Μονόκλωνο καλώδιο ρεύματος

Μηνύματα
1.802
Reaction score
1.529
Ειναι βεβαια και το ποσο ευαίσθητα ηχεια εχει ο καθενας, γιατι η αναλυση και η διαφορες που ακούμε σε μικροπραγματα στο αυστημα μας εξαρτάται πολύ από αυτό.
 

Μηνύματα
1.860
Reaction score
371
Ειναι βεβαια και το ποσο ευαίσθητα ηχεια εχει ο καθενας, γιατι η αναλυση και η διαφορες που ακούμε σε μικροπραγματα στο αυστημα μας εξαρτάται πολύ από αυτό.
Πολύ σωστά, οι διαφορές έχουν σχέση με την ποιότητα του συστήματος.

Δεν νομίζω όμως ότι υπάρχει σύστημα, όσο κακό και να είναι, που να μην ακούς έστω και μικρές διαφορές αλλάζοντας καλώδια.

Δεν υπάρχει ούτε ένα άτομο που να έχει έρθει σπίτι μου (και έρχονται πολλά αφού όπως ξέρετε μου αρέσει να αλλάζω συχνά μηχανήματα!) και να μην άκουσε διαφορές μετά τις αλλαγές καλωδίων που έκανα παρουσία του.
Οι περισσότεροι βέβαια ήταν έκπληκτοι αφού δεν υπάρχει κάποια λογική εξήγηση γιατί ένα καλώδιο ρεύματος 1,5μ. μπορεί να επιφέρει αλλαγές στον ήχο, όταν το δίκτυο της ΔΕΗ είναι καλωδιωμένο με χιλιάδες μέτρα αμφιβόλου ποιότητας καλώδιο.

Εδώ βασίζονται και πολλοί φίλοι που επιμένουν φανατικά ότι τα καλώδια και ειδικά αυτά του ρεύματος δεν κάνουν διαφορές.
Αν αφήσουν στην πάντα τη θεωρία και ακούσουν χωρίς προκαταλήψεις, είμαι βέβαιος ότι θα ακούσσουν αυτές τις διαφορές.

Και για να μην πούνε κάποιοι ότι εμείς που ακούμε τα καλώδια "παραμυθιαζόμαστε", είμαι και εγώ πρόθυμος να βάλω το στοίχημα που πρότεινε ο Argi, με δοκιμές/αλλαγές καλωδίων στο σύστημα μου.
 

Μηνύματα
188
Reaction score
11
Πάντως και εγώ πιστεύω ότι τα καλώδια ρεύματος δίνουν το κάτι παραπάνω σε οποιοδήποτε σύστημα..... Αρκεί βεβαία να βρεις αυτά που του ταιριάζουν...
 


Μηνύματα
188
Reaction score
11
Eιχα το dnm και μαλιστα σε τελικους Crimson που ο ιδιος ο κατασκευαστης τους το συνιστα.Απογοητευση.Δεν εχει καθολου ακρα οπως ακριβως και τα dnm ειτε σαν interconnect ειτε σαν ηχειων.Αυτα που ψαχνεις θα τα βρεις σε solid core καλωδια ρευματος αλλα ικανης διατομης γιατι το dnm διατομη δεν εχει.Μονο ομως σε οτι μπορεις να δοκιμασεις-ακουσεις στο σπιτι σου και μετα να το αγορασεις.

To DMN ηχείων το δοκίμασα και εγώ και δεν ταίριαξε... Το interconnect όμως έπαιξε πολύ καλά και σε σχέση με πολύ ακριβότερα καλώδια. (Analysis,acrolink) Για το power cord δεν έχω άποψη. Όλα σχετικά με την ιστορία των καλωδίων που δεν έχει τέλος....
 

Μηνύματα
1.928
Reaction score
787
Την μεγαλύτερη διαφορά την έχω αντιμετοπίσει στο συστημά μου αλλάζοντας οπτική ίνα στο cd player.

Μάλιστα είχα αλλάξει και αρκετά cd player στην προσπάθεια μου να καταλάβω γιατί ο ήχος του cd ήταν "λάσπη" μπροστά στον ήχο του pc.

