Θέλω να αγοράσω ενα τσιουάουα

Μηνύματα
1.578
Reaction score
4
Τερρυ, μην παίρνεις τέτοιες πρωτοβουλίες....

Τίποτε απο αυτά που λές δεν βεβαιώνει ότι ο σκύλος θα είναι καλοδεχούμενος, ή οτι θα του συμπεριφερθούν όπως αρμόζει σε ένα ζωντανό πλάσμα.... Ούτε ο κήπος ούτε η προηγούμενη ύπαρξη σκύλου.

Ο σκύλος όπως φαντάζομαι γνωρίζεις ήδη, θέλει χρόνο. Είναι σαν να έχεις μωρό παιδί για τα επόμενα 15-20 χρόνια της ζωής σου. Φοβερή δέσμευση για τους ιδιοκτήτες. Το μέγεθος ίσως να διευκολύνει λίγο τα πράγματα, αλλά δεν τα αναιρεί....

Οχι τέτοια "δώρα"...
 

Μηνύματα
406
Reaction score
0
Λοιπον δες το avatar και αποφάσισε......σου μιλάει έχουσα και κατέχουσα......:crazy_3:

το αν είναι καλό ή κακό να κάνεις δώρο ζωάκι δεν το ξέρω ...το σκέφτομαι έτσι το σκέφτομαι και αλλιώς και δεν μπορώ να αποφασίσω.....πάντως αν η φίλη σου αγοράσει ούτως ή άλλως σκυλάκι και απλά εσύ θέλεις να της το πάρεις δώρο ένα μικρούλι τσιουάουα είναι ότι πρέπει.....

το κόστος τους σε αγγελίες ξεκινάει απο 200 και φτάνει και τα 2.000 ευρω ....εξαρτάται απο που θα το αγοράσεις...

η δική μας που βλέπεις στην φώτο έχει μέγεθος κανονικό και βάρος 2 κιλά.....υπάρχουν και τα πολύ μικρούλικα....αλλα απ' ότι μας έχουν πει άτομα που γνωρίζουν είναι λίγο προβληματικά κάτι σαν αποτυχημένες γέννες με προβλήματα στην καρδιά..... και θέλουν ιδιάιτερη φροντίδα......

γενικά όμως είναι τα πιο βολικά σκυλάκια που υπάρχουν......
1) είναι έξυπνα
2) ειναι χαδιαρικα
3) είναι alarm dogs..(γαυγιζουν σε οποιονδήποτε ξένο περασει έξω απο την πόρτα σου)
4) είναι ήρεμα ή στριμένα ανάλογα με το αφεντικό τους..ποτέ ενα ήρεμο αφεντικό δεν θα βγάλει στριμένο τσιουαουα πιστευω...
5) δεν είναι πολύ της βόλτας σαν τα μεγάλα σκυλιά.....στα 50 μέτρα κουράζονται και θέλουν να γυρίσουν σπίτι...:cool_4:
6) χωράνε παντού.....μέσα σε ένα τσαντάκι για την πλάτη μπορείς να τα πάρεις ακόμα και σε μέρη που δεν επιτρέπονται σκυλιά....με την δική μας πάω συνέχεια μαζί σουπερ μάρκετ και νομίζουν ότι είναι κούκλα και όχι αληθινό.....
7) δεν κάνει ζημιές στο σπίτι.....δεν φτάνει να ανέβει πουθενα.....

και αλλα πολλα ........

Υ.Γ. αν τελικά αγοράσεις στείλε καμία φώτο"happy_1"
 

Μηνύματα
8.256
Reaction score
4
lady_pseira, η δική μου εμπειρία είναι κάπως διαφορετική! :-D

Το αρσενικό σκυλί που γνώρισα, πηδούσε από καναπέ σε πολυθρόνα και πάτωμα σαν γάτα, ανέβαινε σε ψηλά σημεία (πρεβάζια, τοιχία), έτρεχε σαν δαιμονισμένο να πιάσει το μπαλάκι που του πετούσα επί 1 ώρα στον κήπο, και τελικά με κούρασε εμένα...:-D
Πάντως, ήταν πανέξυπνο και όντως alarm dog. Ακόμα με θυμάται όταν με βλέπει, μια φορά το χρόνο.

Τώρα...το θηλυκό/ζευγάρι του, όπως προείπα, ήταν όπως το περιέγραψες...

