Παθητικός προενισχυτής

platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.270
Reaction score
1.352
καλα οι μακαροναδες ειναι αναποφευκτοι με μεγαλυτερους μετασχηματιστες , καλυτερο οπτικα , ναι (αν το βλεπεις ).
Καποτε ειχα κολλησει με αυτον τον κατασκευαστη.
http://www.promitheusaudio.com/tvcfaq.htm (Maximum input Voltage of our TVC )
Μακαρονάδες δεν υπαρχουν αν μιλαμε γι' αυτόν που εχω.




Στερεοφωνικος και μονο,


Προμηθεα εχει ενας φιλος και είναι πολύ καλος.
 

Μηνύματα
8.990
Reaction score
12.406
Μακαρονάδες δεν υπαρχουν αν μιλαμε γι' αυτόν που εχω.


Προμηθεα εχει ενας φιλος και είναι πολύ καλος.
Ποιος ειναι καλυτερος? κατα την γνωμη σου...
 


Μηνύματα
3.703
Reaction score
3.085
Alexander έγραφε το ταμπελάκι μπροστά, πρόκειται για τον παλιό ξύλινο.
Ααααα,το συνήθιζαν τ'αδέλφια,όταν υπήρχε έλλειψη κάποιου λογότυπου,έβαζαν ό,τι περίσσευε
 

platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.270
Reaction score
1.352
Ποιος ειναι καλυτερος? κατα την γνωμη σου...
Eννοεις ο Tribute σε σχεση με τον promitheus? Δεν καναμε συγκριση Α Β. Τους ακουσαμε τον καθενα στο συστημα μας,
οποτε ο,τι ακούσαμε αφορουσε ολοκληρο το συστημα. Και οι δυο είναι πολλυ καλες επιλογες.
Πιστευω ότι ο δικος μου ειχει καλυτερη "απομονωση". Δηλαδη στο συστημα μου εδινε ένα μαυρο μπαγκραουντ, σαννα ηταν σβηστος ο τελικος, ουτε βομβους ουτε φυσήματα ουτε τιποτα, και μιλαμε για 100ντιμπι ηχεια.
Αν εχεις μινιμαλ συστημα, π.χ. μια πηγη μονο, ο Tribute καλυτερη επιλογη, αν όχι, ο προμηθεας ειναι πιο ευχρηστος.
 

Μηνύματα
8.990
Reaction score
12.406
Eννοεις ο Tribute σε σχεση με τον promitheus? Δεν καναμε συγκριση Α Β. Τους ακουσαμε τον καθενα στο συστημα μας,
οποτε ο,τι ακούσαμε αφορουσε ολοκληρο το συστημα. Και οι δυο είναι πολλυ καλες επιλογες.
Πιστευω ότι ο δικος μου ειχει καλυτερη "απομονωση". Δηλαδη στο συστημα μου εδινε ένα μαυρο μπαγκραουντ, σαννα ηταν σβηστος ο τελικος, ουτε βομβους ουτε φυσήματα ουτε τιποτα, και μιλαμε για 100ντιμπι ηχεια.
Αν εχεις μινιμαλ συστημα, π.χ. μια πηγη μονο, ο Tribute καλυτερη επιλογη, αν όχι, ο προμηθεας ειναι πιο ευχρηστος.
σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση...:hi:...ποιον ενισχυτη εχεις αν επιτρεπετε?
 

platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.270
Reaction score
1.352
Ο κυριως ενισχυτης μου για τα Avantgarde είναι μια κατασκευη με ΚΤ-88 (triode class A) του Salas.
Eχω και έναν Tsakiridis Artemis με ΚΤ-120 push-pull.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.669
όσον αφορά τους παθητικούς "προενισχυτές", δηλαδή τον παθητικό έλεγχο στάθμης ακρόασης, προφανώς οι λύσεις με μετασχηματιστές είναι το τέλος του δρόμου. διαφορές από υλοποίηση σε υλοποίηση προφανώς υπάρχουν, αλλά νομίζω πως ψειρίζουμε τη μαϊμού τζάμπα και αδίκως.
ταυτόχρονα όμως, η λύση του ψηφιακά ελεγχόμενου κέρδους, έχει πια ωριμάσει τόσο, ώστε να είναι επίσης πλήρως αποδεκτή, οπότε και όλες οι προηγούμενες λύσεις σιγά σιγά περνάνε στα συρτάρια της ιστορίας, μαζί με τις τηλεοράσεις καθοδικού σωλήνα και τα κινητά με πράσινη οθόνη 1 γραμμής...
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.229
Reaction score
8.109
Έχει amorphous με nano crystalline ο tribute?
Σωστός ο παίχτης....
 


