Η καθαριότητα είναι...όλη η αρχοντιά

Μηνύματα
608
Reaction score
580
το μονο θεμα που εχω με το okki nokki ειναι ο στατικος ηλεκρισμος! σχεδον καθε φορα που τελειώνω το πλύσιμό σε εναν δισκο ειναι φουλ στον στατικο! - Ενας φιλος πάλι με το ιδιο πλυντήριο μου λεει πως δεν εχει προβλημα???
 

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
το μονο θεμα που εχω με το okki nokki ειναι ο στατικος ηλεκρισμος! σχεδον καθε φορα που τελειώνω το πλύσιμό σε εναν δισκο ειναι φουλ στον στατικο! - Ενας φιλος πάλι με το ιδιο πλυντήριο μου λεει πως δεν εχει προβλημα???
Όπου υπάρχει στατικός, τον πολεμάς με μαλακτικό ρούχων. Το οκκι παίρνει υγρό, σωστά; (δεν το έχω δουλέψει το μηχάνημα και δεν το ξέρω)
 

cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
Tip απο προσωπική εμπειρία. Παρ'οτι ολοι ειναι κάθετοι στο να μην χρησιμοποιούμε χημικά στον καθαρισμό των βινυλιων θα σας πω μια ιστορία. Ειχα αγοράσει ενα 60's διςκο απο το Μοναστηράκι πριν 2-3 χρονια. Επειδη δεν ηταν και σε πολυ καλη κατάσταση, τον έπλυνα καλα 2 φορές με το Knosti Disco Antistat που εχω και τον έβαλα να παίξει. Δυστυχώς η πρώτη του πλευρά ηταν τελείως χάλια ειχε πέσει κατι σαν υγρό, το οποίο ειχε κολλήσει με τα χρονια και τα διαφορα σκουπιδια και ο ήχος ηταν τελείως χάλια, θολό, χωρις καθόλου υψηλές, μεγαλη παραμόρφωση κτλ. Η δεύτερη πλευρά ηταν ικανοποιητική, αλλα όχι κι αυτη όπως επρεπε, δεν ειχε πέσει εκει αυτο το υγρό αλλα ο δίσκος ηταν ταλαιπωρημένος αρκετά. Σκεφτόμουν τι να κανω, για να τον καθαρίσω σκέφτηκα να πάρω ακομα κι ενα καλο πλυντήριο μήπως κανε δουλεια η κανα αλλο τροπο. Έψαξα Ίντερνετ, δοκίμασα κάποια πραγματα τιποτα. Κι ολοι επέμεναν, μην χρησιμοποιήσετε χημικά, θα χαλάσουν τα αυλάκια, θα στραβώσει ο δίσκος, θα λιώσει το βινύλιο, κι αλλες τέτοιες μπούρδες. Κάποια στιγμη λεω, ο δίσκος δεν ακούγεται που δεν ακουγεται, δεν τον εχω πληρώσει και πολλα λεφτα, όποτε θα το ρισκάρω, κι αν χαλάσει χάλασε. Ετςι αποφάσισα να του ρίξω χημικά. Κάθισα σκέφτηκα τι θα ηταν καλυτερο και μου ήρθε στο μυαλό το κιθαριστικο φούρνων, που ειναι πολυ δυνατο και άμα το απλώσεις στο φούρνο μετα απο κάποια λεπτά τα "κατεβάζει" ολα, δεν αφηνει τιποτα. Έβαλα τον κύλινδρο λοιπόν του Knosti Disco Antistat, για να μην χαλάσουν οι ετικέτες του δίσκου, και έριξα μπόλικο κι απο τις 2 πλευρές. Άφησα τον διςκο, όπως λένε οι οδηγίες κανα 20λεπτο για να δουλέψει το χημικό. Μετα του έριξα άφθονο νερό βρύσης να φύγει και τελος το έπλυνα κανονικά με το Knosti, χρησιμοποιώντας την γνωστή συνταγή απιονιςμενο νερό, ισοπροπυλικη αλκοόλη στις προτεινόμενες αναλογίες. Βουαλα! Δεν μπορείτε να πιστέψετε αν δεν ακούσετε το ποςο καθαρά Ακουγόταν. Το Fornet εκανε εκπληκτική δουλεια, έβγαλε όλη την βρώμα απο τα αυλάκια, δεν άφησε κυριολεκτικά τιποτα κι ο δίσκος ηταν κυριολεκτικά καλυτερα και απο καινούριος. Ουτε λογος βεβαια για τος μπούρδες που ολοι έλεγαν περί χημικών, για στράβωμα βινυλίου, καταστροφή αυλακιων, κτλ...δοκιμάστε το ΑΦΟΒΑ, θα ενθουσιαστείτε με το αποτέλεσμα. Εγω πλεον το εφαρμόζω σε καθε μου βρώμικο διςκο, ακομα κι αν δεν εχει πρόβλημα με εξαιρετικά αποτελέσματα.FORNET και ξερό ψωμί.
 
