1.0 TSI κινητήρα πλέον και το Volkswagen Golf

Μηνύματα
29.198
Reaction score
23.229
H Volkswagen παρουσίασε το νέο Golf TSI BlueMotion με 1.000άρι μοτέρ και κατανάλωση 4,3 lt / 100 km

Ευχάριστα τα νέα για τους φίλους του ομίλου, μιας και το καλοπουλημένο μικρομεσαίο της ελληνικής αγοράς (785 μονάδες από την αρχή του 2015) εφοδιάζεται πλέον με τον γνώριμο τούρμπο TSI 3κύλινδρο κινητήρα 1.000cc, ο οποίος αποδίδει 115 ίππους και 200 Nm ροπής. Συνδυάζεται είτε με χειροκίνητο κιβώτιο 6 σχέσεων είτε με το αυτόματο κιβώτιο διπλού συμπλέκτη 7 σχέσεων DSG.
Όσον αφορά στις επιδόσεις του μοντέλου, το Volkswagen Golf επιταχύνει από στάση και φτάνει τα 100 km/h σε 9,7 sec και η τελική ταχύτητα είναι 204 km/h. Το σημαντικότερο όλων όμως είναι η μέση κατανάλωση, αφού υπόσχεται 4,3 lt/ 100 km και εκπομπές ρύπων 99 g/km CO2.
Εκτός όμως από τον «πράσινο κινητήρα», το νέο Golf TSI BlueMotion φέρει μία πιο σπορ ανάρτηση σε σχέση με την απλή έκδοση, καθώς και 15 ιντσών τροχούς. Επίσης, εξοπλίζεται με σύστημα start/stop, αυτόματη ενεργοποίηση φρένων μετά τη σύγκρουση και ηλεκτρονικό μπλοκέ XDS. Το λανσάρισμα του μοντέλου δεν έχει ανακοινωθεί ακόμα επίσημα, ωστόσο αναμένεται άμεσα και με αρκετά δελεαστική τιμή (στην Γερμανία υπολογίζεται να ξεκινάει από τα 20.450 ευρώ).



http://www.gocar.gr/news/feed/15282...nt=article&utm_campaign=newsletter-2015-06-02



ΚΑΠΟΤΕ ΓΕΛΑΓΑΜΕ ΜΕ ΤΟ ΑΝΑΙΜΙΚΟ ΓΚΟΛΦ2 ΜΕ 1049 ΚΥΒΙΚΑ ΚΑΙ 45 ΑΛΟΓΑ....
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.575
Reaction score
27.908
Και όπως και το Polo GT με τα 180hp, έτσι και αυτό θα είναι όλο προβλήματα. 'Η θα έχει ένα και καλό. Κάποια στιγμή θα πάρεις τον κινητήρα στο χέρι. Όπως και το IBIZA CUPRA ένα πράμα. Αν φίλος δεν το είχε πάρει με επέκταση εγγήσεις, θα το είχε πληρώσει άλλη μια φορα μέχρι τώρα.
Και επίσης χωρίς λόγο η VW τιμολογιακά την έχει δει λίγο Mercedes, λίγο AUDI, λίγο BMW; Και στις τιμές αγοράς και στα service.
GOLF, η Mercedes του φτωχού, όπως λένε.
 
Last edited:

Μηνύματα
29.198
Reaction score
23.229
καάποτε επίσης θα κλαίγαμε αν ακούγαμε χιλιάρι αμάξι με 20+ χιλιάρικα...
ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΟ.....
ΤΟΣΟ ΦΟΡΤΩΜΕΝΟ ΜΕ ΣΧΕΔΟΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ.....
ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΒΑΡΥ......
1400+ ΚΙΛΑ ΟΤΑΝ Η BMW 3.0 TOY 78 HTAN 1380 KΙΛΑ!!!!!!
ΠΟΥ ΟΜΩΣ ΕΚΑΙΓΕ 15-22 ΛΙΤ/100ΧΛΜ......

ΑΛΛΩΣΤΕ ΤΑ ΓΚΟΛΦ/ΠΟΛΟ ΤΟΥ ΤΟΤΕ ΗΤΑΝ ΣΑΡΔΕΛΟΚΟΥΤΙΑ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΑ ΣΗΜΕΡΙΝΑ.
ΚΑΙ ΧΛΑΠΑΤΣΙΜΠΑΝΑ....
ΒΑΡΑΓΑΝΕ ΑΠΟ ΠΑΝΤΟΥ.....
 

Μηνύματα
29.198
Reaction score
23.229
Και όπως και το Polo GT με τα 180hp, έτσι και αυτό θα είναι όλο προβλήματα. 'Η θα έχει ένα και καλό. Κάποια στιγμή θα πάρεις τον κινητήρα στο χέρι. Όπως και το IBIZA COUPRA ένα πράμα. Αν φίλος δεν το είχε πάρει με επέκταση εγγήσεις, θα το είχε πληρώσει άλλη μια φορα μέχρι τώρα.
Και επίσης χωρίς λόγο η VW τιμολογιακά την έχει δει λίγο Mercedes, λίγο AUDI, λίγο BMW; Και στις τιμές αγοράς και στα service.
GOLF, η Mercedes του φτωχού, όπως λένε.

