Το home cinema του Huey του Louie και του Diy

profi

Γκαντεμόσαυρος του λασπολόγου
Μηνύματα
802
Reaction score
1.438
βιαστικούλης είσαι...σαν κ εμένα :D
έχει αρκετή διαδικασία ακόμα.
 

profi

Γκαντεμόσαυρος του λασπολόγου
Μηνύματα
802
Reaction score
1.438
ασκήσεις υπομονής...παταγώδης αποτυχία :D

IMGP0065.JPG


κ μια παρέα με το sub των logitech z-5500

IMGP0067.JPG


κάνει μπουμ μπουμ μια χαρά είναι κ sealed θα το αφήσω έτσι:p
αστειεύομαι.
αλλά αυτό θα κρατήσει την υπομονή μου σε καλά επίπεδα ώστε να προχωρήσουν οι κατασκευές σωστά.
δεν άντεχα άλλο να κοιτάω μόνο,ήθελα να ακούσω ΧΘΕΣ.
 

Μηνύματα
511
Reaction score
454
Τι διαστάσεις έχει ?
Τέρας φαίνεται!!:rolleyes::rolleyes:
Καλοάκουστο..... και γρήγορα εύχομαι .
 

profi

Γκαντεμόσαυρος του λασπολόγου
Μηνύματα
802
Reaction score
1.438
εξωτερικές είναι Υ70 Π53 Β79, 2,5cm πάχος υλικού 4cm μπάφλα.
 





stampol

Οι θυσίες...
Μηνύματα
2.296
Reaction score
5.248
ω ρε μανα μου..!!! :thumbsup: με τι το εντυσες μεσα? αιντε! μισες δουλειες κανεις:p:p:p
 

profi

Γκαντεμόσαυρος του λασπολόγου
Μηνύματα
802
Reaction score
1.438
ω ρε μανα μου..!!! :thumbsup: με τι το εντυσες μεσα? αιντε! μισες δουλειες κανεις:p:p:p
μετά από υπολογισμούς ακριβείας έβαλα 2 απορροφητικά 1.20χ60 που κατέβασα απο τους τοίχους :p,ακριβώς μπήκαν,ούτε κόψιμο δεν χρειάστηκαν.

δίκιο έχεις,μισές δουλείες.
θα κάνω τις άαααλλες μισές σωστά,κ μετά θα επιστρέψω να αποτελειώσω κ αυτό ;)

θα είχε προχωρήσει το project χθες αλλά το ρουτερ μου με παιδεύει στο να φτιάξω το καλούπι με το οποίο θα ανοίξω όλες τις τρύπες για τα ports.
 
  • Like
Reactions: PPG

stampol

Οι θυσίες...
Μηνύματα
2.296
Reaction score
5.248
λοιπον θελει το κοινο σου κ αλλο υλικο.:D ξερεις τι πρεπει να κανεις. :wink: για να σε δω... :dance2:
 

profi

Γκαντεμόσαυρος του λασπολόγου
Μηνύματα
802
Reaction score
1.438
λοιπον θελει το κοινο σου κ αλλο υλικο.:D ξερεις τι πρεπει να κανεις. :wink: για να σε δω... :dance2:
δεν έχω ιδέα για ποιό πράγμα μιλάς.o_O
 



profi

Γκαντεμόσαυρος του λασπολόγου
Μηνύματα
802
Reaction score
1.438
Φωτογραφίες εννοεί τροφή για την σκέψη :):).
Καλή συνέχεια και γρήγορα να το απολαύσεις.
σωστος!! δωσε φωτοοοο ντε
φωτοοο απο τι??ένα κουτί της ντροπής είναι.

το απολαμβάνω ήδη πάρα πολύ κ είμαι κ ψύχραιμος για να συνεχίσω τις κατασκευές σωστά κ τυπικά πλέον.απο αυτή την διαδικασία θα έχω φωτογραφίες.

μια απο το μόνο που έχει γίνει σωστά,να θαφτεί δηλαδή το πλαίσιο του μεγαφώνου.

IMGP0073.JPG


κ μια απο το επόμενο επεισόδιο:D

IMGP0071.JPG
 

profi

Γκαντεμόσαυρος του λασπολόγου
Μηνύματα
802
Reaction score
1.438
οι ετοιμασίες για το δεύτερο ξεκίνησαν με ηρεμία,μεθοδικότητα κ σοβαρότητα...

the surf cut

Image2507.jpg


and the stand up paddle cut

Image2505.jpg
 


profi

Γκαντεμόσαυρος του λασπολόγου
Μηνύματα
802
Reaction score
1.438
πάμε κ για το κανονικό update,περισσότερο how to δηλαδή.

