Ψήφισα ΜπεΟ!

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Τα Acoustic Lenses που χρησιμοποιεί η B&O πετυχαίνουν διασπορά 180 μοίρες στον οριζόντιο και 60 μοίρες στον κάθετο άξονα.

Η τεχνολογία των Acoustic Lenses, ανήκει στην εταιρεία Sausalito Audio ενώ η ρίζες τις φαίνεται πως πάνε πολύ πίσω την δεκαετία του '50 και στα ηχεία του Karlson.

 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Εχουν εξαιρετικη ομοιογενεια για τετραδρομα, απιστευτο δεσιμο...
Δεν είναι τυχαίο, οι μάζες και άρα και η ταχύτητα των μεγαφώνων είναι πολύ κοντά μεταξύ τους από το tweeter μέχρι και το upper bass, tweeter ¾", mid 3'', upper bass 6.5'', lower bass, 15''.
 
  • Like
Reactions: vet

Μηνύματα
1.985
Reaction score
765
να καμω και γω μια ερωτηξη-σφηνα...

δλδ με τουιτερ ribbon σ ενα ηχειο, μεχρι που μπορει να φτασει (πανω-κατω) η διασπορα σε οριζοντιο και κατακορυφο αξονα?
υπαρχει βελτιωσει σημερα σε συγχρονες σχεδιασεις ή και παλι λογο του τυπου τουιτερ, εχουμε σχετικα ιδιες τιμες διασπορας?
 
Last edited:


nima

Banned
Μηνύματα
1.015
Reaction score
618
Χρήσιμη η επιπλέον των "συμβατικών" ηχείων διασπορά σε κάποιες περιπτώσεις. το θέμα όμως είναι να μην προσφέρεται με ταυτόχρονη μείωση της ηχητικής ποιότητας των ηχείων, συνήθως οι επιπλέον δυνατότητες (βλέπε avr) έχουν αντίκρυσμα στον ήχο.
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.228
Reaction score
8.106
Χρήσιμη η επιπλέον των "συμβατικών" ηχείων διασπορά σε κάποιες περιπτώσεις.

Σε ποιες;

το θέμα όμως είναι να μην προσφέρεται με ταυτόχρονη μείωση της ηχητικής ποιότητας των ηχείων, συνήθως οι επιπλέον δυνατότητες (βλέπε avr) έχουν αντίκρυσμα στον ήχο.

Πως αξιολογείς την "ηχητική ποιοτητα των ηχείων"?
 

nima

Banned
Μηνύματα
1.015
Reaction score
618
Σε ποιες;
για εσένα έχει κάποια χρησιμότητα; για εμένα καμία, πάντα στην ίδια θέση κάθομαι, μη μου πεις για θέματα χώρου, αυτά λύνονται αλλιώς,

Πως αξιολογείς την "ηχητική ποιοτητα των ηχείων"?
κανονικά, τα ακούω στο σύστημα μου. :p (δεν με ενδιαφέρουν τα reviews όπως έχω γράψει)
 

nima

Banned
Μηνύματα
1.015
Reaction score
618
..εξάλλου τα ηχεία "αντικαθιστούν" τα μικρόφωνα, που είναι σημειακή πηγή και όχι "πανταχού παρόντα".
 

Μηνύματα
256
Reaction score
98
..εξάλλου τα ηχεία "αντικαθιστούν" τα μικρόφωνα, που είναι σημειακή πηγή και όχι "πανταχού παρόντα".
Εγω πάλι δε καταλαβαίνω τι σχέση έχει η διασπορά και η διαθέσιμη γωνία αυτής με την τοποθέτηση ενός οργάνου/μικροφώνου μέσα σε αυτή.Κάτι μπέρδεψες μάλλον.
 