ΚΑΠΟΤΕ ΣΤΙΣ 100,000 ΧΛΜ ΕΚΑΝΕΣ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ "ΒΑΛΒΙΔΕΣ-ΕΛΑΤΗΡΙΑ" ΓΙΑΤΙ ΤΣΙΜΠΑΓΕ ΑΡΚΕΤΟ ΛΑΔΙ. ΑΛΛΑΖΕΣ ΔΕ ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3,000-5,000 ΧΛΜ
ΤΩΡΑ ΚΑΝΕΙΣ 250,000 ΧΛΜ ΕΩΣ ΚΑΙ 500,000 ΧΛΜ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ...
ΚΑΙ ΑΛΛΑΖΕΙΣ ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 7,500-15,000 ΧΛΜ
ΕΧΟΥΝ ΑΛΛΑΞΕΙ ΠΟΛΛΑ........
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.575
Reaction score
27.908
Καταρχήν μην φωνάζετε ( Τα κεφαλαια αυτό δηλώνουν).
Κατά δευτερων, ακόμα και στην ιδανική περίπτωση που όλα αυτά ισχύουν, οι τιμές λιανικής και service της VW, δεν δικαιολογούνται.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.266
Reaction score
93.661
Καταρχήν μην φωνάζετε ( Τα κεφαλαια αυτό δηλώνουν).
Κατά δευτερων, ακόμα και στην ιδανική περίπτωση που όλα αυτά ισχύουν, οι τιμές λιανικής και service της VW, δεν δικαιολογούνται.
Ο tigergreg, λόγω ειδικών συνθηκών, είναι ο μόνος στον οποίο επιτρέπεται να γράφει με κεφαλαία. Δεν είναι φωνακλάς (νομίζω...). :D
 

Μηνύματα
29.198
Reaction score
23.229
Καταρχήν μην φωνάζετε ( Τα κεφαλαια αυτό δηλώνουν).
Κατά δευτερων, ακόμα και στην ιδανική περίπτωση που όλα αυτά ισχύουν, οι τιμές λιανικής και service της VW, δεν δικαιολογούνται.
ΣΥΜΦΩΝΩ.
VW-AUDI ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΑΚΡΙΒΕΣ.
ΠΙΘΑΝΟΝ ΛΟΓΩ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΤΗΣ ΚΟΣΜΟΚΑΡ.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.575
Reaction score
27.908
Και Γερμανία τα ίδια είναι, και ποιο ακριβά. Και σαν καινούργια. Και από service στην Ελλάδα παίζει και καμια μοντίφα από κάποιον μηχανικό. Στην Γερμανία δεν ξέρουν καν τη είναι αυτό. Μονο αντικατάσταση ξέρουν.
 

Μηνύματα
559
Reaction score
1.003
Ειναι ο ιδιος κινητηρας με αυτον που σβηνει κατω απο τις 1100 σαλ; Πολλα τα σφαλματα απο την vw τελευταια και δυστυχως εχει χασει πολυ απο το prestige της. Αλλα αυτο συμβαινει οταν θες να βγαλεις στην αγορα 100 μοντελα με καμια 10αρια κινητηρες το καθενα, ωστε να ξεζουμισεις οτι τσεπη κυκλοφορει στην αγορα. Η τιμη αποτελει ανεκδοτο φυσικα..
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.575
Reaction score
27.908
Έλα τώρα, VW, που για μια σοβαρή έκδοση του UP με DSG θέλει 15.000€, και για το POLO 17.000€ - 18.000€. Για GOLF αστο καλύτερα. Την έχει δει A-Class. Για πόσο μαλακες μας περνάνε.

Για όνομα, 15.000€ το UP.
 


Μηνύματα
4.059
Reaction score
776
Δέν ασχολούμαι πολύ με αμάξια και έπεσα κατα τύχη σε αυτό το θέμα. Δηλαδή δέν ξέρω τί μοντέλα παίζουν στην αγορά κτλ

Αυτό που ξέρω είναι οτι έχω ένα polo του 2008 και καίει γύρω στα 8lt/100km. Εδώ βλέπω ένα αμάξι που καίει τα μισά και έχει και πολύ παραπάνω άλογα. Γιατί ας πούμε να είναι κακό?
 

Μηνύματα
2.764
Reaction score
1.191
Όταν αγόρασες το Polo το 2008 πόση κατανάλωση διαφήμιζε ο κατασκευαστής ? και πόση είναι από το δικό σου πόδι ?
 