Last edited:


cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
Στράβωνας Βινυλίου! Σαν κύπριος χαϊεντάς μου ακούγεται... :D
δυστυχως το κωλοαιπαντ εκθετει τα χρονια στα θρανια ανεπανόρθωτα...τα διορθωσα ημιθεε. Δυστυχως, Ελληναρας, βερος Πειραιώτης, καμμια σχεση με τους φιλους μας από την Κυπρο.
Α, και ξεχασα ν'αναφερω, δοκιμασα πολλα καθαριστικα φουρνων :lol: πηγα κι αγορασα μεχρι και της Miele με τιμη δεκαπλασια από τα ακριβοτερα που βρίσκεις στα super-markets, μακραν καλυτερο (για την δουλεια αυτή μην παραξηγηθουμε κι ολας) το Fornet, που είναι και το ποιο φθηνο. Και τα αλλα, όμως την κανουν την δουλεια, οι αρρωστοι, το ξερω, θα πανα παρουν το ακριβοτερο ούτως η αλλως οτι κι αν λεω εγω.:lolsign:
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.108
Reaction score
20.598
Σωστός. Αλλά το Φορνέτ απαιτεί γάντια, αλλιώς κινδυνεύουν τα νύχια. Βέβαια, το PVC δεν το επηρεάζει...
 

cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
Σωστός. Αλλά το Φορνέτ απαιτεί γάντια, αλλιώς κινδυνεύουν τα νύχια. Βέβαια, το PVC δεν το επηρεάζει...
Η να βαλεις την γυναικα να κανει την δουλεια, οποτε τα νυχάκια μου ανέγγιχτα...:D:lolsign: πλακα κανω φυσικα, εγω την εκανα την δουλεια μεσα στην μπανιερα, εφαρμόζοντας το Fornet από πανω προς τα κατω που ειχα ακουμπησμενο τον δισκο μεσα στην μπανιερα, οποτε δεν ειχα βαλει γαντια, αλλα συμφωνω θελει για σιγουρια. Όπως και ορθάνοιχτα παραθυρα, γιατι είναι αρκετα επικινδυνη η εισπνοή του υποθετω.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.962
Reaction score
20.479
Στράβωνας Βινυλίου! Σαν κύπριος χαϊεντάς μου ακούγεται... :D
Ψιτ! Κύριος! Έχετε κάποιο πρόβλημα με τους Κύπριους hi-endάδες; :lolsign::lolsign:
 
  • Like
Reactions: ryk

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Τα καυστικά υγρά δεν επηρεάζουν το βινύλιο (όχι όμως σε τακτική χρήση), αλλά σπάνια τα χρησιμοποιούμε στους δίσκους, εκτός αν όπως τα λες έχουν "υλικά" που δεν φεύγουν από τα αυλάκια. Τα παιδιά στο Mr. Vilylios μου έλεγαν ότι το χειρότερο που πετυχαίνουν σε used βινύλια είναι να έχει ψεκάσει με κάποιο χημικό ο προηγούμενος χρήστης, να μην έχει στεγνώσει/φύγει αυτό και να έχει κολλήσει δίσκος με την εσ. ζελατίνα. Άντε καθάρισε το αυλάκι....