  • Like
Reactions: vet

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
..εξάλλου τα ηχεία "αντικαθιστούν" τα μικρόφωνα, που είναι σημειακή πηγή και όχι "πανταχού παρόντα".
http://www.avsite.gr/forum/threads/Ανατομία-Ακουστικής-Χώρων-remastered.79626/page-5#post-1095676
Προφανώς εννοείς ότι επιτελούν μία αντίστροφη διαδικασία ενεργειακής μετατροπής.Τα μικρόφωνα πάντως δεν χρειάζονται να είναι πανταχού παρόντα κατά τη σύλληψη ήχου.
http://www.prosoundweb.com/article/print/microphone_characteristics_for_live_sound_reinforcement



http://www.avsite.gr/forum/threads/Ανατομία-Ακουστικής-Χώρων-remastered.79626/page-11#post-1849227

Παρατίθεται ενδεικτικά διαδικτυακό εγχειρίδιο της Shure σχετικό με την ηχοληψία των κρουστών.
http://www.shure.co.uk/support_download/educational_content/microphones-basics/drums_percussion

Επιστρέφοντας στο κυρίως θέμα,η ακουστική μας αντίληψη είναι διαμορφωμένη από την εξελικτική διαδικασία κατά τρόπον ώστε να δίνει προτεραιότητα στο χωρικό εντοπισμό,έναντι στοιχείων όπως οι δυναμικές αντιθέσεις και η χροιά.Κατά την ακρόαση τείνουμε να προσέχουμε πρωτίστως την τοποθέτηση των εικονικών πηγών και τη σύσταση της ηχητικής σκηνής και κατόπιν τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά της αναπαραγωγής ως προς δεδομένο μουσικό γεγονός.Επομένως η συμπεριφορά ενός συνόλου ηχείων-χώρου σε αυτόν τον τομέα θεμελιώνει την είσπραξη απόλαυσης.
 
Last edited:

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Σημερα Νικο ακουσα τα ηχεια σου (στην Πραγα). Μου αρεσαν παρα πολυ. Συγχαρητηρια για την επιλογη σου. Λιγη ωρα ειχα στην διαθεση μου. Δυστυχως εδω μονο κομματια σε mp3 ειχανε, τα οποια ομως επαιζαν μια χαρα. Απο μπασο δεν μπορεσ να κρινω. Καλο θα ηταν να μας γραψεις εσυ. Σε ταινιες που εβαλε ο τυπος να παιξουν ηταν εντυπωσιακα.
 
  • Like
Reactions: vet

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.228
Reaction score
8.106
Σημερα Νικο ακουσα τα ηχεια σου (στην Πραγα). Μου αρεσαν παρα πολυ. Συγχαρητηρια για την επιλογη σου. Λιγη ωρα ειχα στην διαθεση μου. Δυστυχως εδω μονο κομματια σε mp3 ειχανε, τα οποια ομως επαιζαν μια χαρα. Απο μπασο δεν μπορεσ να κρινω. Καλο θα ηταν να μας γραψεις εσυ. Σε ταινιες που εβαλε ο τυπος να παιξουν ηταν εντυπωσιακα.
Ευχαριστω για τα καλα λογια...
Να γραψω τι, για το χαμηλο?
15ιντσες σαμπ σε κλειστη καμπινα, με 1000watt ice ενισχυτικα, που εχουν καλη "φημη" για ελεγχο στα χαμηλα λογω υψηλου df , τι αλλο να ζητησει κανεις απο την ζωη του? και αυτα επι 2 (ενα σαμπ σε καθε ηχειο...)
Ισως, ναι, eq με dsp στα χαμηλα μετα απο μετρηση του χωρου με μικροφωνο.
Οπ... το κανουν και αυτο τα ιδια τα ηχεια, απο μονα τους ....
Ε... δεν θελω τιποτα αλλο για χαμηλο....
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Ολα μοιαζουν να ειναι πολυ τελεια! Μπραβο!

Νομιζω οτι συνδιαζουν πολλα πραγματα και γι ολα αυτα που προσφερουν δειχνουν στα χρηματα τους να μην εχουν αντιπαλο.
Βασικα την συγκεκριμενη εταιρια δεν την ειχα καθολου σε υποληψη. Πιστευα οτι ειναι ο ορισμος αυτου που λενε πουλαει φυκια για μεταξωτες κορδελες. Ισως εχοντας υπ οψιν καποια προιοντα πριν αρκετα χρονια. Απο ντεζαιν βεβαια παντα κορυφη. Ομως με το συγκεκριμενο προιον απλα υποκλινομαι.
 
  • Like
Reactions: vet




Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.211
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top