Επίσης το καλοκαίρι με τις υψηλές θερμοκρασίες και την υπερβολική υγρασία αν δεν ανοίξω το air condition το σύστημα απλά δεν....

Επίσης έχω την εντύπωση οτι τα μονόκλωνα ρευματος diy σε σχέση με τα πολύκλωνα με πολύ καλής ποιότητας φις που έφτιαξα δίνουν λίγο παραπάνω αέρα ψηλά αλλά οχι κάτι ιδιάιτερα αξιοσημείωτο οπότε για λόγους ευκολίας άφησα τα πολύκλωνα.

Στα ηχεία μου που έκανα εξωτερικά τα κρος έβαλα απλό ηλεκτρολογικό μεγάλης διατομής απο τα μεγάφωνα στο κρος και ακούγονται καταπληκτικά χωρίς το παραμικρό ίχνος χαρακτήρα και ειμαι ευχαριστημένος που άκουσα τη γνώμη του ανθρώπου που με βοήθησε με την αλλαγή των πυκνωτών και των αντιστάσεων και μου πρότεινε το συγκεκριμένο καλώδιο.

Απλά για την ιστορία έχω πολύ ακριβότερα καλώδια ηχείων πεταμένα στην αποθήκη.

Για το ένα μέτρο που έμεινε απο τα ηχεία στους τελικούς κατεληξα πάλι σε μονόκλωνα audio qwest γιατί αυτά που έδινε η musical fidelity με τους τελικούς είχα την εντύπωση οτι πήγαιναν το σύστημα μου ένα κλικ πίσω.

Ευτυχώς η δυστυχώς είναι και τα καλώδια συσκευές του συστήματος μας και εφόσων έχουμε καταλήξει με ολα τα άλλα θέλουν και αυτά την κατάληλη προσοχή πάντα αποφέυγοντας τις υπερβολές και τις ακρότητες και πάντα με μοναδικό κριτή τα αφτιά μας και οχι το κόστος τους και την "ψυχολογία" μας.

Αυτά!!!!
 

Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
Μετά την τοποθέτηση ενός on-line UPS έχασα τα benefits του χαρακτήρα του κάθε καλωδίου που είχα πριν. Με γλύτωσε από έναν πονοκέφαλο ακόμα δλδ
 


Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Τα καλώδια ρεύματος δεν γίνεται σε τεχνικό επίπεδο να επηρεάσουν τον ήχο. Τόσο απλά. Η συσκευή θα τραβήξει αυτό που θέλει να τραβήξει. Από εκεί και πέρα υπάρχουν 10 κιλά ηλεκτρονικά που δίνουν τις επιθυμητές τάσεις για να δουλέψει το μηχάνημα, τάσεις που ουδεμία σχέση έχουν με τα 230VAC του δικτύου. Επίσης τα μονόκλωνα καλώδια είναι δύσκαμπτα και αν τα λυγίσεις πολλές φορές μπορεί και να κοπούν. Επιτρέπονται μόνο σε σταθερές εγκαταστάσεις, όχι σε μηχανήματα. Η πικρή αλήθεια λέει ότι ακόμα κι ένα απλό εύκαμπτο καλώδιο ΦΑΣΗ-ΟΥΔΕΤΕΡΟΣ-ΓΕΙΩΣΗ με διατομή 0.75mm2 είναι άριστο για το 99% των ηλεκτρονικών συσκευών.
Πάρα πολύ σωστός!!!
 

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Είχα κάποτε ένα φτηνιάρη ενισχυτή που έκανε τσακ κάθε φορά που άναβα τον απορροφητήρα στην κουζίνα. Χαμός στο σπίτι μάλωνα με την κοπελιά μου γιατί έβαλε φαγητό χωρίς να μου το πει να κλείσω το σύστημα κλπ... Ο καιρός πέρασε και πήρα έναν καλύτερο, που δεν κάνει τίποτα ότι και να κάνω με τον απορροφητήρα κλπ κλπ. Τι άλλαξε άραγες;
Εχεις απόλυτο δίκιο, έτσι όπως τα λες είναι.

