80s,90s Garage & Psychedelic Revival

S

sk4t4

Guest
Ρε συ sk@t@ :p, εχεις δει ποτε κανα μήλο κατω απο μηλιά? Απάντησε ειλικρινα. Εγω ποτε.:lolsign: Όσο για τις γυναίκες, η ιστορία σου μπάζει απο παντού, δηλαδή πριν παντρευτείς δεν ήξερες τι άκουγε? μετα το ανακάλυψες? η εγινε αυτο που φαντάζομαι? :lolsign: γι'αυτο βγάζεις και "χολή" για το γιο σου που δεν έπεσε κατω απ'τη μηλιά? :lol: πάλεψε το όμως, ποτε δεν ειναι αργά. Άρχισε απο τα απλά, άλλαξε το ονομα σου απο sk@t@ σε μηλιά. :D:drinks:
Μην ξεχνας τα βασικα.Οταν αγαπας,αγαπας τον αλλο και με τα ελαττωματα του (αλλο αν μεσα σου ευχεσαι και προσπαθεις να κοπουν αυτα τα μουσικα ελαττωματα).Εγω παντως υστερα απο 26 χρονια το μονο που καταφερα ηταν να αρεσει στην γυναικα μου και να με προτρεπει κιολας να το βαζω να το ακουει,το When The Hammer Came Down των House Of Freaks.
 

cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
Μην ξεχνας τα βασικα.Οταν αγαπας,αγαπας τον αλλο και με τα ελαττωματα του (αλλο αν μεσα σου ευχεσαι και προσπαθεις να κοπουν αυτα τα μουσικα ελαττωματα).Εγω παντως υστερα απο 26 χρονια το μονο που καταφερα ηταν να αρεσει στην γυναικα μου και να με προτρεπει κιολας να το βαζω να το ακουει,το When The Hammer Came Down των House Of Freaks.
Αφου αγαπάς, στα συγχωρώ ΟΛΑ sk@t@ :drinks:
 

S

sk4t4

Guest
Που τα είδες τα αγόρια?
Πάντως την τελευταία φορά που τους είδα εγώ , το κοινό ήταν απο 17 μέχρι όσο θες.
Οσο για την ηλικία , μπορώ να στην φτιάξω , αν θέλεις...
Δεν μιλαω για προσφατη συναυλια αλλα οτι το φαινομενο αυτο εχει αρχισει εδω και χρονια.Στην δεκαετια του 80 υπηρχαν στην Ελλαδα ενα σωρο ερασιτεχνικοι ραδιοφωνικοι σταθμοι στους οποιους μπορουσες να ακουσεις απο δημοτικα μεχρι κλασσικη μουσικη.Στην περιπτωση μας πολλοι σταθμοι επαιζαν ανεξαρτητο ροκ και ακομα και στην τηλεοραση παιζονταν συνεχως υπο την μορφη του μουσικου διαλειματος πολλα κλιπακια. π.χ:Θυμαμαι χαρακηριστικα το Call Mr Lee των Television και το Feed The Enemy των Magazine.Επισης ακομα και μεγαλα περιοδικα οπως το Ποπ και Ροκ η ο Ηχος υποστηριζαν την "σκηνη" για να μην αναφερω και τα πολλα fanzines.Τι απο αυτα υπαρχει σημερα; Το ιντερνετ; Εκει πιστευω πως θα μπει καποιος οχι για να ακουσει κατι διαφορετικο (την αγαπημενη μας μουσικη στην περιπτωση μας)αλλα οτι ακουει ηδη

Φυσικα και θελω να μου αλλαξεις την ηλικια και σε ευχαριστω πολυ για αυτο.Αν ηξερα απο την αρχη οτι γινοταν θα το ειχα ζητησει.
 

S

sk4t4

Guest
Εγω παντως θα ημουν πολυ ευχαριστημενος αν εμπαινε καποιος στο forum που δεν ακουγε προηγουμενως τη μουσικη που βαζουμε και ενδιαφεροταν.
 