Πάντως μην χρησιμοποιείς καυστικά υγρά γενικά, μια φορά για να τον επαναφέρεις είναι αρκετή.
Μια γρήγορη που έκανα μου έδωσε αυτόν το μπούσουλα για συμβατότητα υγρών με το βινύλιο. Κάπου είχα βρει κάτι καλύτερο, αλλά που το έχω "φυλάξει".....
(βάλε vinyl resistance to solvents στον γούγλη)
http://www.unisafegloves.com/chemical-resistance-guide
 


cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
δυστυχως το κωλοαιπαντ εκθετει τα χρονια στα θρανια ανεπανόρθωτα...τα διορθωσα ημιθεε. Δυστυχως, Ελληναρας, βερος Πειραιώτης, καμμια σχεση με τους φιλους μας από την Κυπρο.
Α, και ξεχασα ν'αναφερω, δοκιμασα πολλα καθαριστικα φουρνων :lol: πηγα κι αγορασα μεχρι και της Miele με τιμη δεκαπλασια από τα ακριβοτερα που βρίσκεις στα super-markets, μακραν καλυτερο (για την δουλεια αυτή μην παραξηγηθουμε κι ολας) το Fornet, που είναι και το ποιο φθηνο. Και τα αλλα, όμως την κανουν την δουλεια, οι αρρωστοι, το ξερω, θα πανα παρουν το ακριβοτερο ούτως η αλλως οτι κι αν λεω εγω.:lolsign:
Με το Miele παντως οφειλω να παραδεχτω ότι πηρα καλυτερες "ψιλες" :lolsign::D:lol::roflmao: (από την γυναικα μου που εσκουζε γιατι πληρωσα 15-20 γιουρο για την μαλακια μου).
Με το Fornet όμως πολύ πιο ισσοροπημενος ηχος σε ολο το φασμα, το μονο μειον είναι ότι είναι πολύ αναλυτικο :lol: δεν συγχωρει τιποτα, βγαζει στην φορα κάθε ατελεια του βινυλιου, τα τυχον κλικς, σκρατς, hairlines και τα λοιπα, όλα στην φορα. Πλακα-πλακα αυτό δεν απεχει και πολύ απο την πραγματικοτητα. ;)
 

Μηνύματα
175
Reaction score
146
Καλησπέρες!
Εδώ και λίγες μέρες χρησιμοποιώ το Knosti και η αλήθεια είναι ότι έχει πολύ καλά αποτελέσματα, πέρα από το οπτικό, που δεν τα περίμενα να πω την αλήθεια καθώς υπάρχει αισθητή βελτίωση (συνολικά) στον ήχο.
Το θέμα είναι επειδή έχω πολλούς δίσκους, ότι το καθαριστικό υγρό που δίνει η εταιρεία θα μου ανεβάσει πολύ το κόστος.
Η custom λύση με 3 μέρη απεσταγμένο (όχι απλά απιονισμένο?), και 1 μέρος αιθυλική αλκοόλη, θα μου δώσει αντίστοιχα αποτελέσματα? Όχι μόνο καθαριστικά - έχει και αντιστατικές ιδιότητες όπως το υγρό της Knosti?
Από που μπορώ να τα προμηθευτώ αυτά τα 2 συστατικά?
Και μπορώ να ξαναχρημοποιήσω το υγρό αφού το φιλτράρω? (Τα φίλτρα γαλλικού καφέ κάνουν γι'αυτή τη δουλειά?
Ευχαριστώ!
 


ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Καλησπέρες!
Εδώ και λίγες μέρες χρησιμοποιώ το Knosti και η αλήθεια είναι ότι έχει πολύ καλά αποτελέσματα, πέρα από το οπτικό, που δεν τα περίμενα να πω την αλήθεια καθώς υπάρχει αισθητή βελτίωση (συνολικά) στον ήχο.
Το θέμα είναι επειδή έχω πολλούς δίσκους, ότι το καθαριστικό υγρό που δίνει η εταιρεία θα μου ανεβάσει πολύ το κόστος.
Η custom λύση με 3 μέρη απεσταγμένο (όχι απλά απιονισμένο?), και 1 μέρος αιθυλική αλκοόλη, θα μου δώσει αντίστοιχα αποτελέσματα? Όχι μόνο καθαριστικά - έχει και αντιστατικές ιδιότητες όπως το υγρό της Knosti?
Από που μπορώ να τα προμηθευτώ αυτά τα 2 συστατικά?
Και μπορώ να ξαναχρημοποιήσω το υγρό αφού το φιλτράρω? (Τα φίλτρα γαλλικού καφέ κάνουν γι'αυτή τη δουλειά?
Ευχαριστώ!
Φίλε μου διάβασες όλο το νήμα; Για ξαναρίχτου μια ματιά....:whistling:
 

