Παθητικός προενισχυτής

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
Ευχαριστώ για την απάντηση. Η πρόταση transistor προενισχυτή έχει να κανει με το επίπεδο θορύβου ή κάποιον άλλο λόγο;
Έχει να κάνει με το ότι θα παρασιρόπιαζε το αποτέλεσμα με τρεις λαμπάτες συσκευές στη σειρά.
Σε βάθος χρόνου θα σε κουράσει ο ήχος αυτός.
 

Μηνύματα
952
Reaction score
1.129
Ισως ο b1 το buffer του Pass να αποτελουσε μια καλη λυση εδω.
 

C

chrispo

Guest
Ο powerhouse , ταιριάζει με passive προ...αν σου αρέσει ο ήχος του πικάπ , τότε μείνε εκεί και άλλαξε άλλο cdp, ή δοκίμασε ένα λαμπάτο buffer stage μετά το cdp, πριν τον προ. Μην μπείς στη διαδικασία αλλαγής καλωδίων ακόμα...άστα για αργότερα αυτά. Πιθανότατα το πρόβλημά σου είναι με την ¨ ανεπαρκή ¨ έξοδο του cdp, σε σχέση με το πικάπ. Πάντως , όπως και νά ´χει ένα τόσο παλιό cdp, σε άμεση σύνδεση με passive , έχει ¨θεματάκια ¨.
 

Μηνύματα
29
Reaction score
0
Ο powerhouse , ταιριάζει με passive προ...αν σου αρέσει ο ήχος του πικάπ , τότε μείνε εκεί και άλλαξε άλλο cdp, ή δοκίμασε ένα λαμπάτο buffer stage μετά το cdp, πριν τον προ. Μην μπείς στη διαδικασία αλλαγής καλωδίων ακόμα...άστα για αργότερα αυτά. Πιθανότατα το πρόβλημά σου είναι με την ¨ ανεπαρκή ¨ έξοδο του cdp, σε σχέση με το πικάπ. Πάντως , όπως και νά ´χει ένα τόσο παλιό cdp, σε άμεση σύνδεση με passive , έχει ¨θεματάκια ¨.
Ναι, Συμφωνώ πως το πικάπ είναι η άμεση προτεραιότητα μου και με γνωμωνα αυτό στήθηκε το όλο συστημα. Βέβαια καλά θα ηταν να επαιζε και το cdp χωρίς να χρειαστει να κάνω δαπάνη για άλλο. Νομιζω λοιπον πως η παλαιότητα του cdp μου "κρύβονταν" απο τον ολοκληρωμένο triangle που χρησιμοποιούσαν.
 

Μηνύματα
3.703
Reaction score
3.085
Έχει να κάνει με το ότι θα παρασιρόπιαζε το αποτέλεσμα με τρεις λαμπάτες συσκευές στη σειρά.
Σε βάθος χρόνου θα σε κουράσει ο ήχος αυτός.
Καλό έναι,όταν στην αλυσίδα υπάρχει προ ή τελικος λαμπάτος,ο ένας εκ των δύο να είναι τρανζίστορ.
Βέβαια επειδή ο προ δίνει το χρώμα που θέλουμε,ακούμε και αποφασίζουμε ανάλογα.
Εγώ γενικά είμαι υπέρ των τρανζίστορ
 

Μηνύματα
952
Reaction score
1.129
Ναι, Συμφωνώ πως το πικάπ είναι η άμεση προτεραιότητα μου και με γνωμωνα αυτό στήθηκε το όλο συστημα. Βέβαια καλά θα ηταν να επαιζε και το cdp χωρίς να χρειαστει να κάνω δαπάνη για άλλο. Νομιζω λοιπον πως η παλαιότητα του cdp μου "κρύβονταν" απο τον ολοκληρωμένο triangle που χρησιμοποιούσαν.
Aπλως η αντισταση εξοδου του cd player δεν ταιριαζει -μεσω του παθητικου - με τον τελικο.
Μιλω εμπειρικα , καποτε συνεδεσα απευθειας ενα marantz cd 63 με τελικο Τσακιριδη με ονειρεμενα αποτελεσματα.
Οταν προσεθεσα παθητικο προ -αστα- μουντο αθλιο αποτελεσμα.
Ταπεινη αποψη μου ενα buffer σου λυνει το προβλημα με αριστα αποτελεσματα.
Οποιο cd player και να βαλεις φοβαμαι δεν θα λυσεις το προβλημα.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.410
Aπλως η αντισταση εξοδου του cd player δεν ταιριαζει -μεσω του παθητικου - με τον τελικο.
Μιλω εμπειρικα , καποτε συνεδεσα απευθειας ενα marantz cd 63 με τελικο Τσακιριδη με ονειρεμενα αποτελεσματα.
Οταν προσεθεσα παθητικο προ -αστα- μουντο αθλιο αποτελεσμα.
Ταπεινη αποψη μου ενα buffer σου λυνει το προβλημα με αριστα αποτελεσματα.
Οποιο cd player και να βαλεις φοβαμαι δεν θα λυσεις το προβλημα.
Παίζω μια χαρα με παθητικό Tisbury Audio, BluRay-dac Cambridge audio 752 και Rotel τελικό 30ετιας. Κανενα πρόβλημα, απολαυστικός ήχος. Αν βοηθάει...
 