Μηνύματα
695
Reaction score
1.656
Ωπ' ,τι ωραία τροπή πήρε το συγκεκριμένο θέμα.
Κι εγώ πάντως είμαι της απόψεως ότι εμείς οι κάπως γεροντοτεροι έχουμε το πρόβλημα και είμαστε κολλημένοι κάπου πίσω.
Το όλο πράμα εξελίσσεται ταχύτατα και με ρυθμούς που δεν μπορούμε εμείς να το παρακολουθήσουμε, οποτε μένουμε στην ασφάλεια αυτών που ξερουμε και εμπιστευόμαστε.
Εγώ όσες φορές έχω προσπαθήσει να παρακολουθήσω την όλη σκηνή μέσω ίντερνετ χάνω τη μπάλα. Υπάρχει πολύ πράμα εκεί έξω με ιδέες τόσο παλιές και τόσο φρέσκες. Και βασικά ναι είναι συνήθως 20ρηδες ή εκεί τριγύρω. Και τρέχουν στα λαιβ τους οι συνομήλικοι. Πάντως αυτό που λέτε οτι κάποιος θα μπει στο διαδίκτυο για να ακούσει μουσική και όχι να ψάξει δεν ισχύει.
Βάλε στο bandcamp τη λέξη garage για παράδειγμα και ψάξε ώρες ατέλειωτες για φρέσκο πράμα.
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Φυσικα και θελω να μου αλλαξεις την ηλικια και σε ευχαριστω πολυ για αυτο.Αν ηξερα απο την αρχη οτι γινοταν θα το ειχα ζητησει.
Η ημερομηνία είναι σωστή?
 

Μηνύματα
3.691
Reaction score
6.580
Μου δίνεις πάσα να θίξω κατι που με ενοχλεί εδω και πολλα. Χρονια. Το οτι οι γεροντότεροι πιστεύουν οτι η μουσικη, γκαράζ, μπαράζ, Φαραζ, κτλ, και το ακροατήριο της σταμάτησε στην εποχή τους. Μέγα λάθος. ΕΞ'αλλου, Όπως ΕΣΥ άκουγες αυτα που έβγαιναν τοτε, ετςι και τωρα, αυτοί ακούνε αυτα που βγαίνουν τωρα. Άσε που δεν ισχύει αυτο που λες οτι δεν ανανεώνεται. Και τελος, το πιο σημαντικο για μένα, γιατί δεν παρακολουθείς ΕΣΥ τα σημερινά δρώμενα κι εχεις κολλήσει σ'αυτα που άκουγες πριν 30 χρονια, ενώ την ίδια στιγμη "απαιτείς" οι σημερινοί νέοι αντί να ακούν αυτα που βγαίνουν τωρα, να ακούν αυτα που άκουγες εςυ πριν 30 χρονια?. Κατ'εμε ο λογος για μένα ειναι ένας και μοναδικός. ΑΣΦΑΛΕΙΑ. Μην το πάρεις προσωπικά φυσικα, κουβέντα να γινεται. :drinks:
Σοφος ο cosmaran (οπως ολοι οι γηραιοτεροι αλλωστε :)). Μπραβο cosmarpan.
Συμφωνω μαζι σου, και για να το κανω και πιο κατανοητο ακομα, θα πω οτι ζηταμε απο τα παιδια μας να ακουνε την μουσικη που ακουγαμε εμεις?
Γιατι εμεις ακουγαμε την μουσικη που ακουγε ο μπαμπας μας η ο παππους μας?
Ξερετε πως ακουγεται στα αυτια των νεων η μουσικη που ακουγαμε εμεις?
Οπως ακριβως ακουγοταν για μας, (στα νιατα μας), η μουσικη που ακουγε ο πατερας μας.
Την "αντεχαμε"? Τσου.
Τοσο απλα. :)
 

cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
Σοφος ο cosmaran (οπως ολοι οι γηραιοτεροι αλλωστε :)). Μπραβο cosmarpan.
Συμφωνω μαζι σου, και για να το κανω και πιο κατανοητο ακομα, θα πω οτι ζηταμε απο τα παιδια μας να ακουνε την μουσικη που ακουγαμε εμεις?
Γιατι εμεις ακουγαμε την μουσικη που ακουγε ο μπαμπας μας η ο παππους μας?
Ξερετε πως ακουγεται στα αυτια των νεων η μουσικη που ακουγαμε εμεις?
Οπως ακριβως ακουγοταν για μας, (στα νιατα μας), η μουσικη που ακουγε ο πατερας μας.
Την "αντεχαμε"? Τσου.
Τοσο απλα. :)
Και απλά να συμπληρώσω, οτι γι'αυτους που θα συνεχίσουν το ταξίδι, θα φτάσει κάποια στιγμη κι η ώρα να ακούσουν και την μουσικη του μπαμπά τους η του παππού τους η δεν ξερω γω τι αλλο.
 

cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
Η ημερομηνία είναι σωστή?
Αρβανιτακη, κι εγω επειδη δεν είμαι εξοικειωμένος με τους υπολογιστές, έβαλα τον παππού μου να κάνει εγγραφή κι έβαλε τα δικά του στοιχεία :lolsign: όποτε επ'ευκαιρια διόρθωσε και την δικιά μου ηλικία, εχω γεννηθεί το 1987. Η ημερομηνία ειναι εντάξει, δεν χρειάζεται να αλλάξεις τιποτα :lol:
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Κι εγώ πάντως είμαι της απόψεως ότι εμείς οι κάπως γεροντοτεροι έχουμε το πρόβλημα και είμαστε κολλημένοι κάπου πίσω.
Θα διαφωνήσω φίλε μου.
Προσωπικά έχω περάσει απο πολλά στάδια για να καταλήξω στο garage και το revival.
Oταν ήμουν 10 ετών, έφερε ο ξάδερφος απ τον Καναδά μια κασσέτα των Black Sabbath.KOΛΛΗΜΑ!

Μερικά χρόνια αργότερα άρχισα τους JOY DIVISION-BAUHAUS-CURE κλπ.ΚΟΛΛΗΜΑ!

Ακόμη πιο μετά ΚΟΛΛΗΜΑ με την DANCE σκηνή, GOA TRANCE-PROGRESSIVE και τέτοια.

Τα τελευταία 15 χρόνια , κατάλαβα οτι περισσότερο απ όλα τα είδη μ αρέσει το garage-psychedelic και το revival τους .Πάντα άκουγα αλλά τώρα τα 60s είναι τα αγαπημένα μου.
 

Μηνύματα
3.691
Reaction score
6.580
Και απλά να συμπληρώσω, οτι γι'αυτους που θα συνεχίσουν το ταξίδι, θα φτάσει κάποια στιγμη κι η ώρα να ακούσουν και την μουσικη του μπαμπά τους η του παππού τους η δεν ξερω γω τι αλλο.
Ξανα σωστος ο cosmarpan.
Kαι να πω και κατι αλλο.
Αν πχ ο πατερας μου ακουγε την μουσικη που ακουγε ο παππους μου, και εγω τη μουσικη που ακουγε ο πατερας μου, και ο γιος μου τη μουσικη που ακουγαμε ολοι εμεις οι "προηγουμενοι", κλπ κλπ κλπ,....ακομα η μουσικη θα ηταν στον "Frank Sinatra".
Δε θα προχωρουσε με λιγα λογια.
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Αρβανιτακη, κι εγω επειδη δεν είμαι εξοικειωμένος με τους υπολογιστές, έβαλα τον παππού μου να κάνει εγγραφή κι έβαλε τα δικά του στοιχεία :lolsign: όποτε επ'ευκαιρια διόρθωσε και την δικιά μου ηλικία, εχω γεννηθεί το 1987. Η ημερομηνία ειναι εντάξει, δεν χρειάζεται να αλλάξεις τιποτα :lol:
Εσένα θα σε δείρω, παλιόπαιδο.:punish:
 

cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
Θα διαφωνήσω φίλε μου.
Προσωπικά έχω περάσει απο πολλά στάδια για να καταλήξω στο garage και το revival.
Oταν ήμουν 10 ετών, έφερε ο ξάδερφος απ τον Καναδά μια κασσέτα των Black Sabbath.KOΛΛΗΜΑ!

Μερικά χρόνια αργότερα άρχισα τους JOY DIVISION-BAUHAUS-CURE κλπ.ΚΟΛΛΗΜΑ!

Ακόμη πιο μετά ΚΟΛΛΗΜΑ με την DANCE σκηνή, GOA TRANCE-PROGRESSIVE και τέτοια.

Τα τελευταία 15 χρόνια , κατάλαβα οτι περισσότερο απ όλα τα είδη μ αρέσει το garage-psychedelic και το revival τους .Πάντα άκουγα αλλά τώρα τα 60s είναι τα αγαπημένα μου.
Τελικα εκει που δεν έγραψες ΚΟΛΛΗΜΑ, εκει κόλλησες. :drinks:
 





S

sk4t4

Guest
Κατ αρχην η ημερομηνια ειναι 8/3 /1965.Δευτερον σ αυτους που ακουν την εκαστοτε μουσικη που ειναι στη μοδα,φτου
Θα διαφωνήσω φίλε μου.
Προσωπικά έχω περάσει απο πολλά στάδια για να καταλήξω στο garage και το revival.
Oταν ήμουν 10 ετών, έφερε ο ξάδερφος απ τον Καναδά μια κασσέτα των Black Sabbath.KOΛΛΗΜΑ!

