Live! Που πήγαμε και τι ακούσαμε...

Μηνύματα
1.077
Reaction score
1.187
Να ξεκινήσω και με τις δικές μου:
Πρώτη και καλύτερη το Rock in Athens τον Ιούλιο του 1985. Τι να πρωτοπείς για εκείνο το διήμερο. Η τελευταία συναυλία των Clash, οι Cure στα ντουζένια τους, οι Stranglers το ίδιο, οι Depeche Mode...

Παρασκευή 26 Ιουλίου:
– Telephone
– Stranglers
– Depeche Mode
– Culture Club

Σάββατο 27 Ιουλίου:
– Talk Talk
– Cure
– Nina Hagen
– The Clash



 

cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
Να ξεκινήσω και με τις δικές μου:
Πρώτη και καλύτερη το Rock in Athens τον Ιούλιο του 1985.....
Ωριμος :lol: κι εσυ gpez βλεπω. Μα τι στο διαολο μονο εγω ημουν αγγενητος τοτε και την ειδα ?:lolsign:
 


Μηνύματα
1.077
Reaction score
1.187
The Cramps, Ρόδον 30 Νοεμβρίου 1991
http://kapotestorodon.blogspot.gr/2010/10/cramps-live-club-30-1991.html

Εκπλήρωση ονείρου ετών να δω live τον Lux Interior και την Poison Ivy. Από εκείνο το καλοκαίρι του 81 ή 82 (δεν θυμάμαι και καλά) που είχα δει σε θερινό σινεμά την ταινία Urgh! A Music War. Δεν θα ξέχναγα ποτέ εκείνο το μυστήριο συγκρότημα με τον εκρηκτικό ημίγυμνο front man.

 

Μηνύματα
1.077
Reaction score
1.187
Fleshtones, Dream Syndicate, Hoodoo Gurus, Jaywalkers, Βεάκειο, Καλοκαίρι 1987.

Άλλη εκπλήρωση εφηβικού ονείρου. Οι Fleshtones του Peter Zaremba. Κι αυτοί από το Urgh! Αποτέλεσμα, υπεράνω κάθε προσδοκίας. Βλέπετε τότε δεν υπήρχε το internet για να γνωρίζεις πως πάιζει το κάθε συγκρότημα και τι κάνει ο Zaremba. Σαν τώρα τον θυμάμαι να ανεβαίνει τις κερκίδες χορεύοντας ανάμεσα στο κοινό. Βλέπετε, τους Dream Syndicate είχαμε προλάβει να τους δούμε στην γειτονιά μου, στο Πεδίον του ΄Αρεως.

 

cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
The Cramps, Ρόδον 30 Νοεμβρίου 1991
http://kapotestorodon.blogspot.gr/2010/10/cramps-live-club-30-1991.html

Εκπλήρωση ονείρου ετών να δω live τον Lux Interior και την Poison Ivy. Από εκείνο το καλοκαίρι του 81 ή 82 (δεν θυμάμαι και καλά) που είχα δει σε θερινό σινεμά την ταινία Urgh! A Music War. Δεν θα ξέχναγα ποτέ εκείνο το μυστήριο συγκρότημα με τον εκρηκτικό ημίγυμνο front man.

Μεσα κι εγω φυσικα, λειπει ο Μαρτης απ'την Σαρακοστή? :tongue:
 


cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
Fleshtones, Dream Syndicate, Hoodoo Gurus, Jaywalkers, Βεάκειο, Καλοκαίρι 1987.

Άλλη εκπλήρωση εφηβικού ονείρου. Οι Fleshtones του Peter Zaremba. Κι αυτοί από το Urgh! Αποτέλεσμα, υπεράνω κάθε προσδοκίας. Βλέπετε τότε δεν υπήρχε το internet για να γνωρίζεις πως πάιζει το κάθε συγκρότημα και τι κάνει ο Zaremba. Σαν τώρα τον θυμάμαι να ανεβαίνει τις κερκίδες χορεύοντας ανάμεσα στο κοινό. Βλέπετε, τους Dream Syndicate είχαμε προλάβει να τους δούμε στην γειτονιά μου, στο Πεδίον του ΄Αρεως.

Μεσα κι εδώ, στην γειτονια μου αυτην τη φορα. Μια σου και μια μου.
 

cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
Καλα cosmarpan. Μονο εσενα να ειχαν πελατη τα συγκροτηματα, θα εβγαιναν οικονομικα.
You are for the festivals απ'ολες τις αποψεις. :dance2:
bazaars ηθελες να πει μαλλον, αλλα τελος παντων. :lolsign: ε ναι, με πηραν χαμπαρι γι'αυτο κι ερχοντουσαν σωρηδόν. :lol:
 

Μηνύματα
1.077
Reaction score
1.187
Jethro Tull, Ριζούπολη, 1988.

