Αναζήτηση κατάλληλου ενισχυτή για τα Klipsch Synergy F-3

Μηνύματα
6
Reaction score
0
Καλησπέρα στο forum! Είμαι νέο μέλος και θα ήθελα τις απόψεις - υποδείξεις σας! Είμαι κάτοχος ενός ζεύγους ηχείων Klipsch Synergy F-3, έχουν Sens. 97db / power handling 150 w (600 w peak) / nominal impedance 8 ohms. Αυτή τη στιγμή τα έχω συνδέσει με ένα Denon PMA-510AE ενισχυτή. Θα έπρεπε να κοιτάξω κάτι σε αγγλικό ήχο (Creek Audio, Cambridge Audio, Evolution) ?
 

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.683
Reaction score
2.728
Με τοσο υψηλη ευαισθησια των ηχειων μια χαρα ειναι ο ενισχυτης σου. Οι τρεις εταιριες που ανεφερες παροτι Αγγλικες δεν εχουν ακριβως τον ιδιο ηχο, μην ανησυχεις ο μικρος Denon ειναι τιμιος εισαγωγικος ενισχυτης.
 


Μηνύματα
3.703
Reaction score
3.085
Καλησπέρα στο forum! Είμαι νέο μέλος και θα ήθελα τις απόψεις - υποδείξεις σας! Είμαι κάτοχος ενός ζεύγους ηχείων Klipsch Synergy F-3, έχουν Sens. 97db / power handling 150 w (600 w peak) / nominal impedance 8 ohms. Αυτή τη στιγμή τα έχω συνδέσει με ένα Denon PMA-510AE ενισχυτή. Θα έπρεπε να κοιτάξω κάτι σε αγγλικό ήχο (Creek Audio, Cambridge Audio, Evolution) ?
Ασυζητητί Αγγλική σχολή,άκουσε οπωσδήποτε Nad
 

Μηνύματα
13.644
Reaction score
6.614
ασχετα απο την χωρα καταγωγης του ενισχυτη,αν συνδεσεις τα ηχεια σου με εναν ενισχυτη της κατηγοριας των 800-1200 ευρω,θα ακοσυεις τελειως διαφορετικα πραγματα,ακομα και αν τα τεχνικα χαρακτηριστικα (ισχςυς κλπ),ειναι ιδια!!!!! Για μενα ο denon που εχεις τα αδικει ,μπορει να τα οδηγει ικανοποιητικα,μπορει να παιζει ακομα και δυνατα,αλλα σιγουρα δεν ακους τον ηχο που μπορουν να βγαλουν τα ηχεια σου. Ψαξε για καποιον μεταχειρισμενο 3-5 ετων (για να εχει μια λογικη χρηση στην πλατη του),απο ενιχυτες της κατηγοριας ως 1000 ευρω και θα καταλαβεις τι εννοω.
 

Μηνύματα
6
Reaction score
0
ασχετα απο την χωρα καταγωγης του ενισχυτη,αν συνδεσεις τα ηχεια σου με εναν ενισχυτη της κατηγοριας των 800-1200 ευρω,θα ακοσυεις τελειως διαφορετικα πραγματα,ακομα και αν τα τεχνικα χαρακτηριστικα (ισχςυς κλπ),ειναι ιδια!!!!! Για μενα ο denon που εχεις τα αδικει ,μπορει να τα οδηγει ικανοποιητικα,μπορει να παιζει ακομα και δυνατα,αλλα σιγουρα δεν ακους τον ηχο που μπορουν να βγαλουν τα ηχεια σου. Ψαξε για καποιον μεταχειρισμενο 3-5 ετων (για να εχει μια λογικη χρηση στην πλατη του),απο ενιχυτες της κατηγοριας ως 1000 ευρω και θα καταλαβεις τι εννοω.
Θα πρέπει να λάβω υπόψη και το είδος καλωδίου που απαιτείται για τη σύνδεση του ενισχυτή με τα ηχεία ... Είναι προτιμητέα η διπλοκαλωδίωση και σε τι μάρκα ? Από ηχητικές πηγές έχω ένα cd player Marantz CD50, ένα πικάπ Dual 504, ένα Deck JVC.
 

Μηνύματα
210
Reaction score
134
Θα σου πρότεινα να περάσεις και μια βόλτα απ τους αδερφούς Τσακιριδη, οπου υπάρχει η δυνατότητα να δανειστείς και καποιον ενισχυτή.
 

Μηνύματα
13.644
Reaction score
6.614
ολα παιζουν ρολο και τα καλωδια φυσικα,αλλα οχι υπερβολες,ειδικα για συσκευες αυτου του επιπεδου. Διπλοκαλωδιωση οχι,καλυτερα δωσε τα ιδια χρηματα για απλα καλωδια ιδιου μηκους. Βασικο να γνωριζεις που θα τοποθετηθουν τα ηχεια και ο ενισχυτης, για να αποφυγεις μεγαλα μηκη καλωδιων (αρα και περισσοτερα χρηματα),αλλα και για να αποφυγεις και το αντιθετο,να εχεις οριακα το απαιτουμενο μηκος και να χρειαζεται να πηδας .
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.606
Μηνύματα
2.867.573
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top