Live! Που πήγαμε και τι ακούσαμε...

Μηνύματα
1.373
Reaction score
2.751
Χρονολογίες δεν θυμάμαι, Pink Floyd, Rolling Stones, U2 και τις δύο φορές, URIAH HEEP, DEEP PURPLE, δυστυχώς λόγω δουλιάς και διάφορων άλλων λόγων έχω χάσει πολλές φορές συναυλίες που θα ήθελα να έχω πάει.
 

Μηνύματα
1.070
Reaction score
1.185
Dire Straits, Στάδιο Ειρήνης & Φιλίας, Μαίος 1985

Brothers in Arms Tour. Από τα μεγαλύτερα συγκροτήματα της εποχής, στο απόγειο τους. Την συναυλία την έχουμε συζητήσει σε άλλο post.
 


cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
Φυσικά και δεν παίρνω τίποτα προσωπικά. Απλά έχω καταλήξει ότι ίσως είναι καλύτερα να πας σε μιά συναυλία και να το μετανιώσεις μετά γιατί δεν ήταν καλή παρά το αντίθετο. Την πάτησα πολλές φορές έτσι.
Εγω δεν την πατησα ποτε γιατι σ'ολες τις άλλες ειχα παει,:lolsign::D:lol: Potentially μονο με τους Stones μπορει και να την πατησα, αλλα δεν νομιζω με αυτά που ειδα και ακουσα εκ των υστερων.
 

Μηνύματα
1.070
Reaction score
1.185
Television Personalities, Mad Club, 1986

Εξωτικό όνομα γιά την εποχή. Support οι Antitroppau Council και Λευκή Συμφωνία. Πρέπει να είμασταν καμμιά κατοσταριά (μπορεί και διακοσαριά). Θυμάμαι το club στην Συγγρού ήταν πολύ μικρό. Εξαιρετική συναυλία.
 

cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
Television Personalities, Mad Club, 1986

Εξωτικό όνομα γιά την εποχή. Support οι Antitroppau Council και Λευκή Συμφωνία. Πρέπει να είμασταν καμμιά κατοσταριά (μπορεί και διακοσαριά). Θυμάμαι το club στην Συγγρού ήταν πολύ μικρό. Εξαιρετική συναυλία.
Ημουν την δευτερη μερα μεσα, λιγος κοσμος, επαιξαν 3 ωρες και βαλε ασταματητα, αδιαμφησβητητο highlight, μια κοπελα από τις πολυ λιγες που ηταν στην συναυλια, που ανεβηκε στην σκηνη και εγλειφε τα παπουτσια του Dan Treacy :lolsign::lol: Coca-Cola ειχε πιει. :D
 


Μηνύματα
1.070
Reaction score
1.185
Green on Red, Club 22

Η πρώτη συναυλία τους στην Ελλάδα. Δεν θυμάμαι και δεν μπορώ να βρω το πότε ακριβώς (πρέπει να δω το εισιτήριο). Τέλη δεκαετίας 80. Support οι Τρύπες. Τρελά κέφια.
 

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
Peter Gabriel, Λυκαβηττός 1987

Άλλο απωθημένο αυτό. Superstar της εποχής ο Gabriel. Από τις λίγες συναυλίες στη Ελλάδα που κυκλοφόρησαν σε dvd/blu-ray έστω και χρόνια μετά.

Τον είδα Μαλακάσα... δεν θυμάμαι ημερομηνία.
Εξαιρετικός performer και ολοκληρωμένος καλλιτέχνης απο τους λίγους ΑΛΛΑ... θυμάμαι έντονα την δυσφορία του σε πολλά σημεία... κάτι δεν του πήγε καλά στην εμφάνιση αυτή απο πλευράς οργάνωσης.
Δεν ξέρω τί.

Πάντως η εμφάνισή του με την "μπάλα" πάνω στην σκηνή ήταν πολύ εντυπωσιακή.
Νομίζω ότι ο Gabriel καταφέρνει να δέσει επιτυχώς τον εντυπωσιασμό με την ουσία χωρίς ένα απο τα δύο αυτά στοιχεία να καπελώνει το άλλο.
 


Μηνύματα
601
Reaction score
1.372
The Cramps, Ρόδον 30 Νοεμβρίου 1991
http://kapotestorodon.blogspot.gr/2010/10/cramps-live-club-30-1991.html

Εκπλήρωση ονείρου ετών να δω live τον Lux Interior και την Poison Ivy. Από εκείνο το καλοκαίρι του 81 ή 82 (δεν θυμάμαι και καλά) που είχα δει σε θερινό σινεμά την ταινία Urgh! A Music War. Δεν θα ξέχναγα ποτέ εκείνο το μυστήριο συγκρότημα με τον εκρηκτικό ημίγυμνο front man.

Eιχαν εμφανιστει και την προηγουμενη 29 ημερα παρασκευη κοντεψε να γκρεμισει την σκηνη στο τελοs ,ηθελα να παω και την επομενη αλλα ημουν 'μεσα' στο καραβι,υπηρετουσα την θητεια στο Π.Ν. Το URGH το ειχα αγορασει σεVHS το1984 Καθωσ ειμαι απο την πατρα εκτοτε ευτυχησα να δω απο κοντα τουs εξισου λατρεμενουs FUZZTONES το 2006 και τον υπεροχο ΙΑΝ ANDERSON στο αρχαιο ωδειο τηs πατραs το 2007......στο φιναλε τηs παραστασηs των fuzztones μπαινω σε ενα δωματιακι οπου ο RUDI εχει αφησει απ΄'εξω την γκομενα του και organ player lana loveland kai καθιδροs πανω απο ενα jack daniels μαζι με τον κιθαριστα μου υπογραφει ωσ αυτογραφο...ειθε ο διαβολοs να ειναι μακρια απο τον κωλο σου.....
 