Εχω φτιάξει έναν DIY ενισχυτή που τον έχει ο γιός μου στο δωμάτιό του. Οταν είναι αναμμένος χωρίς να παίζει μουσική κάθε φορά που ανάβει ή σβύνει κάποιος τα 12βολτα σποτάκια αλογόνου του μπάνιου και του WC ακούγεται τσακ από τα ηχεία.

Στο σαλόνι ο Accuphase παίρνει από την ίδια γραμμή που παίρνει το ψυγείο και τα ίδια 12βολτα σποτάκια αλογόνου της κουζίνας και του πάσου. Χωρίς να παίζει μουσική με τέρμα το volume του Accuphase είτε ανάβουν σβήνουν τα σποτάκια είτε ξεκινάει σταματάει το ψυγείο ΔΕΝ ακούγεται το παραμικρό από τα ηχεία.
 

Μηνύματα
28
Reaction score
14
komhst χαίρομαι που κάποιος... συμφώνησε μαζί μου χαχαχα. Σε ευχαριστώ. Προς στιγμήν νόμιζα ότι ξέχασα κι αυτά που ήξερα. Περιττό να αναφέρω ότι ρώτησα ηλεκτρονικό μηχανικό με τεράστια πείρα πάνω σε ενισχυτές, τροφοδοτικά, ηχεία, ιδιοκατασκευές κλπ για τα "καλώδια" κλπ και γελούσε... Ρόμπα έγινα...
 

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Ετσι είναι φίλε μου, αν σκεφτείς ότι η σταθεροποίηση που έχω βάλει στον DIY ενισχυτή που έχω φτιάξει για τον γιό μου είναι 4 δίοδοι και 2 πυκνωτές. Λογικό δεν είναι να ακούγεται το τσακ από τα 12βολτα σποτάκια όταν ανάβουν και σβήνουν;
Στην πορεία άλλαξα τους πυκνωτές με άλλους μεγαλύτερης χωρητικότητας και βελτιώθηκε λίγο η κατάσταση, δεν ακούγεται πια όταν παίζει η μουσική. Αλλά φυσικά δεν γίνεται να εξαλειφθεί το πρόβλημα με ένα τόσο απλοϊκό τροφοδοτικό.
 
Last edited:

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Τα καλώδια ρεύματος μπορούν να επηρεάσουν τον ήχο μιας συσκευής.

Το αν και το πόσο εξαρτάτε από πολλούς παράγοντες, μερικοί από αυτούς είναι:

  • Η ποιότητα του καλωδίου.
  • Τα επιμέρους χαρακτηριστικά του (αντίσταση, χωρητικότητα, αυτεπαγωγή).
  • Το μήκος του.
  • Η τάση και η συχνότητα την οποία μεταφέρει (στην προκειμένη περίπτωση 230V/50hz).
  • Η θωράκισή του στις ηλεκτρομαγνητικές παρεμβολές (ΕΜΙ), κάτι που συνδέεται και με το περιβάλλον στο οποίο πρόκειται να χρησιμοποιηθεί.
  • Επίσης οι κραδασμοί είναι ένας σημαντικός παράγοντας. Οι κραδασμοί είναι ενδογενείς αλλά και εξωγενείς, οι ενδογενείς δημιουργούνται από το ίδιο το ΑC που μεταφέρει το καλώδιο, ενώ οι εξωγενείς μεταφέρονται στο καλώδιο από το το περιβάλλον στο οποίο βρίσκεται (π.χ ηχεία, μοτέρ κτλ). Οι κραδασμοί εισάγουν ανεπιθύμητα παράσιτα στο AC που μπορούν να επηρεάσουν την ποιότητα λειτουργίας μιας συσκευής audio. Εδώ υπερτερούν τα δύσκαμπτα καλώδια (π.χ μονόκλωνα - χοντρά καλώδια) τα οποία επηρεάζονται λιγότερο αλλά δεν είναι τόσο εύχρηστα.