Συμπέρασμα: Τέρη, αν θέλουν τέτοιο σκυλί, να τους πάρεις ΑΡΣΕΝΙΚΟ!!! :lol:
 

Μηνύματα
406
Reaction score
0
lady_pseira, η δική μου εμπειρία είναι κάπως διαφορετική! :-D

Το αρσενικό σκυλί που γνώρισα, πηδούσε από καναπέ σε πολυθρόνα και πάτωμα σαν γάτα, ανέβαινε σε ψηλά σημεία (πρεβάζια, τοιχία), έτρεχε σαν δαιμονισμένο να πιάσει το μπαλάκι που του πετούσα επί 1 ώρα στον κήπο, και τελικά με κούρασε εμένα...:-D
Πάντως, ήταν πανέξυπνο και όντως alarm dog. Ακόμα με θυμάται όταν με βλέπει, μια φορά το χρόνο.

Τώρα...το θηλυκό/ζευγάρι του, όπως προείπα, ήταν όπως το περιέγραψες...

Συμπέρασμα: Τέρη, αν θέλουν τέτοιο σκυλί, να τους πάρεις ΑΡΣΕΝΙΚΟ!!! :lol:

xaxaxaxaxaxaxxaaaxaxxaxaxa.......το δικό μας είναι θηλυκό....και μάλλον τεμπέλα......και φοβητσιάρα.....με το μπαλάκι τρελαινεται να πάιζει αλλα για 5 λεπτά το πολύ μετα βαριέται...και το ρίχνει στον ύπνο για καμια ώρα.....σε ψηλά σημεία όχι μόνο δεν ανεβαινει αλλα φοβάται και τα σκαλοπάτια των 10 εκατοστών......χαχαχαχαχαχαχ.......τελικά ίσως υπάρχει διαφορά στα αρσενικά και τα θηλυκά........η δική μας είναι αγκαλίτσα και τίποτα άλλο.....ααα....και λίγο τσαμπουκάς με τα μικρά παιδάκια....έχει καταλάβει ότι εκεί την πάιρνει.....:))
 

Μηνύματα
2.791
Reaction score
1
...αγκαλίτσα, αλλά εμένα μου την έπεσε κανονικά κι ας μου έφαγε τη μισή πίτσα!
 

Μηνύματα
2.632
Reaction score
0
...αγκαλίτσα, αλλά εμένα μου την έπεσε κανονικά κι ας μου έφαγε τη μισή πίτσα!
Αστα να παν στο διαολο, πως δεν το πατησα 3-4 φορες το ερμο το ζωνανο... Το τραγικο ηταν με την πιτσα, που ετρωγα και εφερνε βολτες την πολυθρονα με τα δυο ποδια στο πατωμα και τα αλλα 2 στην πολυθρονα! Τρελο drooling το σκυλακι :happy_9:
 

Μηνύματα
7.140
Reaction score
4
...αγκαλίτσα, αλλά εμένα μου την έπεσε κανονικά κι ας μου έφαγε τη μισή πίτσα!
Αστα να παν στο διαολο, πως δεν το πατησα 3-4 φορες το ερμο το ζωνανο... Το τραγικο ηταν με την πιτσα, που ετρωγα και εφερνε βολτες την πολυθρονα με τα δυο ποδια στο πατωμα και τα αλλα 2 στην πολυθρονα! Τρελο drooling το σκυλακι :happy_9:
:cool_11: :cool_11: :cool_11: :cool_11: :cool_11:

Καλα να παθετε και οι δυο σας :happy_8:
Σας προειδοποιησα οτι ειναι φονιας η ΣΙΣΣΥ ειδικα με κατοχους πιτσας :cool_11:
 



Μηνύματα
2
Reaction score
0
Χαίρετε! Ενδιαφέρομαι για τσιουαουα. Αν εχει καποιος υποψιν του θα χαρώ να μου στείλει στο παρακάτω email : [email protected] ή στο facebook μεσω inbox στο ονομα Petros Karagiannhs ! Μέχρι 150€ Ευχαριστώ πολύ
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.250
Reaction score
8.149
σου εστειλα ένα τσιουαουα στο email σου.
το συμπιεσα βεβαια με WinRAR οποτε πρεπει να το αποσυμπιεσεις πρωτα.
βαλε 150 στον λογαριασμο μου (www.stray.gr)
 


Μηνύματα
272
Reaction score
92
Να πάτε να το δείτε με την φίλη σου σε ένα πετσοπ (Petshop) και να το διαλέξει εκείνη... πολλές φορές δημιουργείται μια χημεία εκείνη την ώρα και για άλλο πάς και με άλλο φέυγεις...
Κι εγώ συμφωνώ.
 
Last edited:





Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.559
Μηνύματα
2.865.569
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top