Το αγαπημένο μου συγκρότημα των γυμνασιακών μου χρόνων. Το πρώτο συγκρότημα που είχα όλη την δισκογραφία τους (μεγάλο επίτευγμα τότε)! Τον Ian Anderson τον έβγαλε στην σκηνή νοσοκόμα σε αναπηρικό καροτσάκι νομίζω με ζουρλομανδύα!

 

Μηνύματα
1.077
Reaction score
1.187
Συναυλία διεθνούς αμνηστίας στο Ο.Α.Κ.Α.: Bruce Springsteen, Peter Gabriel, Sting, Γ. Νταλάρας, T. Chapman, Youssou n' Dour, 03/10/1988.

Η μοναδική έμφάνιση του Bruce Springsteen στην Ελλάδα. Είχα πάει όταν άνοιγαν οι πόρτες, ώρες πριν, για να μπορέσω να είμαι όσο πιό μπροστά γίνεται. Μοναδικό γεγονός για την εποχή.
 

Μηνύματα
1.077
Reaction score
1.187
Rolling Stones, ΟΑΚΑ, 16/09/1998

Ίσως η πολυπληθέστερη συναυλία στην Ελλάδα. Υπολόγιζα ότι είχε το γήπεδο πάνω από 80.000. Αστείρευτη ενέργεια από τον Mick Jagger. Support τα Ξύλινα Σπαθιά. Διασώζεται και το setlist:

1.(I Can't Get No) Satisfaction
2.Let's Spend the Night Together
3.Flip the Switch
4.Gimme Shelter
5.Anybody Seen My Baby?
6.Paint It Black
7.Saint of Me
8.Out of Control
9.She's a Rainbow
10.Miss You
11.You Don't Have to Mean It (Keith Richards on vocals)
12.Wanna Hold You (Keith Richards on vocals)
B-Stage
13.Little Queenie (Chuck Berry cover)
14.You Got Me Rocking
15.Like a Rolling Stone (Bob Dylan cover)
16.Sympathy for the Devil
17.Tumbling Dice
18.Honky Tonk Women
19.Start Me Up
20.Jumpin' Jack Flash
Encore:
21.Brown Sugar
 

cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
Rolling Stones, ΟΑΚΑ, 16/09/1998

Ίσως η πολυπληθέστερη συναυλία στην Ελλάδα. Υπολόγιζα ότι είχε το γήπεδο πάνω από 80.000. Αστείρευτη ενέργεια από τον Mick Jagger. Support τα ΞύλιναΣπαθιά. Διασώζεται και το setlist:

1.(I Can't Get No) Satisfaction
2.Let's Spend the Night Together
3.Flip the Switch
4.Gimme Shelter
5.Anybody Seen My Baby?
6.Paint It Black
7.Saint of Me
8.Out of Control
9.She's a Rainbow
10.Miss You
11.You Don't Have to Mean It (Keith Richards on vocals)
12.Wanna Hold You (Keith Richards on vocals)
B-Stage
13.Little Queenie (Chuck Berry cover)
14.You Got Me Rocking
15.Like a Rolling Stone (Bob Dylan cover)
16.Sympathy for the Devil
17.Tumbling Dice
18.Honky Tonk Women
19.Start Me Up
20.Jumpin' Jack Flash
Encore:
21.Brown Sugar
Αποφασισα να μην παω, και καλα εκανα, πανηγυρι με φωτιες, βεγγαλικα, φωτοβολίδες και στρακαστρουκες :lol: σαν cocktail για τουρίστες :lolsign::D:lol: αλκοολ τιποτα μεσα, λαδι πολύ τηγανιτα τιποτα. :p Σ'ακουω ΜΙΧΑ :fuckyou:
 

Μηνύματα
1.077
Reaction score
1.187
Κάτι τέτοια ιδεολογικά έκανα κι εγώ με αποτέλεσμα να το μετανιώσω οικτρά. Έτσι π.χ. δεν πήγα στους Pink Floyd (για μένα δεν υπήρχαν Pink Floyd χωρίς τον Waters) ή τους Black Sabbath (τι να μας πουν οι συνταξιούχοι). Πλέον, έχω αναθεωρήσει.
 

Μηνύματα
1.077
Reaction score
1.187
Συνεχίζω:
R.E.M. Άγιος Κοσμάς, Ιούλιος 1999.

Το αγαπημένο μου συγκρότημα την δεκαετία του 90. Λίγα συγκροτήματα έχουν βγάλει τόσά πολλά καλά album στην σειρά. Εξαιρετική συναυλία. Δυστυχώς το αγαπημένο μου Leave, δεν το έπαιξαν.

https://concertsbestever.wordpress.com/2013/10/01/ιστορικές-συναυλίες-r-e-m-από-την-αθήνα-τ/
 

Μηνύματα
1.077
Reaction score
1.187
Peter Gabriel, Λυκαβηττός 1987

Άλλο απωθημένο αυτό. Superstar της εποχής ο Gabriel. Από τις λίγες συναυλίες στη Ελλάδα που κυκλοφόρησαν σε dvd/blu-ray έστω και χρόνια μετά.