Μηνύματα
608
Reaction score
580
Καλημερα. Με την σειρα μου και γω θα πω οτι προσπαθήσει να καθαρισω βινυλια με διαφορους τροπους και εχω ακουσει και αλλους τοσους απο αλλους, βασικα πιστευω οτι ολο το θεμα ειναι στο πλυντήριο που ρουφαει την βρωμια μεσω του μοτερ που διαθετει - βάζεις το χημικό - μαλακώνεις την βρωμιά- το πλυντήριο την ρουφαει,για μενα ειναι μονοδρομος για τον καθαρισμο βινυλιου! Ενας φιλος χρησιμοποιήσει και ισοπροπυλικη αλκοολη και ειναι πολυ ευχαριστημένος.
 

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Καλημερα. Με την σειρα μου και γω θα πω οτι προσπαθήσει να καθαρισω βινυλια με διαφορους τροπους και εχω ακουσει και αλλους τοσους απο αλλους, βασικα πιστευω οτι ολο το θεμα ειναι στο πλυντήριο που ρουφαει την βρωμια μεσω του μοτερ που διαθετει - βάζεις το χημικό - μαλακώνεις την βρωμιά- το πλυντήριο την ρουφαει,για μενα ειναι μονοδρομος για τον καθαρισμο βινυλιου! Ενας φιλος χρησιμοποιήσει και ισοπροπυλικη αλκοολη και ειναι πολυ ευχαριστημένος.
Πρόσεχε μόνο τη συχνή χρήση, γιατί παλαιότερα που το είχα ψάξει, η ισοπροπυλική κάνει το βινύλιο λιγότερο εύκαμπτο και περισσότερο εύθρυπτο (αν θυμάμαι καλά).
 
Last edited:

Μηνύματα
175
Reaction score
146
Φίλε μου διάβασες όλο το νήμα; Για ξαναρίχτου μια ματιά....:whistling:
Διάβασα και αυτό το νήμα και άλλα σχετικά...
Δοκίμασα και ένα άλλο ειδικό για βινύλια υγρό που το αραιώνεις σε απεσταγμένο νερό και βγαίνει πολύ πιο οικονομικά, αλλά.. αν το αφήσεις να στεγνώσει μόνο του αφήνει "σκιές" και ίσως και κάποιες θαμπάδες. Αν το σκουπίσεις, ναι μεν κάνει το δίσκο λαμπίκο αλλά στην πράξη χάλια! Η βελόνα μαζεύει τα κέρατά της, και τα επιφανειακά "σκρατς" όχι μόνο δεν μειώθηκαν αλλά μάλλον αυξήθηκαν.
Το ίδιο συμβαίνει και με άλλες λύσεις για custom υγρά καθαρισμού (με ή χωρίς ισοπροπυλική) που πρότειναν μέλη εδώ αλλά και σε άλλο forum. Δίσκος λαμπίκο πάλι, αλλά στην πράξη χάλια όπως έγραψα και πιο πάνω.
Να σημειώσω ότι δοκίμασα 3! διαφορετικά πανιά για το σκούπισμα που δεν αφήνουν χνούδι υποτίθεται. Και με μικροίνες, και πιο "λείο" σαν και αυτό για τις οθόνες, και ποτηρόπανο.
Άφησα τους δίσκους να στεγνώσουν καλού κακού, μετά μπήκαν σε καινούρια εσώφυλλα, και πριν παίξουν πάντα χρησιμοποιώ το ειδικό αντιστατικό βουρτσάκι.
Ευτυχώς έκανα τα πειράματα σε δίσκους που δεν με ένοιαζαν και τόσο!
Το υγρό της Knosti είναι ασύγκριτα πιο αποτελεσματικό και επί της ουσίας!
Είναι πιο ακριβή λύση και μυρίζει έντονα αλλά χαλάλι, κάνει δουλειά.
Εφόσον κάποιος λοιπόν δεν μπορεί να καταφύγει σε πλυντήριο αναρρόφησης που είναι η καλύτερη λύση, μια χαρά είναι το Knosti, με το υγρό του όμως...
 