Επιπλέον των παραπάνω, η ποιότητα ρεύματος διαφέρει από σπίτι σε σπίτι, ενώ συνήθως τις ώρες χαμηλής κατανάλωσης (π.χ βράδυ) υπάρχει καλύτερη ποιότητα ρεύματος.
 

Μηνύματα
28
Reaction score
14
Αυτός ακριβώς είναι και ο λόγος που υπάρχουν τόσο προχωρημένα τροφοδοτικά πλέον, χωρίς απαραίτητα μεγάλο κόστος. Όλα αυτά τα προβλήματα, τάσεις περίεργες, spikes κλπ εξαφανίζονται στις σύγχρονες ηλεκτρονικές συσκευές. Μια παρένθεση εδώ, το καλώδιο για να δείξει στον παλμογράφο "άσχημη" συμπεριφορά πρέπει να είναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κακής ποιότητας. Κλείνω εδώ, δημοκρατία έχουμε. Καλές ακροάσεις σε όλους.
 

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
  • Τα επιμέρους χαρακτηριστικά του (αντίσταση, χωρητικότητα, αυτεπαγωγή).
  • Το μήκος του.
To μήκος ενός αγωγού από ότι γνωρίζουμε από την φυσική του γυμνασίου επηρεάζει ανάλογα την αντίσταση του αγωγού.
Υπάρχει περίπτωση ένα καλώδιο τροφοδοσίας ρεύματος να έχει τόσο μεγάλη αντίσταση που η συσκευή να μην τροφοδοτείται με τα 230V του δικτύου αλλά να τροφοδοτείται π.χ. με 210V έτσι ώστε να επηρεάζεται η απόδοση της συσκευής; Εχεις μετρήσει ποτέ με ένα ωμόμετρο την αντίσταση των καλωδίων που επικαλείσαι;

  • Επίσης οι κραδασμοί είναι ένας σημαντικός παράγοντας. Οι κραδασμοί είναι ενδογενείς αλλά και εξωγενείς, οι ενδογενείς δημιουργούνται από το ίδιο το ΑC που μεταφέρει το καλώδιο, ενώ οι εξωγενείς μεταφέρονται στο καλώδιο από το το περιβάλλον στο οποίο βρίσκεται (π.χ ηχεία, μοτέρ κτλ). Οι κραδασμοί εισάγουν ανεπιθύμητα παράσιτα στο AC που μπορούν να επηρεάσουν την ποιότητα λειτουργίας μιας συσκευής audio. Εδώ υπερτερούν τα δύσκαμπτα καλώδια (π.χ μονόκλωνα - χοντρά καλώδια) τα οποία επηρεάζονται λιγότερο αλλά δεν είναι τόσο εύχρηστα.
Αλλο πάλι ετούτο!!! :o Οι κραδασμοί πώς ακριβώς επιδρούν στην ποιότητα της αναπαραγωγής της συσκευής; Τι ακριβώς προκαλούν; Αλλάζουν δηλαδή την τάση και την συχνότητα του ρεύματος που περνάει μέσα από τον αγωγό; Ενα καλώδιο που δέχεται κραδασμούς από ένα ηχείο αλλάζει τα 50Hz του ρεύματος; Και τι τα κάνει; Ανάλογα με το μπάσο που «βαράει» εκείνη την στιγμή τα κάνει 100Hz , 120Hz ;
Πώς ακριβώς δουλεύει το φαινόμενο που επικαλείσαι; Μάς το εξηγείς κι εμάς να το καταλάβουμε;
 

Μηνύματα
1.860
Reaction score
371
Αλλο πάλι ετούτο!!! :o Οι κραδασμοί πώς ακριβώς επιδρούν στην ποιότητα της αναπαραγωγής της συσκευής; Τι ακριβώς προκαλούν; Αλλάζουν δηλαδή την τάση και την συχνότητα του ρεύματος που περνάει μέσα από τον αγωγό; Ενα καλώδιο που δέχεται κραδασμούς από ένα ηχείο αλλάζει τα 50Hz του ρεύματος; Και τι τα κάνει; Ανάλογα με το μπάσο που «βαράει» εκείνη την στιγμή τα κάνει 100Hz , 120Hz ;
Πώς ακριβώς δουλεύει το φαινόμενο που επικαλείσαι; Μάς το εξηγείς κι εμάς να το καταλάβουμε;
Φίλε Komhst κάνεις το ίδιο λάθος όπως και κάποιοι άλλοι φίλοι στο φόρουμ, που προσπαθούν σώνει και καλά να ερμηνεύσουν τα πάντα στο hobby μας και που δε δέχεσαι τίποτα που δε μπορεί να εξηγηθεί επιστημονικά.
Πολλές φορές είναι δύσκολο να εξηγήσεις κάποια πράγματα και στο παρελθόν και εγώ είχα πέσει πολλές φορές στο ίδιο λάθος.