Μηνύματα
771
Reaction score
1.010
Δηλαδη για να καταλαβω και εγω ρε παιδια,γιατι ειναι ενδιαφερον το θεμα!
Με ενα transformer volume αποφευγουμε τα προβληματα ματσαρισματος με τους τελικους?
δεν ειναι και τραγικα τα λεφτα....http://www.promitheusaudio.com/tvc.htm
 


platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.270
Reaction score
1.352
Αν ενδιαφερει παντως λεω να δωσω τον δικο μου (θα ρωτησω και τον φιλο με τον προμηθεα αν τον δινει και εκεινος) καθοτι παιζω με το Lyngdorf dpa-1 τωρα που ειναι ντακ και προ μαζι.
 

Μηνύματα
771
Reaction score
1.010
Αν ενδιαφερει παντως λεω να δωσω τον δικο μου (θα ρωτησω και τον φιλο με τον προμηθεα αν τον δινει και εκεινος) καθοτι παιζω με το Lyngdorf dpa-1 τωρα που ειναι ντακ και προ μαζι.
Προς το παρον παιζω πρπσωπικα με ολοκληρωμενο που γινεται και παθητικος προ,αλλα επειδη στο μελλον σκεφτομαι να παω σε τελικο και θα πειραματιστω,οταν το αποφασισεις ριξε κανα πμ. και βλεπουμε....:)
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.924
Δηλαδη για να καταλαβω και εγω ρε παιδια,γιατι ειναι ενδιαφερον το θεμα!
Με ενα transformer volume αποφευγουμε τα προβληματα ματσαρισματος με τους τελικους?
δεν ειναι και τραγικα τα λεφτα....http://www.promitheusaudio.com/tvc.htm
Ριξτε και μια ματια στον Αγγλο... Εγω ειμαι ευχαριστημενος

http://www.tisburyaudio.co.uk
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.365
Αν ενδιαφερει παντως λεω να δωσω τον δικο μου (θα ρωτησω και τον φιλο με τον προμηθεα αν τον δινει και εκεινος) καθοτι παιζω με το Lyngdorf dpa-1 τωρα που ειναι ντακ και προ μαζι.
...και room correction - πολύ αποτελεσματικό, από την εμπειρία μου!
 


vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.229
Reaction score
8.109
Δηλαδη για να καταλαβω και εγω ρε παιδια,γιατι ειναι ενδιαφερον το θεμα!
Με ενα transformer volume αποφευγουμε τα προβληματα ματσαρισματος με τους τελικους?
δεν ειναι και τραγικα τα λεφτα....http://www.promitheusaudio.com/tvc.htm
ναι αλλα όπως παντα δημιουργούνται αλλα.
θα πρεπει η πηγη σου να είναι να δινει τα απαραίτητα volt στην εξοδο.
χαμηλοεξοδες πηγες ακουγονται αναιμικες, χωρις σωματα και χαμηλο...
επισης, οι ποιοτητα του πυρηνα αλλα και η υλοποιηση των τυλιγματων, εχουν ακουστο αποτέλεσμα.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.924
είναι παθητικος με αντιστασεις.
δεν εχει σχεση με μετασχηματιστες.
Ναι αλλα ταιριαζει στην γενική συζητηση περι passive ως εναλλακτική...Ασε που φτιαχνει και οτι custom made ζητήσεις
 
  • Like
Reactions: vet

Μηνύματα
771
Reaction score
1.010
ναι αλλα όπως παντα δημιουργούνται αλλα.
θα πρεπει η πηγη σου να είναι να δινει τα απαραίτητα volt στην εξοδο.
χαμηλοεξοδες πηγες ακουγονται αναιμικες, χωρις σωματα και χαμηλο...
επισης, οι ποιοτητα του πυρηνα αλλα και η υλοποιηση των τυλιγματων, εχουν ακουστο αποτέλεσμα.
Ευχαριστω για την διευκρινιση!:hi:
 
  • Like
Reactions: vet


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.286
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top