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Διάβασα και αυτό το νήμα και άλλα σχετικά...
Δοκίμασα και ένα άλλο ειδικό για βινύλια υγρό που το αραιώνεις σε απεσταγμένο νερό και βγαίνει πολύ πιο οικονομικά, αλλά.. αν το αφήσεις να στεγνώσει μόνο του αφήνει "σκιές" και ίσως και κάποιες θαμπάδες. Αν το σκουπίσεις, ναι μεν κάνει το δίσκο λαμπίκο αλλά στην πράξη χάλια! Η βελόνα μαζεύει τα κέρατά της, και τα επιφανειακά "σκρατς" όχι μόνο δεν μειώθηκαν αλλά μάλλον αυξήθηκαν.
Το ίδιο συμβαίνει και με άλλες λύσεις για custom υγρά καθαρισμού (με ή χωρίς ισοπροπυλική) που πρότειναν μέλη εδώ αλλά και σε άλλο forum. Δίσκος λαμπίκο πάλι, αλλά στην πράξη χάλια όπως έγραψα και πιο πάνω.
Να σημειώσω ότι δοκίμασα 3! διαφορετικά πανιά για το σκούπισμα που δεν αφήνουν χνούδι υποτίθεται. Και με μικροίνες, και πιο "λείο" σαν και αυτό για τις οθόνες, και ποτηρόπανο.
Άφησα τους δίσκους να στεγνώσουν καλού κακού, μετά μπήκαν σε καινούρια εσώφυλλα, και πριν παίξουν πάντα χρησιμοποιώ το ειδικό αντιστατικό βουρτσάκι.
Ευτυχώς έκανα τα πειράματα σε δίσκους που δεν με ένοιαζαν και τόσο!
Το υγρό της Knosti είναι ασύγκριτα πιο αποτελεσματικό και επί της ουσίας!
Είναι πιο ακριβή λύση και μυρίζει έντονα αλλά χαλάλι, κάνει δουλειά.
Εφόσον κάποιος λοιπόν δεν μπορεί να καταφύγει σε πλυντήριο αναρρόφησης που είναι η καλύτερη λύση, μια χαρά είναι το Knosti, με το υγρό του όμως...
Αν σου κάνει το υγρό της knosti πάσο, απλά απ'ότι έχω διαβάσει, μην το χρησιμοποιείς όπως προτείνει η knosti, πέτα το μετά τη χρήση.
Πάντως εγώ με το υγρό που αναφέρω και τον τρόπο πλυσίματος/σκουπίσματος δεν έχω αντιμετωπίσει τα προβλήματα που λες (βρώμικη βελόνα).
 

Μηνύματα
175
Reaction score
146
Αν σου κάνει το υγρό της knosti πάσο, απλά απ'ότι έχω διαβάσει, μην το χρησιμοποιείς όπως προτείνει η knosti, πέτα το μετά τη χρήση.
Πάντως εγώ με το υγρό που αναφέρω και τον τρόπο πλυσίματος/σκουπίσματος δεν έχω αντιμετωπίσει τα προβλήματα που λες (βρώμικη βελόνα).
Όντως, όπως έχεις προτείνει, με απιονισμένο νερό + λίγες σταγόνες "μαλακό" απορυπαντικό πιάτων (τόσο ώστε να μην αφρίζει) και λίγες σταγόνες μαλακτικό ρούχων (για τον στατικό!), ΚΑΙ σκούπισμα με ποτηρόπανο, δεν είδα να μαζεύει πράμα η βελόνα... δεν είδα όμως και την βελτίωση που βλέπω με το Knosti στον ήχο και στη μείωση του θορύβου επιφάνειας.. και των επιφανειακών "σκρατς".
Επίσης δεν έχει σε καμμία περίπτωση τα ίδια αποτελέσματα με τον στατικό..
Βέβαια ο δίσκος φαίνεται πολύ καθαρός, κάααατι βελτιώνει οπωσδήποτε, η βελόνα δεν μαζεύει, είναι τσάμπα, και μυρίζει και ωραία! :)
Σιγά μην πετάξω το Knosti μετά από 10-15 δίσκους! Δηλαδή να δώσω συνολικά 25 ευρώ για 30 δίσκους? Το φιλτράρω - απλά βάζω επιπλέον ένα φίλτρο καφέ πάνω από το δικό του. Με ένα μπουκάλι καθαρίζω 80-100 δίσκους και έκανα και το τεστ, ακόμα και ο τελευταίος που καθάρισα είχε τα ίδια θετικά αποτελέσματα με τον πρώτο! Οπότε no problem.
Αυτό που κατέληξα πάντως είναι να τους καθαρίζω πρώτα με τον δικό σου τρόπο, να φύγουν τα "πολλά" και μετά με το υγρό της knosti... και έτσι θα κρατάει για ακόμα περισσότερους δίσκους μιας και θα είναι ήδη "καθαροί"!