Μηνύματα
125
Reaction score
147
Επι 16 χρόνια είχα τον powerhouse με 6550 Svetlana και παθητικό προενισχυτή Alexander. Η πηγή ήταν το marantz 63 Kis, κανένα πρόβλημα στον ήχο, πιστευω ότι μάλλον είναι θέμα πηγής.
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.250
Reaction score
8.149
Ειναι θέμα αντίσταση εξόδου της πηγής με αντίσταση εισόδου του ενισχυτή.
Τα ποτενσιομετρα η οι αντιστάσεις των παθητικών προ ενισχυτών επιδεινώνουν το πρόβλημα.
Αντίθετα οι παθητικοί με μετασχηματιστές έχουν ιδανικές αντιστάσεις, (αν θυμάστε τον music first και τα διθυραμβικά σχόλια )
Υπάρχουν συνδυασμοί που ο παθητικός δεν θα προβληματίσει και άλλες που θα καταστρέψει το ηλεκτρικό ταίριασμα της πηγής με τον τελικό.
 

Μηνύματα
29
Reaction score
0
Επι 16 χρόνια είχα τον powerhouse με 6550 Svetlana και παθητικό προενισχυτή Alexander. Η πηγή ήταν το marantz 63 Kis, κανένα πρόβλημα στον ήχο, πιστευω ότι μάλλον είναι θέμα πηγής.
ο δικος μου ειναι ο Powerhouse με EL34 και ο παθητικος προενισχυτής ο Alexander όπως δηλ και ο δικός σου!
 

Μηνύματα
29
Reaction score
0
Ειναι θέμα αντίσταση εξόδου της πηγής με αντίσταση εισόδου του ενισχυτή.
Τα ποτενσιομετρα η οι αντιστάσεις των παθητικών προ ενισχυτών επιδεινώνουν το πρόβλημα.
Αντίθετα οι παθητικοί με μετασχηματιστές έχουν ιδανικές αντιστάσεις, (αν θυμάστε τον music first και τα διθυραμβικά σχόλια ).
Όμως, ενας παθητικός με μετασχηματιστή δεν σημαίνει ουσιαστικά ύπαρξη τροφοδοσίας; Άρα, σε αυτή την περίπτωση, δεν υπάγεται σε άλλη κατηγορία προενισχυτή; Από ό,τι έχω καταλάβει (λίγα πράγματα) από τη στιγμή που υπάρχει τροφοδοσία τότε δεν είναι παθητικός ο ενισχυτής.

Σας προλαβαίνω λέγοντας "ευχαριστώ για την υπομονή σας" μιας και τώρα προσπαθώ να μπώ στα θέματα αυτά και οι γνώσεις μου είναι περιορισμένες...
 

Μηνύματα
125
Reaction score
147
ο δικος μου ειναι ο Powerhouse με EL34 και ο παθητικος προενισχυτής ο Alexander όπως δηλ και ο δικός σου!
Πολύ καλό σετάκι, με συντρόφευε στα μουσικά μου ταξίδια όλα αυτά τα χρόνια.
Από πέρσι ακούω μουσική από 2 μονομπλόκ ηλέκτρες με ΚΤ120 και ενεργό alexander, μεγάλη διαφορά !
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.250
Reaction score
8.149
Όμως, ενας παθητικός με μετασχηματιστή δεν σημαίνει ουσιαστικά ύπαρξη τροφοδοσίας; Άρα, σε αυτή την περίπτωση, δεν υπάγεται σε άλλη κατηγορία προενισχυτή; Από ό,τι έχω καταλάβει (λίγα πράγματα) από τη στιγμή που υπάρχει τροφοδοσία τότε δεν είναι παθητικός ο ενισχυτής.