Τώρα πια, μετά από τόσα χρόνια (+40) και με πάρα πολλές ηχητικές εμπειρίες, έχω σταματήσει να ασχολούμε με τις εξηγήσεις και το μόνο που με απασχολεί είναι η ηχητική μου απόλαυση.
Αν δοκιμάζοντας κάτι (όπως πχ διαφορετικά καλώδια ρεύματος) ακούω διαφορές και οι διαφορές αυτές μου αρέσουν, τότε απλά το δέχομαι. Αν όχι, το παραβλέπω και πάω παρακάτω.

Δοκίμασε το χωρίς προκαταλήψεις και πίστεψε με θα δεις ότι το ευχαριστιέσαι περισσότερο από το να προσπαθείς να δώσεις εξηγήσεις!!!
 

Μηνύματα
1.860
Reaction score
371
Και περεπιπτόντως, οι κραδασμοί γενικά έχουν μεγάλη επίπτωση στο ηχητικό αποτέλεσμα, σε όποιο κομμάτι της ηχητικής αλυσίδας και αν αυτοί προκαλούνται!!!
 

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Φίλε Komhst κάνεις το ίδιο λάθος όπως και κάποιοι άλλοι φίλοι στο φόρουμ, που προσπαθούν σώνει και καλά να ερμηνεύσουν τα πάντα στο hobby μας και που δε δέχεσαι τίποτα που δε μπορεί να εξηγηθεί επιστημονικά.
Πολλές φορές είναι δύσκολο να εξηγήσεις κάποια πράγματα και στο παρελθόν και εγώ είχα πέσει πολλές φορές στο ίδιο λάθος.
Αααα... το hobby μας δεν υπόκειται στους νόμους της Φυσικής: ηλεκτρισμός, ακουστική, ταλαντώσεις κλπ.
Είναι μεταφυσική, παραψυχολογία, αστρολογία, twilight zone! Τώρα το 'πιασα! 8-)
 
Last edited:

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Και περεπιπτόντως, οι κραδασμοί γενικά έχουν μεγάλη επίπτωση στο ηχητικό αποτέλεσμα, σε όποιο κομμάτι της ηχητικής αλυσίδας και αν αυτοί προκαλούνται!!!
Πάντως εγώ εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω τι θα συμβεί μέσα σε ένα καλώδιο ρεύματος από το οποίο περνάνε 230V 50Ηz και κάμποσα Amperes (ανάλογα με την ισχύ του μηχανήματος που τροφοδοτεί) εάν αυτό ταρακουνηθεί; o_O

Αν μιλούσαμε για πλατώ ή κεφαλή πικάπ ή CD το καταλαβαίνω, αλλά το καλώδιο ρεύματος;
Τι μπορεί να πάθει το καλώδιο ρεύματος, ας με διαφωτίσει όποιος ξέρει.
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.879
Reaction score
34.260
να παρεις ενα παλμογραφο τοτε προτεινω, και να παρακολουθεις..

ριχτου μερικα σκαμπιλια του καωδιου, κολλα κανα 2-3 αλλα καλωδια ρευματος η σηματος κοντα, κατα προτιμηση απλα, φτηνα, χωρις θωρακισεις, κουνα το λιγο πανω κατω αριστερα δεξια, κ βλεπε την οθονη του παλμογραφου..

ΕΝημερωσε κ μας μετα κ πες μας την αληθεια για το τι ειδες..
:D
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.333
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top