Ρε παιδιά είστε σίγουροι ότι με το σκούπισμα του δίσκου μετά το πλύσιμο με τα custom υγρά δεν δημιουργείται πρόβλημα?
Και ειδικά φοβάμαι τα πανάκια με μικροίνες! Έναν καινούριο που καθάρισα έτσι, μου εμφάνισε σκρατς!
Ίσως σε συνδυασμό με "ισχυρό" υγρό καθαρισμού ή και με τον τρόπο που ήδη καθαρίζεται με το Knosti - με βούρτσα..
Μήπως είναι too much? Τρόμαξα και δεν θέλω να ξανακουμπίσω "πανί" στο δίσκο!
Το ποτηρόπανο φαίνεται να είναι ακίνδυνο πάντως - είναι όντως? Το έχετε τσεκάρει?
 

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Όντως, όπως έχεις προτείνει, με απιονισμένο νερό + λίγες σταγόνες "μαλακό" απορυπαντικό πιάτων (τόσο ώστε να μην αφρίζει) και λίγες σταγόνες μαλακτικό ρούχων (για τον στατικό!), ΚΑΙ σκούπισμα με ποτηρόπανο, δεν είδα να μαζεύει πράμα η βελόνα... δεν είδα όμως και την βελτίωση που βλέπω με το Knosti στον ήχο και στη μείωση του θορύβου επιφάνειας.. και των επιφανειακών "σκρατς".
Επίσης δεν έχει σε καμμία περίπτωση τα ίδια αποτελέσματα με τον στατικό..
Βέβαια ο δίσκος φαίνεται πολύ καθαρός, κάααατι βελτιώνει οπωσδήποτε, η βελόνα δεν μαζεύει, είναι τσάμπα, και μυρίζει και ωραία! :)
Σιγά μην πετάξω το Knosti μετά από 10-15 δίσκους! Δηλαδή να δώσω συνολικά 25 ευρώ για 30 δίσκους? Το φιλτράρω - απλά βάζω επιπλέον ένα φίλτρο καφέ πάνω από το δικό του. Με ένα μπουκάλι καθαρίζω 80-100 δίσκους και έκανα και το τεστ, ακόμα και ο τελευταίος που καθάρισα είχε τα ίδια θετικά αποτελέσματα με τον πρώτο! Οπότε no problem.
Αυτό που κατέληξα πάντως είναι να τους καθαρίζω πρώτα με τον δικό σου τρόπο, να φύγουν τα "πολλά" και μετά με το υγρό της knosti... και έτσι θα κρατάει για ακόμα περισσότερους δίσκους μιας και θα είναι ήδη "καθαροί"!

Ρε παιδιά είστε σίγουροι ότι με το σκούπισμα του δίσκου μετά το πλύσιμο με τα custom υγρά δεν δημιουργείται πρόβλημα?
Και ειδικά φοβάμαι τα πανάκια με μικροίνες! Έναν καινούριο που καθάρισα έτσι, μου εμφάνισε σκρατς!
Ίσως σε συνδυασμό με "ισχυρό" υγρό καθαρισμού ή και με τον τρόπο που ήδη καθαρίζεται με το Knosti - με βούρτσα..
Μήπως είναι too much? Τρόμαξα και δεν θέλω να ξανακουμπίσω "πανί" στο δίσκο!
Το ποτηρόπανο φαίνεται να είναι ακίνδυνο πάντως - είναι όντως? Το έχετε τσεκάρει?
Μη χρησιμοποιείς πανάκια μικροινών!!! Ξέρω ότι φθείρουν (μετά βέβαια από επανειλημμένη χρήση...).
Με το δικό μου το υγρό, έχεις στατικό;
Ο τρόπος πάντως που αναφέρεις έχει ένα σωστό σκεπτικό. Μη νομίζεις ότι και το υγρό της knosti είναι τίποτα μαγικό υγρό-απόσταγμα 100ετών. Ισοπροπυλική με κάποια πρόσθετα για τον στατικό πρέπει να είναι.
 


Staff online

  • n_olympios
    Μαντιναδόρος!
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.595
Μηνύματα
2.867.228
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top