Σας προλαβαίνω λέγοντας "ευχαριστώ για την υπομονή σας" μιας και τώρα προσπαθώ να μπώ στα θέματα αυτά και οι γνώσεις μου είναι περιορισμένες...
ΟΧΙ.
Υπαρχει μια κατηγορια παθητικών που ενας μετασχηματιστης με πολλα διαφορετικα τυλίγματα μειωνει το εισερχομενο σημα (ενας για κάθε καναλι)
αναλογα με το τύλιγμα που επιλεγεις αυξομειώνεις την ενταση.
το πρωτεύων συνδέεται στην πηγη, και η εξοδος στον τελικο.
οι αντιστασεις των τυλιγμάτων είναι δεδομενες οποτε λυνονται τα προβλήματα "ματσαρισματος"
φυσικα δεν απαιτεί τροφοδοσία.

 

Μηνύματα
29
Reaction score
0
ΟΧΙ.
Υπαρχει μια κατηγορια παθητικών που ενας μετασχηματιστης με πολλα διαφορετικα τυλίγματα μειωνει το εισερχομενο σημα (ενας για κάθε καναλι)
αναλογα με το τύλιγμα που επιλεγεις αυξομειώνεις την ενταση.
το πρωτεύων συνδέεται στην πηγη, και η εξοδος στον τελικο.
οι αντιστασεις των τυλιγμάτων είναι δεδομενες οποτε λυνονται τα προβλήματα "ματσαρισματος"
φυσικα δεν απαιτεί τροφοδοσία.
Μάλιστα... πολύ ενδιαφέρον! Δεν το γνώριζα. Να υποθέσω πως το κόστος ξεφεύγει σε μια τέτοια κατασκευή;
 

Μηνύματα
29
Reaction score
0
Πολύ καλό σετάκι, με συντρόφευε στα μουσικά μου ταξίδια όλα αυτά τα χρόνια.
Από πέρσι ακούω μουσική από 2 μονομπλόκ ηλέκτρες με ΚΤ120 και ενεργό alexander, μεγάλη διαφορά !
Να σε ρωτήσω... με τί ηχεία έπαιζες στο προηγούμενο σύνολο (powerhouse + παθητικό προενισχυτή;) Μοντέλο, ευαισθησία;
 

platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.275
Reaction score
1.356
Οι TVC είναι ο,τι καλυτερο υπαρχει στους παθητικούς.
Και κατι πιο καλο από την "μακαροναδα" μεσα στο σασι, είναι αυτό....
http://www.tribute-audio.nl/ (products-signal-Inductive Volume Control )

 

Μηνύματα
125
Reaction score
147
Να σε ρωτήσω... με τί ηχεία έπαιζες στο προηγούμενο σύνολο (powerhouse + παθητικό προενισχυτή;) Μοντέλο, ευαισθησία;
Με τα Jm Lab (Focal πλέον) 802 LE, 92 db ευαισθησία.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Οι TVC είναι ο,τι καλυτερο υπαρχει στους παθητικούς.
Και κατι πιο καλο από την "μακαροναδα" μεσα στο σασι, είναι αυτό....
http://www.tribute-audio.nl/ (products-signal-Inductive Volume Control )
καλα οι μακαροναδες ειναι αναποφευκτοι με μεγαλυτερους μετασχηματιστες , καλυτερο οπτικα , ναι (αν το βλεπεις ).
Καποτε ειχα κολλησει με αυτον τον κατασκευαστη.
http://www.promitheusaudio.com/tvcfaq.htm (Maximum input Voltage of our TVC )
 
  • Like
Reactions: vet

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.250
Reaction score
8.149
καλα οι μακαροναδες ειναι αναποφευκτοι με μεγαλυτερους μετασχηματιστες , καλυτερο οπτικα , ναι (αν το βλεπεις ).
Καποτε ειχα κολλησει με αυτον τον κατασκευαστη.
http://www.promitheusaudio.com/tvcfaq.htm (Maximum input Voltage of our TVC )
Ωραίο link, εξηγεί και την αντίσταση εξόδου των παθητικών με μετασχηματιστή, που παραπάνω έγραψα εσφαλμένα ότι ειναι δεδομένη....
 

Μηνύματα
3.703
Reaction score
3.085
Επι 16 χρόνια είχα τον powerhouse με 6550 Svetlana και παθητικό προενισχυτή Alexander. Η πηγή ήταν το marantz 63 Kis, κανένα πρόβλημα στον ήχο, πιστευω ότι μάλλον είναι θέμα πηγής.
Sophia ήταν ο παθητικός.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.603
Μηνύματα
2.865.605
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top