Μερικά χρόνια αργότερα άρχισα τους JOY DIVISION-BAUHAUS-CURE κλπ.ΚΟΛΛΗΜΑ!

Ακόμη πιο μετά ΚΟΛΛΗΜΑ με την DANCE σκηνή, GOA TRANCE-PROGRESSIVE και τέτοια.

Τα τελευταία 15 χρόνια , κατάλαβα οτι περισσότερο απ όλα τα είδη μ αρέσει το garage-psychedelic και το revival τους .Πάντα άκουγα αλλά τώρα τα 60s είναι τα αγαπημένα μου.
Κατ αρχην η ημερομηνια ειναι 8/3 /1965.Δευτερον σ αυτους που ακουν την εκαστοτε μουσικη που ειναι στη μοδα,φτου,κακη λεξη,αναφερομαι, οτι ακουν τα παντα αλλα δεν τους αρεσει πραγματικα τιποτα.Οπου φυσαει ο ανεμος δηλαδη ,αρκει να εισαι in.Oσο για τα διαφορα μουσικα σταδια που περνα ο καθενας,ολοι τα περναμε φυσικα απλως εγω εκανα την τελικη μου επιλογη σε πιο νεαρη ηλικια.Αυτο βεβαια μπορει να δειχνει και στενοκεφαλια αλλα δεν πιστευω οτι αυτο ειναι απαραιτητα κακο στην μουσικη αρκει να μην φτανουμε στα ακρα.Οποιος θυμαται τις διαμαχες ροκαδων-καρεκλαδων καταλαβαινει τι εννοω.Οσο για την ηλικιακη ανανεωση εχω να πω το εξης: Πηγαινω στα παζαρια δισκων απο την εποχη του Ροδον,ειτε σαν αγοραστης ειτε σαν πωλητης-αγοραστης.Βλεπω τα ιδια προσωπα απο τοτε μεχρι σημερα (εννοω να αγοραζουν γκαραζ και γενικα ανεξαρτητο ροκ) με την εξαιρεση λιγων νεαρων καθε φορα.Πλεον δυσκολα θα δεις στα παζαρια ατομο κατω των σαραντα ετων,για να αγοραζει η για να ενδιαφερεται για την μουσικη μας.Το Heavy Metal ναι βγαζει συνεχεια καινουργιες γενιες οπαδων.
 

S

sk4t4

Guest
Ωπ' ,τι ωραία τροπή πήρε το συγκεκριμένο θέμα.
Κι εγώ πάντως είμαι της απόψεως ότι εμείς οι κάπως γεροντοτεροι έχουμε το πρόβλημα και είμαστε κολλημένοι κάπου πίσω.
Το όλο πράμα εξελίσσεται ταχύτατα και με ρυθμούς που δεν μπορούμε εμείς να το παρακολουθήσουμε, οποτε μένουμε στην ασφάλεια αυτών που ξερουμε και εμπιστευόμαστε.
Εγώ όσες φορές έχω προσπαθήσει να παρακολουθήσω την όλη σκηνή μέσω ίντερνετ χάνω τη μπάλα. Υπάρχει πολύ πράμα εκεί έξω με ιδέες τόσο παλιές και τόσο φρέσκες. Και βασικά ναι είναι συνήθως 20ρηδες ή εκεί τριγύρω. Και τρέχουν στα λαιβ τους οι συνομήλικοι. Πάντως αυτό που λέτε οτι κάποιος θα μπει στο διαδίκτυο για να ακούσει μουσική και όχι να ψάξει δεν ισχύει.
Βάλε στο bandcamp τη λέξη garage για παράδειγμα και ψάξε ώρες ατέλειωτες για φρέσκο πράμα.
Το προβλημα ειναι απο που θα βρει το ερεθισμα ο πιτσιρικας για να πληκτρολογησει την λεξη garage.
Και για το τελος,ενταξει βρε παιδια,δεν θα τα αποκληρωσω κιολας τα παιδια μου επειδη δεν ακουνε οτι ακουω εγω.
 

cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
Το προβλημα ειναι απο που θα βρει το ερεθισμα ο πιτσιρικας για να πληκτρολογησει την λεξη garage.
Και για το τελος,ενταξει βρε παιδια,δεν θα τα αποκληρωσω κιολας τα παιδια μου επειδη δεν ακουνε οτι ακουω εγω.
Αμα τους πεις "ΣΑΣ ΑΠΟΚΛΗΡΩΝΩ" θ'αναγκαστουν ν'ακουσουν. Τουλάχιστον ετσι ειπαν σ'εμενα κι υπεκυψα. :lol::D
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.865.477
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top