Sony cdr-w33 (Απαραδεκτη πολιτικη της Sony)

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.218
Reaction score
27.780
Η Αstra service δεν είναι που επισκευάζει από τοστιέρες και μίξερ μέχρι βιντεοπροβολείς;
Δεν νομίζω να είναι και τόσο καταρτισμένοι σαν τεχνίτες, απλώς συνάπτουν ένα συμβόλαιο με μια εταιρία (ίσως και περισσότερες) και αναλαμβάνουν με κάποιον πτυχιούχο ηλεκτρονικό να επισκευάζουν ότι μπορούν.

Έτσι ήταν και η Αλμαν που είχε μεταξύ άλλων και το service της Εpson και είχα στείλει ένα προβολέα μου εκεί για επισκευή.
Μετά από 2 μήνες δουλέματος τους ζήτησα (απειλητικά) να μου τον στείλουν πίσω.
Έβαλα τις φωνές στο μαγαζί που τον αγόρασα (zeroone) και την άλλη μέρα είχα καινούργιο κομμάτι.
Η Αλμαν μου έλεγε επί 2 μήνες ότι έχει παραγγείλει ανταλλακτικό και το περιμένει.

Ένα θα πω.
Ου μπλέξεις.
 

TGD

Μηνύματα
7.138
Reaction score
7.181
Με 10 χρόνια χρήσης τα έβγαλε τα λεφτά του το recorder. Υποθέτω! Κι εγώ έχω πρόβλημα με ένα DVD recorder και φυσικά δεν θα το φτιάξω. Παρότι μου είναι απείρως χρήσιμο για τη ψηφιοποίηση αναλογικών βίντεο απ' ευθείας σε DVD. Αντίστοιχα -για να απαντήσω σε προηγούμενο post- στον υπολογιστή πρέπει να έχεις και την απαραίτητη υποδομή για να ψηφιοποιήσεις το σήμα, να το επεξεργαστής και μετά να το κάψεις σε CD. Με το CD recorder το κάνει μία κι έξω καθώς ακούς τη μουσικούλα σου.

Λύσεις;
  1. Να βρεις ανταλλακτικό λέιζερ από την Κίνα. Μπορεί να χρειαστεί αρκετό ψάξιμο, αλλά είναι πιθανό κάτι να υπάρχει.
  2. Να βρεις ανταλλακτικό συμβατό μηχανισμό, που είναι πολύ δύσκολο για εγγραφέα.
  3. Να πεις στον εγγραφέα να μην κάνει finalize και να κάνεις το finalize στο PC!
  4. Να ψάξεις για δισκάκια που να καίγονται ακόμα από το λέιζερ. Συνήθως είναι της χειρότερης ποιότητας αυτά που είναι πιο εύκολα στο κάψιμο. Εμένα το DVD μου έβγαλε άλλους έξι μήνες αλλάζοντας τα Verbatim ή Thats με no name. Παίρνεις από ένα δείγμα να δοκιμάσεις και κοιτάς ποιο σου κάθετε.
  5. Δοκίμασε erasable δισκάκια. Κουφό, αλλά το DVD μου γράφει ακόμα σε DVD+RW! Οπότε πάρε μερικά CD-RW από διαφορετικές μάρκες και κάνε δοκιμές. Μετά τα μεταφέρεις στον υπολογιστή για να τα κάψεις σε απλό CD-R και σβήνεις το CD-RW για την επόμενη χρήση.
  6. Ένας τεχνικός μπορεί να γυρίσει την ένταση του laser στο μέγιστο και να είναι αρκετή για να σε βγάλει λίγο καιρό ακόμα.
  7. Αγοράζεις μια καλή κάρτα ήχου και αρχίζεις να κάνεις τη δουλειά στο PC.
 

gonis

Luger
Μηνύματα
4.221
Reaction score
11.499
Αυτά τραβάτε εσείς με τα consumer ηλεκτρονικά:roflmao:
Ενώ στα χαιεντ τα πράγματα ειναι απλά
Δεν χαλάνε εκτος αν σε ματιάσουν.
Τότε το πας για τράμπα και όλα good!
Έχω και αλλα να πω αλλά σταματώ εδώ μη με περάσετε για ψωνάρα:headbang:
 


TGD

Μηνύματα
7.138
Reaction score
7.181
Έμαθα για προμηθευτή στη Γερμανία που είχε το laser του Sony στα 150 ευρώ, αλλά δεν έχει πια σε στοκ... Για το Marantz δεν είχε ποτέ.

ΥΓ Μην μου ζητάτε το URL τώρα, αλλά άμα το βρω θα επανέλθω.
 

Μηνύματα
172
Reaction score
74
Η Αstra service δεν είναι που επισκευάζει από τοστιέρες και μίξερ μέχρι βιντεοπροβολείς;
Δεν νομίζω να είναι και τόσο καταρτισμένοι σαν τεχνίτες, απλώς συνάπτουν ένα συμβόλαιο με μια εταιρία (ίσως και περισσότερες) και αναλαμβάνουν με κάποιον πτυχιούχο ηλεκτρονικό να επισκευάζουν ότι μπορούν.
Ετσι ακριβως, και τις περισοτερεε φορες δεν χρειαζεται να εισε και πτυχιουχος.Απλα να γνωριζεις καποια βασικα πραγματα.
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.444
Reaction score
50.546
καλησπέρα και από εμένα

- ήμουν κάτοχος του marantz dr17 ( απίθανο εργαλείο ) , άλλος της παρέας είχε το επαγγελματικό marantz , και άλλος ένας το αντίστοιχο sony 33

όλα τα προαναφερθέντα χάλασαν και παρά το ψάξιμο δεν μπόρεσαν να επισκευασθούν ,

από τα αντιγραμμένα cd και των τριών , ελάχιστα διαβάζονται πλέον , ενώ τα αντίστοιχα από pc , χαίρουν άκρας υγείας

τι ακριβώς συνέβη με αυτή την ιστορία , ξέρει κανείς ;.................:(
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.617
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top