορα??
 

Μηνύματα
29
Reaction score
0
Όχι δεν εχει διαφορά το gain! Απλά ο ήχος του CD Player ειναι "μουντός". Υστερεί σε καθαρότητα. Δεν εχω τόσες ψηλές και μεσαίες συχνότητες. Θα ψαξω να βρω κάποιο άλλο Player να το συνδέσω και να γινει κάποια σύγκριση.
 

Μηνύματα
1.928
Reaction score
787
Οσες φορές χρειάστηκε να βάλω τον παθητικό πάντα ήταν με λαμπάτο buffer στην έξοδο με θεαματικά αποτελέσματα.
 

Μηνύματα
3.703
Reaction score
3.085
Βασική παράμετρος όταν χρησιμοποιούμε παθητικό προ,να τον συνδέουμε με πολύ χαμηλής χωρητικότητας interconnect
 

Μηνύματα
29
Reaction score
0
Βασική παράμετρος όταν χρησιμοποιούμε παθητικό προ,να τον συνδέουμε με πολύ χαμηλής χωρητικότητας interconnect
Το καλώδιο δηλ που χρησιμοποιώ (blue heaven της Nordost) δεν εμπίπτει στην αρχή αυτή; Θα έπρεπε να δοκιμάσω κάτι άλλο;
 

Μηνύματα
3.703
Reaction score
3.085
Ναι,κάτι άλλο,κοιτάς τα χαρακτηριστικά,κάτω από 50 mfarad
 

Μηνύματα
29
Reaction score
0
Οσες φορές χρειάστηκε να βάλω τον παθητικό πάντα ήταν με λαμπάτο buffer στην έξοδο με θεαματικά αποτελέσματα.
Από όσα καταλαβαίνω, ένα buffer δεν ενισχύει το βολτάζ του σήματος, αλλά την έντασή του (gain??) Quote: A “buffer” amplifier does not amplify the signal voltage, but increases its strength (or current) Unquote.
H αρχή του παθητικού ενισχυτή δεν βασίζεται στο γεγονός πως το Line σήμα ειναι επαρκές για να οδηγήσει τον τελικό, οπότε ο παθητικός δρα ως dimmer;
Αν όντως η αρχή είναι αυτή, το σήμα phono είναι ασθενέστερο από το Line σήμα. Άρα πως γινεται να έχω άριστο ηχητικό αποτέλεσμα στο Phono και όχι στο Line?
 

Μηνύματα
29
Reaction score
0
Ναι,κάτι άλλο,κοιτάς τα χαρακτηριστικά,κάτω από 50 mfarad
Βρήκα τα χαρακτηριστικά του και ο κατασκευαστής δίνει 8.1pF/ft. Άρα είμαι ΟΚ εδώ. Σωστά; Συγγνώμη για τις συνεχεία ερωτήσεις αλλά οι γνώσεις μου είναι αρκετά περιορισμένες στο θέμα...
 



Μηνύματα
1.668
Reaction score
1.504
Γενικά τα nordost είναι "ελαφριά" καλώδια και κατάλληλα για τη χρηση που τα εχεις.
Πιο πολύ για ματσαρισμα αντιστάσεων με την πηγή μου κανει να εχεις θέμα. Αλλο ψηφιακό εχεις δοκιμάσει πανω στον προ;
 

Μηνύματα
3.703
Reaction score
3.085
Θανάση αν κατάλαβα,λες ψηφιακό πάνω στον παθητικό;;;;
 

Μηνύματα
29
Reaction score
0
Γενικά τα nordost είναι "ελαφριά" καλώδια και κατάλληλα για τη χρηση που τα εχεις.
Πιο πολύ για ματσαρισμα αντιστάσεων με την πηγή μου κανει να εχεις θέμα. Αλλο ψηφιακό εχεις δοκιμάσει πανω στον προ;
Όχι, δεν έχω άλλη πηγή ψηφιακή να βάλω πάνω. Θα φροντίσω όμως σύντομα να δανειστώ απλά και μόνο για να μου φύγει και η περιέργεια.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.589
Μηνύματα
2.865.094
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top