κλειδώνουμε τα κομμάτια στην θέση τους,κάνουμε μια τρύπα όσο ο κορμός της βίδας σε πάχος κ ίδια σε μήκος,αλλιώς το mdf θα ανοίξει στα δύο στο σημείο που η βίδα μπαίνει στο σόκορο.
μεγαλώνουμε την τρύπα στο κομμάτι που θα είναι το κεφάλι της βίδας να γίνει όσο ολόκληρο το πάχος της βίδας.έτσι θα λειτουργήσει το ένα κομμάτι σαν ροδέλα κ όταν βιδώσουμε θα ασκείται πίεση στην ένωση.κ ένα μικρό φρεζάρισμα να κρυφτεί η βίδα κ να μπορεί να στοκαριστεί μετά.
IMGP0093.JPG


βγάζουμε τους σφιγκτήρες,ξύνουμε ελαφρά τα σημεία που θα μπεί κόλλα με ένα 30αρι γυαλόχαρτο ή μια συρματόβουρτσα για να έχει καλύτερο μηχανικό πιάσιμο η κόλλα.

IMGP0094.JPG


καθαρίζουμε απο σκόνη,βάζουμε κόλλα κ βιδώνουμε γρήγορα(ή κ φυσιολογικά ανάλογα την κόλλα).το επιθυμητό είναι να βλέπουμε την ένωση να βγάζει κόλλα προς τα έξω,αυτό είναι ένδειξη ότι πατάει καλά(αν δεν έχει μπεί ένα κάρο κόλλα φυσικά)

IMGP0095.JPG

αυτά για τις ενώσεις,καλό είναι στα πρώτα ειδικά κομμάτια,πρίν γίνει λίγο στιβαρό το κατασκεύασμα, είναι να αφήνουμε να στεγνώσουν πρίν αρχίσουμε να τα κουνάμε γιατί αν ανοίξει λίγο η ένωση όσο είναι νωπή η κόλλα,μετά δεν κολλάει σωστά.

καλύτερα θα ήταν να ασκείται πίεση με σφιγκτήρες κ όχι με βίδες αλλά δεν έχω τόσες.επίσης έκανα κ μία δοκιμή (εφελκυσμό,διάτμηση κ κάμψη) πριν φτιάξω βιαστικά το πρώτο κουτί,κ αυτό που σπάει είναι το mdf με αυτό τον τρόπο σύνδεσης κ πίεσης.κ όχι ο δεσμός της κόλλας.
οπότε προχώρησα με τις βίδες.

υπάρχουν φυσικά κ τρόποι σύνδεσης που δίνουν μεγαλύτερη επιφάνεια συγκόλλησης κ μεγαλύτερη μηχανική αντοχή αλλά δεν νομίζω οτι αξίζει τον κόπο...θα δείξει.

αφού κόλλησα τον πάτο,το πλαϊνό,την μπάφλα κ το πίσω μέρος κ είχα κάτι στιβαρό,ήρθε η ώρα για τα ανοίγματα για το μεγάφωνο.

IMGP0097.JPG


κ μετα απο λίιιιγο ξεσκόνισμα :o

ta daaa

IMGP0098.JPG


με φαρδύ κοπτικό ώστε με ένα πέρασμα να έχουμε το επιθυμητό πλάτος.
(για το βάθος ένα πέρασμα κάθε 5 χιλιοστά είναι ένας καλός κανόνας,με το τελευταίο πέρασμα να είναι του χιλιοστού).
 

profi

Γκαντεμόσαυρος του λασπολόγου
Μηνύματα
802
Reaction score
1.438
δεύτερο μέρος.

πρίν κόψουμε με την σέγα το εσωτερικό κ χαθεί το κέντρο,κάνουμε ένα αυλάκι λίγο πιο βαθύ από το πρώτο με την επιθυμητή διάμετρο.(το γιατί παρακάτω)

IMGP0101.JPG


κόβουμε με την σέγα ότι περισσεύει χωρίς να ακουμπήσουμε την περιφέρεια κ μένει αυτό.

IMGP0102.JPG


μετά με ένα κοπτικό με ρουλεμάν στο πάνω μέρος φέρνουμε το άνοιγμα ακριβώς εκεί που θέλουμε,αυτός είναι κ ο λόγος για το λίγο πιο βαθύ αυλάκι.να έχει κάπου να πατήσει το ρουλεμάν

IMGP0105.JPG


κ έτοιμοοοο

IMGP0109.JPG


IMGP0106.JPG



επόμενα βήματα,
τα ανοίγματα για τα ports,
αντιγραφή με το κοπτικό όλων των ανοιγμάτων για τα Ports στα νεύρα για να είναι ευθυγραμμισμένα,
να κολληθεί άλλο ένα κομμάτι εσωτερικά στην μπάφλα να παχύνει (αν κολληθεί τώρα δεν με παίρνει το βάθος του ρούτερ για τα ανοίγματα στα νεύρα),
ένας κύκλος για τον μαγνήτη
να κολληθούν όλα στην θέση τους,
να μπεί στόκος στις βίδες
να γίνουν κάποια διακοσμητικά
να τριφτούν
να βαφτούν
φφφφφφφφφφφφφ...boy these are a lot of steps :D
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.359
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top