Μηνύματα
3.691
Reaction score
6.579
SCORPIONS (XANIA 2009)

(τωρα περιμενω και τον cosmarpan, να μου βαλει χερι)
Οι Scorpions στην τελευταια τους συναυλια. (πολυ γελιο).
Γιατι βρε cosmarpan να μην παω? Διπλα στο σπιτι μου ηταν.
Και αν επαιζαν και κομματια τους μεχρι το 1976? Τι θα ελεγα μετα?
Ο cosmarpan δε με αφηνε να παω?




 

Μηνύματα
601
Reaction score
1.372
Έτσι την είχα πατήσει εγω όταν είχα δει Jethro Tull, την πρώτη φορά που είχαν έρθει νομίζω, πρέπει να ήταν τέλη δεκαετίας 1980, 1988 αν θυμάμαι καλά, στο Παλας, αλλα μην τομπαιρνεται πετρητοις :lol:δεν θυμάμαι, ήμουν λιαρδα :lolsign:, μπορεί και να κάνω λάθος, τέλος πάντων. Ξαφνικά ο φίλος μου ο Μητσος, μου λέει κοιτά 2 θέσεις μπροστά μας, ο Νταλαρας....όχι ρε π@υστη μου λέω, κι εδώ χώθηκε? το ξεχνάμε για λίγο, αλλα μετά απο κανα εικοσάλεπτο τρώμε την μεγάλη ψ@λια και να σου τον στην σκηνή δίπλα στον Anderson. Μια βδομάδα έκανα να ξεμεθυσω με τον μαλακα. Και καλά ο δικός μας μαλακας ο άλλος? για να τα λέμε όλα δηλαδή.
Τον ειχε υποχρεωσει η εταιρια να το κανει παρουσιαζονταs τον ωσ τον κυριοτερο εκπροσωπο τηs FOLK ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ....ετσι τουλαχιστο ειχε πληροφορησει μεσα πο τισ σελιδεσ του ΗΧΟΥ τοτε ο κανελλοσ τερζηs...
 

Μηνύματα
3.691
Reaction score
6.579
NAZARETH (ΑΘΗΝΑ - RODEO 1984 η 1985 η 1986 :))

...και μπορει για μενα σε εκεινη την ηλικια να ηταν σαν ονειρο που εβλεπα τους Nazareth, αλλα δεν ηταν ονειρο.
Ειχαν παιξει στο Rodeo μεσα δεκατιας του 80, και ας μην μπορω να βρω εστω μια σχετικη πληροφορια στο ιντερνετ.
(...αν το θυμαται και καποιος αλλος...)


 
Last edited:


cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
SCORPIONS (XANIA 2009)

(τωρα περιμενω και τον cosmarpan, να μου βαλει χερι)
Οι Scorpions στην τελευταια τους συναυλια. (πολυ γελιο).
Γιατι βρε cosmarpan να μην παω? Διπλα στο σπιτι μου ηταν.
Και αν επαιζαν και κομματια τους μεχρι το 1976? Τι θα ελεγα μετα?
Ο cosmarpan δε με αφηνε να παω?




Βλέποντας την αφίσα και μονο, τους κόβεις να επαιζαν κοματια μεχρι το 1976 ΜΙΧΑ? :roflmao:για λύπηση ειναι τα ατομα. Πόσες φορές εχουν ανακοινώσει τελική διάλυση και τελευταία συναυλία? 200?
 

Μηνύματα
463
Reaction score
575
Pink Floyd 31/05/1989
Συναυλία διεθνούς αμνηστίας στο Ο.Α.Κ.Α. (P. Gabriel, Sting, B. Springsteen, Γ. Νταλάρας, T. Chapman, Youssou n' Dour) 03/10/1988
Rolling Stones 16/09/1998
AC/DC 28/05/2009
U2 03/09/2010
Αυτά είναι τα σημαντικότερα LIVE που είδα
 

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
Ζηλεύω σαν ξεμυαλισμένο κοριτσάκι που κάθεται και κλαίει σε μια γωνιά δίπλα στις Barbie της, όσους είδαν τους Floyd live το '89!!!!


:cry:
 

cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
Ζηλεύω σαν ξεμυαλισμένο κοριτσάκι που κάθεται και κλαίει σε μια γωνιά δίπλα στις Barbie της, όσους είδαν τους Floyd live το '89!!!!


:cry:
Δεν βγαζεις ακρη ετσι, κι εγω που τους ειδα, ζηλέυω ένα άλλο γνωστο μου που τους ειχε δει live στην Γερμανια το 1972, και μου ειπε ότι επι 2,5 ωρες δεν ακουστηκε ΚΙΧ από το ακροατηριο, ειχαν μεινει κοκαλο ολοι, δεν κουνηθηκε ρουπι ουδεις.
 



Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • rose.athens
    Not in the mood Mod

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.309
Μηνύματα
2.858.053
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top