Ν

Νίκος Σταθόπουλος

Guest
Αν πηγαίνεις στην εθνική με 80, χωρίς προσπεράσεις, με αυξομειώσεις στο γκάζι για να κρατάς τη στιγμιαία κατανάλωση χαμηλά, με αλλαγές σε όσο το δυνατόν χαμηλότερες στροφές, έρχεσαι κοντά σε αυτά που δηλώνει ο κατασκευαστής. Το κακό είναι ότι έτσι δεν απολαμβάνεις ούτε οδήγηση, ούτε το αυτοκίνητό σου το ίδιο.
 

Μηνύματα
4.059
Reaction score
776
Νομίζω οτι στεκόμαστε σε λεπτομέρειες...
Το δικό μου αμάξι δηλώνει 8,3 lt/100km και 5lt/100km εθνική.

το οποίο σίγουρα ξεφεύγει κατα ένα ποσοστό απο την πραγματικότητα αλλα όχι και τόσο. Επίσης το δικό μου αμάξι έχει κατα πολύ μικρότερη ιπποδύναμη με ότι συνεπάγεται αυτό (εμένα πχ έχει 80 άλογα όχι 115). Όταν ο κατασκευαστής λέει 4,3 λίτρα / 100 km σίγουρα δέν θα τα πετύχει. Όμως στην πράξη δέν γίνεται το 4 να γίνει 8. Το ονομαστικό 4 λίτρα είναι ένα πολύ καλό νούμερο. Αν μή τι άλλο και τα προηγούμενα TSI δέν έκαιγαν στην πόλη (φίλος μου επιμένει για 6 λίτρα με TSI 1400 κυβικά) οπότε δέν καταλαβαίνω γιατί τώρα να πιστέψω κάτι αντίθετο.
 

Μηνύματα
4.059
Reaction score
776
Επιμένω πάντως οτι δέν γνωρίζω την αγορά και μπορεί μετά απο τόσα χρόνια οι καταναλώσεις να έχουν συμπιεστεί γύρω στα 5 λίτρα...
 

Μηνύματα
2.764
Reaction score
1.191
Αυτό που θέλω να πω είναι ότι η μέση διαφημιζόμενη κατανάλωσε δεν έχει σχέση με την πραγματική κατανάλωση ! το 4.3 είναι θεωρητικό και η πραγματική είναι 2-3 λίτρα ποιο πάνω αν οδηγούμε σε ελληνικούς δρόμους με ελληνική νοοτροπία σε ελληνικές πόλεις !

( έχω κάνει τα αδύνατα δυνατά να πετύχω την κατανάλωση του κατασκευαστή σε ένα Α3 2007 1.6FSI και το έχω καταφέρει μόνο σε εθνική με σταθερά 80 Χαω 5.5 λτ/100 , με 100 χαω είναι 6 λτ/100 )

Το μοτέρ μπορεί να είναι άριστο στα χαρτιά αλλά πρέπει να το αποδείξει και στην πράξη ! Χιλιάρι τούρμπο σε βαριά καρότσα δεν βλέπω να έχει μεγάλη διάρκεια ζωής χωρίς μεγάλες βλάβες .
Από την άλλη έχει λίγη φορολογία θα δελεάσει πολλούς.
Προσωπική μου άποψη είναι ότι σε ένα αυτοκίνητο δεν μπορείς να τα έχεις όλα ! Ή θα μετακινείσαι οικονομικά ή θα κάνεις τα γούστα σου ....
 

Μηνύματα
2.796
Reaction score
202
ΚΑΠΟΤΕ ΣΤΙΣ 100,000 ΧΛΜ ΕΚΑΝΕΣ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ "ΒΑΛΒΙΔΕΣ-ΕΛΑΤΗΡΙΑ" ΓΙΑΤΙ ΤΣΙΜΠΑΓΕ ΑΡΚΕΤΟ ΛΑΔΙ. ΑΛΛΑΖΕΣ ΔΕ ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 3,000-5,000 ΧΛΜ
ΤΩΡΑ ΚΑΝΕΙΣ 250,000 ΧΛΜ ΕΩΣ ΚΑΙ 500,000 ΧΛΜ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ...
ΚΑΙ ΑΛΛΑΖΕΙΣ ΛΑΔΙΑ ΚΑΘΕ 7,500-15,000 ΧΛΜ
ΕΧΟΥΝ ΑΛΛΑΞΕΙ ΠΟΛΛΑ........
Τα tsi θελουνε στις 250.000χλμ να αλαξεις την καδενα χρονισμου 5-6 φορες φιλε μου,και καθε φορα ειναι και απο χιλιαρικο.Αν μπεις στο www.vwclub.gr και διαβασεις για τις βλαβες θα πεσεις ξερος........

Απο εμενα μακρια απο αυτα τα αμαξια.
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.554
Μηνύματα
2.864.242
Members
37.929
Νεότερο μέλος
stergiosgk
Top