 

cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
Κάτι τέτοια ιδεολογικά έκανα κι εγώ με αποτέλεσμα να το μετανιώσω οικτρά. Έτσι π.χ. δεν πήγα στους Pink Floyd (για μένα δεν υπήρχαν Pink Floyd χωρίς τον Waters) ή τους Black Sabbath (τι να μας πουν οι συνταξιούχοι). Πλέον, έχω αναθεωρήσει.
Καλε gpez μην το παιρνεις προσωπικα :drinks:δεν είναι ψυχολογικο ουτε ιδεολογικο το θεμα, είναι πολύ πιο απλο, τι ακουνε τα αυτια μου και τι βλεπουν τα ματια μου, απλα πραγματα. Εχω παει σε συναυλιες πολλων "συνταξιούχων" που ακομα παιζουν μουσικη και παιζουν περιφημα. Οι Rolling Stones δεν παιζουν μουσικη εδώ και παρα πολλα χρονια, προσωπικη αποψη, αναμασανε τα κατορθώματα τους (που δεν είναι και λιγα βεβαια)
 


Μηνύματα
1.077
Reaction score
1.187
Φυσικά και δεν παίρνω τίποτα προσωπικά. Απλά έχω καταλήξει ότι ίσως είναι καλύτερα να πας σε μιά συναυλία και να το μετανιώσεις μετά γιατί δεν ήταν καλή παρά το αντίθετο. Την πάτησα πολλές φορές έτσι.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.965
Reaction score
20.486
Συναυλίες που πήγαμε με γονείς/θείους κτλ, αλλά είμασταν μικρά και δεν θυμόμαστε τίποτα, μετράνε;:D
Κάτι τέτοια ιδεολογικά έκανα κι εγώ με αποτέλεσμα να το μετανιώσω οικτρά. Έτσι π.χ. δεν πήγα στους Pink Floyd (για μένα δεν υπήρχαν Pink Floyd χωρίς τον Waters) ή τους Black Sabbath (τι να μας πουν οι συνταξιούχοι). Πλέον, έχω αναθεωρήσει.
Ευχαριστώ για την "πάσα"!

Στην πρώτη (1987) με πήρε "σηκωτό" ο πατέρας μου και στη δεύτερη (1989) μας πήρε "σηκωτούς" ο αδερφός του. Το μόνο που θυμάμαι είναι οι ωτοασπίδες στα αυτιά μου, τα εισιτήρια πρέπει να "τα έφαγε" η μετακόμιση... Άργησα να πάω ξανά σε συναυλία, αλλά άξιζε η αναμονή!;) Είδα τους Metallica, το 1993, στη Νέα Σμύρνη. Ε, the rest is history - που λένε και στο χωριό μου!

Μεταξύ 1989 και 1993, "έχασα" αρκετές συναυλίες που ήθελα να πήγαινα (π.χ. η πρώτη εμφάνιση των Kreator στο Ρόδον, μέρος της οποίας βιντεογραφήθηκε για το video clip του "Betrayer"), αλλά ήμουν μικρούλης και τέτοια "βάρβαρα" ( :D !!! :D ) δεν τα ενέκριναν οι γονείς μου - ειδικά εφόσον ήθελα να πάω μόνος μου. Δεν κατάφερα να πάω στους Guns n' Roses (το 1992, αν δεν με απατά η μνήμη μου), αλλά από όσα έμαθα αργότερα (καθυστέρηση στην έναρξη γύρω στις 2 ώρες, επειδή έτσι κ@ύλωσε ο "κύριος" Axl Rose), πάλι καλά λέω.

Τα επόμενα χρόνια, είδα αρκετές συναυλίες, δεν ξέρω καν αν μπορώ να τις θυμηθώ όλες. Σίγουρα, μου έχει μείνει στο μυαλό η πρώτη μέρα του Rock of Gods του 1996, σε μια αποβάθρα στη Δραπετσώνα. Nightfall, Blind Guardian, Slayer, Saxon και τα μυαλά στα κάγκελα! Αν είχαν παίξει και οι Motorhead (αν θυμάμαι καλά, ακύρωσαν την τελευταία στιγμή) θα είχα αφήσει τα αυτιά μου εκεί!:lolsign:

Θα συνεχίσω αργότερα - η μ@λ@κί@ είναι ότι έχω κρατήσει όλα τα εισητήρια από όλες τις συναυλίες που έχω πάει, αλλά είναι στην Αθήνα, οπότε όσες και να θυμηθώ να γράψω, standard θα ξεχάσω άλλες τόσες.
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.655
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top