Σταθερό ποδήλατο γυμναστικής ή ελλειπτικό

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.930
Reaction score
41.198
Για πείτε καμιά πρόταση για κάτι καλό. Δεν ενδιαφέρει η αγωνιστική προπόνηση παρά μόνο η ερασιτεχνική άσκηση στο σπίτι. Δυστυχώς εκεί που μένω δεν προσφέρεται για να βγεις έξω με το ποδήλατο και το έργο βάζω βάση στο αμάξι το φορτώνω και πάω αλλού για ποδηλασία δεν παίζει τελικά.
 


melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.930
Reaction score
41.198
Ωραίο! για να δουλεύει και το ποδήλατο να μην σκουριάζει :laugh:

μάλλον καταλήγω σε ελλειπτικό crosstrainer που κουνάς και τα χέρια για πιο all around άσκηση.

Τι να κάνω τώρα; να αλλάξουμε τίτλο ή να κάνω άλλο θέμα; :oops:
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.748
Reaction score
83.540
Θα το φτιάξω το απόγευμα και θα σου απαντήσω.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.748
Reaction score
83.540
μάλλον καταλήγω σε ελλειπτικό crosstrainer που κουνάς και τα χέρια για πιο all around άσκηση.
Βασίλη, στα γρήγορα γιατί είμαι έξω.

Το ελλειπτικό είναι ένα από τα καλύτερα εργαλεία αερόβιας (και μη) άσκησης για το σπίτι. Κι εγώ, μετά από σχεδόν ένα χρόνο απουσίας μου από την ποδηλασία λόγω θέματος υγείας, χτίζω φυσική κατάσταση εδώ και δύο μήνες με το ελλειπτικό πριν αρχίσω τις αποστάσεις.

Τα βασικά σημεία που πρέπει να προσέξεις είναι :

* Να είναι σταθερό και να έχει στιβαρή/βαριά κατασκευή. Όσο βελτιώνεσαι και ανεβάζεις ένταση , πρέπει να μην ταλαντώνεται, κουνιέται, τρίζει κλπ. Πρέπει δηλαδή να σου εμπνέει ασφάλεια και σιγουριά.

* Να έχεις ρυθμίσεις για τα πόδια ώστε να προσαρμόζεται σε όλα τα σωματικά ύψη και διασκελισμούς.

* Να έχει σχετικά βαρύ δίσκο περιστροφής με ηλεκτρομαγνητικό χειρισμό.

* Να έχει minimum τιμή 400-500€.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.930
Reaction score
41.198
Υπάρχει μοντέλο με όλα αυτά και τιμή έστω και στο 1000αρικο;
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.748
Reaction score
83.540
Αν φτάσεις σε αυτό το ύψος τιμής, παίρνεις πολύ καλά μηχανήματα. Κοίτα για Amila, Kettler, Finnlo.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
αν πας σε ελλειπτικο με τοσα λεφτα χτυπας καλο εργαλειο
με σκαρτο χιλιαρικο ομως χτυπας ενα gamato στατικο spinning επαγγελματικο
για ενα και μονο λογο
ανθεκτικοτερο του ελλειπτικου
ανα καιρους ειχα και τα δυο και το ποδηλατακι Οκ χανει σε all-around κινηση
αλλα αντεχει ........
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.930
Reaction score
41.198
Αλεξ ευχαριστώ για την αλλαγή και για τις συμβουλές.

Κυττάω κατά βάση kettler γιατί είχα διάδρομο kettler και ήμουν πολύ ευχαριστημένος από το engineering.

Τα προβλήματα μου είναι τα εξής μετά από κάποια έρευνα που έχω κάνει.

Το μηχάνημα θα το χρησιμοποιώ εγώ και θα ήθελα να μπορεί να κάνει και η σύζυγος.
Εγώ στο 1.78 εκείνη στο 1.60. Καταλαβαίνω ότι υπάρχει μια ασυμβατότητα στο ιδανικό μήκος δρασκελιάς, για μένα είναι κοντά στα 50cm για εκείνη κοντά στα 40cm.
Ενα άλλο στοιχείο που νομίζω είναι σημαντικό είναι το άνοιγμα των ποδιών. Επειδή η κυρά έχει κάπια ευαισθησία στα γόνατα από ότι έχω διαβάσει καταλαβαίνω ότι όσο πιο μικρό είναι το άνοιγμα τόσο καλύτερα. Για μικρό άνοιγμα είναι μονόδρομος τα μηχανήματα με τον τροχό μπροστά.
Ψάχνω να βρω μηχάνημα που να έχει ρυθμιζόμενο μήκος δρασκελιάς και μικρό άνοιγμα και δεν βρίσκω κάτι.
Εχει η kettler κάποια μηχανήματα που τα χαρακτηρίζει ως extended (ΕXT) με τον τροχό πίσω και δίνουν δρασκελιά κοντά στους 50 πόντους αλλά δεν έχω βρει κάπου πληροφορία έγκυρη που να λέει αν μπορεί να ρυθμιστεί και για μικρότερη, ξέρει κανείς;

Δυο μοντέλα που φαίνονται αρκετά καλά είναι το skylon 1.1 και το Unix EX.

Σε finnlo από το μαγαζί που θέλω να αγοράσω έχει μόνο ένα μοντέλο. Γενικά έχω καταλάβει ότι αυτά που ο βραχίονας είναι απευθείας συνδεδεμένος σταθερά πάνω στον τροχό δεν μπορούν να δώσουν μεγάλο μήκος δρασκελιάς και αρκετά επίπεδη έλλειψη στο προφίλ κίνησης.
 


Μηνύματα
414
Reaction score
118
Εχω αυτό .. http://www.spiritfitness.com/rxe395.html

Πολυ στιβαρό και αρκετά ρυθμίσιμο, αλλά απλά το βλέπω τον τελευταίο χρόνο. Οτι κι αν αγοράσεις Βασίλη μου, η διάθεση και ο χρόνος δεν έρχονται μαζί. Φρόντισε να έχεις και τα δύο για να το απολαύσεις ;)
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.930
Reaction score
41.198
Εχω αυτό .. http://www.spiritfitness.com/rxe395.html

Πολυ στιβαρό και αρκετά ρυθμίσιμο, αλλά απλά το βλέπω τον τελευταίο χρόνο. Οτι κι αν αγοράσεις Βασίλη μου, η διάθεση και ο χρόνος δεν έρχονται μαζί. Φρόντισε να έχεις και τα δύο για να το απολαύσεις ;)
το σημαντικό σε πρώτη φάση είναι να καταπολεμήσουμε τις τύψεις...για τα άλλα βλέπουμε :laugh::laugh::laugh:
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.716
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top